2.0 Kerangka RPH Puisi Modul KPKI Didik Hibur

Anda mungkin juga menyukai

Anda di halaman 1dari 3

KERANGKA RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PUISI DALAM P&P BAHASA MELAYU

Standard Kurikulum:
4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan
menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

intonasi

yang

betul

Standard Pembelajaran:
4.4.1 Melafazkan dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan jelas menggunakan bahasa yang indah secara didik
hibur.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kumpulan Menguasai:
1. Melafazkan pantun empat kerat dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2. Melafazkan pantun empat kerat bentuk pertanyaan dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
Kumpulan Tidak Menguasai:
1. Melafazkan pantun empat kerat dengan sebutan dan intonasi yang
betul dengan bimbingan rakan sebaya.
Set induksi: (5 minit)
1. Guru memaparkan keratan video Upin dan Ipin yang mengandungi
pantun.
2. Guru dan murid berbincang tentang pantun dan peranannya dalam
masyarakat.
3. Guru mengaitkan seni kata lagu dengan tajuk pelajaran.
Langkah 1: (10 minit)
1. Guru memaparkan serangkap pantun empat kerat yang berbentuk
biasa dan serangkap pantun yang berbentuk pertanyaan pada papan
skrin.
2. Murid-murid membaca pantun tersebut.
3. Murid-murid menyatakan maksud pantun bagi kedua-dua rangkap.
Langkah 2: (25 minit)
Kumpulan Menguasai:
1. Guru menunjukkan cara untuk melafazkan pantun dengan sebutan dan
intonasi yang betul berdasarkan maksud yang terkandung dalamnya.
20

2. Setiap murid mengambil serangkap pantun daripada sampul yang


disediakan oleh guru. Murid membaca pantun tersebut secara senyap
untuk memahami maksudnya.
3. Secara berpasangan, Murid A melafazkan pantun manakala Murid B
memberikan penilaian. Kemudian, Murid B pula melafazkan pantun
manakala Murid A memberikan penilaian.
Kumpulan Tidak Menguasai:
1. Dengan bimbingan rakan sebaya, murid melafazkan pantun mengikut
sebutan dan intonasi yang betul.
Langkah 3: (5 minit)
Guru membuat penilaian secara keseluruhan dan membuat rumusan
tentang cara pelafazan pantun yang dilakukan oleh murid-murid.
Penutup: (5 minit)
Dengan bimbingan guru, murid membuat rumusan tentang keseluruhan
pelajaran pada hari ini.
Guru memberikan pujian atas sumbangan idea murid-murid.

21

22
