PROGRAM/OPSYEN/AMBILAN PPISMP/ PAI /JUN 2014 MASA 7.30 9.30 ( 120 MINIT) TARIKH 15 Julai 2014 TAJUK SOLAT FARDHU
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menjelaskan konsep solat fardhu dan solat berjemaah 2. Membanding beza syarat wajib dan syarat sah solat fardhu 3. Mengenalpastii Rukun solat fardhu satu persatu dengan tepat 4. Mengetahui cara penentuan waktu solat Fardhu dengan pasti 5. Mengetahui perkara-perkara yang membatalkan solat 6. Melakukan perlakuan solat dengan betul 7. Mengetahui perkara-perkara sunat ketika solat
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Penerangan isi-isi penting berkaitan tajuk Pengertian Solat Fardhu Syarat wajib dan syarat sah solat Rukun Solat secara terperinci Penentuan waktu solat Perkara membatalkan solat Perlakuan solat Perkara-perkara sunat ketika solat Perbincangan berkumpulan Sumbang saran penjanaan idea Penilaian kendiri melalui soal jawab dan tugasan bertulis ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) Elemen Kreativiti dan inovatif Kebolehan pelajar untuk menyelesaikan masalah yang dikemukakan Kebolehan individu pelajar untuk menghasilkan idea yang tulen , asli atau baharu Elemen teknologi maklumat dan komunikasi Boleh membina jaringan sosial (pelajar boleh berkomunikasi dengan baik menggunakan media sosial terkini) Pencapaian maklumat,ilmu pengetahuan serta penggunaan bahan Pengajaran dan pembelajaran yang dicapai/diakses melalui media TMK. Elemen keusahawanan Berkeupayaan memimpin (bekerjasama PERANCANGAN PENGAJARAN SEMASA 2
dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan)
BAHAN BANTU MENGAJAR DLP Kertas Mahjong Sampul Surat Papan Tulis berlaminat PENILAIAN Klasifikasi maklumat Percambahan Idea Ketepatan maklumat berdasarkan penerangan yang telah disampaikan Kemahiran memahami teks jawi lama
Langkah Pengajaran FASA PERSEDIAAN CADANGAN AKTIVITI PdP CATATAN Pemerhatian Pelajar mengikut arahan gerak kerja melalui media sosial whatsapp . Pelajar bergerak secara individu untuk menyelesaikan permasalahan yang diberikan Bersoaljawab berkaitan dengan arahan gerak kerja o Apakah yang boleh dinyatakan berkaitan dengan susunan kalimah-kalimah yang tertera di papan tulis laminat o Membuat kaitan dengan jawapan yang diberikan dengan tajuk pengajaran
Elemen teknologi maklumat dan komunikasi - Boleh membina jaringan sosial (pelajar boleh berkomunikasi dengan baik menggunakan media sosial terkini)
Elemen Kreativiti dan inovatif - Kebolehan pelajar untuk menyelesaikan masalah yang dikemukakan
Bahan bantu mengajar - Sampul surat - Papan tulis berlaminat
Analisis Pensyarah merumuskan jawapan pelajar berkaitan isi penting melalui paparan dari slaid powerpoint. o Kewajipan mendirikan solat o Syarat yang mesti dipatuhi ketika melaksanakan ibadah solat Elemen teknologi maklumat dan komunikasi - Pencapaian maklumat,ilmu pengetahuan serta penggunaan bahan Pengajaran dan pembelajaran yang dicapai/diakses melalui media TMK. 3
o Rukun-rukun yang terdapat dalam ibadah solat
FASA IMAGINASI CADANGAN AKTIVITI PdP CATATAN Penjanaan Idea Penerangan daripada guru berkaitan isi-isi penting yang berkaiatan dengan tajuk pengajaran 1. Konsep solat fardhu 2. Syarat wajib dan syarat sah solat fardhu 3. Rukun solat fardhu satu persatu dengan tepat 4. Cara penentuan waktu solat Fardhu dengan pasti 5. Perkara-perkara yang membatalkan solat 6. Perlakuan solat dengan betul 7. Perkara-perkara sunat ketika solat
Aktiviti sumbang saran (brainstorming) bagi mempastikan pelajar dapat mengetahui dan memahami isi-isi penting yang berkaitan dengan tajuk pengajaran
Pelajar diberi kebebasan untuk mengeluarkan pandangan dan idea bagi mempastikan isi-isi penting dalam tajuk pengajaran dapat difahami
Bersoaljawab berkaitan dengan isi pelajaran yang telah disampaikan bagi mempastikan objektif pembelajaran dapat dicapai Elemen Kreativiti dan inovatif - Kebolehan individu pelajar untuk menghasilkan idea yang tulen , asli atau baharu
DLP
FASA PERKEMBANGAN CADANGAN AKTIVITI PdP CATATAN Sintesis Idea Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan untuk menjalankan aktiviti pengesanan kefahaman kepada isi pelajaran
Pelajar menerima arahan bergerakan ke stesyen yang telah ditentukan Stesyen 1 : Bandingbeza syarat wajib dan syarat sah solat fardhu Stesyen 2 : Rukun-Rukun Solat Fardhu Stesyen 3 :Perkara-perkara yang Elemen Kreativiti dan inovatif - Kebolehan pelajar untuk menyelesaikan masalah yang dikemukakan Elemen keusahawanan - Berkeupayaan memimpin (bekerjasama dan 4
membatalkan solat Stesyen 4 : Penentuan waktu solat Stesyen 5 : Perkara perkara sunat ketika solat fardhu
Pelajar akan ditetapkan masa selama 60 saat bagi setiap stesyen sebelum arahan diberikan bagi pertukaran stesyen
Pelajar akan menulis isi-isi penting di kertas mahjung yang disediakan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan)
Bahan Bantu Mengajar - Kertas Mahjong - Wisel - Bahan audio FASA PERKEMBANGAN CADANGAN AKTIVITI PdP CATATAN Penambahbaikan Wakil setiap kumpulan akan mempersembahkan hasil dapatan yang telah ditulis di kertas mahjung dan rakan-rakan pelajar yang lain akan berkongsi idea dalam penambahan maklumat
Pensyarah merumuskan jawapan dan hasil dapatan yang telah dipersembahkan mengikut kumpulan
Pensyarah akan memberi penghargaan kepada kumpulan yang terbaik Elemen keusahawanan - Berkeupayaan memimpin (bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan Menilai Pensyarah menyediakan tugasan yang berkaitan dengan tajuk pengajaran seterusnya meminta pelajar membuat rujukan dari sumber-sumber yang diperakui
Pensyarah membuat rumusan daripada isi-isi pelajaran yang telah dipelajari dan mengharapkan pelajar dapat memahami seterusnya melaksanakan ibadat solat fardhu dengan betul. Elemen Kreativiti dan inovatif - Kebolehan individu pelajar untuk menghasilkan idea yang tulen , asli atau baharu
Pelaksanaan
Pelajar memberI penerangan secara terperinci berkaitan dengan isi kandungan yang perlu difahamI berdasarkan tugasan dengan bimbingan pensyarah dan penjanaan serta perkongsian idea dengan rakan- rakan pelajar
5
FASA TINDAKAN CADANGAN AKTIVITI PdP CATATAN Amalan berterusan Pelajar akan menulis isi-isi penting hasil analisa teks dari Munyatun Musolli karangan syeikh Daud Fatoni
Pensyarah akan memberI bimbingan bagi memastikan pelajar dapat membuat analisa dengan tepat berdasarkan kehendak sebenar teks
Manajemen waktu dalam 4 langkah: Metode, strategi, dan teknik operasional untuk mengatur waktu sesuai keinginan Anda, menyeimbangkan tujuan pribadi dan profesional