Anda di halaman 1dari 12

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP) 1

Oleh:

Nama : Reforma Pandu Waskito

NIM : 2601417064

Rombel :D

PENDIDIKAN BAHASA DAN SASTRA JAWA

UNIVERSITAS NEGERI SEMARANG

2019
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP) 1

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa


Kelas/ Semester : IX / Semester II
Materi Pokok : Geguritan
Alokasi waktu : 1 pertemuan x 2 jam pelajaran

1. Kompetensi Dasar (KD) dan Indikator Pencapaian Kompetensi (IPK)

Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi (IPK)


3.1 Memahami isi teks 3.1.1. Siswa dapat menjelaskan isi geguritan.
geguritan 3.1.2. Siswa dapat menganalisis unsur-unsur instrinsik
geguritan (tema, diksi, dan gaya bahasa).
3.1.3. Siswa dapat menemukan purwakanthi dalam
geguritan (purwakanthi swara, purwakanthi
swara, dan purwakanthi basa).
3.1.4. Siswa dapat menentukan nilai moral yang
terkandung dalam geguritan.
4.1 Menulis dan membaca 4.1.1 Siswa dapat membuat teks geguritan karya sendiri
geguritan dengan memperhatikan diksi dan gaya bahasa
menggunakan ragam ngoko.
4.1.2 Siswa dapat membaca indah teks geguritan
dengan memperhatikan wirama, wirasa, wiraga, dan
wicara.

2. Tujuan Pembelajaran
Setelah megikuti kegiatan pembelajaran diharapkan siswa dapat mengetahui mengenai
unsur-unsur intrinsik yang ada di geguritan dan diharapkan siswa dapat mempunyai
keterampilan untuk membuat geguritan dengan memperhatikan unsur-unsur dalam menulis
geguritan. Dan dengan adanya membaca indah diharapkan dapat melatih siswa untuk lebih
percaya diri didepan guru dan teman-temannya dengan membaca geguritan yang dibuat.

3. Materi Pembelajaran
1. Faktual
Berbagai contoh teks geguritan (bersumber dari buku kumpulan geguritan dan internet).
2. Konseptual
a. Pemahaman tentang ciri-ciri tentang geguritan.
b. Pemahaman tentang unsur-unsur intrinsik teks geguritan.
c. Pemahaman tentang purwakanthi yang terdapat dalam geguritan.
3. Prosedural
langkah-langkah menulis teks geguritan :
a. Memahami ciri-ciri teks geguritan
b. Menganalisis unsur-unsur intrinsik geguritan
c. Menemukan purwakanthi yang terdapat di teks geguritan
d. Menyusun teks geguritan berdasarkan unsur-unsur intrinsik nya
4. Metakognitif
a. Menyimpulkan nilai moral yang terkandung dalam teks geguritan dan menerapkannya
dalam kehidupan sehari-hari.

4. Media dan Sumber Pembelajaran


1. Media
a. Power point
b. Buku antologi geguritan
c. Lembar print out beberapa teks geguritan
2. Alat
a. Laptop
b. LCD
3. Sumber
Suwondo,tirto. 1997. Rembuyung: Antologi Geguritan lan Macapat. Yogyakarta:
Balai Penelitian Bahasa.
Suparjinah. 2019. Kumpulan Geguritan Tanjung Adikarta. Yogyakarta: Leutikaprio.
https://pasberita.com/geguritan-bahasa-jawa/ (diakses tanggal 26 Oktober 2019)
https://www.google.com/amp/s/dimasfan.com/kumpulan-contoh-geguritan/amp/
5. Kegiatan Pembelajaran

Langkah Model
Deskripsi
Pembelajaran Pembelajaran
Pendahuluan Stimulation 1. Peserta didik menjawab salam dari guru.
(Stimulasi) 2. Peserta didik menerima informasi kompetensi,
materi, manfaat, dan langkah pembelajaran yang
akan dilaksanakan.
3. Peserta didik dan guru bertanya jawab mengenai
pengalaman membaca geguritan.
Contoh : cah, sapa sing tau maca teks geguritan?
coba ceritakena cah..
Isi Problem 4. Peserta didik mendapatkan penjelasan dari guru
(kegiatan Inti) statement mengenai ciri-ciri teks geguritan dan unsur-unsur
(identifikasi instrinsik geguritan melalui PPT.
masalah) 5. Peserta didik membaca teks geguritan yang
disediakan oleh guru (secara individu).
6. Peserta didik dan guru mengartikan kata-kata
yang dianggap sulit yang terdapat pada geguritan.
Data collection 7. Peserta didik secara berkelompok menelaah
(pengumpulan unsur-unsur intrinsik geguritan.
data) dan data 8. Peserta didik menyampaikan hasil analisis
processing mengenai unsur-unsur intrinsik geguritan (secara
(pengolahan dat) kelompok).
9. Peserta didik melengkapi teks geguritan yang
rumpang. (LK 1)
10. Peserta didik mengumpulkan hasil lembar kerja
kepada guru.
11. Peserta didik dan guru mengevaluasi hasil lembar
kerja 1.
12. Peserta didik mendapatkan penjelasan dari guru
mengenai cara penulisan geguritan yang baik
dengan memperhatikan diksi dan gaya bahasa.
13. Peserta didik secara individu membuat teks
geguritan dengan menggunakan ragam ngoko
(tema bebas). LK 2

Verification 14. Peserta didik dan guru mengevaluasi hasil lembar


(pembuktian) kerja 2.
15. Peserta didik mendapatkan penjelasan dari guru
mengenai bagaimana membaca teks geguritan
dengan baik dan memperhatikan wirama, wirasa,
wiraga, dan wicara.
16. Peserta didik membaca teks geguritan yang
dibuat didepan kelas dengan memperhatikan
wirama, wirasa, wiraga, dan wicara. (perwakilan
5 anak saja)
17. Peserta didik dan guru bersama-sama
mengevaluasi dari penampilan membaca
geguritan.

Penutup 18. Peserta didik dan guru bersama-sama


menyimpulkan nilai moral yang terdapat pada
teks geguritan dan dapat menerapkannya dalam
kehidupan sehari-hari.

7. Penilaian
1. Teknik Penilaian
• Tes tertulis
• Tes Lisan

LAMPIRAN 1

MATERI PEMBELAJARAN

1. Faktual

“Merapi”
Merapi…
Saka kadohan katon gagah
Asep putih ndedel ing awiyat
Tilas dalan lahar katon cetha
Kena sunare Hyang Bagaskara

Merapi…
Saumpama kowe bisa crita
Kabeh kadadean ing tanah Jawa
Wiwit jaman Mataram Kuna
Nganti madege Kraton Ngayogyakarta

Merapi…
Sliramu anyekseni kridhaning bangsa
Wiwit nalika ngusir penjajah Walanda
Jaman mardika jaman Soekarno
Nganti jaman Soeharto
Jaman Habibie tumekaning Megawati lan Susilo
Merapi dadi saksi

“Endahe Alam”

Yen mandheng alam iki ..


Pikiran susah dadi endah
Anggugah semangat urip kangge jiwa iki
Ati pun dadi sumringah lan bungah

Yen ndeleng uwit ijo royo-royo


Awujud ciptaan sing kuasa
Lan kesucian sinar surya
Kanggo padhange dunya iki

Puji syukur matur nang Gusti Allah


Marang kaendahan isine ing bumi
Sing kudu dijaga lestariane
Tanpa ngilangake kaendahane

“Lintang Panjer Rahina”

Nalika bumi isih sepi


Lintang panjer rahina wis tangi
Menehi Pepadhang sagung dumadi
Kang wiwit gumregah ngupaya rejeki

Para among tani wis ndalidir mecaki galengan


Mbok bakul sinambiwara wus sengkut makarya
Para ngulama tumungkul mengestu puja
Para santri wiridan ngaji

Jago kluruk sesautan


Melu tasbeh marang pangeran
Ndonya wis gagat rahina
Maringi kalodhangan janma ngupadi pangupajiwa

2. Konseptual

a. Pengertian Geguritan
Geguritan yaiku salah sijining karya sastra jawa ingkang kawujud saking rasa ing ati
kang diungkapaken kaliyan penyair ngagem bahasa ingkang gadah irama , rima , mitra ,
bait lan penyusan lirik kang gadah arti utawa makna wonten ing lirik geguritan. Geguritan
uga kawujud saking ungkapan perasaan lan pikiran penyair . Geguritan ing bahasa
Indonesia uga kasebut puisi.
b. Unsur Intrinsik Geguritan
Unsur-unsur intrinsik yang ada didalam geguritan antara lain :
1. Tema
2. Bahasa kang endah
3. Judul Geguritan
4. Diksi
5. Amanat
c. Ciri-ciri Geguritan
Ciri-ciri yang perlu diketahui dalam geguritan antara lain :
1. Mempunyai aturan seperti guru lagi, guru wilangan dan juga guru gatra.
2. Bahasa dipakai harus sopan dan indah.
3. Kalimat yang dipakai harus mempunyai arti atau makna.
4. Terdapat nama pengarang dalam teks geguritan yang berada di depat bagian atas.
d. Syarat Membaca Geguritan
1. Wirama -->  Cendek duwure nada utawa keras lemahe swara.
2. Wirasa --> Perasaan utawa penghayatan nalika maca geguritan
3. Wiraga --> Polah utawa gerake nalika maca geguritan
4. Wicara --> lancar micara nalika maca geguritan
LAMPIRAN 2

LKPD - 1 Kegiatan Diskusi

A. Topik : Memahami isi teks geguritan


B. Tujuan
Lumantar dhiskusi, para siswa dikarepake bisa nggoleki lan ngidentifikasi unsur-
unsur intrinsik teks geguritan.
C. Prosedur
1. Gawea kelompok dhiskusi saben kelompok 3 siswa.
2. Supaya bisa nemokake lan ngidentifikasi unsur-unsur intrinsik geguritan. Saben
siswa sawise maca banjur goleki unsur-unsur intrinsik ing geguritan kasebut.
3. Sawise nemokake unsur-unsur intrinsik geguritan, banjur tulisen pokok-pokok isi
geguritan kasebut.
“Merapi”

Merapi…
Saka kadohan katon gagah
Asep putih ndedel ing awiyat
Tilas dalan lahar katon cetha
Kena sunare Hyang Bagaskara

Merapi…
Saumpama kowe bisa crita
Kabeh kadadean ing tanah Jawa
Wiwit jaman Mataram Kuna
Nganti madege Kraton Ngayogyakarta

Merapi…
Sliramu anyekseni kridhaning bangsa
Wiwit nalika ngusir penjajah Walanda
Jaman mardika jaman Soekarno
Nganti jaman Soeharto
Jaman Habibie tumekaning Megawati lan Susilo
Merapi dadi saksi

“Endahe Alam”

Yen mandheng alam iki ..


Pikiran susah dadi endah
Anggugah semangat urip kangge jiwa iki
Ati pun dadi sumringah lan bungah
Yen ndeleng uwit ijo royo-royo
Awujud ciptaan sing kuasa
Lan kesucian sinar surya
Kanggo padhange dunya iki

Puji syukur matur nang Gusti Allah


Marang kaendahan isine ing bumi
Sing kudu dijaga lestariane
Tanpa ngilangake kaendahane

Wangsulan:

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................
LAMPIRAN 3

Kegiatan Nulis dan Maca


LKPD - 2 Geguritan

A. Topik : Menulis dan Membaca Geguritan


B. Tujuan
Siswa dikarepake bisa nulis utawa nggawe geguritan kanthi tema bebas lan uga bisa
maca geguritan ing ngarep kelas.
C. Prosedur
1. Gatekna tuladha geguritan sing wis kokwaca.
2. Temtokake sawijine objek utawa tema kang banget narik kawigatenmu.
3. Gawea tulisan saka objek utawa tema mau kanthi dadi geguritan kang utuh.
4. Wacanen bola-bali tembung-tembung kang wis kokrakit, yen ana sing kurang trep
bisa diganti utawa ditambahi.
5. Wacanen geguritan sing kokgawe ana ing ngarep kelas.

D. Wangsulan

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................
LAMPIRAN 4
RUBRIK INSTRUMEN

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa


Kelas/Semester : IX / II
Kompetensi : Menulis Teks Geguritan

Kinerja Presentasi Jumlah


Nilai
Skor
No Nama Siswa Diksi Majas Rima Citra Kreatifitas
100
20 20 20 20 20
1 Amelia
2 Sarinah
3 Fakhrizaki
... ...

Keterangan pengisian skor:


20 : Sangat tinggi
15 : Tinggi
10 : Cukup tinggi
5 : Kurang

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa


Kelas/Semester : IX / II
Kompetensi : Membaca Teks Geguritan

Kinerja Presentasi Jumlah


Nilai
Skor
No Nama Siswa Diksi Intonasi Artikulasi Ekspresi Keseriusan
100
20 20 20 20 20
1 Amelia
2 Sarinah
3 Fakhrizaki
... ...

Keterangan pengisian skor:


20 : Sangat tinggi
15 : Tinggi
10 : Cukup tinggi
5 : Kurang
