Anda di halaman 1dari 5

Rancangan pengajaran harian

Mata Pelajaran : Pengajian Am


Tingkatan : 6 Rendah Anggerik
Tarikh : 13 Februari 2011
Masa : 9.10 pagi- 9.50 pagi
Bilangan pelajar : 24 Orang
Tempat : SMK Syed Alwi Kangar Perlis
Tajuk : Sistem Perundangan malaysia
Sub tajuk : Badan Perundangan Persekutuan (komponen parlimen)
Objektif Pengajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar akan dapat:
i. C1-Pelajar dapat memahami konsep parlimen di malaysia
ii. P1-Pelajar dapat menyenaraikan fungsi parlimen dan
komponennya sebagai pengubal undang-undang
iii. A1-pelajar dapat menjawab soalan berkaitan dengan parlimen
di Malaysia.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mendapat pendedahan awal tentang parlimen
melalui media cetak dan elektronik
Bahan Bantu Mengajar : powerpoint, LCD, komputer, kertas mahjung, pen marker, video
Nilai-nilai Murni : Kerjasama, menghargai, hormat-menghormati
Kemahiran Berfikir : 1) melihat dan mendengar
2) Membuat penilaian daripada semua aspek
3) Berkomunikasi

Langkah Objektif Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti pelajar Catatan


Pendahulua Memberi Doa belajar Guru meminta Pelajar Nilai:
n persediaan pelajar membaca membaca doa Ketenangan
2 minit kepada pelajar doa beramai-ramai dan keberkatan
untuk
memulakan
proses p&p
Set induksi Menarik Tayangan video 1)Guru 1)Pelajar KBKK:
5 minit perhatian berkaitan Dewan menayangkan memberikan Kemahiran
pelajar rakyat dan Dewan tayangan video perhatian melihat
berkenaan Negara kepada pelajar. terhadap dan mendengar
dengan isi tayangan video
pelajaran yang 2)Guru yang Nilai:
akan diajar mengarahkan ditayangkan Menghormati
pelajar diam dan oleh guru guru
memberi
perhatian ABM
terhadap Video
tayangan video
tersebut.

Langkah 1 C1-Pelajar 1)Guru menyoal 1)Pelajar Nilai:


5 minit dapat -3 pelajar mengenai memberi respon Memberi
menjelaskan komponen dalam video yang telah dengan tumpuan
konsep parlimen ditayangkan tadi menjawab
parlimen di dan pertanyaan guru Teknik:
Malaysia fungsi parlimen 2)Guru mengenai video Perbincangan
menerangkan yang telah
C3-Pelajar perkaitan video ditayangkan KBKK:
dapat memberi yang tadi. Kemahiran
respon ditayangkan mendengar,
terhadap dengan 2)Pelajar berkomunikasi
konsep pembelajaran mendengar
parlimen di pada hari ini. penerangan
Malaysia yang diberikan
3)Guru oleh guru
menerangkan
kepada pelajar 2)Pelajar
tentang digalakkan
komponen yang berkongsi
ada dalam pengetahuan
parlimen sedia ada
mereka dengan
2)Guru memberi
mengarahkan pandangan
pelajar memberi mereka
pandangan mengenai
mereka konsep
mengenai parlimen
konsep parlimen
Langkah 2 P1-Pelajar -Komponen -Guru 1)Pelajar KBKK:
15 minit dapat parlimen menerangkan membentuk 4 Kemahiran
menyenaraikan -YDP Agung secara kumpulan berfikir,
fungsi -Dewan Rakyat menyeluruh seperti yang berkomunikasi,
parlimen dan -Dewan Negara tentang peranan diarahkan oleh mendengar dan
komponennya YDP Agung, guru. menulis
sebagi Dewan Rakyat
pengubal dan Dewan 2)Setiap Teknik:
undang- Negara kumpulan Perbincangan
undang. menyelesaikan
-Guru meminta tugasan yang Nilai :
pelajar diberi Kerjasama,
membentuk 4 mematuhi
kumpulan dan 3)Wakil setiap arahan
setiap kumpulan kumpulan akan
mempunyai 5 membentangkan ABM:
orang ahli hasil Kertas
perbincangan di mahjung, pen
-Setiap hadapan kelas marker
kumpulan
dikehendaki 4)Kumpulan
menyenaraikan lain mengambil
cita-cita yang nota semasa sesi
ingin dicapai pembentangan
melalui Rukun dijalankan
Negara.

-Guru meminta
setiap kumpulan
membentangkan
hasil kerja
kumpulan
masing-masing

-Guru
mengarahkan
pelajar mencatat
nota semasa sesi
pembentangan
dijalankan

Langkah3 A1-Pelajar Aktivit 1) Guru 1)Pelajar Teknik:


8 minit dapat pengukuhan menerangkan menjawab Pengukuhan
menjawab jenis aktiviti soalan yang
soalan yang pengukuhan diberikan ABM:
berkaitan yang akan Nota, kertas
dengan dijalankan dan 2)Pelajar soalan, pen
parlimen mengedarkan memberikan marker, white
Malaysia soalan latih tubi tumpuan board
terhadap sesi
A5-Pelajar 2) Guru perbincangan
dapat mengarahkan tersebut
memahami isi pelajar untuk
pelajaran yang menjawab
diajar pada kesemua soalan
hari ini. yang diberikan

3) Guru
mengadakan sesi
perbincangan
bersama pelajar

Penutup Pelajar terlibat Membuat rumusan 1)Guru meminta 1) Pelajar KBKK:


5 minit dalam mengenai isi mata pelajar membuat membuat Refleksi
keseluruhan pelajaran rumusan rumusan seperti
aktiviti p&p mengenai isi yang diarahkan Teknik:
pelajaran yang Merumus
telah mereka 2)Pelajar
pelajari memahami
rumusan yang
2)Guru membuat dibuat oleh guru
rumusan akhir dengan jelas
berdasarkan
pembelajaran
tersebut

Refleksi:
PERKARA YANG BOLEH SAYA PERBAIKI

Saya dapati pelajar………………..kesannya terhadap P&P…………………….saya faham sepatutnya……………..

BISIKAN HATI/PERASAAN/EMOSI
Saya rasa……………..saya percaya……………………………………

KEFAHAMAN BARU/ KESEDARAN

Saya sedar saya banyak kelemahan…………………..saya belajar……………..saya terpanggil…………………..

CADANGAN

Saya bercadang…………….saya ingin……………..saya perlu…………………….

TINDAKAN AKAN DATANG/RANCANGAN MEMBAIKI KEADAAN

Saya akan…………………………………….

Yang Benar,

……………………

Komen penyelia/pensyarah

-----------------------------------------
