Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK SEJARAH TINGKATAN 2


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 3 HARI KELAS
Ahad
TEMA Warisan Negara
TAJUK 5.0 Kerajaan Alam Melayu
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu
STANDARD 5.1.3 Memerihal kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang masyhur.
PEMBELAJARAN
K5.1.6 Menerangkan kepentingan kebijaksanaan pemimpin untuk
kemajuan negara.
K5.1.7 Menghubungkait kepentingan menghargai kegemilangan kerajaan
Alam Melayu dengan pembentukan jati diri.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Memerihal kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang 1. Murid dapat menerangkan kerajaan-kerajaan Alam
masyhur. Melayu yang masyhur dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid membincangkan ciri-ciri kerajaan Angkor dan kemasyhurannya. ada murid.
2. Murid disoal siapa pemerintah Angkor yang berjaya meluaskan empayar hingga  Guru Menggunakan
sempadan Annam. strategi pembelajaran
3. Murid membincangkan kepentingan jalinan perdagangan antara pedagang kolaboratif dan
tempatan dengan pedagang luar kepada kerajaan Alam Melayu. koperatif dengan
4. Murid menjalankan Aktiviti “ Saya lihat, Saya Fikir, Saya bertanya” secara menerapkan PAK21
berkumpulan. Think - Pair - Share (Fikir - Pasang - Kongsi) dan elemen
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. sekolahku sejahtera
6. Murid berjalan ke sekeliling bilik untuk melihat, berfikir dan berbincang dengan supaya ada interaksi
antara murid dan
rakan sekumpulan berkenaan hasil kerja yang ditampal. Roam the Room (Tinjau
memotivasikan
Kongsi) murid.
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan.  Menilai kefahaman
8. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. murid tentang
9. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) .
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 10-11
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Think - Pair - Share (Fikir -
SEJAHTERA
Pasang - Kongsi)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Roam the Room (Tinjau
Konstektual Kongsi)
KBAT Menganalisis PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Cinta akan tanah air KB Mengapplikasikan
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Sejarah PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SMK SEJARAH TINGKATAN 2
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 3 HARI KELAS
Ahad
TEMA Warisan Negara
TAJUK 5.0 Kerajaan Alam Melayu
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Kerajaan Alam Melayu
STANDARD 5.1.3 Memerihal kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang masyhur.
PEMBELAJARAN
K5.1.6 Menerangkan kepentingan kebijaksanaan pemimpin untuk
kemajuan negara.
K5.1.7 Menghubungkait kepentingan menghargai kegemilangan kerajaan
Alam Melayu dengan pembentukan jati diri.
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :

1. Memerihal kerajaan-kerajaan Alam Melayu yang 1. Murid dapat menerangkan kerajaan-kerajaan Alam
masyhur. Melayu yang masyhur dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan dahulu dan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengetahuan sedia
1. Murid diterangkan mengenai ciri-ciri kerajaan Majapahit dan kemasyhurannya. ada murid.
2. Murid menamakan kawasan perluasan kuasa oleh Patih Gajah Mada.  Guru Menggunakan
3. Murid diterangkan mengenai ciri-ciri kerajaan Kedah Tua dan kemasyhurannya. strategi pembelajaran
4. Murid membincangkan faktor kemasyhuran kerajaan Kedah Tua. kolaboratif dan
5. Murid membincangkan ciri-ciri kerajaan Gangga Nagara serta kemasyhurannya. koperatif dengan
6. Murid disoal jenis kekayaan kerajaan Gangga Nagara. menerapkan PAK21
7. Murid membincangkan bagaimana kepimpinan pemerintah dengan kemashuran dan elemen
sesebuah kerajaan. sekolahku sejahtera
8. Murid diberikan masa untuk berfikir dan menulis perkara yang mereka tahu supaya ada interaksi
berkaitan topik. Rocket Writing (Penulisan Pantas) antara murid dan
memotivasikan
9. Murid membuat perbincangan dengan ahli kumpulan secara berpasangan. Think -
murid.
Pair - Share (Fikir - Pasang - Kongsi)  Menilai kefahaman
10. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibincangkan. murid tentang
11. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi. pembelajaran hari ini
12. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) .
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan
bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Creativity BUKU TEKS Halaman 12-13
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Rocket Writing (Penulisan
SEJAHTERA
Pantas)
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Think - Pair - Share (Fikir -
Konstektual Pasang - Kongsi)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Cinta akan tanah air KB Menganalisis
PATRIOTISME
EMK : ILMU & Sejarah PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
