Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran Bidang / Unit Tajuk Tahun Bilangan murid Masa : : : : : : Kemahiran Hidup 1.

7 Ikan Hiasan 1.7 Pengenalan 5 orang pagi - pagi (60 minit)

Hasil pembelajaran

Diakhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat;

1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 contoh ikan hiasan yang diketahui secara. 2. Mengenal dan melabel bahagian-bahagian luar yang terdapat pada ikan hiasan. 3. Menyenaraikan ciri-ciri yang terdapat pada ikan hiasan yang menarik minat mereka untuk memeliharanya. 4. Memberikan sebab dan tujuan memelihara ikan hiasan.

KBKK Nilai Alat bantu mengajar

: : :

Memerhati dan membanding beza. Teliti, kefahaman, dan kecenderungan. Buku ikan hiasan, kad label ikan dan kad rantaian ikan hiasan.

Pengetahuan sedia ada

Murid telah mengenali jenis-jenis ikan hiasan melalui pembacaan, kedai-kedai haiwan peliharaan dan televisyen.

Pendekatan Pengajaran

Pembelajaran secara kontekstual

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

ABM/ Catatan

Set Induksi (5 minit)

Memperkenalkan tajuk pembelajaran hari ini.

1. Guru meminta beberapa orang murid menyatakan beberapa jenis ikan hiasan yang diketahui

Ikan hiasan sebenar.

(Motivasi)

mereka. 2. Guru menayangkan slide show ikan hiasan.

Video

Langkah 1 (20 minit)

Mengenal pasti jenis-jenis ikan hiasan. Jenis ikan hiasan: 1. Ikan Guppy 2. Ikan emas 3. Ikan kap / koi 4. Ikan pelaga 5. Ikan angle

1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan. 2. Guru menunjukkan buku ikan hiasan (Big Book) kepada pelajar dan bertanyakan tentang ikan hiasan tersebut. 3. Guru menerangkan secara terperinci tentang setiap ikan hiasan tersebut. 4. Guru dan murid bersoal jawab tentang gambar tersebut. 5. Murid diminta menyenaraikan jenis-jenis ikan hiasan yang dikenali secara lisan. Nilai Kefahaman Menerangkan (Elaborate) Menghubung kait (Relating) Buku ikan hiasan (Big Book)

(Pemahaman) Langkah 2 (10 minit) Mengetahui bahagian- bahagian 1. Guru mengedarkan gambar-gambar ikan hiasan Kad label ikan

(Kemahiran)

ikan hiasan serta fungsinya. - gambar ikan hiasan berlabel

yang berlabel mengikut kumpulan. 2. Murid meneliti label bahagian-bahagian ikan hiasan yang terdapat pada gambar tersebut dengan penerangan daripada guru.(3 minit) 3. Guru memungut semula gambar berlabel tersebut. 4. Wakil kumpulan diminta untuk mengambil gambar ikan hiasan tadi tetapi tidak berlabel. 5. Di dalam kumpulan, aktiviti melabel dijalankan selama 5 minit. 6. Murid akan bekerjasama untuk melabel setiap bahagian ikan hiasan yang dapat mereka ingat. Bekerjasama (Cooperating) Mengaplikasi (Applying) Memindahkan (Transferring)

Langkah 3 (20 minit)

Menyenaraikan ciriciri ikan hiasan. - Nama - Saiz (kecil / besar) - Warna - Bentuk

1. Guru menunjukkan kad imbasan yang tertera gambar ikan hiasan . 2. Secara rawak, guru meminta murid

Kad rantaian ikan hiasan

KBKK Memerhati

menyenaraikan ciri-ciri yang dan terdapat pada ikan hiasan tersebut secara lisan. 3. Kemudian, guru membanding beza.

menerangkan secara terperinci tentang ciri-ciri ikan hiasan tersebut. 4. Guru mengedarkan gambarajah ikan hiasan kepada setiap murid dan meminta mereka menyenaraikan semula ciriciri ikan hiasan tersebut. 5. Guru memberikan jawapan dan murid-murid pula menyemak jawapan mereka. (Kemahiran) Penutup (5 minit) Menguji kefahaman 1. Guru mengemukakan tiga soalan secara lisan untuk mengesan pencapaian hasil pembelajaran. 2. Murid menjawab soalan guru secara lisan. 3. Guru meminta murid menyatakan tujuan dan sebab memelihara ikan hiasan. 4. Guru menerangkan secara ringkas faedah memelihara (Penilaian) ikan hiasan. Mengaplikasi (Applying) Nilai Kecenderungan Jadual pemerhatian Memindahkan (Transferring)
