Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6

Mata Pelajaran :Pendidikan Seni Visual


Tahap :2
Kelas :6 Cemerlang
Bilangan murid :10 orang
Tarikh / hari :1 Julai Jun 2021 / Khamis
Masa :9.10-10.10 a.m.
Bidang kegiatan :Mengenal kraf Tradisional
Tema :Objek buatan manusia
Tajuk :Tudung saji
Aktiviti :Alat domestik
Kemahiran / Fokus :Gabungan Teknik batik dan anyaman
Pengetahuan sedia ada :murid pernah melihat contoh tudung saji yang mengandungi
teknik batik dan anyaman

1
STANDARD PEMBELAJARAN

4.3 EKSPRESI KREATIF

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan aktiviti alat domestik atau perhiasan diridengan gabungan
teknik batik dan anyaman

4.4 APRESIASI SENI


Apresiasi terhadap karya lukisan sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya

STANDARD KANDUNGAN
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan alat domestik atau alat perhiasan diri dengan gabungan teknik batik dan
anyaman.
4.3.1 Menjana idea dalam proses penghasilan karya
4.3.2 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
4.3.3 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
4.3.4 Mengaplikasikan gabungan media, proses dan teknik dalam penghasilan karya
4.3.5 Menghasilkan kemasan akhir bagi mempertingkat nilai estetik sebagai nilai tambah pada karya

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan disiplin
ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
4.4.1 Mempamerkan karya alat domestik atau alat perhiasan diri yang dihasilkan
4.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya

2
4.4.3 Membuat ulasan karya alat domestik atau alat perhiasan diri sendiri dan rakan secara lisan
4.4.4 Menyimpan karya alat domestik atau alat perhiasan diri di dalam Portfolio

OBJEKTIF

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media,proses dan teknik dengan betul.
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya dengan betul dan tepat

PENTASKIRAN BERASASKAN SEKOLAH :

Kbat/ tabiat berfikir (HOM) : kemahiran berfikir, Kecerdasan pelbagai


Elemen Merentas kurikulum : Kemahiran belajar, Teknologi dan maklumat
Penerapan Nilai : Memberi perhatian, Tekun, Bersungguh-sungguh
Bahan Bantu mengajar : Contoh karya, Buku teks, Slaid interaktif

3
LANGKAH / MASA ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
SET INDUKSI Guru secara ringkas 1. Guru meminta murid untuk menunjukkan alatan EMK
(5 MINIT) menerangkan semula dan bahan yang telah dimaklumkan pada kelas -Nilai murni
tentang proses menghasilkan yang sebelumnya
tudung saji dengan Kemahiran berfikir
menggunakan teknik batik 2. Murid menunjukkan alatan dan bahan kepada -menganalisis
dan anyaman guru
HOM
3. guru menasihati kepada murid-murid sentiasa -kecerdasan pelbagai
berhati-hati ketika menghasilkan tudung saji untuk
mengelakkan perkara yang tidak diingini berlaku. Kaedah mengajar
-penerangan

BBM
-alatan dan bahan

EKSPRESI KREATIF Murid menghasilkan karya 1. Guru meminta murid untuk menyediakan alatan EMK
iaitu tudung saji dengan dan bahan seperti kertas lukisan, lilin, anyaman -Kemahiran berfikir
Fasa imaginasi menggunakan teknik batik dan sebagainya -Nilai murni
dan anyaman
Fasa perkembangan 2. Guru memberi masa kepada murid untuk Nilai murni
menghasilkan tudung saji tersebut -Bersungguh-sungguh
( 30 minit ) -Kerajinan

4
3. Murid dengan tekun menghasilkan karya -Patuh pada arahan
tersebut yang diminta oleh guru ]
Kaedah mengajar
4. Guru sebagai pembimbing kepada murid -Perbincangan
sekiranya murid mempunyai soalan atau kesalahan
ketika menghasilkannya. Kemahiran berfikir
-kreatif dan inovatif
5. Guru sering menasihati kepada murid agar
sentiasa menjaga kebersihan ketika penghasilan Bahan bantu mengajar
karya -Alatan dan bahan

APRESIASI SENI 1. Apresiasi dan refleksi 1. Guru meminta beberapa orang murid untuk EMK
terhadap karya setiap murid menceritakan pengalamannya ketika menghasilkan -Nilai murni
yang berpandukan bahasa karyanya.
Fasa perkembangan seni visual, teknik dan proses Kemahiran berfikir
semasa menghasilkan 2. Murid menceritakan pengelamannya dengan -Menyelesaikan masalah
Fasa tindakan tudung saji dengan penuh penghayatan
menggunakan teknik batik Nilai murni
(15 minit) dan anyaman 3. Guru memberikan pujian serta peneguhan -Menghargai karya orang
kepada murid tersebut lain
2. penerapan nilai kebersihan -keadilan
yang perlu diserap kepada

5
murid serta memuji dan 4. Guru juga menerangkan beberapa kriteria Kaedah mengajar
member peneguhan terhadap kejayaan murid yang dilakukan pada pembelajaran -Berpusatkan murid
karya yang dihasilkan hari ini
Bahan bantu mengajar
5. Guru juga mengaitkan aktiviti ini dengan sejarah -hasil karya murid
seni visual iaitu tentang tudung saji agar dapat
menghasilkan apresiasi seni

PENUTUP Menyimpulkan tentang aktiviti 1. Murid diminta untuk mengemas semua alat dan EMK
yang dilakukan bahan -Keusahawanan
(10 minit)
Guru memberikan 2. guru membuat kesimpulan iaitu Kaedah mengajar
penerengan ringkas tentang menghubungkaitkan karya dengan kehidupan -penutup
fungsi karya terhadap seharian
kehidupan seharian Kemahiran berfikir
3. Guru menerapkan nilai menghargai karya orang -membuat hipotesis
lain yang telah menghasilkan dengan bersungguh- -membuat kesimpulan
sungguh
Nilai
4. guru membuat perancangan awal kepada murid -menjaga kebersihan
tentang aktiviti pada kelas yang seterusnya agar -patuh pada arahan
murid lebih bersedia -bertanggungjawab

6
Disemak oleh Guru Pembimbing Disahkan oleh Guru Besar Disahkan oleh Pensyarah Penyelia

Tandatangan : …………………….. Tandatangan : …………………….. Tandatangan : ……………………...

Nama : Sri Wangi Binti Kota Nama : Puan Rokiza Binti Aman Nama : Dr Zalia Binti Abdullah

Tarikh : …………………….. Tarikh : …………………….. Tarikh : ………………………
