Anda di halaman 1dari 20

Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tahun : 3 Nuri

Masa : 60 Minit

Bidang : Membuat Corak Dan Rekaan

Aktiviti : Lipatan Dan Guntingan

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk ; Hiasan Dinding

Media : Alat : Gunting dan pensel


Bahan : Kertas warna dan gam

BBM : Contoh-contoh corak teknik lipatan dan guntingan

EMK : Keusahawanan, Kreativiti & Inovasi

Objektif Pembelajaran : Di akhir proses P&P, murid-murid dapat :

1) Memahami konsep lipatan dan guntingan

2) Memahami langkah-langkah dalam penghasilan corak lipatan dan guntingan

3) Berbangga dengan hasil seni sendiri.


Standard Pembelajaran.

2.1 Persepsi Estetik. Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada
pada lipatan dan guntingan
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 Rupa – organik dan geometri
2.1.1.2 Jalinan – sentuh dan tampak
2.1.2 Prinsip Rekaan
2.1.2.1 Imbangan – simentri
2.1.2.2 Kontra – warna
2.1.2.3 Harmoni - rupa

2.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan
teknik dalam penhasilan corak teknik lipatan dan guntingan
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.
2.2.1.1 Alat – Gunting, pensel
2.2.1.2 Bahan – kertas warna dan gam
2.2.2 Mengetahui penggunaan media teknik dan proses dalam penghasilan corak lipatan dan guntingan
2.2.2.1 Teknik – lipatan dan guntingan

2.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa, pemahaman dan kemahiran
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam menghasilkan karya.
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, imbangan, kontra dan harmoni dalam
penghasilan karya.
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
2.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendirin dan rakan berpandukan
bahasa seni bvisual.
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri secara lisan.
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Set Induksi Klip Video lagu ‘ Ikan Kekek Mak Eloi-eloi’ Guru menayangkan klip video lagu
( 3 minit)
Murid menyanyikan lagu bersama guru.

Guru memperkenalkan isi pelajaran.

Persepsi Estetik Pengenalan kepada Origami Guru menayangkan persembahan slaid


(7 minit) tentang konsep origami , dan bahan yang
Konsep Origami. digunakan .

Origami merupakan seni lipatan kertas.


Guru menunjukkan contoh-contoh
Kertas dilipat mengikut langkah-langkah
tertentu sehingga menghasilkan motif yang origami
diingini.

Pengenalan kepada alat & bahan

Kertas warna
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Aplikasi Seni
(10 minit) Demonstrasi guru Guru nenunjukkan proses mengambar
menggunakan teknik kolaj.
(Rujuk lampiran)

1. Guru melakar imej ikan pada kertas


lukisan.
2. Guru memotong untuk menghasilkan
rumput dan melekatnya pada
lakaran tadi.
3. Guru melilit kertas warna pada
lakaran ikan.
4. Guru melekat bahagian –bahgian
ikan yang dihasilkan dari kertas
warna.
5. Guru menunjukkan hasil koaj kepada
murid.
Komponan/ Masa Isi Kandungan Aktiviti PdP Catatan/Strategi

Ekspresi : Kreatif Penghasilan karya oleh murid. Murid menghasilkan corak teknik
( 28 minit) lipatan dan guntingan dengan
berpandukan langkah-langkah yang
telah ditunjukkan oleh guru.

Apresia Seni Panilaian hasil karya Murid mempamerkan dan bercerita


(7 minit) tentang hasil karya sendiri. dan rakan.

Murid menceritakan pengalaman


menghasilankan corak.

Penutup 1. Mengemas bilik darjah Murid mengemas bilik darjah.


( 5 minit)
2. Arahan tugasan akan datang. Guru menyatakan aktiviti PdP akan
datang.
MOHD SENAWI ABDULLAH@SENAWI ANAK LIDEK
690906-13-5413
PPG/32366/12
KONSEP
• Teknik lipatan dan guntingan merupakan
salah satu kaedah penghasilan corak secara
terancang.
• Keadah ini dilakukan dengan cara melipat
kertas beberapa kali kemudian dilukis corak
di atasnya sebelum digunting.
• Corak yang telah siap dilekat pada
permukaan yang lebih gelap untuk
menampakkan corak tersebut.
ALAT

BAHAN
• Sediakan kertas segi empat sama.
• Lipat segi empat sama sebanyak 2 kali.
• Lipat kepada dua bahagian untuk
membentuk segi tiga.
• Lakar corak pada segi tiga mengikut kreativiti.
• Gunting corak yang telah dilakarkan tadi.
• Buka lipatan kertas yang telah digunting
untuk melihat hasilnya.
• Lekatkan corak yang telah dihasil pada
kertas warna lain.
• Buat kemasan serta hiasi corak tersebut.
• Corak yang telah siap untuk hiasan dinding.
