Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 1.KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 1
UNIT: 1
: Hari Minggu dengan MASA: 9-20 – 10-20 TARIKH: 23/3/2023
Keluarga TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
TOPIK: CERIA PAGI Ms.2-3
Standard Kandungan:
1.1 Mendengar dan memberikan respons
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai
Standard Pembelajaran:
1.1.2 Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap; (i) soalan (ii) suruhan (iii)
pesanan(ii)Bandingan semacam.
1.2.1 Bertutur dengan sebutan yang betul dan intonasi secara bertatasusila.
1.1.1 Mengajuk, dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi pelbagai bunyi;
(i) vokal (ii) konsonan (iii) diftong (iv) vokal berganding (v) digraph (vi) konsonan bergabung
1.2.2 Menyampaikan maklumat daripada bahan.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 1

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat:
Murid dapat:
1. Murid mendengar,
1. Mendengar, membaca dan dapat
OBJEKTIF Mengecam dan menyebut frasa
menunjuk ayat sebenar dalam buku teks.
dengan tepatnya.

SET INDUKSI Mendengar cara sebutan frasa.

1. Murid menyebut
1. Murid menuturkan frasa
menggunakan sebutan yang
berkumpulan.
AKTIVITI PdP betul.
2. Murid menunjukkan frasa dalam buku
2. Murid mendengar cara
teks berdasarkan frasa yang dibaca.
menyebut frasa.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 1. KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 3
UNIT: 4 : Sahabat Karib MASA: 11:50 – 12:20 TARIKH: 12/4/2022
TOPIK: KAWAN BAIKKU Ms.23 TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Standard Kandungan:
2.1 Asas membaca dan memahami
2. 2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik
Standard Pembelajaran:
2.1.2 Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai, dan memahami; (i) perkataan
dua suku kata dan tiga suku kata (ii) frasa (iii) ayat(ii)Bandingan semacam.
2.2.1 Membaca, memahami, dan menaakul bahan untuk mendapatkan; () kosa kata (ii) idea
tersurat (iii) idea tersirat
2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan bukan sastera; (i) cerita
(ii) pantun (iii) lagu kanak-kanak
2.3.2 Membaca, memahami, dan mempersembahkan karya sastera. (i) label
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 26-27

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat: Murid dapat:
1. Murid membaca dan 1. Menjawab pernyataan berdasarkan
OBJEKTIF
memahami perenggan. perenggan dan petikan.

SET INDUKSI Menonton video pendek mengenai jenis-jenis sifat.

1. Murid menyatakan siapa Rahisin.


1. Murid membaca perenggan
2. Murid menyatakan lima jenis sifat
dan petikan.
AKTIVITI PdP Rahisin.
2. Murid mengenai sifat-sifat
3. Murid menjawab pernyataan
Rahisin.
berdasarkan perenggan dan petikan.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
KELAS: 2 Venus
TEMA: 1. KEKELUARGAAN MASA: 9:20 – 10:20 & 10:50 – MINGGU: 5
UNIT: 4 : Sahabat Karib 11:20 TARIKH: 20/4/2022
TOPIK: RAKANKU TANGGUNGJAWABKU Ms.26 TEMPOH: 90 minit HARI: Rabu
Standard Kandungan:
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks
Standard Pembelajaran:
5.1.2 Memahami, mengenal pasti, dan menggunakan kata kerja mengikut konteks; (i) kata
kerja transitif (ii) kata kerja pasif
5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan mengikut konteks; (i) kata
berimbuhan awalan (ii) kata berimbuhan akhiran
3.1.1 Menulis secara mekanis; (i) huruf (i) suku kata (iii) perkataan (iv) frasa (iv) ayat
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 31-32

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat: Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut 1. Mengenal pasti maksud kata kerja
setiap perkataan dengan betul. aktif transitif.
OBJEKTIF
2. Murid membaca dan 2. Murid menggunakan kata kerja aktif
memahami pernyataan. transitif mengikut konteks.

SET INDUKSI Membaca maksud kata kerja aktif transitif.

1. Murid membaca dan


1. Murid memahami maksud kata kerja
menyebut setiap perkataan
aktif transitif.
AKTIVITI PdP dengan jelas.
2. Murid mengenal pasti kata kerja aktif
2. Murid memahami maksud
transitif.
pernyataan.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
PAK-21 Peta i-Think, Cloze Procedure, Peta i-Think, Cloze Procedure,
Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 1. KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 6
UNIT: 4 : Sahabat Karib MASA: 7:50 – 8:50 TARIKH: 26/4/2022
TOPIK: MAJLIS PENGIKAT KEMESRAAN Ms.28 TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Standard Kandungan:
2. 2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera
Standard Pembelajaran:
2.2.1 Membaca, memahami, dan menaakul bahan untuk mendapatkan; () kosa kata (ii) idea
tersurat (iii) idea tersirat
2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan bukan sastera; (i) cerita
(ii) pantun (iii) lagu kanak-kanak
3.1.1 Menulis secara mekanis; (i) huruf (i) suku kata (iii) perkataan (iv) frasa (iv) ayat
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 34-35

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat: Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut 1. Mengenal memahami dan mengenal
setiap perkataan dengan betul. pasti kosa kata.
OBJEKTIF
2. Murid membaca dan 2. Murid mengenal pasti kosa kata dalam
memahami pernyataan. petikan.

SET INDUKSI Membaca maksud kosa kata.

1. Murid membaca dan 1. Murid membaca maksud kosa kata.


menyebut setiap perkataan 2. Murid mengenal pasti kosa kata yang
AKTIVITI PdP dengan jelas. terdapat dalam petikan yang mereka
2. Murid memahami maksud baca.
pernyataan. 3. Murid menyalin semua kosa kata.

PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
KECERDASAN Interpersonal, Interpersonal,
PELBAGAI Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 1. KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 6
UNIT: 4 : Sahabat Karib MASA: 11:20 – 12:20 TARIKH: 26/4/2022
TOPIK: ORANG BERBUDI, KITA BERBAHASA TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Ms.29
Standard Kandungan:
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
3.3 Menghasilkan penulisan
Standard Pembelajaran:
3.2.1 Membina dan menulis;(i) perkataan (ii) frasa (iii) ayat
3.2.2 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan (i) bertumpu (ii)
bercapah
3.3.1 Menghasilkan penulisan naratif dan bukan naratif secara; (i) terkawal
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 36

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut Murid dapat:
setiap perkataan dengan betul. 1. Mengenal dan memahami gambar
OBJEKTIF 2. Murid membaca dan bersiri.
memahami cerita diantara 2. Murid melengkapkan cerita.
landak dan kura-kura.

SET INDUKSI Membaca cerita pendek.


1. Murid melihat dan memahami cerita
1. Murid membaca dan bergambar.
menyebut setiap perkataan 2. Murid membina ayat mudah dan
AKTIVITI PdP dengan jelas. menulis ayat berdasarkan gambar.
2. Murid memahami perjalanan 3. Murid melengkapkan cerita dengan
cerita binatang. menyalin ayat yang dibina di dalam buku
tulis.
PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
KELAS: 2 Venus
TEMA: 1. KEKELUARGAAN MASA: 9:20 – 10:20 & 10:50 – MINGGU: 6
UNIT: 4 : Sahabat Karib 11:20 TARIKH: 27/4/2022
TOPIK: SEIA SEKATA Ms.30 TEMPOH: 90 minit HARI: Rabu
Standard Kandungan:
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
Standard Pembelajaran:
4.2.1 Melafazkan pantun dengan intonasi yang betul; (i) pantun dua kerat (ii) pantun empat
kerat
4.2.1 Melafazkan pantun dengan intonasi yang betul; (i) pantun dua kerat (ii) pantun empat
kerat
4.3.1 Mencipta puisi secara terkawal dan mempersembahkan; (i) pantun dua kerat (ii) pantun
empat kerat (iii) syair-irama Selendang Delima
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 37

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


OBJEKTIF Murid dapat: Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut 1. Mengenal dan memahami pembayang
setiap perkataan dengan betul. dan maksud pantun.
2. Murid berpeluang
2. Melafazkan pantun.
melafazkankan pantun.

SET INDUKSI Berpantun berdasarkan video.

1. Murid membaca dan


1. Murid melafazkan pantun.
menyebut setiap perkataan
2. Murid mengenal pasti pembayang
dengan jelas.
pantun.
AKTIVITI PdP 2. Murid dibimbing oleh guru
3. Murid mengenal pasti maksud pantun.
cara melafazkan pantun
4. Murid memadankan pembayang
menggunakan intonasi yang
maksud dengan maksud pantun.
betul.
PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 1. KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 6
UNIT: 4 : Sahabat Karib MASA: 7:50 – 8:50 TARIKH: 28/4/2022
TOPIK: TERIMA KASIH, JIRANKU Ms.31 TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Standard Kandungan:
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
Standard Pembelajaran:
5.1.2 Memahami, mengenal pasti, dan menggunakan kata kerja mengikut konteks; (i) kata
kerja transitif (ii) kata kerja pasif
4.4.1 Bercerita dan menuturkan dialog yang mengandungi gaya bahasa yang indah; (i)
simpulan bahasa
5.3.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan bentuk ayat mengikut konteks. (i) ayat
tunggal (ii) ayat majmuk.
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 38-39
TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN
Murid dapat:
Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut
1. Mengenal dan memahami kata kerja
setiap perkataan dengan betul.
pasif.
OBJEKTIF 2. Murid memahami cerita
2. Murid membina ayat menggunakan
dengan menjawab soalan yang
kata kerja pasif.
ditanya.

SET INDUKSI Bernyanyi dan bersenam.

1. Murid membaca maksud kata kerja


1. Murid membaca dan pasif.
menyebut setiap perkataan 2. murid mengenal pasti kata kerja pasif.
AKTIVITI PdP dengan jelas. 3. Murid menggunakan kata kerja pasif
2. Murid dibimbing oleh guru untuk membina ayat.
untuk memahami jalan cerita. 4. Murid melengkapkan cerita dengan
menggunakan ayat yang dibina.
PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 1. KEKELUARGAAN KELAS: 2 Venus MINGGU: 6
UNIT: 4 : Sahabat Karib MASA: 9:20 – 10:20 TARIKH: 28/4/2022
TOPIK: SALING MELENGKAPI Ms.40 TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Standard Kandungan:
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
Standard Pembelajaran:
5.1.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks.
5.3.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan bentuk ayat mengikut konteks. (i) ayat
tunggal (ii) ayat majmuk.
3.2.1 Membina dan menulis;(i) perkataan (ii) frasa (iii) ayat
JENIS PRAUJIAN
 Melalui aktiviti soal jawab secara lisan.
 Buku Aktiviti ms 40

TAHAP PEMULIHAN PENGAYAAN


Murid dapat:
Murid dapat:
1. Murid dapat menyebut
1. Mengenal dan memahami kata
setiap perkataan dengan betul.
adjektif sifat.
OBJEKTIF 2. Murid memahami petikan
2. Murid membina ayat menggunakan
dengan menjawab soalan yang
kata adjektif sifat.
ditanya.

SET INDUKSI Bernyanyi dan bersenam.

1. Murid membaca maksud kata adjektif


sifat.
1. Murid membaca dan 2. murid mengenal pasti kata adjektif
menyebut setiap perkataan sifat.
AKTIVITI PdP dengan jelas. 3. Murid menggunakan kata adjektif sifat
2. Murid dibimbing oleh guru untuk membina ayat.
untuk memahami jalan petikan. 4. Murid melengkapkan petikan dengan
menggunakan kata adjektif sifat yang
dibina.
PENERAPAN
EMK Bahasa, Nilai Murni, Patriotisme, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi.
Interpersonal, Interpersonal,
KECERDASAN
Kinestetik, Muzik, Verbal Kinestetik, Muzik, Verbal
PELBAGAI
Linguistik, Visual Ruang. Linguistik, Visual Ruang.
KBAT Menganalis Menilai, Mencipta
Peta i-Think, Cloze Procedure,
Peta i-Think, Cloze Procedure,
PAK-21 Collaboration, Learning
Collaboration
Modalities
JENIS PASCAUJIAN
PBD dilaksanakan dari semasa ke semasa
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
