Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata
Pelajaran Sejarah

Tarikh 01 APRIL 2024


Masa 11.30 a.m. – 12.30 p.m.
Kelas 6 RAMANUJAM
Bil. Murid /19 orang
Tema Kemakmuran negara kita
Tajuk Negara Malaysia
Kemahiran Pemikiran Sejarah
Fokus /
- Memahami kronologi, meneroka bukti, membuat interpretasi, membuat penjelasan
Kemahiran

Kemahiran Murid-murid mempunyai pengetahuan sedia ada tentang negeri-negeri yang terlibat dalam Pembentukan
Sedia Ada
Malaysia.

Standard 10.1 Pembentukan Malaysia


Kandungan
10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia.
Standard
Pembelajaran 10.1.4 Menghuraikan cabaran ke arah Pembentukan Malaysia.
K10.1.7 Menghuraikan kepentingan mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di Malaysia.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid akan dapat
Objektif i. Menjelaskan semua negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia dengan tepat.
Pembelajaran
ii. Menghuraikan empat cabaran ke arah Pembentukan Malaysia dengan tepat.
iii. Menyatakan tiga daripada empat kepentingan mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di Malaysia
dengan tepat.

Kriteria Kejayaan Saya berjaya sekiranya murid dapat:


i. Menjelaskan semua negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia dengan tepat.
ii. Menghuraikan empat cabaran ke arah Pembentukan Malaysia dengan tepat
iii. Menyatakan dua daripada tiga kepentingan mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di Malaysia dengan
tepat.

Pentaksiran Penilaian Formatif


Tabiat Berfikir Mengaplikasikan penggunaan peta I-think yang sesuai untuk kepentingan mengekalkan kemakmuran dan
(HOM/KBAT)
perpaduan di Malaysia.

EMK Patriotisme, Kreativiti dan inovasi

Penerapan Cinta akan negara, Hormat kepada pemimpin, Semangat patriotik, Bekerjasama
Nilai
BBM Cari Kata, Peta Malaysia, Carta Cabaran Pembentukan Malaysia, kad soalan, sampul soalan, nota ringkas, bola
‘Malaysia’
SDP Visual, Irama, Pergerakan

Tema Fokus Bimbingan Penutup PDP (Pencapaian Objektif Pembelajaran)


(TFB)
Kemahiran Insaniah (KI) Kritis, Komunikasi, Berpasukan, Etika dan Moral, Profesional, Kepimpinan

Pedagogi Masa Ini (PMI) PAK21, KBAT

Refleksi Saya telah bersedia setiap bahan bantu mengajar yang berkesan berdasarkan tahap penguasaan murid. Saya
berharap murid-murid dapat memahami tentang langkah ke arah pembentukan Malaysia.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi ‘Jom Cari Kata’ 1. Murid diagihkan kepada beberapa kumpulan. BBM
( 5 minit) - Cari Kata
Cari Kata: 2. Setiap kumpulan diberi ‘cari kata’ yang mengandungi

nama ibu negera bagi negeri yang terlibat dalam

Pembentukan Malaysia. EMK


- Patriotisme
3. Murid-murid diberi masa dua minit untuk mencari nama

ibu negera yang tersebut.


KB
4. Murid-murid dikehendaki mengaitkan ibu negera tersebut - Menganalisis
- Menghubungkait
dengan Pembentukan Malaysia.

5. Sesi soal jawab akan berlaku di antara guru dan murid.

Jawapan; Kuala Lumpur 6. Murid mendengar jawapan guru dan mengaitkannya

dengan tajuk pelajaran.


Langkah 1 Menghuraikan isi 1. Murid-murid diedarkan dengan nota ringkas yang BBM
( 15 minit) pembelajaran - Nota Ringkas
menjelaskan negeri-negeri yang terlibat dalam Pembentukan
- Peta Malaysia
Malaysia dan cabaran ke arah Pembentukan Malaysia.
Nota Ringkas - Carta Cabaran
2. Guru menggunakan Peta Malaysia untuk menerangkan Pembentukan
Malaysia.
negeri-negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia.

3. Murid-murid dipaparkan dengan Carta Cabaran

Pembentukan Malaysia tentang kepentingan mengekalkan EMK


- Patriotisme
kemakmuran dan perpaduan di Malaysia yang dapat

mengatasi cabaran ke arah Pembentukan Malaysia. KB


- Menjana idea
4. Murid-murid diberi peluang untuk menampal nama negeri

pada Peta Malaysia dan benderannya untuk mengukuhkan

keingatan mereka tentang kedudukan negeri-negeri yang


Peta Malaysia
terlibat dalam Pembentukan Malaysia.

5. Guru menilai dan mengukuhkan pemahaman murid melalui

beberapa soalan pada sesi perbincangan.


Carta Cabaran Pembentukan
Malaysia

K10.1.7 Menghuraikan
kepentingan mengekalkan
kemakmuran dan perpaduan
di Malaysia.
- Memperkukuhkan
kedaulatan dan
pembangunan negara.
- Menjamin keamanan
negara
- Mewujudkan rakyat
Malaysia yang bersikap
toleransi.
Langkah 2 Aktiviti Didik Hibur 1. Guru mengagihkan murid kepada empat buah BBM
(20 minit) kumpulan. - Kad soalan
‘Permainan Hentian Bas’
2. Setiap kumpulan dinamakan dengan nama negeri- - Sampul soalan
Kad Soalan:
negeri yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia iaitu - Ganjaran
Persekutuan Tanah Melayu, Sabah, Sarawak dan
Singapura. EMK
3. Murid diberi taklimat ringkas tentang cara bermain - Patriotisme
‘permainan hentian bas’. KB
4. Guru menampal sampul soalan pada dinding di - Menganalis
beberapa tempat dalam kantin sekolah. - Menjanaidea
5. Murid-murid bergerak secara berkumpulan dari satu
Sampul Soalan: hentian ke hentian yang lain untuk mendapatkan kad
soalan bagi kumpulannya mengikut nama kumpulan. Nilai:
6. Setelah murid-murid mengutip semua kad soalan, - Berdisiplin
mereka diberi 10 minit untuk menjawab soalan-soalan - Bekerjasama
yang disediakan.
7. Kumpulan yang berjaya menjawab semua soalan kuiz
dengan awal dan betul akan diberi soalan kad
tambahan iaitu ‘Malaysia Tiket’ sebagai markah bonus.
8. Guru menyemak jawapan bagi setiap kumpulan melalui
perbincangan.
9. Setiap kumpulan diberi hadiah berdasarkan dengan
tahap pencapaian mereka.
Langkah 3 Menilai murid dengan 1. Murid-murid diberi lembaran kerja gabungan BBM
(15 minit) memberi lembaran kerja pengayaan dan pemulihan berdasarkan tahap - Lembaran
Latihan Pengayaan penguasan murid. Kerja
2. Murid-murid dikehendaki menjawab soalan yang KB
berkaitan dengan negeri-negeri yang terlibat dalam - Membuat
Pembentukan Malaysia dan cabaran yang diahadapi. imaginasi
3. Murid dipilih secara rawak untuk menyebut jawapan. - Menjanaidea
4. Guru menyemak jawapan murid melalui perbincangan. Nilai:
- Patriotisme

Penutup Membuat Rumusan 1. Guru memberi sebiji bola iaitu bola “Malaysia’ kepada Bahan Bantu
(5 minit) murid pertama di hadapan. Mengajar:
Bola ‘Malaysia’ 2. Murid dikehendaki menghantar bola tersebut kepada ⚫ Bola ‘Malaysia’
rakan sebelahnya sebanyak dua pusingan.
3. Dalam pusingan yang pertama, murid-murid Kemahiran Berfikir:
dikehendaki menyebut negeri-negeri yang terlibat ⚫ Membuat
dalam Pembentukan Malaysia. kesimpulan
4. Dalam pusingan yang kedua, murid-murid akan
menyatakan cabaran semasa Pembentukan Malaysia. Nilai Murni:
5. Murid juga merumuskan pembelajaran dengan - Bersyukur
menyebut iktibar yang didapati dalam pengajaran dan
pembelajaran mengenai Pembentukan Malaysia.
Catatan Refleksi Pelajar:

Catatan Guru Pembimbing:
