Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK

Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

Kelas 3 USM

Bilangan murid 37 Orang

Tarikh (Hari) 18 September 2018

Masa 10.15pagi - 10.45 pagi (30 minit)

Tema / Tajuk Modul 1 : Pengalaman Muzikal

Kemahiran / Fokus Permainan Perkusi

Standard Kandungan 1.2 Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan daripada pelbagai
Repertoir

Standard Pembelajaran 1.2.2 Memainkan perkusi mengikut tempo.


-Cepat
-Lambat

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah menyanyikan lagu “Lenggang-Kangkung”

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Memainkan perkusi mengikut corak irama berdasarkan skor dengan betul.
EMK
(Elemen Merentas Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum)

Penerapan Nilai 1. Berdisiplin


2. Kerjasama

Sumber / Bahan Bantu Carta Lagu, Gitar, rekorder, kad imbasan, Papan Putih, Pembesar Suara
Mengajar

KBAT Aplikasi
Aktiviti
Fasa / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pengajaran dan Pembelajaran
Permulaan
Menarik minat
1. Guru memperdengarkan lagu “chicken
Set induksi
dance” kepada murid.
(3 minit)
2. Seterusnya, murid akan mengikut guru
membuat pergerakan.
3. Murid akan membuat pergerakan BBM :
 Lagu Chicken
berdasarkan tempo lagu iaitu cepat dan
Dance
lambat.
 Pembesar suara
4. Guru mengaitkan aktiviti dengan
 Komputer riba
pembelajaran yang akan dilaksanakan.
EMK: Kreativiti dan
Inovasi

Nilai : berdisiplin

Perkembangan Menepuk Corak 1. Guru memaparkan corak irama kepada murid. Nilai disiplin
Irama meter 4
Langkah 1 4 2. Guru menunjukkan cara menepuk corak irama BBM:
(6 minit) yang dipaparkan. Kad Imbasan.

3. Murid cuba menepuk corak irama sebelum KBAT:


dibimbing guru. Aplikasi

4. Murid meneliti corak irama yang ditunjukkan.

5. Guru meminta murid menepuk corak irama


yang dipaparkan.

6. Murid menepuk corak irama yang dipaparkan.

Langkah 2 Memainkan 1. Guru membahagikan murid kepada dua Nilai disiplin.


corak irama
(8 minit) kumpulan iaitu loceng dan kastanet. ABM : Corak
dengan
2. Guru membimbing murid memainkan alat Irama(Kad imbasan),
menggunakan
loceng dan kastanet.
perkusi. perkusi mengikut corak irama yang telah
dipelajari pada langkah satu.
3. Murid dibimbing untuk memainkan alat perkusi
mengikut corak irama yang telah
dipelajari pada langkah kedua.
4. Guru meminta setiap kumpulan menukar
peranan untuk memainkan alat perkusi
yang berlainan
Aktiviti
Fasa / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru memainkan lagu Lenggang-Kangkung
Langkah 3 Nyanyian Lagu Nilai berdisiplin dan
dengan iringan rekorder.
Lenggang bekerjasama
(8 minit) 2. Murid menyanyikan lagu Lenggang
Kangkung diiringi
ABM: Rekorder, Carta
Perkusi Kangkung sambil diiringi perkusi.
Lagu, Loceng,
3. Murid melakukan perkusi sambil menyanyi Kastanet.
lagu Lenggang Kangkung.
4. Murid menukar peranan untuk memainkan
alat perkusi yang berlainan.
Penutup Nilai Kerjasama dan
( 5 minit ) Persembahan 1. Guru meminta murid untuk membuat keberanian.
lagu Lenggang
persembahan lagu Lenggang Kangkung EMK: Kreativiti dan
Kangkung
dengan perkusi mengikut kumpulan dengan perkusi Inovasi
dengan iringan gitar yang dimainkan guru.
2. Guru merumuskan aktiviti pelajaran yang BBM : Gitar, carta
lagu, Loceng,
dijalankan.
Kastanet.

Refleksi :

Kekuatan :

Kelemahan :

Cadangan penambahbaikan :

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing :
