Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pelajaran Harian Kelas Bilangan Pelajar Tarikh Masa Subjek Tajuk : 5M : 32 : April 2013 : a.m. a.m.

: Matematik : Peratus

Pengetahuan Sedia ada: Murid-murid telah belajar cara menulis, menama dan menyatakan pecahan setara dalam bentuk termudah untuk pecahan wajar serta operasinya dan cara menulis, menama dan menyatakan nombor perpuluhan serta operasinya pada kelas yang sebelum. Bidang Pembelajaran: Objektif Pembelajaran Menukar pecahan dan perpuluhan kepada peratus. : Murid-murid dibimbing untuk memahami dan menggunakan peratus.

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk: i. ii. Menukar pecahan perseratus kepada peratus dan sebaliknya. Menukar pecahan wajar persepuluh kepada peratus.

Bahan Bantu Mengajar: 1. Kad Sifir 2. Petak Perseratus Nilai Murni: 1. 2. 3. 4. Bekerjasama Meningkatkan keyakinan diri murid Kerajinan Berani 3. Lembaran kerja

Kemahiran Berfikir: Pengetahuan: Menyatakan Kefahaman: Mengenal pasti

Langkah Set Induksi ( 8min)

Isi Kandungan Kuiz Sifir 9.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Kad sifir dikeluarkan secara rawak dan tampal pada papan hitam. Murid-murid perlu menjawab jawapan pendaraban sifir dengan menulis jawapannya dalam buku latihan 4 fakta asas. Buku-buku latihan akan diserahkan kepada guru untuk disemak.

Catatan BBM: Kad sifir Gambargambar peratus dalam kehidupan seharian Kemahiran Berfikir: o Visualspatial.

Langkah 1 ( )

Menukar pecahan perseratus kepada peratus.

1. Petak seratus dilekatkan pada papan. 2. Paparan powerpoint disediakan. Kes-kes 3. Contoh-contoh gambar peratus set induksi dikaitkan semula. 4. Setiap angka peratus dalam gambar diajar cara bacaannya dalam perkataan. 5. Contoh: 25% dibaca sebagai dua puluh lima peratus. 6. Murid-murid diminta menamakan dan menulis perkataan peratus yang ada

pada gambar sebelum guru menunjukkan perkataan peratus tersebut. 7. Langkah 4 dan 5 diteruskan sebanyak 4 kali. 8. Guru menunjukkan perkataan peratus tujuh puluh lapan peratus dan meminta murid menulis angka peratus pada papan hitam. 9. Angka peratus dua puluh tiga peratus dipaparkan dan murid keluar menuliskan perkataan peratus pada papan hitam.

Langkah 2 ( )

Menyatakan pecahan per seratus dalam bentuk peratus.

1. Sekeping kad petak seratus dilekatkan pada dinding. 2. Murid-murid buka buku teks (m/s 88). 3. Guru menjalankan pengajaran seterusnya dengan menggunakan kad petak seratus. Guru bertanya: Muridmurid, adakah petak-petak kecil dalam kad adalah bentuk yang sama? Murid jawab: Ya. Guru bertanya: Berapa

BBM: Kad petak seratus. Buku teks (m/s 88) Nilai: Berani, berdikari, kerajinan

petak-petak kecil yang ada dalam kad ini? Mari kita kira bersama-sama. Murid akan mengira dan berkata: seratus petak. Guru: Sekarang cikgu akan melorekkan petakpetak kecil. Berapa jumlah bahagian yang telah cikgu lorekkan? Murid-murid akan menjawab: 50 daripada 100. Guru: Baik, sebenarnya pecahan ini ialah atau

lima puluh per seratus. Dalam bentuk peratus, lima puluh perseratus ialah lima puluh peratus dan ditulis sebagai 50%. 1. Guru menunjukkan contoh yang seterusnya dengan melorekkan 75 petak kecil. Guru bertanya Berapa jumlah bahagian yang telah cikgu lorekkan? Murid akan mengira dan berkata: 75 bahagian. Guru: Dalam pecahan ini ialah 75 bahagian daripada 100, manakala dalam peratus ialah

Murid akan menjawab: 75 perseratus 7. Guru melorekkan petakpetak pada petak seratus. 8. Murid-murid secara sukarela (sekiranya tidak, guru akan panggil kedudukan kelas secara rawak) akan keluar untuk menulis peratus yang dilorekkan. Murid A menuliskan pecahan yang mewakili bahagian lorekkan. Murid B menulis angka peratus yang mewakili bahagian lorekkan. Murid C menulis peratus dalam perkataan. 9. Langkah 7 dan 8 dijalankan sebanyak 2 kali. Langkah 3 ( 10 minit) Kuiz Angkat Peratus. 1. Murid-murid dibahagikan kepada kumpulan mengikut barisan kedudukan. 2. Guru menunjukkan soalan dengan perisian powerpoint. 3. Murid-murid perlu angkat tangan untuk menjawab soalan. (setiap murid hanya mempunyai satu peluang sahaja.) 4. Setiap jawapan yang tepat BBM: Soalansoalan dalam powerpoint. Kemahiran Berfikir: Nilai: Jujur, berani, Kerjasama, Kerajinan,

akan diberi markah untuk kumpulannya. 5. Kumpulan yang mendapat markah yang paling banyak dikira menang. 6. Kumpulan yang menang akan diberi ganjaran. Penutup ( 9 min) Lembaran Kerja 1. Murid-murid diagihkan lembaran kerja. 2. Murid-murid diberi masa untuk menyiapkannya. (Dynamite timer dipasang.) 3. Lembaran kerja disemak bersama guru. 4. Guru membuatkan kesimpulan dengan mengimbas kembali peratus yang dipelajari. Apakah peratus? (Peratus ialah sebahagian daripada seratus.) Apakah simbol peratus? (%)

toleransi.

BBM: Lambaran Kerja Kemahiran Berfikir: Nilai: Kerajinan

Refleksi:_________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________
