Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK Sains KELAS 3B3 (K: PK: )


MINGGU / HARI / TARIKH 5 / Isnin / 28 Jan 2019 KEHADIRAN / 35 L: / P: /
MASA 11.00 – 12.00 tgh TEMA Penyelenggaraan & Kesinambungan hidup
TAJUK RANSANGAN DAN GERAK BALAS
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Rangsangan dan gerak balas dalam tumbuhan
STANDARD
1.3.3 Menjalankan eksperimen mengkaji gerak balas tumbuhan terhadap pelbagai rangsangan
PEMBELAJARAN
Pada akhir pdpc murid dapat :
HASIL PEMBELAJARAN Menjalankan eksperimen dengan meletakkan tumbuhan dalam kotak, bilik gelap dan terbalik. Pemerhatian
selama beberapa hari.
1.Set induksi (Engage):
-mengulangkaji tindak balas tumbuhan terhadap rangsangan.

2.Perkembangan (Explore):
-Murid akan diberi anak pokok kacang hijau dan bahan ujikaji untuk melihat kesan tindakbalas
AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN 3. Perkembangan (Explain & Elaborate)
PEMUDAHCARAAN -murid akan mengumpul data beberapa hari kemudian dan rekod

4.Penilaian (Evaluate):
-guru akan menilai jawapan murid.

KEMAHIRAN PROSES SAINS :


Memerhati / Meramal Mendefinasi secara operasi
Mengelas Komunikasi / Mengawal pembolehubah
Mengukur & menggunakan nombor Menggunakan hubungan ruang & masa Membuat hipotesis

STRATEGI PDPC :
Inkuiri Pembelajaran masteri Projek
Konstruktivism / Eksperimen Lawatan & penggunaan sumber luar bd
Pembelajaran Kontekstual Simulasi Penggunaan teknologi

                           
  ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)  
  /  Buku Teks   Nota   Carta / Graf Komputer / Tablet  
     Buku Rujukan Model TV / Projektor Internet / Wifi   

     Modul Subjek   Gambar   Pembesar Suara / Radio   Kalkulator   


                                         
  ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)  
    Kreativiti Dan Inovasi  / Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme  
     Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK   

                                         
  NILAI MURNI  
  Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan  
   Keberanian Kejujuran / Bersyukur Tolong-menolong   
   / Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang   
   Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat   
     
  PETA PEMIKIRAN i-THINK  
  Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir  
   Peta Titi Peta Pokok Peta Dakap Peta Alir   
                             
  PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)  
  / Komunikasi Kolaborasi Kreativiti Pemikiran Kritikal  
             
  TAHAP PEMIKIRAN  
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
   
  Mengingat Mengaplikasi Menilai  
   / Memahami Menganalisis Mencipta   

                             
  PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN  
  / Buku Latihan Buku Teks Buku Kerja Lembaran Kerja  
   Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan   
   Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan   
                             
  REFLEKSI  
   
     
   Catatan :   
   Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana Mesyuarat Kursus   
   Program Sekolah Cuti Rehat / Cuti Sakit   
   Aktiviti Luar Guru Pengiring   
           

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SUBJEK Sains KELAS 3B3 (K: PK: )
MINGGU / HARI / TARIKH 5/ Selasa / 29 Jan 2019 KEHADIRAN / 35 L: / P: /
MASA 8.40 – 9.40 pg TEMA Penyelenggaraan & Kesinambungan hidup
TAJUK 2.0 Respirasi
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Sistem Respirasi
STANDARD 2.1.1 Melakar dan melabelkan struktur dalam sistem respirasi manusia serta memerihalkan mekanisme
PEMBELAJARAN pernafasan.

Pada akhir Pdpc murid dapat :


HASIL PEMBELAJARAN
Melabel struktur dalam system respirasi manusia serta dapat memerihalkan tarikan dan hembusan nafas
dengan betul
AKTIVITI
PEMBELAJARAN DAN
1.Set induksi (Engage):
-guru menunjukkan model system respirasi

2.Perkembangan (Explore):
-Murid dikehendaki melabel struktur system respirasi manusia dalam buku sps.
-Murid akan berbincang dengan ahli kumpulan.
PEMUDAHCARAAN
3. Perkembangan (Explain & Elaborate)
-murid akan menyatakan label dan memerihalkan mekanisme pernafasan dengan betul.

4.Penilaian (Evaluate):
-guru akan menilai jawapan murid.

KEMAHIRAN PROSES SAINS :


Memerhati / Meramal Mendefinasi secara operasi
Mengelas Komunikasi / Mengawal pembolehubah
Mengukur & menggunakan nombor Menggunakan hubungan ruang & masa Membuat hipotesis

STRATEGI PDPC :
Inkuiri Pembelajaran masteri Projek
Konstruktivism Eksperimen Lawatan & penggunaan sumber luar bd
Pembelajaran Kontekstual / Simulasi Penggunaan teknologi

                           
  ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)  
  /  Buku Teks   Nota   Carta / Graf Komputer / Tablet  
     Buku Rujukan   Model TV / Projektor Internet / Wifi   
     Modul Subjek   Gambar   Pembesar Suara / Radio   Kalkulator   
                                         
  ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)  
    Kreativiti Dan Inovasi   Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme  
     Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK   
                                         
  NILAI MURNI  
  Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan  
   Keberanian Kejujuran / Bersyukur Tolong-menolong   
   / Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang   
   Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat   
     
  PETA PEMIKIRAN i-THINK  
  Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir  
   Peta Titi Peta Pokok / Peta Dakap Peta Alir   

                             
  PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)  
  / Komunikasi Kolaborasi Kreativiti Pemikiran Kritikal  
             
  TAHAP PEMIKIRAN  
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
   
  Mengingat Mengaplikasi Menilai  
   / Memahami Menganalisis Mencipta   

                             
  PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN  
  Buku Latihan / Buku Teks Buku Kerja Lembaran Kerja  
   Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan   
   Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan   
                             
  REFLEKSI  
   
     
   Catatan :   
   Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana Mesyuarat Kursus   
   Program Sekolah Cuti Rehat / Cuti Sakit   
   Aktiviti Luar Guru Pengiring   
           
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SUBJEK Sains KELAS 3B3 (K: PK: )
MINGGU / HARI / TARIKH 5/ Khamis / 24 Jan 2019 KEHADIRAN / 35 L: /20 P: /14
MASA 11.00 – 12.30 tgh TEMA Penyelenggaraan & Kesinambungan hidup
TAJUK RANSANGAN DAN GERAK BALAS
STANDARD KANDUNGAN 1.4 Kepentingan gerak balas terhadap rangsangan dalam haiwan
STANDARD 1.4.1 Menjelaskan dengan contoh jenis penglihatan dan pendengaran haiwan
PEMBELAJARAN 1.4.2 Berkomunikasi mengenai bagaimana organ deria menjamin kesinambungan haiwan di Bumi
Pada akhir Pdpc murid dapat :
HASIL PEMBELAJARAN 1.menulis 2 jenis penglihatan dan satu pendengaran dalam haiwan dengan betul.
2.menyatakan secara verbal bagaimana organ deria menjamin kesinambungan haiwan di bumi.

1.Set induksi (engage):


-bagaimana pula gerakbalas dalam haiwan?

2.Perkembangan (Explore) :
AKTIVITI -murid akan membaca perenggan pendengaran stereoskopik dan monukular dan cuba mengambil isi penting
PEMBELAJARAN DAN untuk melengkapkan jadual yang diberi.
PEMUDAHCARAAN
3.Perkembangan (Explain and Elaborate):
-guru akan menanya soalan terbimbing untuk murid menjawab soalan.

4.Penilaian (Evaluate):
- murid akan melengkapkan jadual perbezaan antara 2 jenis pendengaran dan kepentingan organ deria
menjamin kesinambungan haiwan.
KEMAHIRAN PROSES SAINS :
Memerhati Meramal Mendefinasi secara operasi
Mengelas Komunikasi / Mengawal pembolehubah
Mengukur & menggunakan nombor Menggunakan hubungan ruang & masa Membuat hipotesis

STRATEGI PDPC :
Inkuiri / Pembelajaran masteri Projek
Konstruktivism Eksperimen Lawatan & penggunaan sumber luar bd
Pembelajaran Kontekstual Simulasi Penggunaan teknologi

                           
  ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)  
  / Buku Teks   Nota   Carta / Graf Komputer / Tablet  
     Buku Rujukan   Model TV / Projektor Internet / Wifi   
     Modul Subjek   Gambar   Pembesar Suara / Radio   Kalkulator   
                                         
  ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)  
    Kreativiti Dan Inovasi /  Bahasa Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme  
     Sains Dan Teknologi Keusahawan Pendidikan Kewangan TMK   
                                         
  NILAI MURNI  
  Baik Hati / Kerjasama Bertolak Ansur Keadilan  
   Keberanian Kejujuran Bersyukur Tolong-menolong   
   / Bertanggungjawab Hemah Tinggi Hormat-menghormati Kasih Sayang   
   Kesabaran / Ketekunan Berjimat Cermat   
     
  PETA PEMIKIRAN i-THINK  
  Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir  
   Peta Titi / Peta Pokok Peta Dakap Peta Alir   
                             
  PEMBELAJARAN ABAD KE-21 (PAK21)  
  Komunikasi Kolaborasi Kreativiti Pemikiran Kritikal  
             
  TAHAP PEMIKIRAN  
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
   
  Mengingat Mengaplikasi Menilai  
   / Memahami Menganalisis Mencipta   

                             
  PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN  
  / Buku Latihan Buku Teks Buku Kerja Lembaran Kerja  
   Pemerhatian Lisan Pembentangan Kerja Kumpulan   
   Kuiz Tugasan Projek Simulasi / Lakonan   
                             
  REFLEKSI  
   
     
   Catatan :   
   Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana Mesyuarat Kursus   
   Program Sekolah Cuti Rehat / Cuti Sakit   
   Aktiviti Luar Guru Pengiring   
           
