Anda di halaman 1dari 3

CONTOH RPH PENDIDIKAN MUZIK

(Oleh: Zaiton Mohamad)

Mata pelajaran Pendidikan Muzik


Kelas Tahun 4 Cempaka
Tarikh 3 September 2017
Masa 9.00 - 9.30 pagi
Konsep Muzik Ekspresi
- Dinamik (p, f, mf)
Standard Kandungan 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoir
Standard Pembelajaran 1.1.5 Menyanyi dengan dinamik
- lembut (p)
- kuat (f)
- sederhana kuat (mf)
Objektif Eksplisit Pengajaran Di akhir pelajaran murid-murid dapat:
a) menyanyikan lagu ‘Suara Merdu’ dengan dinamik (p, f, mf)
dengan jelas.
b) mengecam dinamik (p, f, mf) dalam lagu dengan betul.

Pengalaman Sedia Ada Pelajar pernah melakukan pertuturan dengan suara lembut
dan kuat.
Bahan Bantu Mengajar - Carta Lirik Lagu ‘Suara Merdu’
- Carta Skor Lagu ‘Suara Merdu’
- Kad Dinamik (p, f, mf)
- Kad Ikon dinamik (p, f, mf)
- Audio lagu ‘Suara Merdu’
- Audio Minus-one lagu ‘Suara Merdu’
- Audio Dinamik Suara Binatang
- Alat tulis aktiviti
Penerapan Nilai - Keyakinan Diri, Berdisiplin, Menurut Arahan, Bekerjasama
Kemahiran Berfikir - Mengaplikasi, Menganalisis, Mencipta
Elemen Merentas Kurikulum - TMK, Kreativiti dan Inovasi

Langkah/ Elemen Muzik / Akativiti Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan / Kaedah /


*Masa Aktiviti Muzikal / Strategi / BBM / EMK /
Tajuk Lagu KBAT
Set Induksi - Dinamik lembut, - murid mendengar audio dinamik Simulasi, imitasi, MI,
(3 Minit) kuat dan suara binatang direktif, kontekstual
sederhana kuat - murid meniru dinamik suara binatang BBM:
- Aktiviti mendengar - murid mengecam dinamik suara audio dinamik suara
- Dinamik suara binatang lembut, kuat dan sederhana binatang kad dinamik (p. f,
binatang cth: suara kuat mf)
kucing manja, - murid mengklasifikasi suara binatang EMK: TMK
suara kucing minta mengikut kategori lembut, kuat dan KBAT: Mengaplikasi
makan, suara sederhana kuat Nilai Murni: Keyakinan Diri
kucing gaduh, - murid mendengar penerangan
tentang dinamik dalam bahasa muzik
Langkah 1 - Dinamik (p. f, mf) - murid mendengar audio lagu ‘Suara Imitasi, MI,
(6 Minit) - Aktiviti mendengar Merdu’ BBM:
- Lagu ‘Suara Merdu’ - murid mengecam dinamik dalam lagu - Audio Lagu ‘Suara,
‘Suara Merdu’ Merdu’, carta lirik lagu
- murid melabelkan dinamik dalam lagu ‘Suara Merdu’, kad
dengan kad dinamik (p. f, mf) dinamik (p. f, mf)
- murid mendengar semula lagu ‘Suara EMK: TMK
Merdu’ mengikut dinamik yang KBAT: Menganalisis
dilabelkan. Nilai Murni: Berdisiplin
Langkah 2 - Dinamik (p. f, mf) - murid menyanyikan lagu ‘Suara Simulasi, Kaedah
(8 minit) - Aktiviti Nyanyian Merdu’ frasa demi frasa Menyanyi, pendekatan
- Lagu ‘Suara Merdu’ - murid berada dalam tiga kumpulan berkumpulan, metakognitif
dinamik (p. f, mf) BBM:
- setiap kumpulan memilih satu frasa Carta Skor lagu ‘Suara
dalam lagu dan praktis menyanyikan Merdu’, Kad dinamik (p. f,
frasa lagu tersebut mengikut dinamik mf), Audio lagu ‘Suara
yang telah ditetapkan Merdu’, Audio minus-one
- semua kumpulan mendengar guru ‘Suara Merdu’
menyanyikan lagu ‘Suara Merdu’ dan EMK: TMK
murid menyanyikan bahagian masing- KBAT: Mengaplikasi
masing mengikut dinamik kumpulan Nilai Murni: Menurut
mereka arahan

Langkah 3 - Dinamik (p. f, mf) - murid berada dalam tiga kumpulan (p. Persembahan, Pendekatan
(10 minit) - persembahan f, mf) Kumpulan, inferens,
nyanyian - setiap kumpulan diberikan kad mediatif
- lagu ‘Suara merdu’ dinamik (p. f, mf) dan carta lirik lagu BBM:
- setiap kumpulan dikehendakki Carta skor Lagu ‘Suara
menandakan frasa lagu pada carta Merdu’, Audio Minus-one
lirik lagu ‘Suara Merdu’, alat
- setiap kumpulan berbincang dan tulis aktiviti
meletakkan kad dinamik di frasa lagu EMK: Kreativiti dan Inovasi
- setiap kumpulan mempersembahkan KBAT: Mencipta
hasil kumpulan masing-masing Nilai Murni: Bekerjasama

Penutup - Dinamik (p. f, mf) - setiap murid diberikan kad dinamik Demo, metakonitif,
(3 Minit) - persembahan individu Padanan, Teknik penyoalan
nyanyian - murid mendengar guru menyanyi BBM:
- Lagu pilihan dengan dinamik (p. f, mf) dengan kad dinamik individu, gitar,
iringan gitar
- murid respon dengan mengangkat
kad dinamik yang bersesuaian
dengan dinamik yang dinyanyikan
guru.
- murid merumuskan pelajaran yang
telah dipelajari
* Masa boleh diubah. Perlu dicatat mengikut keperluan aktiviti.
