Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Sejarah Tahun 5 Bijak
Kelas
Tema/Tajuk Kedaulatan Negara / Identiti Negara Kita

Tarikh / Hari 23 Julai 2019 / Selasa

Masa 8.40 – 9.40 Pagi

Bilangan Murid / 28 Orang


Standard Kandungan
9.2 Bendera Kebangsaan
Standard 9.2.3 Menyatakan makna warna dan
Pembelajaran lambang pada bendera kebangsaan.

K9.2.7 Menjelaskan kepentingan


menghormati bendera kebangsaan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


1. Menyebut makna warna pada bendera kebangsaan.
2. Menyenaraikan lambang pada bendera kebangsaan.
3. Menyatakan kepentingan menghormati bendera
kebangsaan.

Aktiviti 1. Beberapa orang murid akan dipilih untuk memecahkan belon


dengan menggunakan dart.
2. Aktiviti ini diteruskan dengan permainan puzzle Jalur
Gemilang yang diperolehi murid setelah berjaya memecahkan
belon tersebut.
3. Guru mengaitkan aktiviti itu dengan tajuk pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini.
4. Murid diberikan penerangan tentang makna warna dan
lambang pada Jalur Gemilang dengan menggunakan buku teks.
5. Kemudian, murid akan menghasilkan lukisan Jalur Gemilang
dengan menggunakan teknik kolaj.
6. Kumpulan yang dapat menghasilkan kolaj yang cantik akan
menerima sticker.
7. Guru menayangkan video “Jalur gemilang lambang
perpaduan” kepada murid dan mereka perlu mendengar dengan
teliti supaya dapat mencatat kepentingan menghormati bendera
kebangsaan Malaysia berdasarkan video tersebut.
8. Murid juga perlu tahu mengapa bendera kebangsaan
Malaysia dinamakan sebagai Jalur Gemilang.
9. Pemeriksaan jawapan akan dilakukan secara peer checking.
10. Murid yang dapat memberikan idea yang kreatif akan
diberikan sticker.
11. Murid melaksanakan aktiviti pengukuhan, pemulihan dan
pengayaan.
12. Pada bahagian penutup, guru merumuskan isi pengajaran
dan pembelajaran dan memberikan pujian serta motivasi
kepada murid-murid.
13. Murid-murid menyanyikan lagu Jalur Gemilang sebelum sesi
PdP ditamatkan.
EMK Nilai Murni Kebijaksanaan, ketekunan, kerajinan,
kesungguhan, hormat-menghormati,
kasih sayang, bekerjasama, bertoleransi
dan berdisiplin.
Dimensi Perkongsian Nilai, Tanggungjawab
Kewarganegaraan Warganegara, Keterikatan Emosi kepada
Negara
TMK Belajar dengan TMK.
KPS Imaginasi dan empati
Bahan Bantu Belajar Puzzle Jalur Gemilang, dart, papan puzzle Jalur Gemilang,
belon, buku teks, kad-kad makna warna dan lambang Jalur
Gemilang, lukisan bendera tidak berwarna, cebisan kertas
berwarna, video “Jalur Gemilang Lambang Perpaduan”, kertas
“Kepentingan menghormati bendera kebangsaan Malaysia dan
lagu Jalur Gemilang.
Pengetahuan sedia Murid-murid sering melihat bendera Jalur Gemilang dikibarkan
ada di kawasan sekolah, institusi-institusi dan bangunan-bangunan
awam.
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran:

Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Langkah/ Masa Isi Pelajaran
Pembelajaran
1) Guru mengarahkan wakil BBM
setiap kumpulan datang ke  Puzzle Jalur
hadapan kelas. Gemilang
2) Mereka diberikan “dart”
 Puzzle “Bendera setiap seorang untuk  Dart
Malaysia”. memecahkan belon yang  Papan puzzle Jalur
berlainan warna. Gemilang
Permulaan 3) Guru mengarahkan murid-  Belon
murid tersebut untuk
(5 minit)
mencantumkan kepingan- KCP:
kepingan puzzle daripada
belon tersebut pada papan  Interpersonal
yang disediakan di atas
meja.  Visual - ruang
4) Mereka diberikan masa 2
KB:
minit sahaja untuk
menyelesaikan puzzle
tersebut.  Mengaplikasi
5) Guru mengaitkan aktiviti
Nilai:
tersebut dengan tajuk
pengajaran dan
 Kebijaksanaan
pembelajaran pada hari ini.
 Disiplin
1) Guru mengarahkan murid BBM
membuka buku teks pada  Buku teks
muka surat 116.  Kad-kad makna
 Penerangan lambang dan warna
warna dan 2) Beberapa orang murid
Jalur Gemilang
diarahkan untuk
lambang pada  Lukisan bendera
Bendera melekatkan kad-kad makna tidak berwarna
Kebangsaan. lambang dan warna Jalur  Cebisan kertas
Gemilang pada papan tulis. berwarna
3) Guru memberikan
penerangan berdasarkan KCP:
bahan bantu mengajar yang
 Interpersonal
Langkah 1 disediakan.
 Visual – ruang
(20 minit) 4) Kemudian, setiap kumpulan  Verbal - linguistik
diberikan sekeping lukisan
bendera tidak berwarna.
5) Murid dikehendaki untuk KB:
melengkapkan lukisan  Mencipta
tersebut dengan cebisan-  Memahami
cebisan kertas berwarna  Mengaplikasi
melalui teknik kolaj.
6) Kumpulan yang dapat Nilai:
menghasilkan kolaj yang
 Bekerjasama
kemas dan cantik akan
 Bertoleransi
menerima sticker.
 Tayangan video 1. Guru menayangkan video BBM
Jalur Gemilang “Jalur Gemilang Lambang  Video “Jalur
Lambang Perpaduan” kepada murid. Gemilang Lambang
2. Murid-murid diberikan Perpaduan”
Perpaduan.
kertas kosong dan murid
perlu mengisi kertas  Kertas
tersebut dengan menulis “Kepentingan
tentang kepentingan Menghormati
menghormati bendera Bendera
kebangsaan Malaysia Kebangsaan
Langkah 2 berdasarkan video. Malaysia”
( 20 minit) 3. Murid juga perlu mengisi
 Sticker
kertas tersebut dengan
sebab kenapa bendera KCP:
kebangsaan dinamakan
sebagai Jalur Gemilang.  Interpersonal
Kepentingan 4. Murid akan memeriksa  Verbal - linguistik
menghormati bendera jawapan rakan-rakan lain
kebangsaan: dengan menggunakan
kaedah peer-checking. KB:
 Simbol perpaduan
5. Guru juga menyoal murid
kaum. secara rawak tentang  Menghubungkait
 Melambangkan kepentingan menghormati kan
semangat bendera kebangsaan  Menilai
menurut pandangan
patriotik, maruah
mereka.
bangsa dan 6. Murid yang dapat Nilai:
negara. memberikan idea yang baik
 Simbol kedaulatan akan diberikan sticker.  Kebijaksanaan
 Ketekunan
negara.
 Tanda sayang dan
bangga terhadap
negara.

Sebab bendera
kebangsaan dinamakan
sebagai Jalur Gemilang:
 Mempunyai 14
jalur.
 Jalur
melambangkan
satu haluan yang
sama dalam
menuju
kegemilangan
bangsa dan
negara.
 Gemilang
bermaksud
bercahaya dan
cemerlang.

1) Guru memberikan peta BBM


bulatan kepada setiap  Peta bulatan
Gerak kerja individu murid.  Lembaran kerja
2) Peta bulatan tersebut KCP:
(Penilaian)
hendaklah diisi dengan  Interpersonal
 Mengisi peta makna lambang dan warna  Intrapersonal
bulatan dengan pada bendera kebangsaan  Verbal – linguistik
betul. dengan betul.  Visual - ruang
Langkah 3
3) Bagi murid-murid yang
(15 minit)
dapat menyiapkan dengan
awal dan kemas akan KB:
diberikan aktiviti pengayaan  Menganalisis
dan pemulihan.  Memahami
4) Aktiviti pengayaan dan
pemulihan diberikan
mengikut tahap kesesuaian Nilai:
murid masing-masing.
Pengayaan 1) Dalam aktiviti pengayaan,  Kesungguhan
 Melengkapkan murid-murid perlu  Kerajinan
rajah berkaitan melengkapkan rajah
berkaitan dengan warna
dengan warna
dan lambang pada Jalur
dan lambang Gemilang.
pada Jalur 2) Murid perlu menyiapkan
Gemilang. lembaran kerja sebelum
kelas tamat.

Pemulihan 1) Dalam aktiviti pemulihan,


murid dikehendaki untuk
 Memadankan memadankan kotak-kotak
kotak-kotak dengan jawapan yang betul.
dengan jawapan 2) Murid perlu menyiapkan
yang betul. lembaran kerja sebelum
kelas tamat.

Kognitif BBM:
 Rumusan guru. 1) Guru merumuskan isi  Lagu Jalur
 Nyanyian lagu pelajaran pada hari ini. Gemilang
2) Murid menyanyikan lagu
Jalur Gemilang. KB:
Jalur Gemilang bersama-
sama.  Merumuskan.
3) Guru memberikan pujian Nilai:
dan motivasi kepada murid-  Hormat-
Penutup murid. menghormati
(5 minit)  Kasih sayang

Sosial
 Guru memberikan
motivasi.
Refleksi

Pada akhir pengajaran:

1.___________ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____________ murid yang
tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

2.

Kekuatan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Kelemahan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Cadangan penambaikan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Komen guru pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.

Tandatangan Pelajar, Tandatangan Guru Pembimbing,

(NURULASYIKIN BINTI AMIR ESHAH) (EN. MOHD HISAM BIN ABD MUTALIB)
Pelajar, Guru Pembimbing,
IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.

Tandatangan Pensyarah Penyelia, Tandatangan Guru Besar,

(PN. SAUZANAH BINTI SULAIMAN) (PN. MULIANA @ MALIANA KELO)


Pensyarah Penyelia, Guru Besar,
IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.
