Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5

Tarikh
Kelas
Masa
Bilangan murid
Mata pelajaran
Bidang
Unit
Tajuk

: 8-8-2008
: Tahun 5 Cemerlang
: 60 Minit
: 25 orang
: Kemahiran Hidup
: Rekabentuk & Teknologi
: 1.6 Jahitan
: a) Membaiki pakaian

Aras / Hasil

a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan.

Pembelajaran

b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan.


c. Menyatakan kegunaan jahitan asas.

Pengetahuan

a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang

Sedia Ada

dan gunting.

Objektif

Di akhir pengajaran ini, murid dapat:

Pembelajaran
1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan.
2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.

a. Meneliti hubungan antara alatan jahitan dan kegunaannya.


KBKK

b.

Bandingbeza alatan jahitan dan kegunaannya.

c.

Menyusun dan menyimpan alatan jahitan di tempat yang selamat.

Penyerapan

nilai

a. Berhati-hati semasa menggunakan alatan jahitan.


b. Hormat-menghormati dan bekerja sama antara rakan sebaya di
dalam aktiviti pembelajaran.
c. Mematuhi peraturan dan mendengar arahan guru.

ABM dan

BBM

a. Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.


b. Alatan dan bahan jahitan maujud seperti jarum tangan bernombor 7
9,gunting fabrik,benang,pita ukur ,jarum peniti dan penetas jahitan.

Persediaan

a. Tayangan vedio yang menunjukkan seorang wanita tua sedang


menjahit pakaian.

Guru
b.

Bahan maujud alatan dan bahan jahitan.

c. 6 helai slaid yang menunjukkan alatan dan bahan jahitan.


d. 6 helai slaid yang menunjukkan kegunaan alatan dan bahan jahitan.
e. Lembaran kerja LK1 untuk murid .

Langkah

Isi Pelajaran

Set induksi Tayangan video


mengenai aktiviti

Kaedah Penyampaian
1. Tayangkan video Jahitan tradisional dari
rakaman dalam power point SLD 5 dan minta

Catatan
Strategi P&P:
Berasaskan bahan

jahitan asas.

murid menonton dengan teliti.


2. Murid diminta menyatakan aktiviti yang sedang Kaedah:

(5 min)

dilakukan oleh wanita tua di dalam tayangan

Demonstrasi

video.
3. Minta murid menyatakan alatan dan bahan
yang digunakan dalam aktiviti tersebut.

Teknik : Tayangan
video dan soal jawab
ABM/BBM :
Rakaman video
(SLD 5)
LCD dan
Komputer.
Nilai:
Hormat menghormati

Langkah 1 Pengenalan
mengenai alatan
dan bahan
menjahit.

1. Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini Alat dan


Bahan Jahitan.

Pemusatan guru

2. Memberi bahan maujud alatan dan bahan


jahitan iaitu jarum tangan, gunting fabrik,
benang, pita ukur ,jarum peniti dan penetas

(10 min)

Strategi P&P:

jahitan kepada murid dalam kumpulan.


3. Murid diminta meneliti dan menyatakan nama
alatan dan bahan jahitan tersebut.
1. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
alatan dan bahan jahitan.

Kaedah:
Perbincangan
Teknik :
Penerangan
ABM/BBM :
Alatan dan
bahan jahitan.
Nilai:
Yakin Diri,berhati-hati.

Langkah

Isi Pelajaran

Langkah 2 Pengenalan
nama alatan dan

Kaedah Penyampaian
1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid
yang ditayangkan oleh guru mengenai

Catatan
Strategi P&P:
Berasaskan bahan

bahan jahitan

kandungan perisian pembelajaran Alatan Dan


Bahan Jahitan .

(10min)
Mengenalkan
istilah alatan dan
bahan jahitan.

2. Perkenalkan istilah berdasarkan contoh alatan Perbincangan


dan bahan jahitan seperti dalam SLD6SLD
13.

Teknik :

3. Murid diminta membaca nama alatan dan


Istilah:

Kaedah:

bahan jahitan tersebut dengan betul.

Pemerhatian
Penerangan

ABM / BBM:

Jarum tangan
Jarum peniti
Gunting fabrik
Pita ukur
Penetas jahitan
benang

Perisian
Pembelajaran
SLD6 SLD13.
LCD dan
Komputer.

Nilai:
Hormat-menghormati

Langkah 3 Menerangkan
perbezaaan
antara gunting
(2 min)

1. Tunjukkan gunting fabrik dan gunting kertas


kepada murid.

Strategi P&P:
Kaedah:

2. Murid diminta menyatakan perbezaan antara

fabrik dan gunting

kedua-dua gunting tersebut dari segi rupa

kertas

bentuk dan kegunaannya .

Teknik : Penyoalan
dan penerangan

3. Guru memberi pengukuhan mengenai

ABM/BBM:
gunting fabrik dan
perbezaan kegunaan antara gunting fabric dan
gunting kertas
gunting kertas..
Nilai:
member I perhatian

Langkah

Isi Pelajaran

Langkah 4 Perbincangan

Kaedah Penyampaian
1. Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua.

dan

Murid diminta berbincang dalam kumpulan

pembentangan

mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan

Catatan
Strategi P&P:
Pemusatan murid

dalam kumpulan
(10min)

mengenai
kegunaan alatan
dan bahan
jahitan.

yang diberi.
2. Murid diminta berhati-hati semasa memegang

Kaedah:
Perbincangan

alatan dan bahan jahitan.


3. Guru bertindak sebagai fasilitator dan beredar
dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.
4. Minta ketua membentangkan hasil

Teknik :

Bimbingan

Sumbangsaran

perbincangan yang dijalankan dalam


kumpulan.
5. Ketua kumpulan memulangkan alatan dan
bahan jahitan kepada guru dengan berhati-hati.

ABM/BBM:
Alatan dan
bahan jahitan
Nilai:
Bekerjasama,mesra,
berhati-hati

Langkah 5 Pengukuhan

( 10 min)

1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid

mengenai

yang ditayangkan oleh guru mengenai

kegunaan alatan

kandungan perisian pembelajaran Kegunaan

dan bahan

Alatan Dan Bahan Jahitan SLD15SLD 21 .

jahitan

2. Murid diminta meneliti dan membaca kegunaan


alatan dan bahan jahitan tersebut berpandu
pada slaid yang ditayangkan.

Menyatakan
kegunaan jahitan
asas.

Strategi P&P:
Berasaskan bahan
Kaedah: Perbincangan
Teknik :
Penerangan
ABM/BBM:

3. Guru memberi penerangan bahawa mata

jahitan asas ini boleh digunakan untuk

membaiki pakaian.SLD 22

LCD dan
Komputer
SLD 15 SLD
22

Nilai:
Komited
Langkah

Isi Pelajaran

Langkah 6 Penilaian

(8 min)

Kaedah Penyampaian
1. Murid diminta menjawab soalan secara lisan

Soalan mengenai

berpandu slaid yang ditayangkan oleh guru

nama dan

mengenai nama dan kegunaan alatan dan

kegunaan alatan

bahan jahitan SLD23SLD 24.

dan bahan

Catatan
Strategi P&P:
Berasaskan tugasan

Kaedah:

jahitan.

2. Murid diminta menyelesaikan lembaran kerja

Penyelesaikan masalah

yang diedarkan oleh guru secara individu di


Teknik :

rumah.

Sumbangsaran
ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1
Nilai:

Penutup

Rumusan:
1. Merumuskan
isi pelajaran.

(5 min)
2. Pertandingan
memasukkan
benang pada
jarum.

1. Guru mendemonstrasi cara memasukkan


benang pada sepucuk jarum.SLD 28
2. Guru memilih secara rawak 6 orang murid .
3. Setiap murid tersebut diberi sepucuk jarum

Peka

Bersih

Strategi P&P:

murid

jarum diadakan dan masa diambil.


5. Murid yang dapat memasukkan benang pada
jarum dalam masa yang tersingkat diberi

Berasaskan
bahan

tangan dan seutas benang.


4 .Pertandingan memasukkan benang pada

Pemusatan

Kaedah:
Penyelesaian masalah
Teknik : Bimbingan

hadiah set jahitan sebagai ganjaran, manakala


murid yang lain diberi tepukan sebagai
galakan.

ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1
Nilai:

Nama : ____________ 5 (

Peka

Adil

LK1

LEMBARAN KERJA
A. Isi tempat kosong dengan nama alatan dan bahan jahitan yang betul.
Butang
Benang

gunting fabrik
pita ukur

jarum tangan
penetas jahitan

B Padankan alatan dan bahan jahitan dengan kegunaannya.

benang

Jarum tangan

Pita ukur

Gunting fabrik

Jarum peniti

Gunting yang digunakan untuk


menggunting fabric sahaja.
Untuk menyemat pola pada fabric.
Untuk menjahit semua jahitan tangan
pada fabric.
Untuk mengukur bahagian yang
hendak digunting atau dijahit.
Untuk membuat jahitan sulaman
pada artikel.
