Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian Smk Meru

Mata pelajaran : Sains


Tingkatan : Tingkatan 1 Efisyien
Tarikh : 8 Ogos 2019 (Khamis)
Masa: : 1.00 petang – 2.10 petang (70 minit)
Bilangan Pelajar : 34 Pelajar
Tema 3 : Penerokaan unsur dalam alam
Bidang Pembelajaran : Udara
Standard kandungan : Komposisi udara
Standard pembelajaran : 7.1.1 merancang dan merekodkan komposisi udara
7.1.2 mencerakinkan komposisi udara daripada carta pai
7.1.3 mewajarkan kepentingan gas oksigen, karbon dioksida, nitrogen dan gas nadir dalam kehidupan harian.
7.1.4 menghargai kitar karbon dan kitar oksigen dalam mengekalkan kandungan gas dalam udara.

Hasil pembelajaran: Di akhir pembelajaran, murid boleh:


A Domain kognitif:
a. merancang dan merekodkan komposisi udara serta mencerakinkan komposisi udara daripada carta pai dengan baik.
b. menyenaraikan kepentingan gas oksigen, karbon dioksida, nitrogen dan gas nadir dalam kehidupan harian dengan betul
B Domain psikomotor:
a. menyebut contoh contoh gas yang terdapat di dalam udara dengan baik.
b. menghuraikan kepentingan gas oksigen, karbon dioksida, nitrogen dan gas nadir dalam kehidupan harian semasa dalam
aktiviti kumpulan dengan jelas.
C Domain Afektif:
a. mengambil bahagian dalam perbincangan dalam kelas secara aktif.
b. menunjukan kebolehan untuk menyelesaikan masalah ketika aktiviti perbincangan dengan baik.
c. bekerjasama dalam kumpulan dalam aktiviti berkumpulan dengan bagus.

Pengetahuan sedia ada:


Murid telah mempunyai pengetahuan yang sedikit tentang kitar karbon dan oksigen semasa sekolah rendah.

Bahan / Alat Bantu Mengajar:


kertas mahjung, marker pen, kertas A4, kertas warna

Rujukan:
Buku teks sains tingkatan 1
Buku amali sains tingkatan 1
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa Isi Kandungan Cacatan
Peranan Guru Peranan murid
Set induksi -Habuk adalah salah satu 1. Guru meminta murid menyentuh 1. Murid memberi Kaedah :
komponen yang terdapat di dalam cermin tingkap kelas. perhatian terhadap
(8 min) -Soal jawab
udara kerana udara adalah satu pertanyaan guru dan cuba
2. Guru bertanya adakah terdapat
contoh campuran. memberi jawapan yang -penerangan
habuk di cermin tingkap tersebut dan
terbaik. Nilai murni:
-Contoh komponen lain dalam dari mana datangnya habuk?
udara seperti nitrogen,oksigen, 2. Murid datang ke -Kerjasama
3. Guru bertanya lagi apakah
karbon dioksida dan gas nadir. hadapan kelas untuk
komponen lain selain habuk yang -berani
melabel contoh komposisi
terdapat dalam udara?
udara yang betul di carta BBM:
4. Guru menunjukkan gambar pai disediakan.
mengenai komposisi udara dalam -kad manila
bentuk carta pai dan meminta murid -marker
untuk melabelkannya.
-kertas warna
5.Guru memberi sedikit penerangan
tentang contoh komposisi udara dan
peratusannya.
Penstrukturan Aktiviti 1: 1. Murid bergerak kepada Kaedah/ Strategi/
semula idea & lima kumpulan kecil. Teknik:
1. Guru membahagikan murid
pengukuhan kepada 5 kumpulan kecil yang terdiri 2. Murid di setiap Penerangan
idea daripada enam atau lima orang kumpulan membuat ,aktiviti
(37 minit) pelajar. tugasan yang telah berkumpulan
ditetapkan.
2. Guru memberikan setiap BBM: kertas A4,
kumpulan dengan satu contoh 3. Ahli kumpulan yang gambar maujud
gambar yang berbeza dan satu kertas terpilih akan tampil ke
A4 dan meminta murid memikirkan hadapan untung
kepentingan gambar tersebut untuk menerangkan jawapan
gas yang tertentu. hasil perbincangan
mereka.
3. Guru meminta wakil dari setiap
kumpulan untuk membentangkan 4.Murid digalakkan
kepada rakan lain tentang kegunaan bertanya jika tidak faham
gambar tersebut untuk gas di udara tentang penjelasan yang
yang mereka telah dapati dari hasil diberikan oleh kumpulan
perbincangan. lain.
4. Guru meminta murid bertanya Aktiviti 2:
kepada kumpulan yang membentang 1. Murid mendengar
jika terdapat keraguan. penerangan guru tentang
Aktiviti 2: kitar karbon dan kitar
oksigen dengan baik.
1. Guru menyediakan contoh peta
minda di kertas mahjung yang tidak 2. Murid cuba menjawab
lengkap tentang kitar karbon dan setiap soalan yang
Aktiviti 2: kitar oksigen. diajukan kepada mereka
dengan baik.
Rujuk Lampiran 1 2. Guru memberi penerangan kepada
murid sambil meminta murid untuk
menjawab ruangan yang kosong di
peta minda tersebut.
Aplikasi idea Soalan dan jawapan aplikasi idea 1.Guru meminta murid kekal di 1.Murid kekal di Teknik:
yang mempunyai 1 soalan kumpulan yang sama. kumpulan yang sama. Berkumpulan
( 20 minit)
(Lampiran 2) 2. Guru memberikan soalan kepada 5. Murid membincang Bahan Bantu
setiap ahli di dalam kumpulan jawapan atau mencari Mengajar:
penyelesaian kepada
3. Guru memberikan masa kepada Kertas putih
murid selama 10 minit untuk menulis masalah tersebut. Sikap saintifik/nilai
cara menyelesaikan masalah tersebut 7. Wakil murid bangun murni :
dan menerangkan jawapan
4. Guru meminta wakil murid
yang tertera pada helaian -Bekerjasama
bangun dan menerangkan jawapan
kertas mereka. dalam kumpulan
yang tertera pada helaian kertas
mereka.
5. Guru membincangkan jawapan
kepada masalah tersebut.
Penutup -Kita hendaklah sentiasa 1. Guru meminta murid membuat 1. Murid membuat Kaedah/ Strategi:
menghargai dan mengagumi kitar kesimpulan pelajaran di atas kertas kesimpulan pelajaran
(Refleksi PdPc) Murid membuat
karbon dan kitar oksigen dalam berdasarkan aktiviti yang dibuat dan berdasarkan aktiviti yang refleksi
(5 minit) mengekalkan komposisi gas dalam mencatat apa yang mereka dapat dibuat dan mencatat apa
udara. Segala aktiviti yang boleh daripada pembelajaran hari ini. yang mereka dapat
mendatangkan kesan yang tidak daripada pembelajaran hari
baik kepada udara hendaklah ini.
dihentikan.
Lampiran 1:
Lampiran 2:
