Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh : 1 Julai 2019


Masa : 9.10 a.m – 10.10 a.m (60 minit)
Tahun : 5 Inovatif
Bilangan Murid : 28 orang
Kehadiran : ___ / 28 orang
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Stabail
Standard Kandungan : 3.3 EKSPRESI KREATIF
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan stabail.
3.4 APRESIASI SENI
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan
budaya.

Standard Pembelajaran : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta
proses dan teknik dalam penghasilan stabail secara kreatif.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan stabail

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan aspek
bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
3.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk :
(a) menghasilkan stabail dengan menekankan penggunaan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
(b) mengaplikasi media serta proses dan teknik secara kreatif dalam proses penghasilan.
(c) membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan karya rakan
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara membuat origami bunga dan pernah melihat stabail pasu bunga.
Bahan Bantu Belajar : Model/arca stabail pasu bunga.
Nilai dan Sikap : Bekerjasama, bertolak ansur, keberanian
Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid
Kemahiran Belajar : Menghubungkait, menjana idea
Elemen Merentas Kurikulum : Bahasa, kelestarian alam sekitar, nilai murni , komunikasi, kreativiti dan keusahawanan

Fasa dan Masa Isi Kandungan Cadangan Aktiviti Catatan


Persediaan Mengaktifkan pengetahuan sedia ada 1. Guru menunjukkan contoh Nilai dan sikap
(Set Induksi) murid model stabail pasu bunga Bertolak ansur
(5 minit) kepada murid.
2. Guru mengimbas kembali KB
pembelajaran teori stabail yang Menjana idea
lalu.
3. Murid menerangkan alat dan EMK
bahan serta teknik yang sesuai Bahasa
digunakan untuk menghasilkan
stabail pasu bunga tersebut.
Contoh: Apakah contoh alat BBB
dan bahan serta teknik untuk Model stabail
menghasilkan model stabail
yang ditunjukkan?

Imaginasi Meneroka alat dan bahan 1. Murid dikehendaki duduk dalam Nilai dan sikap
(5 minit) kumpulan masing-masing yang Bekerjasama, bertolak ansur
sudah ditentukan semasa kelas
minggu lepas. KB
2. Guru mengingatkan semula Menjana idea
tajuk dan tema untuk Menghubungkait
penghasilan stabail.
Tema: Alam Semula Jadi Strategi
Tajuk: Bunga Berpusatkan murid
3. Ahli kumpulan perlu
mengeluarkan alat dan bahan EMK
yang dibawa untuk Bahasa
menghasilkan stabail. Nilai murni
4. Murid berbincang mengenai Komunikasi
proses dan teknik penghasilan
stabail pasu bunga
berdasarkan alat dan bahan
yang mereka bawa.
Perkembangan Penghasilan karya stabail pasu bunga 1. Murid menghasilkan karya Strategi
(30 minit) dengan kreatif berdasarkan kreativiti masing- Berpusatkan guru
masing. Berpusatkan murid
2. Murid boleh berkongsi alat dan
bahan dari kumpulan lain EMK
sekiranya tidak mencukupi. Kreativiti dan keusahawanan
3. Guru bertindak sebagai Komunikasi
fasilitator membimbing murid Bahasa
semasa aktiviti dijalankan. Kelestarian alam sekitar
4. Murid membuat kemasan pada
karya masing-masing. KB
Menjana idea
Menghubungkait
Mereka cipta

Tindakan Apresiasi hasil karya 1. Beberapa kumpulan EMK


(15 minit) mempamerkan hasil karya Komunikasi
mereka di hadapan kelas. Bahasa
2. Murid menceritakan perihal
hasil karya mereka dan rakan- KB
rakan semasa hasil karya Menghubungkait
dipamerkan
3. Murid dinilai oleh guru :
 Penghasilan karya Strategi
 Unsur seni Berpusatkan guru
 Alat dan bahan Berpusatkan murid
 Teknik

Penutup Rumusan 1. Murid diminta untuk Nilai dan sikap


(5 minit) merumuskan tajuk yang Keberanian
dipelajari. Kekemasan
2. Murid diminta untuk mengemas
kelas sehingga bersih. EMK
Bahasa
Pentaksiran (a) Hasil kerja berkumpulan iaitu penghasilan stabail.
(b) Proses apresiasi murid.

Refleksi :

__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
