Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

Minggu 33 Tarikh 20/11/2023 Hari Isnin


Kelas 5B Masa 7.20 – 8.20 Kehadiran

Unit 5. Si Cilik Koi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya seni visual. 3.2.2 Menghasilkan karya atau produk gabungan bidang
berdasarkan:
(i) tema dan tajuk melalui sumber idea
(ii) fungsi dan reka bentuk melalui sumber idea
(iii)perkembangan idea reka bentuk/ rupa bentuk/
komposisi dalam penghasilan
(iv) penggunaan jenis media dan teknik yang sesuai
(vi) disiplin pengkaryaan, aspek keselamatan dan nilai
murni
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
1. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
2. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 pengetahuan dan kemahiran bahasa seni visual, media dan teknik dalam
aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
B. Penghasilan Karya (Buku Teks: 38 - 39)
Proses Membina Tapak Arca Stabail
Aktiviti Pemula 1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya Arca Stabail secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid menggunakan media dan teknik yang sesuai semasa menghasilkan karya
gabungan.
Aktiviti Utama
 Murid menggunakan pistol perekat panas dengan betulnya. Selain itu, bahan lain
seperti gam kuat juga boleh digunakan untuk menghasilkan tapak arca stabail.
 Bersoal jawab dengan murid tentang prinsip imbangan dalam menghasilkan kotak dan
roda bagi menggerakkan arca stabail.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, penutup botol minuman, kadbod, lidi tebal, Pentaksiran Secara Bertulis
pistol perekat panas, gunting, modelling clay dan penyedut Kendiri
minuman kertas.

Refleksi

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

Minggu 33 Tarikh 20/11/2023 Hari Isnin


Kelas 5A Masa 7.20 – 8.20 Kehadiran

Unit 5. Si Cilik Koi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya seni visual. 3.2.2 Menghasilkan karya atau produk gabungan bidang
berdasarkan:
(i) tema dan tajuk melalui sumber idea
(ii) fungsi dan reka bentuk melalui sumber idea
(iii)perkembangan idea reka bentuk/ rupa bentuk/
komposisi dalam penghasilan
(iv) penggunaan jenis media dan teknik yang sesuai
(vi) disiplin pengkaryaan, aspek keselamatan dan nilai
murni
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
3. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
4. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 pengetahuan dan kemahiran bahasa seni visual, media dan teknik dalam
aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
B. Penghasilan Karya (Buku Teks: 38 - 39)
Proses Membina Tapak Arca Stabail
Aktiviti Pemula 8. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
9. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
10. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
11. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya Arca Stabail secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid menggunakan media dan teknik yang sesuai semasa menghasilkan karya
gabungan.
Aktiviti Utama
 Murid menggunakan pistol perekat panas dengan betulnya. Selain itu, bahan lain
seperti gam kuat juga boleh digunakan untuk menghasilkan tapak arca stabail.
 Bersoal jawab dengan murid tentang prinsip imbangan dalam menghasilkan kotak dan
roda bagi menggerakkan arca stabail.
12. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
13. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 14. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, penutup botol minuman, kadbod, lidi tebal, Pentaksiran Secara Bertulis
pistol perekat panas, gunting, modelling clay dan penyedut Kendiri
minuman kertas.

Refleksi

Catatan
DAILY LESSON PLAN
DUAL LANGUAGE PROGRAMME (DLP)
MATHEMATICS YEAR 2
Week 33 Date 20.11.2023 Day Monday
Class 2DLP Time 11.50 – 12.50 Attendance

2. Addition, Subtraction,
Theme Numbers and Operations Topic
Multiplication, and Division
Content Standard Learning Standard
2.4 Divide within 1000 2.4.1 Divide in the range of basic facts
Objectives
By the end of the lesson most pupils will be able to:
1. Divide in the range of basic facts.
2. Divide in the range of basic facts correctly.
Learning Outlines
Division (Textbook – Page: 95-98)
1. Pupils talk about the topic with guidance.
Pre-Lesson
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and success criteria to be
achieved and their relevance to the topic of the lesson.
3. Pupils listen to teacher’s explanation of the learning content.
4. Pupils carry out activity.
 Pupils understand the concept of division as a collection of objects to represent groups
and members using concrete materials.
Lesson
 Pupils to understand the division concept as sharing equally to represent groups and
Development
members using concrete materials.
 Pupils relate division with multiplication through simulation activities using objects.
5. Pupils complete the exercise based on the topic that has been discussed. (Activity book –
Page: 71-74)
6. Pupils carry out simple quiz activities.
Post Lesson
7. Pupils listen to teacher’s conclusion and summaries from the whole of today’s learning.
Assessment and Evaluation
Textbook, activity book Individual work
Activity book

Reflection

Remarks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6
Minggu 33 Tarikh 21/11/2023 Hari Selasa
Kelas 6A Masa 7.20--8.20 Kehadiran

Unit 5. Si Cilik Koi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya seni visual. 3.2.2 Menghasilkan karya atau produk gabungan bidang
berdasarkan:
(i) tema dan tajuk melalui sumber idea
(ii) fungsi dan reka bentuk melalui sumber idea
(iii)perkembangan idea reka bentuk/ rupa bentuk/
komposisi dalam penghasilan
(iv) penggunaan jenis media dan teknik yang sesuai
(vi) disiplin pengkaryaan, aspek keselamatan dan nilai
murni
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
5. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
6. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 pengetahuan dan kemahiran bahasa seni visual, media dan teknik dalam
aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
B. Penghasilan Karya (Buku Teks: 38 - 39)
Proses Membina Tapak Arca Stabail
Aktiviti Pemula 15. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
16. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
17. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
18. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya Arca Stabail secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid menggunakan media dan teknik yang sesuai semasa menghasilkan karya
gabungan.
Aktiviti Utama
 Murid menggunakan pistol perekat panas dengan betulnya. Selain itu, bahan lain
seperti gam kuat juga boleh digunakan untuk menghasilkan tapak arca stabail.
 Bersoal jawab dengan murid tentang prinsip imbangan dalam menghasilkan kotak dan
roda bagi menggerakkan arca stabail.
19. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
20. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 21. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, penutup botol minuman, kadbod, lidi tebal, Pentaksiran Secara Bertulis
pistol perekat panas, gunting, modelling clay dan penyedut Kendiri
minuman kertas.

Refleksi

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 2

Minggu 33 Tarikh 21.11.2023 Hari Selasa


Kelas 2B Masa 8.20 – 9.20 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Terang dan Gelap


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Terang dan gelap 6.1.4 Membanding dan membezakan kejelasan bayang-
bayang apabila cahaya dihalang oleh objek yang berlainan
dengan menjalankan penyiasatan
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat perbandingan aktiviti yang dijalankan dalam keadaan terang dan gelap.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Kejelasan Bayang-Bayang (Buku Teks: 67 - 68)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
 Bolehkah bayang-bayang terbentuk apabila cahaya
Aktiviti Pemula
 dihalang oleh plastik pembalut buku?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran.
 Bagaimanakah bayang-bayang terbentuk? Mari kita kaji.
Saya Uji – Memerhati Kejelasan Bayang-Bayang (Buku Teks: 67-68)
4. Murid menjalankan aktiviti Saya Uji – Memerhati Kejelasan Bayang-Bayang secara
berpasangan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
 Lukiskan bentuk bintang pada kertas tebal.
 Gunting dan lekatkan pada lidi.
 Suluhkan cahaya pada bentuk bintang. Perhatikan bayang-bayang.
 Ulangi langkah 1 hingga 3 menggunakan plastik jernih dan kertas surih.
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 41)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
 Objek yang manakah menghasilkan bayang-bayang paling jelas?
Aktiviti Penutup  Mengapa?
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan
DAILY LESSON PLAN
DUAL LANGUAGE PROGRAMME (DLP)
MATHEMATICS YEAR 2
Week 33 Date 21.11.2023 Day Tuesday
Class 2DLP Time 11.50 – 12.50 Attendance

2. Addition, Subtraction,
Theme Numbers and Operations Topic
Multiplication, and Division
Content Standard Learning Standard
2.4 Divide within 1000 2.4.1 Divide in the range of basic facts
Objectives
By the end of the lesson most pupils will be able to:
1. Divide in the range of basic facts
2. Divide in the range of basic facts correctly.
Learning Outlines
Build Up Division Tables (Textbook – Page: 99-103)
1. Pupils talk about the topic with guidance.
Pre-Lesson
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and success criteria to be
achieved and their relevance to the topic of the lesson.
3. Pupils listen to teacher’s explanation of the learning content.
4. Pupils carry out activity.
Lesson  Pupils construct division tables using picture cards and number lines.
Development  Pupils understand the relation between number lines and number sentences.
5. Pupils complete the exercise based on the topic that has been discussed. (Activity book –
Page: 75-79)
6. Pupils carry out simple quiz activities. (Textbook – Let’s Answer: 103)
Post Lesson
7. Pupils listen to teacher’s conclusion and summaries from the whole of today’s learning.
Assessment and Evaluation
Textbook, activity book Individual work
Activity book

Reflection

Remarks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6

Minggu 33 Tarikh 22/11/2023 Hari Rabu


Kelas 6B Masa 8.20 – 9.20 Kehadiran

Unit 5. Si Cilik Koi


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Penghasilan karya seni visual. 3.2.2 Menghasilkan karya atau produk gabungan bidang
berdasarkan:
(i) tema dan tajuk melalui sumber idea
(ii) fungsi dan reka bentuk melalui sumber idea
(iii)perkembangan idea reka bentuk/ rupa bentuk/
komposisi dalam penghasilan
(iv) penggunaan jenis media dan teknik yang sesuai
(vi) disiplin pengkaryaan, aspek keselamatan dan nilai
murni
Objektif
Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
7. Mengaplikasi sekurang-kurangnya 2 kemahiran dan pengetahuan bahasa seni visual dalam aktiviti penerokaan.
8. Menganalisis sekurang-kurangnya 2 pengetahuan dan kemahiran bahasa seni visual, media dan teknik dalam
aktiviti penerokaan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
B. Penghasilan Karya (Buku Teks: 38 - 39)
Proses Membina Tapak Arca Stabail
Aktiviti Pemula 22. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
23. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
24. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
25. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan karya Arca Stabail secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid menggunakan media dan teknik yang sesuai semasa menghasilkan karya
gabungan.
Aktiviti Utama
 Murid menggunakan pistol perekat panas dengan betulnya. Selain itu, bahan lain
seperti gam kuat juga boleh digunakan untuk menghasilkan tapak arca stabail.
 Bersoal jawab dengan murid tentang prinsip imbangan dalam menghasilkan kotak dan
roda bagi menggerakkan arca stabail.
26. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
27. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 28. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Buku teks, penutup botol minuman, kadbod, lidi tebal, Pentaksiran Secara Bertulis
pistol perekat panas, gunting, modelling clay dan penyedut Kendiri
minuman kertas.

Refleksi
Catatan

DAILY LESSON PLAN


DUAL LANGUAGE PROGRAMME (DLP)
SCIENCE YEAR 2
Week 33 Date 22/11/2023 Day Wednesday
Class 2DLP Time 10.50 – 11.20 Attendance

Theme Physical Science Topic Light and Dark


Content Standard Learning Standard
6.1 Light and dark 6.1.3 Explain how shadow is formed by carrying out
activities.
Objectives
By the end of the lesson most pupils will be able to:
1. Explain how shadow is formed by carrying out activities.
2. Make conclusion about the sharpness of shadows formed.
Learning Outlines
Shadows (Textbook – Page: 66)
1. Pupils talk about the picture with guidance.
Pre-Lesson
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and success criteria to be
achieved and their relevance to the topic of the lesson.
3. Pupils listen to teacher’s explanation of the learning content.
4. Pupils carry out brainstorming activity in a controlled manner with the guidance of the
Lesson teacher.
Development  Pupils understand and make conclusion about the sharpness of shadows formed.
5. Pupils complete the exercise based on the topic that has been discussed. (Activity book –
Page: 41)
6. A few pupils are called to recap the lesson by telling the class about what they have
Post Lesson learned.
7. Pupils listen to teacher’s conclusion and summaries from the whole of today’s learning.
Teaching aids Assessment and Evaluation
Textbook, Activity book, Pictures, Activity book, Individual work
observation form Activity book

Reflection

Remarks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu 33 Tarikh 22.11.2023 Hari Rabu


Kelas 3B Masa 11.50 – 12.50 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Luas (Buku Teks: Halaman 79-80)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula  Bagaimanakah saiz sangkar diukur?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur
luas dan isi padu.
Aktiviti Utama
 Apakah unit yang sesuai untuk luas permukaan objek di sebelah?
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti:
Halaman 53)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 1

Minggu 33 Tarikh 22.11.2023 Hari Rabu


Kelas 1B Masa 12.50 -13.20 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 7. Magnet


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.1 Magnet 7.1.3 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek
dengan menjalankan aktiviti.
7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang magnet melalui
lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek..

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran


Hebatnya Magnet (Buku Teks – Halaman 65-66)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti mudah secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami dan mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek.
Mari Uji – Magnet Menarik Objek (Buku Teks – Halaman 65)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Magnet Menarik Objek secara berkumpulan dengan
bimbingan guru.
 Letak objek di atas meja.
 Dekatkan magnet kepada objek.
Aktiviti Utama  Perhatikan tindakan magnet terhadap objek.
 Tandakan (✓ ) dalam jadual seperti di bawah.
 Ulangi langkah-langkah di atas menggunakan objek yang lain.
 Terangkan tindakan yang boleh dilakukan oleh magnet terhadap objek.
 Soalan:
o Apakah objek yang dapat ditarik oleh magnet?
o Apakah objek yang tidak dapat ditarik oleh magnet?
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Halaman 43)
7. Murid menjalanakan aktiviti kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan

DAILY LESSON PLAN


DUAL LANGUAGE PROGRAMME (DLP)
MATHEMATICS YEAR 2
Week 33 Date 23.11.2023 Day Thursday
Class 2DLP Time 9.20 – 10.20 Attendance

2. Addition, Subtraction,
Theme Numbers and Operations Topic
Multiplication, and Division
Content Standard Learning Standard
2.4.1 Divide in the range of basic facts
2.4 Divide within 1000
2.4.2 Divide any two digit number with 10.
Objectives
By the end of the lesson most pupils will be able to:
1. Divide in the range of basic facts.
2. Divide any two digit number with 10
Learning Outlines
Division Involving 1, 10 And 0 (Textbook – Page: 104-107)
1. Pupils talk about the topic with guidance.
Pre-Lesson
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and success criteria to be
achieved and their relevance to the topic of the lesson.
3. Pupils listen to teacher’s explanation of the learning content.
4. Pupils carry out activity.
Lesson  Pupils divide the numbers by 1, 10 through simulation.
Development  Pupils build division tables of 1 to 10.
5. Pupils complete the exercise based on the topic that has been discussed. (Activity book –
Page: 80)
6. Pupils carry out simple quiz activities. (Textbook – Let’s Answer: 107)
Post Lesson
7. Pupils listen to teacher’s conclusion and summaries from the whole of today’s learning.
Assessment and Evaluation
Textbook, activity book Individual work
Activity book

Reflection

Remarks
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 2

Minggu 33 Tarikh 23.11.2023 Hari Khamis


Kelas 2B Masa 12.20 – 12.50 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Terang dan Gelap


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Terang dan gelap 6.1.5 Mencipta permainan bayang-bayang
6.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang terang dan gelap
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1 Mereka cipta permainan bayang-bayang dan menjelaskan cara pembentukan bayang-bayang dalam permainan
tersebut...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Permainan Bayang-Bayang (Buku Teks: 69)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
 Amin dan Khairul masing-masing menghalakan cahaya lampu ke sebatang pokok dari
Aktiviti Pemula arah yang berbeza.
 Berapakah bayang-bayang pokok yang terbentuk? Mengapa?
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran
Mencipta Permainan Wayang Kertas (Buku Teks: 70)
4. Murid mereka cipta permainan bayang-bayang dan menjelaskan cara pembentukan bayang-
bayang dalam permainan tersebut dengan bimbingan guru.
 Potong bahagian hadapan, belakang dan atas kotak untuk membina panggung wayang
mini.
Aktiviti Utama  Tampalkan kertas putih pada bahagian hadapan kotak.
 Surih gambar haiwan dan gunting.
 Lekatkan watak kertas pada lidi.
 Cucuk watak kertas pada tanah liat.
 Pasang lampu suluh dan mainkan watak.
5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti: 43 -
44)
6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman. (Saya Jawab - Buku Teks: 72)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan

DAILY LESSON PLAN


DUAL LANGUAGE PROGRAMME (DLP)
SCIENCE YEAR 2
Week 33 Date 24/11/2023 Day Friday
Class 2DLP Time 7.20 – 8.20 Attendance

Theme Physical Science Topic Light and Dark


Content Standard Learning Standard
6.1 Light and dark 6.1.3 Explain how shadow is formed by carrying out
activities.
Objectives
By the end of the lesson most pupils will be able to:
1. Explain how shadow is formed by carrying out activities.
2. Make conclusion about the sharpness of shadows formed.
Learning Outlines
I Investigate – Produce a Shadow (Textbook – Page: 66)
1. Pupils talk about the picture with guidance.
Pre-Lesson
2. Pupils listen to the teacher's explanation of the lesson objectives and success criteria to be
achieved and their relevance to the topic of the lesson
3. Pupils listen to teacher’s explanation of the learning content.
4. Pupils carry out individual activity I Investigate – Produce a Shadow with guidance.
 Mark A to D on the mahjong paper.
 Place a torch on the clay in the middle of the mahjong paper.
 Switch on the torch. Place the model of the animal (object) in position A. Observe the
Lesson
screen.
Development
 Move the model of the animal (object) to positions B, C and D.
 Record your observation in the table as shown below.
 Question: At which position of the object is the shadow formed?
5. Pupils complete the exercise based on the topic that has been discussed. (Activity book –
Page: 41)
6. A few pupils are called to recap the lesson by telling the class about what they have
Post Lesson learned.
7. Pupils listen to teacher’s conclusion and summaries from the whole of today’s learning.
Teaching aids Assessment and Evaluation
Textbook, Activity book, Pictures, Activity book, Individual work
observation form, torch, clay, white card, model of an Activity book
animal (object), model of an animal (object), mahjong
paper
Reflection

Remarks

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 1

Minggu 33 Tarikh 24.11.2023 Hari Jumaat


Kelas 1B Masa 8.20 – 9.20 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 7. Magnet


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
7.1 Magnet 7.1.5 Menentukan kekuatan magnet ke atas objek dengan
menjalankan penyiasatan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membuat kesimpulan kekuatan suatu magnet berdasarkan penyiasatan yang dibuat.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran


Kekuatan Magnet (Buku Teks – Halaman 68)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid menjalankan aktiviti mudah secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid menentukan kekuatan magnet ke atas objek dengan menjalankan penyiasatan.
Mari Uji – Magnet Saya Lebih Kuat (Buku Teks – Halaman 69)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Magnet Saya Lebih Kuat secara berkumpulan dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Letak klip kertas di sisi pembaris supaya tersusun sebaris.
 Letak magnet pada satu jarak tetap di hadapan klip kertas.
 Gerakkan magnet mendekati klip kertas. Hentikan pergerakan magnet apabila klip
kertas ditarik kepadanya.
 Soalan:
o Magnet yang manakah lebih kuat? Mengapa?
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti – Halaman 46-48)
Aktiviti Penutup 7. Murid menjalanakan aktiviti kuiz mudah bagi mengimbas kembali apa yang telah dipelajari
dengan bimbingan guru. (Mari Ulang Kaji: Buku Teks – Halaman 69)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 33 Tarikh 24.11.2023 Hari Jumaat


Kelas 3B Masa 9.50 – 10.20 Kehadiran

Tema Sains Fizikal Tajuk 6. Pengukuran


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.1 Pengukuran luas dan isi padu 6.1.3 Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas
permukaan yang tidak sekata.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah untuk menganggar luas permukaan tidak sekata...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata (Buku Teks: Halaman 83-84)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
 Cuba kamu nyatakan objek yang mempunyai permukaan tidak sekata dalam situasi di
Aktiviti Pemula
bawah.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyelesaikan masalah untuk menganggar luas
permukaan yang tidak sekata.
Mari Uji – Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata (Buku Teks: Halaman 84)
5. Murid menjalanakan aktiviti Mari Uji – Menganggar Luas Permukaan Tidak Sekata secara
berpasangang dengan bimbingan guru.
 Tekapkan kad berbentuk hati pada kertas graf.
Aktiviti Utama
 Tandakan (/ pada kawasan yang diliputi pada kertas graf.
 Ulangi langkah 1 dan 2 dengan kad berbentuk tapak sulaiman dan kupu-kupu.
 Kira bilangan (/) dan catatkan seperti dalam Jadual A.
o Bagaimanakah kamu menyelesaikan masalah menganggar luas permukaan yang
tidak sekata?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 56)
Aktiviti Penutup 7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan
