Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun 5

Kelas : 5 Cerdik

Bilangan Murid : 30 orang

Tarikh (Hari) : 21 April 2018 (Isnin)

Masa : 9.00 pagi hingga 9.30 pagi

Tema / Tajuk : Modul 1 : Pengalaman Muzikal

Kemahiran / Fokus : Melodi – memainkan lagu dengan penjarian yang betul

Standard Kandungan : 1.4 Memainkan rekorder secara ensembel

Standard Pembelajaran : 1.4.1 Memainkan not E, F, G, A, B, C’ dan D’ dengan ton


yang baik
- penjarian not E, F, G, A, B, C’ dan D’

Pengetahuan Sedia A : Murid boleh memainkan not G, A, B, C’ dan D’ dengan


ton yang baik

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

1. memainkan not E pada rekorder berdasarkan skor


latihan not E

dengan penjarian yang betul.

2. memainkan not F pada rekorder berdasarkan skor


latihan not F

dengan penjarian yang betul.


3. memainkan not E, F, G, A, B, C’ dan D’ dengan ton
yang baik berpandukan skor lagu ‘Suasana Pagi’
mengiringi audio minus one.

EMK
(Elemen Merentas Kurikulum ) : TMK - Sesi pengajaran dan pembelajaran
menggunakan projektor dan LCD
: Keusahawanan - Murid berkerjasama sewaktu aktiviti
berkumpulan

Penerapan Nilai : Hemah tinggi, keyakinan, keberanian dan kerjasama

Sumber / Bahan Bantu Mengajar : Kad manila, rekorder, projector, LCD, laptop dan radio.

PBS
(Pentaksiran Berasaskan Sekolah) : Tahap Penguasaan 2 – memainkan rekorder not E, F,
G, A, B, C’ dan D’

KBAT
(Kemahiran Berfikir Aras Tinggi) : Mengaplikasi
Rancangan Pengajaran Harian

Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Set Induksi Menarik 1. Guru meminta murid untuk mencari
(2 minit) perhatian beberapa keping kertas yang tersembunyi di
murid bersiap dalam kelas
sedia untuk
belajar

Imaginasi Guru 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang Bahan Bantu
(2 minit) menanyakan abjad yang telah ditemui oleh murid. Mengajar :
soalan 1. Kad manila
kepada murid
E F Pendekatan :
Pendekatan
Deduktif
Contoh soalan:
Apakah abjad ini ?
Bagaimana not ini dimainkan pada rekorder ?

Perkembangan Membuat 1. Guru menunjukkan penjarian not E yang Bahan Bantu


(15 minit) penjarian not betul kepada murid Mengajar :
E pada 1. Kad manila
rekorder 2. Rekorder

Kaedah dan
Teknik
Pengajaran :
Demonstrasi

2. Murid dibimbing oleh guru melakukan


penjarian not E pada rekorder
Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Meniup 1. Guru menepuk corak irama yang terdapat Bahan Bantu
rekorder dalam latihan not E Mengajar :
berdasarkan 1. Projektor
latihan not E 2. Murid dibimbing oleh guru menepuk corak 2. LCD
irama berdasarkan latihan meniup rekorder 3. Laptop
not E 4. Rekorder

corak corak
irama 2 irama 4 Pendekatan :
Kaedah Kodaly

corak corak
irama 1 irama 3

3. Murid dibimbing oleh guru meniup rekorder


berdasarkan latihan not E dengan penjarian
yang betul

Membuat 1. Guru menunjukkan penjarian not F yang Bahan Bantu


penjarian not betul Mengajar :
F pada kepada murid 1. Kad manila
rekorder
Kaedah dan
Teknik
Pengajaran :
Demonstrasi

2. Murid dibimbing oleh guru melakukan


penjarian not F pada rekorder
Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Meniup 1. Guru menepuk corak irama yang terdapat Bahan Bantu
rekorder dalam latihan not F Mengajar :
berdasarkan 1. Projektor
latihan not F 2. Murid dibimbing oleh guru menepuk corak 2. LCD
irama berdasarkan latihan meniup rekorder 3. Laptop
not E 4. Rekorder

corak corak Pendekatan :


irama 2 irama 4
Kaedah Kodaly

corak corak
irama 1 irama 3

3. Murid dibimbing oleh guru meniup rekorder


berdasarkan latihan not E dengan penjarian
yang betul

Memainkan 1. Guru memainkan melodi lagu ‘Suasana Bahan Bantu


melodi lagu Pagi’ mengiringi audio minud one lagu Mengajar :
Suasana Pagi tersebut. 1. Audio minus
one lagu
2. Murid dibimbing oleh guru memainkan ‘Suasana
melodi lagu ‘Suasana Pagi’ mengikut frasa Pagi’
demi frasa berpandukan skor. 2. LCD
3. Projektor
4. Laptop
5. Rekorder

KBAT :
Mengaplikasi
Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

3. Murid dibimbing oleh guru memainkan


melodi lagu ‘Suasana Pagi’ berpandukan
skor mengiringi audio minus one lagu
tersebut.

Tindakan Memainkan 1. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan Bahan Bantu


(4 minit) melodi lagu Mengajar :
‘Suasana Kumpulan 1 : memainkan melodi lagu 1. Audio minus
Pagi’ dalam ‘Suasana Pagi’ menggunakan rekorder one lagu
kumpulan mengiringi audio minus one lagu ‘Suasana ‘Suasana
Pagi’ Pagi’
2. Rekorder
Kumpulan 2 : melakukan pergerakan secara
kreatif berdasarkan lagu ‘Suasana Pagi’ Nilai :
Kerjasama dan
2. Murid melakukan tugasan mengikut hemah tinggi
kumpulan.
EMK : Kreativiti
3. Kemudian, tugasan bertukar antara
kumpulan 1 dan 2 Strategi :
Berpusatkan
murid
Fasa / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Penutup Membuat 1. Guru memilih beberapa orang murid untuk Nilai :
(3 minit) persembahan memainkan melodi lagu ‘Suasana Pagi’ Keberanian dan
menggunakan rekorder mengiringi audio keyakinan
minus one.

2. Guru membuat rumusan sesi pengajaran


dan pembelajaran pada hari ini
Lampiran 1

Borang Pentaksiran Murid ( Kumpulan )

Kumpulan :

Tarikh / Hari :

Bil Aspek Tahap Penguasaan


1 Murid dapat memainkan not E dan F dengan
menggunakan penjarian yang betul 1 2 3 4 5

2 Murid dapat memainkan keseluruhan lagu dengan


menggunakan penjarian yang betu 1 2 3 4 5

3 Murid dapat melakukan tugasan dengan baik dan


kreatif 1 2 3 4 5

Ulasan Guru :
