Anda di halaman 1dari 16

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Isnin TARIKH: 4 Mac 2019 Kehadiran: 24 orang

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
1.50-2.50 2H P.Moral

Tajuk ADAB DIJAGA PERSAHABATAN TERBELA

Hasil Pembelajaran Pada akhir pegajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti perlakuan beradab dalam persahabatan.


2. Mengenalpasti kepentingan adab dalam persahabatan.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti empat perlakuan beradab dalam persahabatan.


2. Mengenalpasti empat kepentingan adab dalam persahabatan.

Aktiviti Set Induksi: Murid diminta memberi komen tentang persahabatan yang akrab .Guru mengaitkannya
dengan tajuk.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid dikehendaki berbincang untuk mencapai objektif di atas
secara kaedah pembinaan peta i-THINK dengan merujuk kepada buku teks serta
bimbingan guru.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Apakah perasaan anda apabila menjalinkan persahabatan yang beradab?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks PM Kerja Rumah :

Refleksi 20/24 murid dapat mengenalpasti perlakuan beradab dalam persahabatan dan mengenalpasti
kepentingan adab dalam persahabatan.4/24 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………


RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Isnin TARIKH: 4 Mac 2019 Kehadiran: 23

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
2.50-3.20 2I RBT (AK)

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.2 REKA BENTUK MEKANIKAL

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti komponen mekanikal.


2. Mengenalpasti bagaimana sistem mekanikal berfungsi pada produk yang dipilih.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti lima komponen mekanikal.


2. Mengenalpasti bagaimana sistem mekanikal berfungsi pada satu produk yang dipilih.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan gambar sebuah basikal yang terdiri daripada beberapa komponen
mekanikal. Murid dan guru bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu menyenaraikan komponen
mekanikal beserta fungsinya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan fungsi takal dan terangkan bagaimana takal berfungsi.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 18/23 murid dapat mengenalpasti komponen mekanikal dan mengenalpasti bagaimana sistem
mekanikal berfungsi pada produk yang dipilih.5/23 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………


RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Isnin TARIKH: 4 Mac 2019 Kehadiran: 10 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1. Kuganeswaran
5.10-6.40 1O RBT 2. Amir
3. Shafiq

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks PM Kerja Rumah : Aktiviti dari buku teks PM

Refleksi 8/10 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.2/10 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………


RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Selasa TARIKH: 5 Mac 2019 Kehadiran: orang

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:

1.50-2.50 2H P.Moral

Tajuk ADAB DIJAGA PERSAHABATAN TERBELA

Hasil Pembelajaran Pada akhir pegajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti perbezaan perlakuan beradab dengan tidak beradab dalam persahabatan.


2. Mengenalpasti batasan adab dalam persahabatan.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti tiga perbezaan perlakuan beradab dengan tidak beradab dalam persahabatan.
2. Mengenalpasti tiga batasan adab dalam persahabatan.

Aktiviti Set Induksi: Murid diminta memberi contoh perlakuan beradab.Guru mengaitkannya dengan tajuk.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid dikehendaki berbincang untuk mencapai objektif di atas
secara kaedah pembinaan peta i-THINK dengan merujuk kepada buku teks serta
bimbingan guru.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Mengapakah kita perlu mengamalkan perlakuan beradab dalam persahabatan?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks PM Kerja Rumah :

Refleksi

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………

RPH MAC 2019


Mac M1 (M10) HARI : Selasa TARIKH: 5 Mac 2019 Kehadiran: 3 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1. Roshan
2.50-3.20 1 INDIGO RBT (AK)

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 3/3 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

RPH MAC 2019


Mac M1 (M10) HARI : Selasa TARIKH: 5 Mac 2019 Kehadiran: 20 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
3.40-5.10 2 KUNING RBT

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.1 TEKNOLOGI PEMBUATAN

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting.


2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk produk yang lebih efisien.

Kriteria Kejayaan 1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting dengan betul.
2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka bentuk.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan proses electroplating pada sebatang sudu logam dan bersoal jawab
dengan guru tentang paparan tersebut.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu membuat penilaian
terhadap sebuah model 3D.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Mengapakah model 3D yang sudah siap perlu dilakukan penilaian terlebih dahulu?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 16/20 murid dapat membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting
dengan betul, menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka
bentuk dan menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.4/20 murid
dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………

RPH MAC 2019


Mac M1 (M10) HARI : Rabu TARIKH: 6 Mac 2019 Kehadiran: 14 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
1.10-2.50 1 HIJAU RBT

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 10/14 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.4/14 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Rabu TARIKH: 6 Mac 2019 Kehadiran: 8 murid


Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:
1. Nazri
5.10-6.40 2 INDIGO RBT 2. Rayyan
3. Anwar , Harris,Lye

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.1 TEKNOLOGI PEMBUATAN

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting.


2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk produk yang lebih efisien.

Kriteria Kejayaan 1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting dengan betul.
2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka bentuk.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan proses electroplating pada sebatang sudu logam dan bersoal jawab
dengan guru tentang paparan tersebut.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu membuat penilaian
terhadap sebuah model 3D.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Mengapakah model 3D yang sudah siap perlu dilakukan penilaian terlebih dahulu?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 5/8 murid dapat membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting dengan
betul, menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka bentuk dan
menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.3/8 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Khamis TARIKH: 7 Mac 2019 Kehadiran: 18 murid


Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:
1.
3.40-4.40 1 KUNING RBT (AK)

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 14/18 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.4/18 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

RPH MAC 2019


Mac M1 (M10) HARI : Khamis TARIKH: 7 Mac 2019 Kehadiran: 14 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1. Leahrin
5.10-6.40 2 BIRU RBT

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.1 TEKNOLOGI PEMBUATAN

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting.


2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk produk yang lebih efisien.

Kriteria Kejayaan 1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting dengan betul.
2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka bentuk.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan proses electroplating pada sebatang sudu logam dan bersoal jawab
dengan guru tentang paparan tersebut.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu membuat penilaian
terhadap sebuah model 3D.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Mengapakah model 3D yang sudah siap perlu dilakukan penilaian terlebih dahulu?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 10/14 murid dapat membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting
dengan betul, menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka
bentuk dan menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.4/14 murid
dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Jumaat TARIKH: 8 Mac 2019 Kehadiran: 4 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


2.20-3.20 1 INDIGO RBT (AK) 1.

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 3/4 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.1/4 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Jumaat TARIKH: 8 Mac 2019 Kehadiran: 18 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
3.50-4.20 1 KUNING RBT (AK)
Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK
3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti maksud projek brief.


2. Mengenalpasti ciri dalam projek brief.
3. Mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti maksud projek brief dengan betul.


2. Mengenalpasti tiga ciri dalam projek brief.
3. Merancang sebuah projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah video yang memaparkan contoh projek brief. Murid dan guru
bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri projek brief beserta
huraiannya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan bagaimana projek brief dapat menghasilkan produk yang kreatif.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 14/18 murid dapat mengenalpasti maksud projek brief, mengenalpasti ciri dalam projek brief dan
mengenalpasti projek brief untuk penghasilan produk yang kreatif.4/18 murid dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ………………………………

RPH MAC 2019

Mac M1 (M10) HARI : Jumaat TARIKH: 8 Mac 2019 Kehadiran: 22 murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
5.40-6.40 2 HIJAU RBT (AK)

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.1 TEKNOLOGI PEMBUATAN

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting.


2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk produk yang lebih efisien.

Kriteria Kejayaan 1. Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting dengan betul.
2. Menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka bentuk.
3. Menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan proses electroplating pada sebatang sudu logam dan bersoal jawab
dengan guru tentang paparan tersebut.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu membuat penilaian
terhadap sebuah model 3D.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Mengapakah model 3D yang sudah siap perlu dilakukan penilaian terlebih dahulu?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi 18/22 murid dapat membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan electro platting
dengan betul, menilai model 3D yang telah dihasilkan berdasarkan empat elemen dan prinsip reka
bentuk dan menjana idea untuk penghasilan reka bentuk satu produk yang lebih efisien.4/22 murid
dibimbing guru.

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………

RPH MAC 2019

Mac M2 (M11) HARI : Isnin TARIKH: 11 Mac 2019 Kehadiran: orang

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
1.50-2.50 2H P.Moral
Tajuk ADAB DIJAGA PERSAHABATAN TERBELA

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti perasaan apabila dapat menjalinkan persahabatan yang beradab


2. Mengenalpasti amalan hidup beradab dalam menjalinkan persahabatan pelbagai kaum.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti dua perasaan apabila dapat menjalinkan persahabatan yang beradab.
2. Mengenalpasti dua amalan hidup beradab dalam menjalinkan persahabatan pelbagai kaum.

Aktiviti Set Induksi: Murid diminta memberi komen tentang persahabatan yang akrab .Guru mengaitkannya
dengan tajuk.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid dikehendaki berbincang untuk mencapai objektif di atas
secara kaedah pembinaan peta i-THINK dengan merujuk kepada buku teks serta
bimbingan guru.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Apakah perasaan anda apabila menjalinkan persahabatan yang beradab?

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks PM Kerja Rumah :

Refleksi

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………

RPH MAC 2019

Mac M2 (M11) HARI : Isnin TARIKH: 11 Mac 2019 Kehadiran:

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
2.50-3.20 2I RBT (AK)

Tajuk 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI


2.2 REKA BENTUK MEKANIKAL
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Mengenalpasti komponen mekanikal.


2. Mengenalpasti bagaimana sistem mekanikal berfungsi pada produk yang dipilih.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti lima komponen mekanikal.


2. Mengenalpasti bagaimana sistem mekanikal berfungsi pada satu produk yang dipilih.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan gambar sebuah basikal yang terdiri daripada beberapa komponen
mekanikal. Murid dan guru bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Dalam kumpulan, murid mengadakan perbincangan iaitu menyenaraikan komponen
mekanikal beserta fungsinya.
Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Huraikan fungsi takal dan terangkan bagaimana takal berfungsi.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap √ Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks RBT Kerja Rumah : Modul RBT

Refleksi

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………

RPH MAC 2019

Mac M2 (M11) HARI : Isnin TARIKH: 11 Mac 2019 Kehadiran: murid

Masa Kelas Mata Pelajaran Murid tidak hadir:


1.
5.10-6.40 1O RBT

Tajuk 3.0 PROSES REKA BENTUK


3.1 PROJEK BRIEF

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat :


1. Mengenalpasti cara menyaring maklumat dalam projek brief.
2. Mengaplikasi projek brief dalam bentuk jadual dan lakaran.

Kriteria Kejayaan 1. Mengenalpasti cara menyaring maklumat dalam projek brief menerusi satu contoh projek brief.
2. Mengaplikasi projek brief dalam bentuk jadual dan lakaran sebanyak satu lakaran.

Aktiviti Set Induksi: Murid ditunjukkan sebuah jadual dalam projek brief. Murid dan guru bersoal jawab.
Aktiviti Utama:
Aktiviti 1: Guru akan memulakan P&P dengan kaedah penerangan dan soal jawab bersama
pelajar tentang topik di atas.
Aktiviti 2: Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyaring maklumat dalam projek brief.

Aktiviti 3: Wakil kumpulan yang dipilih membentangkan hasil perbincangan masing- masing.
Guru bersoal jawab bersama pelajar.
Penutup: Murid meyalin nota ringkas dan latihan yang diberi oleh guru.

Soalan KBAT Saring maklumat dalam projek brief yang telah diberi.

KBAT / Tahu & ingat √ Mengaplikasi Menilai


Kefahaman √ Menganalisis √ Mencipta

KEMAHIRAN Kolaborasi / Nilai murni


PEMBELAJARAN /EMK

PETA i-THINK Peta Bulatan Peta Buih √ Peta Pokok √ Peta Titi
Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Alir Peta Buih
Berganda

BBM : Buku teks PM Kerja Rumah : Aktiviti dari buku teks PM

Refleksi

Catatan

Pengetua / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………
