Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RPH BAHASA MELAYU PEMULIHAN TAHUN 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN

Kelas :
Pembelajaran : Bahasa Melayu
Hari :
Tarikh :
Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 7 Orang
Tajuk : Buah-buahan
Kemahiran : Mengenal Warna

Objektif/ Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid dapat ;
1. Mengenal nama buah-buahan
2. Mengenal warna buah-buahan





Pengisian Kurikulum :
Sistem Bahasa :
(i) Sebutan dan intonasi : Membaca dengan sebutan dan intonasi betul.
(ii) Tatabahasa :
(iii) Kosa Kata :

Kemahiran Bernilai Tambah
(i) Pembelajaran Konstruktivisme
(ii) Kecerdasan Pelbagai
(iii) Belajar Cara Belajar
(iv) Kemahiran Berfikir

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid

Penekanan Konsep 5P :
(i) Penggabungjalinan : kemahiran mendengar dan bertutur, membaca
(ii) Penilaian : Lembaran kerja

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
(i) Bahan Multimedia : LCD, Laptop, Slaid
(ii) Bahan Bercetak : Petikan rencana, Lembaran kerja
(iii) Bahan Maujud : Model buah-buahan
(iv) Kad gambar buah-buahan, kad warna, warna krayon

Pengetahuan Perlu Ada :
Murid pernah makan buah-buahan















AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH /
FASA /
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Set Induksi
(5 minit)

Tayangan video lagu buah-
buahan tempatan.

Lirik lagu buah-buahan
tempatan.

Ciku manggis dan durian.
Cempedak dan jambu batu.
Duku nangka pisang dan
mangga
Semua enak dimakan
Mari kawan
Mari semua
Mari makan buah-buahan
tempatan.


Guru menayangkan lagu
buah-buahan tempatan
dalam power point
kepada murid-murid.
Murid diminta untuk
menonton video buah-
buahan tempatan.
Guru bersoal jawab
dengan murid-murid
tentang buah
kegemaran.
Setiap murid
dikehendaki untuk
bercerita tentang buah-
buahan kegemaran
masing-masing.
Guru mengaitkan aktiviti
yang dijalankan dengan
tajuk yang ingin diajar.

BBM
Tayangan power
point
Lagu buah-
buahan
tempatan.

NILAI MURNI
keberanian

TEKNIK
bercerita

KEMAHIRAN
bernilai tambah

Langkah 1
(10 minit)

Mengeja perkataan yang
terdiri daripada dua suku kata
(KV + KV).







Guru memaparkan
gambar buah-buahan
dan ejaan buah-buahan
tersebut melalui power
point.
Guru membaca nama
buah-buahan secara
mekanis dengan
sebutan yang jelas.
Murid-murid mendengar
dengan teliti dan
mengikut bacaan guru.
Guru meminta seorang
murid untuk membaca
nama buah secara
mekanis dan murid lain
mengikut bacaan
tersebut.

Kaedah mengeja

Bacaan mekanis



Langkah 2
(10 minit)

Menyatu dan memadankan
dua suku kata berdasarkan
gambar.

Guru memaparkan power
point yang mengandungi
gambar buah-buahan


du + ku
ci + ku
te + bu

Contoh:

du + ku =

te + bu =

ci + ku =

dan kad suku kata.
Guru memilih secara
rawak beberapa orang
murid dan meminta
mereka untuk mengklik
pada pada padanan suku
kata yang betul untuk
membentuk nama buah.


Langkah 3
(10 minit)

Menulis perkataan
berdasarkan gambar.

Contoh:



Permainan bahasa: mencari
perkataan tersembunyi
Aktiviti 1:
Guru memaparkan power
point yang mempunyai
gambar buah-buahan.
Murid diminta untuk
mengisi tempat kosong
dengan nama buah-
buahan tersebut dengan
betul.

Aktiviti 2:
Guru memaparkan power
point yang mengandungi
permainan Mencari
Perkataan Tersembunyi
di hadapan murid.
Guru memilih murid
secara bergilir-gilir untuk
menjawab soalan.




Langkah 4
(15 minit)

Gambar di pasar raya



Lembaran kerja: suai
padankan nama dengan
gambar buah-buahan.




Aktiviti 1:
Guru memaparkan
gambar di pasar raya.
Murid diminta melihat
gambar tersebut dan
menceritakan apa yang
mereka faham.
Murid bercerita bersama
rakan tentang pendapat
mereka terhadap gambar
tersebut.

Aktiviti 2:
Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid.




Penutup
(5 minit)

Nilai-nilai murni

Guru memaparkan video
klip lagu buah-buahan


tempatan.
Guru menerapkan nilai
murni yang terdapat
dalam klip video tersebut.
