Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Malaysia

Tarikh/ Hari

: 14 Julai 2016/ Khamis

Tahun

: 3 Kuning

Bilangan Murid

: 39 orang

Masa

: 10.50-11.50 pagi

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tema

: Malaysia Berjaya

Tajuk

: Kejayaan Atlet Negara Kita

STANDARD KANDUNGAN
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu

STANDARD PEMBELAJARAN
1.4.1 Bertutur tentang sesuatu perkara dengan menggunakan frasa

perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan

yang betul dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.

tidak formal secara bertatasusila.


Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i.

menjawab soalan tentang Ratu Skuasy Negara, Datuk Nicol Ann David secara lisan dengan betul.

ii.

menyampaikan maklumat tentang atlet negara dengan menggunakan frasa dengan betul.

iii.

mengisi tempat kosong dengan menggunakan frasa dalam lembaran kerja dengan tepat.
Sistem Bahasa

Tatabahasa : sintaksis- frasa

Sebutan dan intonasi : membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul

Kosa kata : atlet, sumbangan, skuasy, profesional

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral

Nilai Murni : bangga akan atlet negara, menghargai sumbangan atlet negara, kegigihan

Elemen Keusahawanan :
EK 1: 1.9 Berkeupayaan memimpin : boleh bekerjasama dalam kumpulan
EK 5: 5.1 Prinsip Tanggungjawab Sosial : mengelak perselisihan faham/salah sangka/buruk sangka

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik

KB : penyoalan, menjana idea, mengenal pasti, menghubung kait dengan pengalaman sedia ada

KP : verbal-linguistik, interpersonal

BCB : mendengar dengan berkesan, mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang atlet negara, perbincangan bersama rakan

Pembelajaran Kontekstual : menghubung kait dengan pengalaman bermain badminton

Bahan Bantu Mengajar


Jenis

Bilangan
1
1
1
8
8

1
2
3
4
5

Komputer riba
LCD
Raket badminton
Sampul surat
Puzzle- Gambar atlet

Kertas keras

Kad soalan

8
9

Petikan pendek
Blue tape

8
1

10

Lembaran Kerja 1- Jawab soalan

39

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar kemahiran bertutur dengan menggunakan perkataan.

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi

Atlet badminton negara yang

Bersoal jawab berdasarkan raket badminton

Pengisian Kurikulum

(5 minit)

terkenal

1. Seorang murid diminta menunjukkan aksi pemain

Ilmu

badminton dengan menggunakan raket badminton.


2. Murid dikehendaki memberi pendapat setelah meneliti

Nilai

aksi yang dilakukan oleh rakan.

bangga akan atlet negara

3. Guru bersoal jawab dengan murid.

menghargai sumbangan

4. Guru membimbing murid mengaitkan isi pelajaran

atlet negara

dengan jawapan yang diberi.


5. Isi pelajaran pada hari ini ialah ahli sukan atau dikenali
Jangkaan jawapan murid:

sebagai atlet negara kita.

1. bermain badminton
2. Datuk Lee Chong Wei

Soalan guru:

3. Pernah, banyak

1. Apakah yang tergambar dalam otak anda?

4. Datuk Nicol Ann David, Pandelela

2. Siapakah yang pemain badminton yang terkenal di

5. Ahli sukan, atlet

Pendidikan Moral

Sistem Bahasa:

Kepelbagaian Kaedah dan


Teknik

pengalaman sedia ada,

3. Pernahkah beliau memenangi pingat untuk negara?


Datuk Lee Chong Wei?
5. Orang yang aktif dalam sukan dikenali sebagai

KB : penyoalan,
menghubung kait dengan

negara kita?
4.Tahukah anda siapa yang aktif dalam sukan selain

Sintaksis- frasa

menjana idea

KP : verbal linguistik

BCB : mendengar
dengan berkesan

__________.

Pembelajaran
Kontekstual :
menghubung kait dengan
pengalaman bermain

badminton
BBM
Langkah 1

Sesi mengenali Datuk Nicol Ann

Menjawab soalan tentang Ratu Skuasy Negara, Datuk

Raket badminton
Pengisian Kurikulum

( 20 minit)

David

Nicol Ann David

Ilmu

Rujuk buku teks muka surat 89

1. Murid diminta membaca biodata Datuk Nicol Ann David

(Lampiran 1)
Rujuk Lembaran Kerja 1

(Lampiran 2)
Rujuk paparan slaid Powerpoint
(Lampiran 3)

dan dialog dalam buku teks secara mekanis.

Pendidikan Moral

Nilai

2. Murid menanyakan kosa kata yang tidak difahami.

bangga akan atlet negara

3. Guru menerangkan bahan bacaan yang dibaca oleh

menghargai sumbangan

murid.
4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
4. Guru membimbing murid mengisi tempat kosong dalam
dialog.

atlet negara

Kegigihan

Sistem Bahasa

4. Guru bertanyakan soalan kepada murid.

Sintaksis- frasa

5. Secara rawak, beberapa orang diminta menyatakan

Sebutan dan intonasi :

jawapan bagi setiap soalan.

membaca dengan

6. Murid dibimbing memperbetulkan kesalahan jika ada.

sebutan dan intonasi

7. Murid diminta melengkapkan lembaran kerja

yang betul

berdasarkan perbincangan yang dilakukan.

Kosa kata : atlet,


sumbangan, skuasy,
profesional

Soalan guru (rujuk paparan slaid Powerpoint):


1. Nyatakan sukan yang dimain oleh Datuk Nicol Ann
David.

Kepelbagaian Kaedah dan


Teknik

Jawapan murid:

2. Nyatakan tarikh lahir beliau dan umur beliau.

i) Isi tempat kosong

3. Berikan kejayaan Datuk Nicol Ann David.

1. pemain skuasy

4. Pada pendapat anda, mengapakah Datuk Nicol Ann

2. Kejohanan Skuasy Junior


Sedunia

David digelar Ratu Skuasy Negara?

KB : menjana idea,
mengenal pasti,

KP : verbal-linguistik

BCB: mendengar dengan

5. Apakah yang mendorong beliau memperoleh kejayaan?

berkesan

3. atlet negara kita.


ii) Lengkapkan maklumat

BBM

1. Skuasy

2. 26 Ogos 1983, 33 tahun

Lembaran Kerja 1

3. Kejohanan Skuasy Junior


Sedunia
1999, Kejohanan Skuasy Junior
Sedunia 2001, Kejohanan Skuasy
dunia pertama di Rotterdam
4. pemain yang hebat/ pemain
skuasy wanita nombor satu dunia
Langkah 2
( 20 minit)

5. Semangat dan kegigihan


Aktiviti Siapakah Saya?
1.
2.
3.
4.
-

Datuk Lee Chong Wei


Pandalela Rinong
Dato Mokhtar Dahari
Shalin Zulkifli
Rujuk lampiran 4, bahan dalam
sampul surat

Soalan :

Menyampaikan maklumat tentang atlet negara dengan

Pengisian Kurikulum

menggunakan frasa

Ilmu

1. Murid dibahagikan kepada lapan kumpulan. Setiap

kumpulan terdiri daripada lima orang ahli.


2. Ketua kumpulan mengambil sampul surat daripada
guru.
3. Secara berkumpulan, murid diminta melengkapkan

Pendidikan Moral

Nilai Murni

bangga akan atlet negara

menghargai sumbangan
atlet negara

1. Apakah acara sukan yang anda

puzzle dan berbincang jawapan berdasarkan soalan

Elemen Keusahawanan :

sertai?

yang terdapat dalam sampul surat.

2. Dari manakah anda berasal?

4. Jawapan boleh didapati daripada petikan pada

3. Apakah kejayaan yang anda


pernah capai?
4.

Apakah

peroleh?

memimpin : boleh

bahagian belakang puzzle.

bekerjasama dalam

5. Murid berbincang jawapan dalam kumpulan.


gelaran

yang

anda

6. Dua orang wakil dari setiap kumpulan perlu tampil ke

EK 1: 1.9 Berkeupayaan

kumpulan
EK 5: 5.1 Prinsip
Tanggungjawab Sosial :

hadapan dan menampal gambar atlet pada papan tulis.

mengelak perselisihan

7. Seorang murid menjadi pemberita manakala seorang


lagi menjadi atlet negara dan menyampaikan maklumat

faham/salah

penting tentang atlet yang dipilih.

sangka/buruk sangka

8. Murid dibimbing memperbetulkan kesalahan jika ada.

Sistem Bahasa

Sintaksis: frasa

Kepelbagaian Kaedah dan


Teknik

KB : mengenal pasti,
menghubung kait dengan
pengalaman sedia ada

KP : verbal-linguistik,
interpersonal

BCB : mendengar
dengan berkesan,
mengumpul maklumat
dan memproses

maklumat tentang atlet


negara, perbincangan
bersama rakan
BBM

Langkah 3

Frasa

Mengisi tempat kosong dengan menggunakan frasa

Sampul surat
Puzzle
Kertas keras
Kad soalan
Petikan pendek
Blue tape
Pengisian Kurikulum

( 10 minit)

1. Murid membaca dialog dalam lembaran kerja secara

Ilmu

Rujuk buku aktiviti muka surat 19


(Lampiran 5).

mentalis.

Pendidikan Moral

2. Murid membaca dialog dalam lembaran kerja secara


mekanis.
Cadangan jawapan:

3. Murid menanyakan kosa kata yang tidak difahami.

1. atlet negara

4. Guru menerangkan bahan bacaan yang dibaca oleh

2. pemain nombor satu


3. wira negara
4. hingga
5. sungguh hebat
6. pada

murid.
5. Murid diminta mengisi tempat kosong dalam dialog
dengan menggunakan frasa.
6. Secara rawak, beberapa orang diminta menyatakan
jawapan.
7. Guru berbincang jawapan dengan murid.
8. Murid dibimbing memperbetulkan kesalahan jika ada.
9. Murid membaca dialog secara mekanis dengan

Sistem bahasa

Sintaksis: frasa

Penutup

Soal jawab

jawapan yang betul.


Membuat rumusan

(5 minit)

Kognitif

1. Murid diminta melengkapkan peta I-Think tentang atlet-

Rumusan Isi Pelajaran

Kepentingan menghargai
sumbangan dan kejayaan atlet
negara

atlet negara.
2. Secara rawak, murid diminta merumuskan apa yang
dipelajari dengan bimbingan guru.
3. Guru merumuskan isi pelajaran dan nilai yang perlu
dihayati pada hari ini.
4. Guru memberi pujian atas sikap murid yang memberi
komitmen yang tinggi.

Pengisian Kurikulum
Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

bangga akan atlet negara

menghargai sumbangan
atlet negara
