Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (1)

Tarikh : 30 Januari 2015

Waktu : 3 waktu

Masa : 1 jam 20 minit

Mata pelajaran : Pendidikan seni visual

Tingkatan : 4 Firdaus

Bilangan : 30 orang

Bidang : Komunikasi visual

Unit pembelajaran : Logo

Tajuk/ tema : Syarikat telekomunikasi RED ONE

Objektif pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat,

Kognitif : Membanding beza di antara logo tipografi, logo representatif, dan logo Campuran.

Afektif : menghasilkan lakaran logo syarikat telekomunikasi RED ONE dengan kemas dan kreatif

Psikomotor : Mencipta lakaran imej logo syarikat telekomunikasi RED ONE dengan menggunakan logo campuran

Pengetahuan sedia ada

1. Telah mempelajari unsur seni dan elemen dan prinsip rekaan


2. Sudah mempunyai pengetahuan berkaitan dengan logo dan simbol.
Penggabungjalinan kemahiran

1. Mengetahui penggunaan bahasa semiotik

Nilai

1. Kemas dan kreatif


2. Inovasi

Alat dan bahan

1. Contoh-contoh hasil logo yang sudah siap, pensil, kertas lukisan

Rujukan

1. Buku teks pendidikan seni visual tingkatan 4


2. Buku art fundemental
3. Laman sesawang seni visual

MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN


PEMBELAJARAN

Set induksi 1. Contoh logo-logo yang guru - Guru menunjukkan contoh-


(5 minit) hasilkan sendiri contoh logo yang dibawa
kepada murid
- Guru memberikan klu kepada
murid
- Berkaitan dengan simbol
Soalan :
- Berdasarkan kepada illustrasi
yang cikgu paparkan di
hadapan itu, kamu semua
rasa kita akan belajar tentang
apa hari ini?
-

Langkah 1 Pengenalan tentang logo dan jenis- Guru mengedarkan nota beserta ABM : Nota dalam bentuk slide show/
(15 minit) jenis logo lembaran kerja tentang logo manual
kepada murid. Contoh-contoh gambar jenis-jenis logo
Pencetusan Guru memaparkan beberapa
idea - Definisi logo jenis logo yang berbeza di papan Lembaran kerja :
- Sejarah logo hitam/ putih
- Fungsi logo Murid membanding beza tentang
- Jenis-jenis logo ketiga-tiga jenis logo yang guru
3 jenis logo : tampal di papan hitam/ putih Guru menyuruh murid membanding
- Logo huruf dalam lembaran kerja yang diberi beza tentang logo yang diberi
- Logo representatif beserta dengan nota. berdasarkan kepada :
- Logo simbol Guru memanggil beberapa orang Rupa
murid untuk menghuraikan Imbangan
- Ciri-ciri logo jawapan mereka kepada murid
- Motif logo Jenis logo
lain fungsi
Logo huruf

Logo representatif
Logo simbol

Gambar lembaran kerja :

Langkah 2 Lembaran kerja Guru mengedarkan lembaran kerja ABM : Contoh- contoh slide
(10 minit) kepada murid penghasilan logo dengan
hasilkan sebuah logo syarikat menggunakan perisian
telekomunikasi dengan Guru memberitahu langkah-langkah
Menstruktur menggunakan perisian komputer yang perlu dilakukan terlebih dahulu
idea Karya murid hendaklah : sebelum membuat logo menggunakan
perisian komputer.
Berukuran 15 cm x 20 cm Kajian logo Guru menunjukkan contoh folio
Menggunakan logo campuran Subject matter yang guru hasilkan kepada
Maximum 4 warna Lakaran thumnail murid-murid bagi menambah
Kapsyen : RED ONE Olahan/ komposisi lakaran logo pengetahuan dan kefahaman
Logo pilihan mereka dalam proses membuat
Kajian warna semi-folio.
Hasil akhir
Proses kreatif :

Langkah 3 Proses melakar Guru meminta murid Murid membuat Guru hanya menjadi pembimbing
(40 minit) lakaran tentang bentuk/ rupa logo yang kepada murid
diingini dengan berdasarkan kepada
Aplikasi subject matter yang dipilih Guru melepaskan murid untuk
idea berbincang/ duduk dalam kumpulan
bagi berkongsi pendapat bagi
mendapatkan sumber idea
Langkah 4 Penilaian Guru meminta setiap seorang
(7 minit) murid menunjukkan lakaran logo
yang sudah siap untuk dinilai dan
dipilih bagi dihasilkan
menggunakan perisian komputer
pada minggu hadapan

Penutup Rumusan Guru meminta murid-murid


(2 minit) menunjukkan lakaran logo di
dalam facebook untuk di nilai dan
sosial dipilih bagi yang tidak sempat
Jangan membuat bising

Refleksi :__________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (2)


Tarikh : 6 Februari 2015

Waktu : 3 waktu

Masa : 1 jam 20 minit

Mata pelajaran : Pendidikan seni visual

Tingkatan : 4 Firdaus

Bilangan pelajar : 30 orang

Bidang : Komunikasi visual

Unit pembelajaran : Logo

Tajuk/ tema : Syarikat telekomunikasi RED ONE

Objektif pembelajaran

Di akhir pembelajaran murid dapat,

Kognitif : Memahami fungsi tools di dalam photoshop

Psikomotor : Mencipta logo syarikat telekomunikasi RED ONE dengan


menggunakan aplikasi photoshop

Afektif : menghasilkan logo syarikat telekomunikasi RED ONE dengan kreatif Menggunakan aplikasi Photoshop

Pengetahuan sedia ada

1. Telah mempelajari unsur seni dan elemen dan prinsip rekaan


2. Sudah mempunyai pengetahuan berkaitan dengan logo dan simbol.

Penggabungjalinan kemahiran

1. Mengetahui kemahiran perisian komputer dalam bidang teknologi maklumat


2. Mengetahui penggunaan bahasa semiotik

Nilai

1. Kreatif
2. Inovasi

Alat dan bahan

1. Komputer dan perisian komputer seperti AI, PS, X3D, dan sniget, LCD

Rujukan

1. Buku teks pendidikan seni visual tingkatan 4


2. Buku art fundemental
3. Laman sesawang seni visual
4. Buku tentang penggunaan perisian komputer

MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBBELAJARAN CATATAN


Set induksi Paparan video penghasilan logo dengan Guru membawa murid masuk ke dalam ABM : VIDEO, LCD,
(10 minit) menggunakan Illustrator makmal komputer Komputer

Memaparkan video penghasilan logo


dengan menggunakan illustrator

Langkah 1 Pengenalan tentang perisian photoshop Guru mengedarkan nota tentang ABM : Gambar, LCD,
( 20 minit ) dan illustrator penggunaan aplikasi photosop dan Komputer, Perisian
illustrator photoshop dan illustrator
Guru menyuruh setiap murid mengambil
tempat di komputer masing-masing dan
menghidupkannya
Guru menyuruh setiap pelajar membuka
perisian photoshop dan illustrator
Guru menerangkan fungsi setiap tools di
dalam prisian tersebut
Guru turut membuat demonstrasi dengan
menggunakan tools yang ditunjukkan
supaya murid lebih faham

Langkah 2 Mengaplikasikan perisian photoshop Guru meminta setiap murid mengeluarkan Guru memberikan murid
( 40 minit) dalam menghasilkan logo lakaran logo yang telah diterima masa untuk mengekplorasi
Guru menyuruh setiap murid mencuba perisian photoshop dan
menghasilkan logo yang telah diterima illustrator
menggunakan perisian photoshop
Guru meminta murid memasukkan warna
terus ke dalam logo yang mereka hasilkan
Guru menjadi pembimbing
Langkah 3 Refleksi Guru menyedut beberapa rekaan logo Guru meminta setiap
(5 minit) yang murid hasilkan dengan perisian murid untuk
photoshop ke dalam pendrive ( Siap memberikan
sepenuhnya, separuh siap, belum siap) pandangan terhadap
Guru memaparkan menggunakan LCD hasil kerja kawan
Guru bertanyakan soalan : mereka yang
1. Pada pandangan kamu semua, susah dipaparkan di
ataupun senang penggunaan perisian hadapan
photoshop dan illustrator ni? Guru melihat hasil
2. Ceritakan sedikit tentang logo yang kerja yang dibuat
awak hasilkan ini? oleh setiap murid
3. Motif dan idea kamu? menggunakan
perisian photoshop
dan illustrator

Penutup Sosial Guru menyuruh setiap murid memastikan


(5 minit) komputer sudah di matikan semuanya sebelum
keluar dari makmal komputer tersebut

Guru meminta setiap murid mengutip sampah jika


ada

Guru bertanyakan soalan :


Seronok tak kelas hari ini?
Kamu semua nak buat lagi tak rekaan
menggunakan perisian komputer ni?

REFLEKSI :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA : KHAIRUNISA BT MD. BAHIR

NO. MATRIK : D20121058638

KUMPULAN :A

PENSYARAH : PN. JAMILAH OMAR
