Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajar : Pendidikan Jasmani


Tunjang 2 : Kemahiran
Tajuk : Bola Tampar
Sub Tajuk : Menyangga
Tarikh : 12 / 02 / 2011
Masa : 7.20 – 7.50 pagi
Tahun : Tahun 4
Bilangan Murid : 14 orang

Objektif : Di sepanjang aktiviti pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Psikomotor : Melakukan pukulan menyangga mengenai sasaran sebanyak 3 daripada 5 kali


percubaan.

Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangya 3 cara melakukan pukulan menyangga.

Afektif :Bertanggungjawab terhadap dengan menyusun semula alatan yang telah


digunakan.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah menyaksikan atau pernah bermain bola tampar.
Penerapan nilai : Disiplin dan hormat kepada guru.
Penggabunjalinan: Tunjang 1: Kecergasan (koordinasi)
Kesepaduan : Sains-aktiviti menguatkan otot jantung.
Alatan : Bola Tampar 14 biji

Bahagian/ Aktiviti Butiran mengajar Organisasi Stertagi/ Nilai/


masa Bahan
Set Induksi *Pemanasan badan Murid mendengar Guru berdiri di Pemerhatian
( 5 minit) dengan bola dengan penuh hadapan agar dan mendengar
minat murid dapat
* Murid melakukan memberi Verbal linguistic
aktiviti pemanasan tumpuan
badan ABM –
computer/audi
o
Perkembanga Guru melakukan Guru menyediakan
n Langkah 1 demonstrasi teknik Slaid pwer point Guru Strategi:
( 5 Minit) melontar peluru dengan pemerhatian
cara yang betul Murid mendengar kontektual
i. Fasa persediaan dan melihat
ii. Fasa gelonsoran dengan penuh ABM : Slaid
iii. Fasa lontaran minat powar point
iv. Fasa ikut lajak murid
Murid menjawab
 Murid melakukan soalan guru
lontaran
Langkah *Guru mengarahkan * 1 Kumpulan Murid
( 5 minit) murid membuat membincangkan dibahagikan
perbincangan mengikut menu pagi kepada tiga
kumpulan. *1 kumpulan lain kumpulan
Murid diminta membincangkan kerjasama
menyediakan jenis menu makan Guru
makanan mengikut tengah hari K11k K2
waktu 1 kumpulan lain kk
membincangkan K3
menu makan
malam
K- Kumpulan
Langkah 3 *Pembentangan * Murid membuat * wakil kumpulan *nilai-
(10 minit) kumpulan pembentangan /pembantan Berkeyakinan,
*Murid mendengar ringkas hasil dari berdiri di hadapan kerjasama
pembentangan dan perbincangan kelas
sambil melangkapkan berkumpulan.
jadual waktu makan Guru
K1
Murid
K2

Rumusan dan Sesi refleksi Guru member Guru merumus


K3 nilai :
penilaian Guru menunjukkan rumusan dan menerangkan
( 5 Minit) gambar orang yang Diakhir tentang kesan Bertanggungja
makan mengikut jadual perbincangan kelas jadual makanan wab
dan sebaliknya terhadap
kesihatan dan ABM
cara-cara untuk Gambar
mengetasinya
kepada murid
