Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 2 Ibnu Sina
Bilangan Murid : /32 orang
Tarikh / Hari : 25 Julai 2019
Masa / Minit : 11.15 pagi – 12.15 pagi (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Tajuk : wang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali nilai mata wang RM1, RM5 dan
RM10
Standard Kandungan : 4.1 Wang kertas dan duit syiling.
Standard Pembelajaran : 4.1.2 Menentukan nilai wang hingga RM100.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran,
(a) Menentukan nilai wang hingga RM100 secara individu
dengan betul.
Pentaksiran :(a) Guru menguji pemahaman murid berdasarkan soalan
yang diberikan.
(b) Semasa murid menjalankan aktiviti, guru memeriksa
jawapan yang diberikan oleh murid.
(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : Nilai murni, keusahawanan
Kemahiran berfikir :mengaplikasi, menilai, menganalisis, membuat rumusan
Nilai & sikap : Teliti, berani, yakin
Elemen Abad Ke 21 : Kreatif, pemikiran kritikal, Kolaborasi, Komunikasi (4K)
Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk ketika aktiviti dilaksanakan
Bahan bantu mengajar : Kad imbasan, topi, slide, lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah/Masa Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi Memadankan wang kertas 1. Guru memilih 6 orang murid BBM
(±5 minit) RM1, RM5, RM10, rm20, untuk memadankan gambar Kad imbasan
RM50 atau RM100. wang kertas dengan nilai
dengan betul. Nilai & Sikap
2. Guru memeriksa jawapan Yakin
yang diberikan oleh murid.
KB
Mengaplikasi

Langkah 1 Penerangan guru 1. Guru menunjukkan beberapa BBM


(±15 minit) Contoh: wang kertas. Slide
i. 2 keping RM50 2. Guru membimbing murid
sama dengan untuk menilaikan wang Nilai & Sikap
berapa? kertas yang ada. Teliti
ii. 3 keping RM10 dan 3. Beberapa contoh diberikan
2 keping kepada murid. KB
Menilai

Langkah 2 Aktiviti: “topi bergerak” 1. Murid diminta untuk BBM


(±15 minit) memejamkan mata dan guru Topi
Arahan/peraturan: akan meletakkan satu topi di
i. Permainan ini kepala salah seorang murid Nilai & Sikap
dimulakan dengan sebagai permulaan. Berani
semua pemain 2. Murid tersebut perlu
perlu pejam mata. menjawab soalan yang KB
ii. Topi diletakkan diberikan oleh guru. Mengaplikasi
pada kepala salah 3. Apabila selesai menjawab
seorang pemain. soalan, murid tersebut
iii. Pemegang topi dikehendaki untuk
perlu menjawab meletakkan topi tersebut di
soalan. kepala murid yang lain pula.
iv. Pemain tersebut 4. Aktiviti ini diulang beberapa
perlu meletakkan kali.
semula topi pada
kepala orang lain
pula.
Langkah 3 Lembaran kerja 1. Murid menjawab lembaran BBM
(±20 minit) kerja yang diberikan. Lembaran kerja
2. Jawapan dibincangkan
bersama murid. Nilai & Sikap
Teliti

KB
Menganalisis
Penutup Rumusan isi pelajaran. 1. Guru menunjukkan beberapa BBM
(±5 minit) gabungan wang kertas dan Gambar wang
Soalan: murid diminta untuk kertas
i. Berapakah nilai menyatakan nilai wang
wang kertas yang tersebut. Nilai & Sikap
awk lihat? Berani

KB
Membuat rumusan
