Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2018

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI MASA 4.30-5:30 petang
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 17: Hargailah Seni
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons
1.1.1 Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut;
STANDARD PEMBELAJARAN
(iii) ayat majmuk dengan betul dan tepat
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mendengar dan mengecam ayat majmuk.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyebut ayat majmuk.
1. Murid meneliti gambar dan menceritakan situasi.
2. Murid membaca dialog dengan penuh perasaan dan cuba membuat penerangan.
3. Murid mendengar penerangan guru.
4. Murid membuat simulasi dalam kumpulan dengan bimbingan guru.
5. Murid menyebut ayat majmuk yang betul.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti


PENERAPAN NILAI Rasional
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan Inovasi
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menyebut ayat majmuk yang betul..
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Isnin MASA 4.30-5:30 petang
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 17: Hargailah Seni
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan bukan sastera dengan sebutan yang
STANDARD PEMBELAJARAN betul dan intonasi yang sesuai.
(iv) petikan bukan sastera
Murid dapat membaca dan memahami karya bukan sasera dengan sebutan dan intonasi yang
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
betul.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat mempersembahkan karya bukan sastera dengan betul beserta gaya.
1. Set induksi
2. Murid dibimbing membaca petikan bukan sastera yang terdapat dalam teks.
3. Murid membaca petikan bukan sastera.
4. Guru menerangkan tentang isi kandungan petikan bukan sastera.
5. Murid dibimbing memahami petikan bukan sastera oleh guru.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
6. Murid mempersembahkan petikan bukan sastera beserta gaya .
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Smart board, buku teks, buku aktiviti, peta buih
PENERAPAN NILAI kerajinan
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan Inovasi
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR mencirikan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat membaca dan memahami karya bukan sasera dengan sebutan dan intonasi yang
PEMBELAJARAN betul.

REFLEKSI
Kehadiran murid: /
RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H
PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Selasa MASA 4.30-5:30 petang
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 17: Hargailah Seni
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan
3.3.1 Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara
STANDARD PEMBELAJARAN
(i) separa terkawal
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif .
Murid boleh Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara
KRITERIA KEJAYAAN
(i) separa terkawal
1. 1. Set induksi.
2. 2. Murid dibimbing mengedit dan memurnikan ejaan.
3. 3. Murid mengedit dan memurnikan ejaan daripada petikan yang dibaca.
4. 4. Murid
5. 5. Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti.
6.Guru membimbing murid membuat rumusan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)

Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Smartboard, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI kesyukuran
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menomborkan gambar berdasarkan gambar dengan betul.
PEMBELAJARAN

REFLEKSI Kehadiran murid: /

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Rabu MASA 5.30-6:30 petang
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 17: Hargailah Seni
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
5.2.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan kata mengikut konteks;
STANDARD PEMBELAJARAN
(ii) kata tunggal
Murid dapat memahami dan mengenal pasti kata tunggal dengan tepat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Murid dapat melengkapkan ayat dengan kata tunggal betul dalam ayat
KRITERIA KEJAYAAN

6. 1. Set induksi.
7. 2. Murid membaca contoh-contoh kata tunggal.
8. 3. Murid membaca ayat yang mengandungi kata tunggal dalam ayat.
9. 4. Bimbing murid memberi contoh-contoh kata tunggal yang pernah dipelajari.
10. 5. Murid membuat latihan kata tunggal dalam lembaran kerja yang disediakan
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Smartboard, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI Kerajinan
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR menjanakan idea
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menggunakan kata tunggal dalam ayat dengan betul.
PEMBELAJARAN
REFLEKSI Kehadiran murid: /

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Khamis MASA 3.30.-4:30 petang
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 17: Hargailah Seni
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD KANDUNGAN

5.1.4 Memahami dan mengenal pasti penggunaan kata tugas mengikut konteks;
STANDARD PEMBELAJARAN
(1) kata perintah
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat memahami dan mengenal pasti kata perintah dengan betul dan tepat.
KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh mencatat kata perintah daripada bahan yang dibaca.
1. Set induksi.
11. 2. Murid membaca dan memahami petikan yang mengandungi kata perintah.
12. 3. Membimbing murid mencari kata perintah dalam petikan yang dibaca.
13. 4. Bimbing murid memberi contoh-contoh kata perintah yang pernah dipelajari.
14. 5. Murid menulis serta mencatat kata perintah dalam petikan yang dibaca.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI Menghargai
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menulis dan mencatat kata perintah daripada bahan yang dibaca.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H
PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Ahad MASA 4.30-5.30 petang
Budaya Bangsa TAJUK Unit 18: Indahnya Budi
TEMA
Bahasa
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons
1.1.2 Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap
STANDARD PEMBELAJARAN
( i ) permintaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mengajuk dan memberikan respons.
KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh membaca dan memahami dialog dalam teks.
1. Murid dengar dan sebut frasa dalam dialog.
2. Murid mendengar penerangan maksud ayat.
3. Murid diminta mengecam dan menyebut frasa dalam dialog.
4. Murid diminta mengajuk dan memberikan respons.
5. Murid menulis respons pada buku aktiviti .
6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, buku aktiviti , Smartboard


PENERAPAN NILAI berbudi bahasa
ELEMEN MERENTASI Kreativiti dan Inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam,interpersonal
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid boleh membaca dan melengkapkan dialog pada buku aktiviti.
PEMBELAJARAN

REFLEKSI Kehadiran murid: /

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Isnin MASA Unit 18: Indahnya Budi
Bahasa
TEMA Budaya Bangsa TAJUK Unit 16: Sambut Perayaan
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera
2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan sastera dan
STANDARD PEMBELAJARAN bahan bukan sastera;
(ii) cerita
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada cerita yang didengar.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyatakan nilai dengan tepat.
1. Murid meneliti gambar dan menceritakan situasi.
2. Murid cuba membaca dan memahami petikan teks.
3. Murid mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada cerita yang diperdengarkan.
4. Murid menyatakan cara-cara menggunakan lif dengan selamat.
5. Murid menyatakan nilai yang terdapat pada petikan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)
6. Murid membuat rumusan dengan bimbingan guru.
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, buku aktiviti , Smartboard


PENERAPAN NILAI Kesyukuran
ELEMEN MERENTASI Kreativiti dan Inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan, verbal-linguistik
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menyatakan nilai dengan tepat.
PEMBELAJARAN
Kehadiran murid: /
REFLEKSI
RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H
PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Selasa MASA 4.30-5:30 petang
Budaya Bangsa TAJUK Unit 18: Indahnya Budi
TEMA
Bahasa
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan
3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek
STANDARD PEMBELAJARAN
(ii) tanda baca
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat mengedit dan mengenal pasti tanda baca dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menulis ayat dengan tanda baca yang betul.
15. 1. Set induksi.
16. 2. Murid dibimbing mengenal pasti tanda baca yang ada.
17. 3. Murid mengenal pasti kesalahan tanda baca yang ada didalam ayat.
18. 4. Murid dibimbing mengedit ayat yang mengandungi kesalahan tanda baca.
19. 5. Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti.
6.Guru membimbing murid membuat rumusan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)

Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Smartboard, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI Kasih sayang
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan, kontekstual
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menulis ayat dengan tanda baca yang betul.
PEMBELAJARAN

REFLEKSI Kehadiran murid: /

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Rabu MASA 5.30-6:30 petang
Budaya Bangsa TAJUK Unit 18: Indahnya Budi
TEMA
Bahasa
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan Bahasa
STANDARD KANDUNGAN
serta mempersembahkannya secara kreatif
4.3.3 Mempersembahkan lagu
STANDARD PEMBELAJARAN
( i ) rakyat
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menyanykani lagu dengan melodi
KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh menyanyikan lagu dengan sebutan dan intonasi bersama dengan melodi
20. 1. Set induksi.
21. 2. Murid dibimbing membaca lirik lagu.
22. 3. Murid dibimbing menyanyikan lagu bersama dengan melodi
23. 4. Perbincangan tentang teks.
24. 5. Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti.
6.Guru membimbing murid membuat rumusan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN (P&P)

Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Smartboard, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI kebebasan
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Menghubungkaitkan
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid dapat menyanyikan lagu dengan melodi yang betul.
PEMBELAJARAN
REFLEKSI Kehadiran murid: /

RANCANGAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 2H


PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI / Khamis MASA 3.30-4:30 petang
Budaya Bangsa TAJUK Unit 18: Indahnya Budi
TEMA
Bahasa
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks;
5.2.1 Memahami dan mengenal pasti penggunaan kata mengikut konteks;
STANDARD PEMBELAJARAN
(i) kata berimbuhan awalan
Murid dapat mengenal pasti penggunaan kata berimbuhan awalan mengikut konteks yang
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
betul.
KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh menggunakan kata berimbuhan awalan dalam ayat.
1. Murid menceritakan pengalaman sedia ada (berdasarkan tajuk).
2. Guru memberi penerangan tentang kata berimbuhan awalan
3. Murid cuba memberi contoh kata berimbuhan awalan yang mereka tahu.
4. Guru memberikan bimbingan tentang jawapan murid.
5. Aktivit kumpulan.
AKTIVITI PENGAJARAN & 6. Guru dan murid akan menyatakan pencapaian (isi pelajaran).
PEMBELAJARAN (P&P)
Aktiviti LINUS:
1.Murid membaca perkataan suku kata secara mengeja.
2.Murid memahami perkataan yang dibaca.
3.Murid menulis perkataan yang dibaca.

BAHAN BANTU BELAJAR Buku Teks, Smartboard, Buku Aktiviti


PENERAPAN NILAI menjaga keselamatan
ELEMEN MERENTASI Kreatif dan inovatif
KURIKULUM
KEMAHIRAN BERFIKIR Mengecam
PENILAIAN PENGAJARAN & Murid boleh menggunakan kata berimbuhan awalan dalam ayat.
PEMBELAJARAN

REFLEKSI Kehadiran murid: /
