Anda di halaman 1dari 42

PENGHARGAAN

Assalamualaikumwarahmatullahiwabarakatuh,

Alhamdulillah, bersyukur kehadrat Illahi dengan rahmat dan izinnya saya dapat
menyiapkan tugasan kerja kursus untuk Program Ijazah Sarjana Muda Perguruan bagi
kursus Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran (PRKA 3012) dengan jayanya walaupun
terdapat sedikit masalah dan kesulitan semasa proses menyiapkan tugasan ini. Namun
begitu, kesulitan tersebut dapat diatasi dan tugasan ini dapat disiapkan dengan jayanya.

Setinggi-tinggi penghargaan dan terima kasih saya ucapkan kepada pensyarah


kursus iaitu Tuan Haji Mohd Bakari Bin Zakaria yang telah banyak memberi tunjuk ajar dan
bimbingan kepada saya dalam menyiapkan tugasan ini. Beliau banyak membantu saya
dengan memberikan tunjuk ajar dan panduan dalam penulisan kerja kursus ini. Sepanjang
tempoh untuk menyiapkan tugasan ini, beliau menjadi rujukan utama untuk memberikan
hasil tugasan yang dikehendaki mengikut kehendak soalan.

Ucapan penghargaan juga saya ucapkan kepada rakan-rakan seperjuangan yang


turut membantu dengan memberikan idea bernas mereka. Kritikan mereka ini saya anggap
sebagai kritikan membina yang sedikit sebanyak membantu menyiapkan hasil tugasan yang
baik, lengkap dan berkualiti. Kami sekelas juga turut berkongsi pendapat masing-masing
untuk memperbaiki penulisan kami. Setinggi-tinggi penghargaan juga ingin saya tujukan
kepada ibu bapa yang berada di kampung kerana telah banyak memberikan bantuan dan
sokongan dari segi moral dan kewangan untuk menyiapkan tugasan ini.

Konklusinya, semoga segala bantuan dan jasa yang dihulurkan tidak kira secara
langsung atau tidak langsung semasa saya melaksanakan tugasan ini akan mendapat
balasan baik dari Tuhan. Kami juga berharap agar tugasan Kerja Kursus ini mendapat
markah yang setimpal dengan segala komitmen yang telah saya berikan. Semoga kerja
kursus ini menjadi bahan ilmiah dan rujukan oleh pelajar-pelajar di masa akan datang.
Sekian, terima kasih.

1
TUGASAN 1: KERTAS KERJA (60%)

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Tarikh : 3 April 2017

Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi

Tahun : 4 Budiman

Bilangan murid : 14 orang

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : 6.0 Sains Rumah Tangga

Standard Kandungan : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

Standard Pembelajaran : 6.1.4 Mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan kia,
jelujur kasar dan jelujur halus.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.

2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.

Aktiviti Pembelajaran : 1. Murid berbincang dengan guru tentang jenis alatan dan bahan
jahitan yang biasa digunakan.

2. Murid diterangkan oleh guru mengenai kegunaan alatan dan


bahan jahitan.

3. Murid diterangkan oleh guru tentang mata jahitan asas serta


kegunaannya.

Elemen merentas kurikulum : 1. Keusahawanan : (EK3) – berjaya menjalankan tugasan


mengikut perancangan.

2. Kreativiti dan inovasi – boleh menjana idea.

3. Nilai murni – Mensyukuri dan mengagungi nikmat tuhan,


saling menyayangi, bekerjasama, bertanggungjawab.

2
Penilaian P&P : 1. Murid membuat amali jahitan mata jahitan melalui papan
”Eksplorasi Jahitan” yang disediakan oleh guru.

2. Murid menjawab soalan secara bertulis dalam lembaran


kerja yang diedarkan oleh guru.

3. Murid menyatakan kegunaan mata jahitan tangan yang


dipelajari.

Pengetahuan sedia ada , : 1. Murid mempunyai pengetahuan asas berkenaan jahitan.

2. Murid mengenal beberapa alatan dan bahan jahitan.

Elemen-elemen Bestari:

Strategi Pembelajaran : Berpusatkan murid, berpusatkan guru, berpusatkan bahan

Teknik pengajaran : Penyoalan, Perbincangan, Demonstrasi, Simulasi, Koperatif

Bahan bantu mengajar : Power Point, klip video, latihan amali, laman web.

Alat bantu mengajar : LCD, komputer

3
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

Set Induksi 1. Pengenalan Strategi


Pembelajaran:
(5 Minit) a. Murid diuji sejauh mana i. Adakah kamu tahu tentang
Berpusatkan
pengetahuan mereka tentang jahitan?
guru.
alatan dan bahan jahitan.
ii. Apakah yang digunakan untuk
menjahit?
Teknik
b. Guru bertanyakan tentang i. Semasa kamu berlari ketika
pengajaran :
pengalaman murid sama ada bermain di padang, tiba-tiba kamu
mereka mempunyai pengalaman terjatuh kerana tersepak batu. Penyoalan
baju terkoyak dan bagaimana ia Apakah yang terjadi kepada
dibaiki. pakaian kamu?
ABM : Laptop,
ii. Apakah yang dilakukan terhadap
LCD
pakaian tersebut?

i. Oleh itu, kamu perlu sentiasa


c. Guru mengaitkan jawapan
menjaga keselamatan diri dan BBM : Slide
murid dengan unsur keselamatan
sayangi harta benda termasuklah power point
dan kasih sayang.
pakaian kamu.
d. Memberi pendedahan kepada
murid mengenai tajuk jahitan. Nilai : Kasih
sayang

Langkah 1 2. Penerangan alatan dan bahan Strategi


jahitan serta kegunaannya. pembelajaran :
(15 Minit)
Berpusatkan
a. Guru menayangkan tayangan
i. Sebutkan nama setiap alatan dan murid.
berkenaan alatan dan bahan
bahan jahitan tersebut.
jahitan. Teknik
i. Bentuk sebuah kumpulan yang pengajaran :
b. Murid dibahagikan kepada 10
mengandungi 3 orang ahli.
kumpulan kecil dan diminta Penyoalan,
melukis dan menamakan hanya ii. Setiap kumpulan perlu lukis satu Simulasi,
satu alatan jahitan pada kertas A4 alatan atau bahan jahitan. Koperatif
kosong.
iii. Namakan alatan atau bahan ABM : Laptop,
jahitan yang kamu lukis.

4
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

i. Apakah kegunaan alatan ini? LCD

c. Setiap kumpulan BBM : Slide


membentangkan hasil lukisan dan power point
murid bersoal jawab tentang
Nilai :
kegunaan setiap peralatan yang
Bekerjasama,
dibincangkan.
bertolak ansur,

EMK : Kreativiti
dan inovasi

Langkah 2 3. Memperkenalkan mata jahitan Strategi


asas. pembelajaran :
(25 Minit)
Berpusatkan guru
a. Guru membuat demonstrasi
i. Jenis-jenis mata jahitan yang
cara menjahit mata jahitan Berpusatkan
akan dipelajari ialah:
melalui tayangan power point murid
- Jahitan jelujur kasar
- Jahitan jelujur kasar Teknik
- Jahitan jelujur halus pembelajaran :
- Jahitan jelujur halus
Demonstrasi
- Jahitan kia
- Jahitan kia
Simulasi
i. Wakil setiap kumpulan diminta
b. Murid menjalankan ”Eksplorasi
mengambil papan ”Eksplorasi Koperatif
Jahitan”.
Jahitan” yang mengandungi peta
ABM : Laptop,
i. Murid diberi sekeping papan harta karun.
LCD
”Eksplorasi Jahitan” yang
ii. Terdapat 4 hentian dalam peta
mengandungi peta harta karun. BBM : Slide
harta karun. Lengkapkan setiap
power point
ii. Setiap hentian memerlukan tugasan.Jalankan aktiviti menjahit
murid menjalankan aktiviti mata jahitan mengikut arahan di
menjahit mata jahitan tertentu. belakang papan ”Eksplorasi
Nilai :
Jahitan”
Bekerjasama,
bertolak ansur,
bertanggungjawab

EMK : Kreativiti

5
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

dan inovasi

Keusahawanan :
(EK3) – berjaya
menjalankan
tugasan mengikut
perancangan

Langkah 3 4. Penerangan kegunaan jahitan Strategi


asas. pembelajaran :
(10 Minit)
a. Guru menerangkan kegunaan Berpusatkan guru
i. Sebutkan jenis-jenis mata jahitan
mata jahitan asas untuk membaiki
yang dipelajari. Teknik
pakaian melalui power point.
pembelajaran :
ii. Apakah kegunaan jahitan jelujur
i. Jahitan jelujur kasar Perbincangan
kasar, jahitan jelujur halus dan
Penyoalan
- jahitan sementara jahitan kia?
ABM : Laptop,
- untuk menetapkan 2 atau lebih
LCD
lapisan fabrik
BBM : Slide
ii. Jahitan jelujur halus
power point
- untuk menetapkan 2 atau lebih
Nilai : Hormat-
lapisan fabrik
menghormati
- sebagai jahitan hiasan
Bertolak ansur
iii. Jahitan kia
EMK : Kreativiti
- untuk mula dan matikan jahitan. dan inovasi

Penutup 5. Rumusan isi pelajaran. Strategi


pembelajaran :
(5 Minit) a. Murid disoal secara rawak i. Apakah 3 jenis alatan dan bahan
tentang 3 jenis alatan dan bahan jahitan yang kamu pelajari? Berpusatkan guru
jahitan serta satu kegunaannya
ii. Nyatakan kegunaan bagi alatan
setiap satu alatan.
dan bahan jahitan yang telah
Berpusatkan
dinyatakan.

6
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

b. Murid disoal secara rawak i. Apakah 2 jenis mata jahitan asas bahan
tentang 2 jenis mata jahitan asas yang telah kami pelajari?
serta satu kegunaannya setiap
ii. Nyatakan kegunaan bagi mata
satu, BBM : Lembaran
jahitan yang telah dinyatakan.
kerja
i. Lengkapkan lembaran kerja yang
Modul
c. Murid diberi lembaran kerja diperoleh
Pengajaran RBT
untuk pengukuhan.
Tahun 4

7
TUGASAN 2 : PEMBENTANGAN RPH

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
TUGASAN 3 : LAPORAN HASIL SIMULASI PENGAJARAN MIKRO

PENULISAN ILMIAH

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Tarikh : 1 April 2017

Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi

Tahun : 4 Budiman

Bilangan murid : 10 orang

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : 6.0 Sains Rumah Tangga

Standard Kandungan : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

Standard Pembelajaran : 6.1.4 Mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan kia,
jelujur kasar dan jelujur halus.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.

2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.

Aktiviti Pembelajaran : 1. Murid berbincang dengan guru tentang jenis alatan dan bahan
jahitan yang biasa digunakan.

2. Murid diterangkan oleh guru mengenai kegunaan alatan dan


bahan jahitan.

3. Murid diterangkan oleh guru tentang mata jahitan asas serta


kegunaannya.

Elemen merentas kurikulum : 1. Keusahawanan : (EK3) – berjaya menjalankan tugasan


mengikut perancangan.

2. Kreativiti dan inovasi – boleh menjana idea.

3. Nilai murni – Mensyukuri dan mengagungi nikmat tuhan,


saling menyayangi, bekerjasama, bertanggungjawab.

18
Penilaian P&P : 1. Murid membuat amali jahitan mata jahitan melalui papan
”Eksplorasi Jahitan” yang disediakan oleh guru.

2. Murid menjawab soalan secara bertulis dalam lembaran


kerja yang diedarkan oleh guru.

3. Murid menyatakan kegunaan mata jahitan tangan yang


dipelajari.

Pengetahuan sedia ada , : 1. Murid mempunyai pengetahuan asas berkenaan jahitan.

2. Murid mengenal beberapa alatan dan bahan jahitan.

Elemen-elemen Bestari:

Strategi Pembelajaran : Berpusatkan murid, berpusatkan guru, berpusatkan bahan

Teknik pengajaran : Penyoalan, Perbincangan, Demonstrasi, Simulasi, Koperatif

Bahan bantu mengajar : Power Point, klip video, latihan amali, laman web.

Alat bantu mengajar : LCD, komputer

19
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

Set Induksi 1. Pengenalan Strategi


Pembelajaran:
(5 Minit) a. Murid diuji sejauh mana i. Adakah kamu tahu tentang Berpusatkan
pengetahuan mereka tentang jahitan? guru.
alatan dan bahan jahitan.
ii. Apakah yang digunakan untuk
menjahit?
Teknik
b. Guru bertanyakan tentang i. Semasa kamu berlari ketika pengajaran :
pengalaman murid sama ada bermain di padang, tiba-tiba kamu
mereka mempunyai pengalaman terjatuh kerana tersepak batu. Penyoalan
baju terkoyak dan bagaimana ia Apakah yang terjadi kepada
dibaiki. pakaian kamu?

ii. Apakah yang dilakukan terhadap ABM : Laptop,


pakaian tersebut? LCD

i. Oleh itu, kamu perlu sentiasa


c. Guru mengaitkan jawapan menjaga keselamatan diri dan
murid dengan unsur keselamatan BBM : Slide
sayangi harta benda termasuklah
dan kasih sayang. power point
pakaian kamu.
d. Memberi pendedahan kepada
murid mengenai tajuk jahitan. Nilai : Kasih
sayang

Langkah 1 2. Penerangan alatan dan bahan Strategi


jahitan serta kegunaannya. pembelajaran :
(15 Minit) Berpusatkan
a. Guru menayangkan tayangan murid.
berkenaan alatan dan bahan i. Sebutkan nama setiap alatan dan
jahitan. bahan jahitan tersebut. Teknik
pengajaran :
b. Murid dibahagikan kepada 3 i. Bentuk 3 kumpulan yang
kumpulan kecil dan diminta mengandungi 3 atau 4 orang ahli . Penyoalan,
melukis dan menamakan hanya Simulasi,
ii. Setiap kumpulan perlu lukis satu
satu alatan jahitan pada kertas A4 Koperatif
alatan atau bahan jahitan.
kosong.
iii. Namakan alatan atau bahan
jahitan yang kamu lukis. ABM : Laptop,
c. Setiap kumpulan LCD
i. Apakah kegunaan alatan ini?
membentangkan hasil lukisan dan
murid bersoal jawab tentang BBM : Slide
kegunaan setiap peralatan yang power point
dibincangkan. Nilai :
Bekerjasama,

20
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

bertolak ansur,

EMK : Kreativiti
dan inovasi

Langkah 2 3. Memperkenalkan mata jahitan Strategi


asas. pembelajaran :
(25 Minit) Berpusatkan
a. Guru membuat demonstrasi guru
cara menjahit mata jahitan i. Jenis-jenis mata jahitan yang
melalui tayangan power point akan dipelajari ialah: Berpusatkan
murid
- Jahitan jelujur kasar - Jahitan jelujur kasar
Teknik
- Jahitan jelujur halus - Jahitan jelujur halus
pembelajaran :
- Jahitan kia Demonstrasi
- Jahitan kia
ii. Murid-murid memulakan jahitan. Simulasi
b. Guru meminta pelajar
membuat 3 jenis jahitan tersebut. Koperatif

ABM : Laptop,
LCD

BBM : Slide
power point

Nilai :
Bekerjasama,
bertolak ansur,
bertanggungjaw
ab

EMK : Kreativiti
dan inovasi

Keusahawanan
: (EK3) –
berjaya
menjalankan
tugasan
mengikut
perancangan

Langkah 3 4. Penerangan kegunaan jahitan Strategi

21
Fasa dan Isi Kandungan dan cadangan Cadangan komunikasi Catatan
masa aktiviti

(10 Minit) asas. pembelajaran :

a. Guru menerangkan kegunaan i. Sebutkan jenis-jenis mata jahitan Berpusatkan


mata jahitan asas untuk membaiki yang dipelajari. guru
pakaian melalui power point.
ii. Apakah kegunaan jahitan jelujur Teknik
i. Jahitan jelujur kasar kasar, jahitan jelujur halus dan pembelajaran :
jahitan kia? Perbincangan
- jahitan sementara Penyoalan
- untuk menetapkan 2 atau lebih ABM : Laptop,
lapisan fabrik LCD
ii. Jahitan jelujur halus BBM : Slide
power point
- untuk menetapkan 2 atau lebih
lapisan fabrik Nilai : Hormat-
menghormati
- sebagai jahitan hiasan
Bertolak ansur
iii. Jahitan kia
EMK : Kreativiti
- untuk mula dan matikan jahitan.
dan inovasi

Penutup 5. Rumusan isi pelajaran. Strategi


pembelajaran :
(5 Minit) a. Murid disoal secara rawak i. Apakah 3 jenis alatan dan bahan
tentang 3 jenis alatan dan bahan jahitan yang kamu pelajari? Berpusatkan
jahitan serta satu kegunaannya guru
setiap satu alatan. ii. Nyatakan kegunaan bagi alatan
dan bahan jahitan yang telah Berpusatkan
dinyatakan. bahan

b. Murid disoal secara rawak i. Apakah 2 jenis mata jahitan asas


tentang 2 jenis mata jahitan asas yang telah kami pelajari?
serta satu kegunaannya setiap BBM :
satu, ii. Nyatakan kegunaan bagi mata Lembaran kerja
jahitan yang telah dinyatakan.
Modul
i. Lengkapkan lembaran kerja yang Pengajaran RBT
c. Murid diberi lembaran kerja diperoleh Tahun 4
untuk pengukuhan.

22
HURAIAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Pada 10 April 2017 kumpulan kami yang terdiri daripada Mohamad Ali, Nik Nor
Samihah, Nor Nazifa, Nor Shafikah dan Syamimi Nabilah telah mengadakan satu
perbincangan bertujuan untuk menganalisi hasil simulasi pengajaran mikro.

Tugasan pelaporan ini telah kami jalankan sebaik mungkin dengan menggunakan
alternatif membahagikan tugasan mengikut kesesuaian ahli kumpulan. Setiap ahli kumpulan
telah menganalisis dengan teliti dan bertukar pendapat sepanjang perbincangan ini. Hasil
daripada perbincangan dalam kumpulan, kami dapati terdapat impak positif dan negatif
untuk setiap langkah yang dilaksanakan oleh setiap ahli.

Bagi mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi Tahun Empat, kami telah
menghasilkan satu Rancangan Pengajaran Harian yang akan diajar kepada pelajar Tahun 4
Budiman iaitu pada tarikh 1 April 2017 yang mana di bawah bidang Sains Rumah Tangga.
Kelas tahun 4 yang akan kami ajar itu terdiri daripada 10 orang murid. Tajuk yang akan kami
ajar kepada murid-murid kami adalah menghasilkan artikel jahitan yang mana standard
pembelajaran yang akan kami terangkan kepada muid-murid adalah berkenaan
mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan kia, jahitan jelujur kasar dan jelujur
halus. Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran kami berharap agar mereka dapat
mecapai objektif PdP yang mana saya telah menyenaraikan beberapa objektif iaitu :

1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.

2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.

Terdapat beberapa fasa yang akan kami jalankan sebagai pengisian semasa proses
pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Antaranya ialah :

Fasa 1 : Set induksi (NIK NOR SAMIHAH)

- Kemahiran set induksi merupakan satu langkah yang penting kerana set induksi
adalah langkah untuk guru menarik perhatian murid memahami isi pembelajaran
pada hari tersebut. Bagi set induksi RPH kali ini , murid akan diuji sejauh mana
pengetahuan mereka tentang alatan dan bahan jahitan. Guru bertanyakan tentang
pengalaman murid sama ada mereka mempunyai pengalaman baju terkoyak dan

23
bagaimana ia membaiki misalnya. Guru mengaitkan jawapan murid dengan unsur
keselamatan dan kasih sayang. Guru juga akan memberi pendedahan kepada murid
mengenai tajuk jahitan.

Fasa 2 : Langkah 1 (SYAMIMI NABILAH)

- Guru akan membuat penerangan alatan dan bahan jahitan serta kegunaannya. Guru
menayangkan tayangan berkenaan alatan dan bahan jahitan. Seterusnya murid
dibahagikan kepada 10 kumpulan kecil dan diminta melukis dan menamakan hanya
satu alatan jahitan pada kertas A4 kosong. Setiap kumpulan membentangkan hasil
lukisan dan murid bersoal jawab tentang kegunaan setiap peralatan yang
dibincangkan.

Fasa 3 : Langkah 2 (NOR SHAFIKAH)

- Guru akan memperkenalkan mata jahitan asas serta membuat demonstrasi cara
menjahit mata jahitan melalui tayangan Power point. Murid diminta untuk membuat 3
jenis jahitan tersebut menggunakan bahan dan peralatan yang disediakan.

Fasa 4 : Langkah 3 (MOHAMAD ALI)

- Guru akan menerangkan kegunaan mata jahitan asas untuk membaiki pakaian
melalui Power point. Antaranya ialah jahitan jelujur kasar iaitu untuk jahitan
sementara dan menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik. Seterusnya pula ialah jelujur
halus iaitu untuk menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik dan sebagai jahitan hiasan.
Akhir sekali ialah jahitan kia iaitu untuk mula dan matikan jahitan.

Fasa 5 : Rumusan (NOR NAZIFA)

- Sebagai guru, membuat rumusan tentang kandungan pelajaran yang telah diajar
pada hari itu serta meminta dua orang wakil murid iaitu seorang lelaki dan seorang
perempuan secara rawak untuk bangun dan menyatakan tentang 3 jenis alatan dan
bahan jahitan serta satu kegunaannya setiap satu alatan dan apa yang telah mereka
peroleh daripada pembelajaran tersebut. Kemudian, saya akan memberi
penghargaan (puji) dan memberi kata-kata dorongan dan semangat agar mereka
terus mempunyai keinginan untuk belajar. Akhir sekali, murid diberi lembaran kerja
untuk pengukuhan.

Dimasukkan juga Elemen Merentas Kurikulum (EMK) iaitu sebagai unsur nilai
tambah yang diterapkan dalam proses pengajaran dan pembelajaran selain yang ditetapkan

24
dalam standard kandungan. Elemen-elemen ini diterapkan bertujuan mengukuhkan
kemahiran dan keterampilan modal insan yang dihasratkan serta dapat menangani cabaran
semasa dan masa hadapan. Elemen merentas kurikulum yang sedia ada adalah seperti
Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi serta nilai murni. Elemen merentas kurikulum yang
baharu, iaitu Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan, serta nilai murni dikenal pasti sebagai
pelengkap kepada usaha memantapkan kualiti pelaksanaan KSSR. Guru hendaklah
memastikan kesemua elemen merentas kurikulum diterapkan secara efektif dalam proses
pengajaran dan pembelajaran demi melahirkan insan yang dihasratkan oleh Falsafah
Pendidikan Kebangsaan.

Antara elemen merentas kurikulum yang dapat diterapkan sepanjang proses


pengajaran dan pembelajaran tersebut berlangsung adalah daripada aspek kreativiti supaya
dapat membantu murid menghasilkan idea daripada pemerhatian mereka. Selain itu,
diterapkan nilai murni seperti yakin dan mematuhi peraturan dan diterapkan juga kemahiran
abad 21 dalam proses PdP ini iaitu kemahiran komunikasi dan kolaborasi serta literasi
media.

Sepanjang proses PdP berlangsung, kami telah menetapkan beberapa penilaian


yang terhadap murid yang perlu saya ambil berat iaitu sejauh mana murid mampu fokus
terhadap pembelajarannya di dalam kelas. Kemudian, kami akan melihat pula tahap
penguasaan mereka terhadap pembelajaran iaitu sejauh mana mereka mengetahui,
mengenal pasti dan memahami tentang apa yang mereka sedang belajar. Akhir sekali, kami
akan menilai mereka melalui lembaran kerja yang telah kami edarkan untuk dijawab di akhir
pembelajaran.

Bagi penggunaan bahan bantu mengajar (BBM) atau alat bantu mengajar (ABM)
pula, kami telah menggunakan komputer riba, LCD Projektor, video, Power point dan
lembaran kerja. Komputer riba tersebut telah kami gunakan semasa sesi set induksi,
manakala LCD Projektor, saya gunakan untuk menayangkan persembahan PowerPoint dan
video kepada murid-murid. Lembaran kerja yang kami gunakan di akhir pengajaran bagi
menguji pengetahuan dan kefahaman mereka.

Akhir sekali, kami telah membuat satu penulisan refleksi berkenaan pengajaran kami
pada hari tersebut. Dalam penulisan refleksi itu, kami menyatakan tentang kekuatan,
kelemahan serta cadangan penambahbaikan bagi sesi pengajaran dan pembelajaran pada
minggu yang akan datang. Refleksi ini akan kami jadikan sebagai rujukan dari semasa ke
semasa dalam merancang pengajaran dan pembelajaran yang seterusnya serta dalam
merancang pengurusan bilik darjah.

25
26
KEKUATAN

Kelebihan dan kekuatan yang dapat dikesan dalam menjalankan tugasan pengajaran mikro
ialah ketegasan dan kelantangan suara kami. Suara yang lantang ini telah memudahkan
anak murid kami mendengar dan seterusnya membantu pemahaman mereka terhadap apa
yang telah kami sampaikan. Anak murid kami telah memberi tumpuan dan fokus dengan
sepenuhya semasa kami mengajar di hadapan.

Di samping itu, kami juga menggunakan gambar-gambar yang berwarna-warni


sebagai alat bantu mengajar semasa PnP dijalankan dalam kelas. Kaedah ini telah berjaya
menarik minat belajar mereka. kami berasa amat berpuas hati kerana para pelajar
melibatkan diri dengan aktif dan memberi respon yang baik semasa saya mengajar di dalam
kelas. Komunikasi secara dua hala ini telah menjayakan PnP kami.

Seperkara lagi, penggunaan teknologi maklumat juga dapat akan meningkatkan


keberkesanan aktiviti pengajaran dan pembelajaran kami. Sekiranya sekolah mempunyai
kemudahan yang lengkap di setiap bilik darjah, kami akan cuba menyediakan isi kandungan
pembelajaran kami dengan menggunakan perisian PowerPoint. Persembahan powerpoint
untuk menerangkan isi kandungan pembelajaran boleh menambah minat dan menumpu
perhatian murid-murid dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.

Menurut kajian, murid-murid akan tertarik dengan animasi yang bergerak,visual


bunyi, corak persembahan dan gambar-gambar yang berwarna-warni dalam persembahan
powerpoint berbanding dengan pengajaran biasa. Mereka akan berasa seronok apabila
menampak animasi-animasi dalam slaid show itu boleh bergerak dan dapat mendengar
bunyi yang berbeza-beza. Kaedah pembelajaran juga dapat mewujudkan keadaan yang
kondusif semasa menjalankan pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah.

KELEMAHAN

Kelemahan yang kami kenalpasti dalam pelaksanaan tugasan pengajaran mikro ini
ialah pengurusan masa. Berdasarkan perbandingan rakaman dan rancangan pengajaran
harian (RPH) yang telah dibuat, didapati masa yang kami gunakan untuk menjalankan
langkah pengajaran tidak seiring. Masa yang kami gunakan di luar jangkaan, RPH yang
kami rancang ialah 1 jam, tetapi kami menggunakan hampir 1 jam 10 minit. Hal ini
disebabkan terdapatnya gangguan-gangguan dan hal-hal lain yang menyebabkan masa
yang lebih diambil untuk melakukan aktiviti PnP. Sebenarnya, kami perlu berusaha
meningkatkan teknik pengurusan kelas kami. Terdapat beberapa murid membuat bising
semasa kami mengajar. Kami perlu memikir cara untuk mengawal disiplin mereka.

27
LANGKAH-LANGKAH PENAMBAHBAIKAN

Setiap kelemahan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan


kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dalam tugasan
pengajaran mikro, penambahbaikan yang perlu kami lakukan ialah ketepatan penggunaan
masa menyampaikan pelajaran serta pemantauan murid di dalam kelas. Kami akan cuba
menepati ketetapan masa yang ditentukan dalam RPH bagi melancarkan PnP kami. Hal ini
juga akan memudahkan kami untuk menyelesaikan setiap bahagian penyampaian
pengajaran dari permulaan sesi pengajaran hingga tamat.

Selain itu, kami akan sentiasa bergerak dan berjalan ke setiap sudut kelas bagi
memantau dan melihat setiap aktiviti yang dilakukan oleh murid ketika PnP dijalankan.
Kaedah pengajaran ini akan membantu kami dalam mengawal disiplin murid di dalam
kelas, sama ada mengawal tingkah laku murid, atau membantu ketidak fahaman murid
terhadap pelajaran secara serta-merta semasa PnP dijalankan dalam kelas.

Semasa menyediakan bahan bantu mengajar, kami akan lebih memikir tentang tahap
pengetahuan murid supaya tidak menghasilkan bahan yang tidak dapat bantu mengajar.
Kami juga akan merancang pelbagai aktiviti PnP yang lebih menarik dan menyediakan
pelbagai aktiviti serta alat bantu mengajar yang lebih kreatif untuk menarik dan memupuk
minat belajar anak murid kami terhadap mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi.

28
TUGASAN 4 : PENULISAN REFLEKTIF PENGAJARAN MAKRO

Bagi mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi Tahun Empat, saya telah menghasilkan
satu Rancangan Pengajaran Harian yang akan diajar kepada pelajar Tahun 4 Budiman iaitu
pada tarikh 3 April 2017 yang mana di bawah bidang Sains Rumah Tangga. Kelas tahun 4
yang akan saya ajar itu terdiri daripada 14 orang murid. Tajuk yang akan saya ajar kepeada
murid-murid saya adalah Menghasilkan Artikel Jahitan yang mana standard pembelajaran
yang akan saya terangkan kepada muid-murid adalah berkenaan mengenalpasti jenis mata
jahitan tangan iaitu jahitan kia, jahitan jelujur kasar dan jelujur halus. Pada akhir proses
pengajaran dan pembelajaran saya berharap agar mereka dapat mecapai objektif PdP yang
mana saya telah menyenaraikan beberapa objektif iaitu:

1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.

2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.

Terdapat beberapa fasa yang akan saya jalankan sebagai pengisian semasa proses
pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Antaranya ialah :

Fasa 1 : Pengenalan (Set induksi)

- Murid akan diuji sejauh mana pengetahuan mereka tentang alatan dan bahan
jahitan. Guru bertanyakan tentang pengalaman murid sama ada mereka mempunyai
pengalaman baju terkoyak dan bagaimana ia membaiki misalnya. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan unsur keselamatan dan kasih sayang. Guru juga akan
memberi pendedahan kepada murid mengenai tajuk jahitan.

Fasa 2 : Penerangan alatan dan bahan jahitan serta kegunaannya.

- Guru akan membuat penerangan alatan dan bahan jahitan serta kegunaannya. Guru
menayangkan tayangan berkenaan alatan dan bahan jahitan. Seterusnya murid
dibahagikan kepada 10 kumpulan kecil dan diminta melukis dan menamakan hanya
satu alatan jahitan pada kertas A4 kosong. Setiap kumpulan membentangkan hasil
lukisan dan murid bersoal jawab tentang kegunaan setiap peralatan yang
dibincangkan.

29
Fasa 3 : Memperkenalkan mata jahitan asas.

- Guru akan memperkenalkan mata jahitan asas serta membuat demonstrasi cara
menjahit mata jahitan melalui tayangan Power point. Murid menjalankan ”Eksplorasi
Jahitan”. Murid diberi sekeping papan ”Eksplorasi Jahitan” yang mengandungi peta
harta karun. Setiap hentian memerlukan murid menjalankan aktiviti menjahit mata
jahitan tertentu.

Fasa 4 : Penerangan kegunaan jahitan asas.

- Guru akan menerangkan kegunaan mata jahitan asas untuk membaiki pakaian
melalui Power point. Antaranya ialah jahitan jelujur kasar iaitu untuk jahitan
sementara dan menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik. Seterusnya pula ialah jelujur
halus iaitu untuk menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik dan sebagai jahitan hiasan.
Akhir sekali ialah jahitan kia iaitu untuk mula dan matikan jahitan.

Fasa 5 : Rumusan isi pelajaran.

- Saya sebagai guru, membuat rumusan tentang kandungan pelajaran yang telah
diajar pada hari itu serta meminta dua orang wakil murid iaitu seorang lelaki dan
seorang perempuan secara rawak untuk bangun dan menyatakan tentang 3 jenis
alatan dan bahan jahitan serta satu kegunaannya setiap satu alatan dan apa yang
telah mereka peroleh daripada pembelajaran tersebut. Kemudian, saya akan
memberi penghargaan (puji) dan memberi kata-kata dorongan dan semangat agar
mereka terus mempunyai keinginan untuk belajar. Akhir sekali, murid diberi lembaran
kerja untuk pengukuhan.

Dimasukkan juga Elemen Merentas Kurikulum (EMK) iaitu sebagai unsur nilai
tambah yang diterapkan dalam proses pengajaran dan pembelajaran selain yang ditetapkan
dalam standard kandungan. Elemen-elemen ini diterapkan bertujuan mengukuhkan
kemahiran dan keterampilan modal insan yang dihasratkan serta dapat menangani cabaran
semasa dan masa hadapan. Elemen merentas kurikulum yang sedia ada adalah seperti
Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi serta nilai murni. Elemen merentas kurikulum yang
baharu, iaitu Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan, serta nilai murni dikenal pasti sebagai
pelengkap kepada usaha memantapkan kualiti pelaksanaan KSSR. Guru hendaklah
memastikan kesemua elemen merentas kurikulum diterapkan secara efektif dalam proses
pengajaran dan pembelajaran demi melahirkan insan yang dihasratkan oleh Falsafah
Pendidikan Kebangsaan serta langkah penambahbaikan untuk proses PdP di dalam kelas.

30
Antara elemen merentas kurikulum yang dapat diterapkan sepanjang proses
pengajaran dan pembelajaran tersebut berlangsung adalah daripada aspek kreativiti supaya
dapat membantu murid menghasilkan idea daripada pemerhatian mereka. Selain itu,
diterapkan nilai murni seperti yakin dan mematuhi peraturan dan diterapkan juga kemahiran
abad 21 dalam proses PdP ini iaitu kemahiran komunikasi dan kolaborasi serta literasi
media.

Sepanjang proses PdP berlangsung, saya telah menetapkan beberapa penilaian


yang terhadap murid yang perlu saya ambil berat iaitu sejauh mana murid mampu fokus
terhadap pembelajarannya di dalam kelas. Kemudian, saya akan melihat pula tahap
penguasaan mereka terhadap pembelajaran iaitu sejauh mana mereka mengetahui,
mengenal pasti dan memahami tentang apa yang mereka sedang belajar. Akhir sekali, saya
akan menilai mereka melalui lembaran kerja yang telah saya edarkan untuk dijawab di akhir
pembelajaran.

Bagi penggunaan bahan bantu mengajar (BBM) atau alat bantu mengajar (ABM)
pula, saya telah menggunakan komputer riba, LCD Projektor, video, Power point dan
lembaran kerja. Komputer riba tersebut telah saya gunakan semasa sesi set induksi,
manakala LCD Projektor, saya gunakan untuk menayangkan persembahan PowerPoint dan
video kepada murid-murid. Lembaran kerja yang saya gunakan di akhir pengajaran bagi
menguji pengetahuan dan kefahaman mereka.

Di samping itu, saya telah membuat satu penulisan refleksi berkenaan pengajaran
saya pada hari tersebut. Dalam penulisan refleksi itu, saya menyatakan tentang kekuatan,
kelemahan serta cadangan penambahbaikan bagi sesi pengajaran dan pembelajaran pada
minggu yang akan datang. Refleksi ini akan saya jadikan sebagai rujukan dari semasa ke
semasa dalam merancang pengajaran dan pembelajaran yang seterusnya serta dalam
merancang pengurusan bilik darjah.

Selain itu, kekuatan yang dapat dikesan dalam menjalankan tugasan pengajaran
makro ialah ketegasan dan kelantangan suara kami. Suara yang lantang ini telah
memudahkan anak murid kami mendengar dan seterusnya membantu pemahaman mereka
terhadap apa yang telah kami sampaikan. Anak murid kami telah memberi tumpuan dan
fokus dengan sepenuhya semasa kami mengajar di hadapan.

Seterusnya, saya juga menggunakan gambar-gambar yang berwarna-warni sebagai


alat bantu mengajar semasa PnP dijalankan dalam kelas. Kaedah ini telah berjaya menarik
minat belajar mereka. saya berasa amat berpuas hati kerana para pelajar melibatkan diri

31
dengan aktif dan memberi respon yang baik semasa saya mengajar di dalam kelas.
Komunikasi secara dua hala ini telah menjayakan PnP saya bersama para pelajar.

Seperkara lagi, penggunaan teknologi maklumat juga dapat akan meningkatkan


keberkesanan aktiviti pengajaran dan pembelajaran kami. Sekiranya sekolah mempunyai
kemudahan yang lengkap di setiap bilik darjah, saya akan cuba menyediakan isi kandungan
pembelajaran saya dengan menggunakan perisian PowerPoint. Persembahan powerpoint
untuk menerangkan isi kandungan pembelajaran boleh menambah minat dan menumpu
perhatian murid-murid dalam sesi pengajaran dan pembelajaran. Menurut kajian, murid-
murid akan tertarik dengan animasi yang bergerak, visual bunyi, corak persembahan dan
gambar-gambar yang berwarna-warni dalam persembahan Powerpoint berbanding dengan
pengajaran biasa. Mereka akan berasa seronok apabila menampak animasi-animasi dalam
slaid show itu boleh bergerak dan dapat mendengar bunyi yang berbeza-beza. Kaedah
pembelajaran ini juga dapat mewujudkan keadaan yang kondusif semasa menjalankan
pengajaran dan pembelajaran dalam bilik darjah.

Setiap kelemahan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan


kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dalam tugasan
pengajaran makro, penambahbaikan yang perlu kami lakukan ialah ketepatan penggunaan
masa menyampaikan pelajaran serta pemantauan murid di dalam kelas. saya akan cuba
menepati ketetapan masa yang ditentukan dalam RPH bagi melancarkan PnP kami. Hal ini
juga akan memudahkan saya untuk menyelesaikan setiap bahagian penyampaian
pengajaran dari permulaan sesi pengajaran hingga tamat.

Selain itu, saya akan sentiasa bergerak dan berjalan ke setiap sudut kelas bagi
memantau dan melihat setiap aktiviti yang dilakukan oleh murid ketika PnP dijalankan.
Kaedah pengajaran ini akan membantu saya dalam mengawal disiplin murid di dalam
kelas, sama ada mengawal tingkah laku murid, atau membantu ketidak fahaman murid
terhadap pelajaran secara serta-merta semasa PnP dijalankan dalam kelas.

Semasa menyediakan bahan bantu mengajar, say akan lebih memikir tentang tahap
pengetahuan murid supaya tidak menghasilkan bahan yang tidak dapat bantu mengajar.
saya juga akan merancang pelbagai aktiviti PnP yang lebih menarik dan menyediakan
pelbagai aktiviti serta alat bantu mengajar yang lebih kreatif untuk menarik dan memupuk
minat belajar anak murid kami terhadap mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi.

32
TUGASAN 5 : PENULISAN AKADEMIK

Komuniti Pembelajaran Profesional (KPP) atau juga dikenali sebagai Profesional Learning
Communities (PLC) merupakan suatu koleksi aktiviti akademik secara bersepadu
berteraskan lima strategi utama sebagai usaha menyokong dan memperbaiki pencapaian
murid dan sekolah. Strategi tersebut terdiri daripada dialog reflektif, penswastaan amalan,
fokus secara kolektif terhadap pembelajaran murid, kolaborasi dan juga norma dan nilai
dikongsi bersama.

Umumnya, PLC merujuk kepada para pendidik yang komited dan bekerja secara
kolaboratif serta berterusan dalam membuat inkuiri atau kajian tindakan untuk
mencapai prestasi yang lebih baik untuk murid-murid mereka (Rosenholtz, 1989; Little &
McLaughlin, 1993; DuFour, Eaker, & Many, 2006). PLC merupakan salah satu amalan
penambahbaikan sekolah bagi menghadapi cabaran dalam meningkatkan pencapaian murid
(Fullan, 2001; Hord, 1997; McLaughlin & Talbert, 2001; Senge et al., 2000). Menurut Hord
(1997), bagi mencapai hasrat tertentu, persekitaran pembelajaran yang kondusif disediakan
untuk staf sekolah membangunkan profesionalisme mereka agar sekolah berupaya
melakukan perubahan dan penambahbaikan secara menyeluruh.

Kewujudan PLC ini penting untuk memastikan guru di sekolah mempunyai peluang
pembelajaran secara kolektif, mewujudkan budaya kerja secara kolaboratif dan memastikan
perbincangan dan sumbang saran yang berterusan antara mereka berlaku untuk
memastikan terbentuknya sebuah komuniti pembelajaran yang berkesan (Lambert, 1998;
Mulford & Silins, 2003; Cordingley, 2003; King & Newmann, 2001). Kajian-kajian yang
dilakukan di luar negara telah membuktikan bahawa PLC dapat membawa kepada
peningkatan pembelajaran murid dan proses penambahbaikan sekolah (Eaker et al., 2002;
Hord, 2004; Kruse, 2001; Mullen & Sullivan, 2002; Phillips, 2003).

Ringkas kata, pembelajaran dalam PLC merupakan proses yang berterusan yang
digunakan untuk membina sebuah budaya sekolah yang mengembangkan kepemimpinan
guru secara berfokus. Secara umumnya, PLC akan melibatkan kesemua komuniti di sekolah
sama ada pengetua, guru, pentadbir, staf pembantu, dan murid dalam proses pembelajaran
yang berterusan (Bolam, 2005; Mc Mohan, 2005; Huffman, 2000). Penulisan ilmiah ini
selanjutnya akan membincangkan mengenai pelaksaan PLC berdasarkan strategi
Penswastaan Amalan atau juga dikenali sebagai De-Privatization of Practice.

33
1.0 PENSWASTAAN AMALAN (DE-PRIVATIZATION OF PRACTICE)

Penswastaan amalan atau De-Privatization of Practice secara umumnya merujuk


kepada idea dimana guru bertukar pendapat dan berkongsi pandangan dengan guru-guru
lain mengenai amalan pedagogi mereka serta fahaman dan kepercayaan mereka terhadap
proses Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) (Hembree, 2010). Strategi berdasarkan
penswastaan amalan ini merangkumi empat komponen utama iaitu Jelajah Pembelajaran
(Learning Walk), Bimbingan Rakan Sebaya (Peer Coaching), Bimbingan Menggunakan
Rancangan Pengajaran Harian (Lesson Study) dan Sesi Perkongsian terhadap
Pembelajaran Murid (Teacher Sharing Sessions).

1.1 Jelajah Pembelajaran

Jelajah pembelajaran merujuk kepada satu konsep iaitu berjalan di sekeliling sekolah
dan memerhatikan pengajaran guru lain dan aktiviti pembelajaran dalam bilik darjah dengan
menggunakan peraturan dan fokus yang spesifik. Pada dasarnya, jelajah pembelajaran
merupakan adaptasi daripada amalan pengurusan eksekutif Hewlett-Packard (Hasbrouck,
1997).

Ringkas kata, guru memperoleh ilmu berkaitan dunia pendidikan dengan cara
memerhati proses pelaksanaan PdP rakan sejawat yang lain. Hal ini dapat dilaksanakan
dengan cara mengumpul bahan bukti aksi pembelajaran yang diperhatikan di dalam bilik
darjah, membuat perbincangan dengan ahli kumpulan berdasarkan bahan bukti tersebut
dan akhir sekali mempraktikkan amalan-amalan pedagogi yang berkesan dalam proses PdP
sendiri.

1.2 Bimbingan Rakan Sebaya

Bimbingan Rakan Sebaya atau Peer Coaching (PC) ialah salah satu strategi untuk
memperbaiki pelaksanaan kurikulum terhadap strategi, teknik dan kemampuan guru dalam
pembelajaran (Hasbrouck, 1997). Menurut Shulman (1991), PC ialah satu situasi yang
membolehkan guru berkongsi pengalaman pengajaran dan pengetahuan pedagogi di dalam
bilik darjah tanpa sebarang paksaan.

Bimbingan rakan sebaya ialah satu proses yang melibatkan dua atau lebih rakan
profesional bekerja bersama-sama untuk mencerminkan amalan semasa, berkembang,
menghalusi, dan membina kemahiran baharu, berkongsi idea, mengajar antara satu sama
lain, menjalankan penyelidikan bilik darjah, atau menyelesaikan masalah di tempat kerja. Ia
juga merujuk kepada strategi sistematik yang memerhatikan pengajaran guru lain dengan
menggunakan kitaran prakonferensi, pemerhatian dan pascakonferensi.

34
Prakonferensi adalah proses dimana guru bersoal jawab dengan guru yang
mengajar. Manakala pemerhatian merujuk kepada cara bagaimana guru tersebut
mengumpul data semasa proses pemerhatian dijalankan. Pascakonferensi pula merujuk
kepada proses perbincangan diantara guru berkenaan dengan proses PdP. Ini lebih merujuk
kepada proses membuat refleksi terhadap proses PdP yang telah dijalankan.

1.3 Bimbingan menggunakan Rancangan Pengajaran Harian

Ringkasnya, Lesson Study ialah kajian, penyelidikan atau penelitian terhadap


pengajaran guru dalam bilik darjah. Melalui strategi ini, guru-guru secara kolaboratif
berusaha menghasilkan RPH yang berfokus kepada pembelajaran murid. Proses dalam
Lesson Study yang merangkumi perjumpaan idea serta kreativiti individu dalam proses
pembinaan RPH secara bersama-sama. Nilai tambah dalam strategi ini adalah ianya dapat
memupuk semangat kekitaan dan rasa kepunyaan dalam kalangan guru.

Terdapat lima langkah utama dalam proses pelaksanaan Lesson Study. Pertama,
membentuk kumpulan Lesson Study dan menentukan matlamat. Kedua, merancang dan
membina RPH di dalam kumpulan yang telah dibentuk. Ketiga, proses pelaksanaan dalam
bilik darjah. Ketika proses ini ianya melibatkan seorang Pakar Rujuk (PR) yang dijemput
untuk menjadi pemerhati dan pemberi komen serta cadangan penambahbaikan. Langkah
yang seterusnya adalah sesi refleksi pengajaran di dalam kumpulan. Akhir sekali adalah
proses penambahbaikan RPH dan pengajaran semula.

1.4 Sesi Perkongsian Guru

Strategi ini merujuk kepada sekumpulan guru dari institut yang sama mahupun
berbeza bertemu secara kerap atau berkala secara formal untuk berkongsi pengetahuan,
kemahiran, pengalaman dan amalan pedagogi yang terbaik. Strategi ini tidak menetapkan
bilangan guru dalam satu kumpulan perbincangan, ianya memadai dengan dua orang guru
yang berkongsi pengalaman sesama sendiri. Namun, dengan adanya bilangan ahli yang
ramai, maka ruang lingkup dan aspek perbincangan akan lebih meluas dan mencakupi
segenap aspek amalan pedagogi.

Objektif utama dalam strategi ini adalah untuk menyebarluaskan pengetahuan


kepada semua individu berkenaan dengan amalan pedagogi yang berkesan. Selain itu, ia
juga bertujuan untuk menyediakan rangsangan stimulasi dan sokongan kepada guru dan
seterusnya membantu membangunkan profesionalisme keguruan. Umumnya perkongsian
guru terbahagi kepada dua jenis iaitu perkongsian bahan maujud dan bahan bukan maujud.
Perkongsian bahan maujud merujuk kepada perkongsian mengenai bahan-bahan yang

35
wujud secara fizikalnya seperti bahan bantu mengajar. Manakala bahan bukan maujud lebih
merujuk kepada perkara-perkara yang hanya dapat dijelaskan melalui kata-kata iaitu seperti
kaedah pedagogi yang digunakan dan pengurusan bilik darjah dan tingkah laku murid.

Kesimpulannya, konsep PLC mempunyai kolerasi antara profesional dan


pembelajaran pelajar dimana guru-guru berkongsi, berbincang tentang amalan pengajaran
mereka demi meningkatkan pemerolehan ilmu dalam kalangan murid mereka. Sebagai
pendidik, guru akan sentiasa mengenal pasti dan menyelesaikan masalah amalan
pengajaran secara bersama-sama, membina kapasiti secara bersama dalam meningkatkan
pembelajaran dan pencapaian semua pelajar di sesebuah sekolah. Ini selanjutnya merujuk
kembali kepada konsep utama PLC dimana ia merujuk kepada suatu komuniti, tidak kira
besar atau kecil, yang boleh berfungsi secara efektif untuk berkolaborasi, menimba
pengalaman dan mengumpul serta berkongsi hasil pembelajaran sesama ahli-ahli dalam
komuniti keseluruhannya dan mengaplikasikan pembelajaran baru untuk membaikpulih
komuniti dan ahli-ahlinya. Hal ini selanjutnya akan meningkatkan kualiti profesionalisme
keguruan, menaiktaraf kualiti sekolah dan seterusnya dapat melahirkan modal insan yang
cemerlang seperti yang diaspirasikan oleh Kementerian Pendidikan Malaysia.

36
REFLEKSI

Alhamdulillah dan syukur ke hadrat Ilahi dengan izinnya saya dapat menyiapkan
tugasan Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran. Subjek ini telah dibimbing oleh Tuan
Haji Mohd Bakari bin Zakaria dan tugasan ini diberi oleh beliau selama sebulan.
Alhamdulillah saya dapat menghantar tugasan projek pada tarikh yang ditetapkan. Semasa
menyiapkan tugasan ini saya menghadapi pelbagai masalah dan cabaran untuk
menyiapkan. Melaluinya, saya telah dapat banyak belajar dan mendapat pengalaman yang
baharu.

Tugasan ini memerlukan saya untuk mengumpul maklumat dari pelbagai sumber
rujukan terutama dalam internet, saya telah meluangkan banyak masa mencari bahan tetapi
kekangan masa dan sumber rujukan menyukarkan saya untuk membuat penyelidikan.
Sesetengah rujukan pula banyak di dalam bahasa Inggeris selain ini merupakan kali
pertama saya belajar subjek ini. Kesukaran membuat tugasan ini tidak mematahkan
semangat saya tetapi menjadi motivasi kepada saya walaupon sibuk dengan aktiviti institut.

Kesukaran yang saya hadapi apabila di perpustakaan ialah buku yang terdapat di
perpustakaan terhad. Saya telah berkongsi buku yang dipinjam daripada perpustakaan
dengan rakan lain untuk membuat rujukan. Selain itu, saya telah mempunyai dua buah buku
yang boleh menjadi rujukan saya untuk menyiapkan kerja kursus ini. Kerjasama yang
diberikan oleh rakan-rakan amat membantu saya menyiapkan tugasan ini. Tanpa
perbincangan dan bantuan rakan-rakan saya tidak dapat menyiapkan tugasan yang
diberikan. Kerjasama rakan-rakan amat saya hargai.

Saya juga menghadapi masalah dari segi masa. Saya juga mempunyai tugasan
subjek yang lain dan saya terlibat dengan aktiviti kampus yang padat. Tarikh untuk
menghantar tugasan yang lain juga berdekatan. Jadi, saya terpaksa membahagikan masa
dengan efektif dan memendekkan masa tidur saya bagi menyiapkan tugasan yang
diberikan.

Tugasan yang diberikan amat membantu saya dalam belajar secara berkumpulan dan
bekerjasama dengan rakan-rakan lain bagi menyiapkan tugasan. Tugasan ini juga
membuatkan hubungan silaturahim antara satu sama lain bertambah mantap. Tanpa
kerjasama yang diberikan tugasan ini tidak dapat disiapkan kerana tugasan ini amat
mencabar. Saya juga dapat mempelajari penggunaan masa yang betul dan efektif dan
memberi saya keyakinan dalam menyiapkan sesuatu tugasan. Justeru, tugasan ini memberi
saya pengajaran yang amat berguna dan ilmu pengetahuan tentang cara untuk menjadi
guru kelak.

37
Tugasan ini juga memerlukan saya untuk membuat penyelidikan. Sewaktu
penyelidikan saya dapat mempelajari berbagai ilmu baru terutama tentang pelbagai perkara
yang berkaitan dengan proses untuk menubuhkan sesuatu persatuan dan mengkajinya
dengan lebih teliti. Dengan itu, saya akan bersedia daripada sekarang agar saya boleh
mengajar di sekolah dengan baik tanpa masalah.

Akhir kata, saya ingin mengucapkan terima kasih kepada pensyarah pembimbing
Tuan Haji Mohd Bakari bin Zakaria kerana membimbing saya agar menyiapkan tugasan ini.
Selain itu , saya ingin mengucapkan terima kasih kepada rakan-rakan kerana membantu
saya menyiapkan tugasan yang rumit ini. Ribuan terima kasih kepada sesiapa sahaja yang
membantu saya secara langsung mahupun tidak langsung dalam menyiapkan tugasan ini.

38
RUJUKAN

H, A. (2004). Kreativiti Pengajaran Di Kalangan Guru-Guru Teknikal : Satu Kajian Kes Di


Sekolah Menengah Teknik Kluang. Projek Sarjana Kolej Universiti Teknologi Tun
Hussien Onn .

Jasmi, K. A., Ilias, M. F., Tamuri, A. H., & Mohd Hamzah, M. I. (2011). Amalan Penggunaan
Bahan Bantu Mengajar Dalam Kalangan Guru Cemerlang Pendidikan Islam Sekolah
Menengah Di Malaysia. Journal Of Islamic And Arabic Education 3(1) , 59-74.

Mohd, A. D. (2003). Guru Sebagai Pendorong Dalam Darjah. PTS Professional Publishing
Sdn Bhd.

Mohd Kosnin, A. & Che Ahmad, M. (2010). Tahap Kesediaan Dan Kemahiran Amali Guru-
Guru PKPG sekolah Rendah Mengajar Kemahiran Hidup Di Sekolah Menengah.
Universiti Teknologi Malaysia : Tesisi Sarjana Muda.

Siraj, S. (2012). Standard Kompetensi Guru Malaysia. Pelan Pembangunan Pendidikan


Kebangsaaan.

Yahaya, A. (2006). Kemahiran Hidup. Kurikulum Standarad Sekolah Rendah, Kementerian


Pendidikan Malaysia.

Zuraidah Abdullah et,al. (2009). Komuniti Pembelajaran Profesional Dalam Kalangan Warga
Sekolah Menengah di Malaysia. Universiti Terengganu Malaysia : Fakulti Pendidikan.

39
LAMPIRAN

Berikut merupakan buku yang saya gunakan untuk dijadikan sebagi rujukan tugasan ini:

Buku teks Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 4 Modul Pengajaran RBT Tahun 4

Buku Panduan Teknik Menjahit

40
LEMBARAN KERJA

A. Padankan nama alatan dan bahan jahitan dengan gambar yang sesuai.

1. Jarum Peniti

2. Kapur Tukang Jahit

3. Pita Ukur

4. Gunting Kain

5. Penetas Jahitan

41
B. Nyatakan fungsi setiap gambar dibawah.

ALATAN DAN BAHAN JAHITAN FUNGSI

1.

2.

3.

4.

5.

42
