Anda di halaman 1dari 38

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 5 2019 M3

MASA :
HARI : ISNIN
7.20 pagi – 8.20 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
14 JANUARI 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard
Kandungan: 6.1 Institusi Raja

6.1.1 Menyatakan maksud raja dan kerajaan


Standard
6.1.2 Menyatakan konsep daulat dan derhaka
Pembelajaran:
K6.1.5 Menyatakan kepentingan taat setia kepada raja

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;


1. Melafazkan maksud raja dan kerajaan.
Objektif
2. Menerangkan konsep daulat dan derhaka.
3. Menulis 3 kepentingan taat setia kepada raja.
1. Guru mempamerkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.
2. Menonton tayangan video ’ Kerajaan Melayu Awal ’
(TMK)
Aktiviti
3. Murid memadankan perkataan dalam kad aktiviti.
4. Mencari maklumat kepentingan taat setia kepada raja.
Rumusan
Nilai Murni - Taat setia
KPS - Elemen Asas Sejarah
Elemen Merentasi Dimensi Kewarganegaraan – Menghargai sejarah asal usul
Kurikulum (EMK)
negara.
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Murid dapat menerangkan perbezaan peranan raja pada zaman


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran dahulu , zaman British dan masa kini.

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.


Refleksi
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M4

MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
23 JANUARI 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard
Kandungan: 6.2 Agama Islam

Standard 6.2.1 Menyatakan Islam sebagai warisan negara


Pembelajaran:
K 6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;
Objektif 1. Murid menyatakan agama Islam sebagai warisan negara sejak dari
Zaman Kesultanan Melayu Melaka.
2. Murid menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.
1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan peta dan glob.
3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang disediakan oleh
Aktiviti guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan agama Islam dalam membentuk
perpaduan.
5. Rumusan/nilai
Nilai Murni - Taat beragama
Elemen Merentasi KPS - Susunan Masa
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Penilaian Pengajaran Murid dapat tentang peristiwa kedatangan Islam.


dan Pembelajaran

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.


Refleksi
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M5

MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
30 JANUARI 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard
Kandungan: 6.2 Agama Islam

Standard 6.2.2 Menyatakan Islam sebagai agama Persekutuan dalam perlembagaan.


Pembelajaran:
K 6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;
1. Murid menyatakan Islam sebagai agama Persekutuan mengikut
Objektif peruntukan Perlembagaan.
2. Murid menjelaskan peranan agama Islam dalam membentuk
perpaduan.

1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan murid.


2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan peta dan glob.
3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang disediakan oleh
Aktiviti guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan agama Islam dalam membentuk
perpaduan.
5. Rumusan/nilai
Nilai Murni - Taat beragama
Elemen Merentasi KPS - Susunan Masa
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Penilaian Pengajaran Murid dapat mengetahui tentang peristiwa kedatangan Islam.


dan Pembelajaran

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.


Refleksi
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M7

MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
30 JANUARI 2019 5 MAWAR
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard Kandungan:
6.1 Institusi Raja

Standard Pembelajaran:
6.1.1 Menyatakan maksud raja dan kerajaan
6.1.2 Menyatakan konsep daulat dan derhaka

K6.1.5 Menyatakan kepentingan taat setia kepada raja

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


1. Melafazkan maksud raja dan kerajaan.
2. Menerangkan konsep daulat dan derhaka.
3. Memadan maksud dengan perkataan yang diberikan.
4. Menulis 3 kepentingan taat setia kepada raja.

Aktiviti 5. Guru mempamerkan gambar dan bersoal jawab dengan


murid.
6. Menonton tayangan video ’ Kerajaan Melayu Awal ’
(TMK)
7. Murid memadankan perkataan dalam kad aktiviti.
8. Mencari maklumat kepentingan taat setia kepada raja.
9. Rumusan
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS - Elemen Asas Sejarah
Dimensi Kewarganegaraan – Menghargai sejarah asal usul
negara.
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti
Tafsiran/Tahap
penguasaan

Refleksi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M7
MASA :
HARI : ISNIN
7.20 pagi – 8.20 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
13 Februari 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Warisan Negara/Institusi Raja
Standard
6.2 Agama Islam
Kandungan:
Standard 6.2.1 Menyatakan islam sebagai warisan negara.
Pembelajaran:
K6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menceritakan kedatangan Islam ke Tanah Melayu
menggunakan peta/glob.
Objektif ii. Membuktikan Agama Islam sebagai warisan negara sejak
zaman Kesultanan Melayu Melaka.
iii.Menulis peranan Agama Islam dalam membentuk perpaduan
menggunakan peta bulatan
1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan peta dan
glob.
Aktiviti 3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang disediakan
oleh guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan Agama Islam dalam
membentuk perpaduan.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Taat beragama
Elemen Merentasi KPS - Susunan Masa
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.


Refleksi
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M8
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
20 Februari 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Warisan Negara/Institusi Raja
Standard
6.2 Agama Islam
Kandungan:
6.2.4 Menyatakan kesenian Islam di Malaysia
Standard
Pembelajaran: K 6.2.7 Menyatakan kesenian Islam sebagai salah satu warisan Negara
yang dibanggakan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Murid menyenaraikan kesenian Islam di Malaysia.( senibina,seni
Objektif Khat).
2. Murid boleh menyatakan 3 kesenian Islam sebagai salah satu warisan
Negara yang dibanggakan.
1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan peta dan
glob.
Aktiviti 3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang disediakan
oleh guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan Agama Islam dalam
membentuk perpaduan.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Taat beragama
Elemen Merentasi KPS - Susunan Masa
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.


Refleksi Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 5 2019 M9
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
27 Februari 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Bahasa Kebangsaan
Standard
6.3 Bahasa Kebangsaan
Kandungan:
Standard 6.3.1 Menyatakan asal usul Bahasa Melayu
Pembelajaran: K6.3.4 Menyatakan Bahasa Melayu sebagai warisan negara yang
dibanggakan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menceritakan asal usul perkembangan Bahasa Melayu
berdasarkan peta.
Objektif
ii. Menyampaikan cerita rakyat yang berasal dari kepulauan
Melayu.
iii. Mengelaskan kosa kata mengikut pengaruh .bahasa asing
1. Guru menunjukkan slaid video dan bersoal jawab
dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
Aktiviti pokok.
4. Murid mencari kosa kata bahasa Melayu yang asli
menggunakan aplikasi yang disediakan oleh guru.
5. Murid menyanyi lagu ’Bahasa Jiwa Bangsa’.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - memartabkan bahasa
Elemen Merentasi KPS - Isu dan masalah masa lalu
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan - Mempertahankan warisan negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar LCD, Lembaran kerja, laptop

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

___orang daripada ___ orang murid telah mencapai objektif P&P.

Refleksi Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.


Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
Kelas/Masa 5 Setia (6.45 – 7.45) pagi
Tema/Tajuk Bahasa Kebangsaan/ Asal Usul Bahasa Melayu
Standard Kandungan:
6.3 Bahasa Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
6.3.1 Menyatakan asal usul Bahasa Melayu

K6.3.4 Menyatakan Bahasa Melayu sebagai warisan negara yang dibanggakan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menceritakan asal usul perkembangan Bahasa Melayu
berdasarkan peta.
ii. Menyampaikan cerita rakyat yang berasal dari kepulauan
Melayu.
iii. Mengelaskan kosa kata mengikut pengaruh .bahasa asing

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid video dan bersoal jawab


dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
pokok.
6. Murid mencari kosa kata bahasa Melayu yang asli
menggunakan aplikasi yang disediakan oleh guru.
7. Rumusan/nilai
8. Murid menyanyi lagu ’Bahasa Jiwa Bangsa’.
EMK Nilai Murni - memartabkan bahasa
KPS - Isu dan masalah masa lalu
Dimensi Kewarganegaraan - Mempertahankan warisan negara
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point,slide
video
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi

HARI : RABU MASA : KEHADIRAN :


7.30 pagi – 8.30 pagi / 24 orang
TARIKH : KELAS :
30 JANUARI 2019 5 MAWAR
Tema/Tajuk Warisan Negara/Institusi Raja
Standard Kandungan:
6.1 Institusi Raja

Standard Pembelajaran:
6.1.3 Menyatakan kedudukan raja pada masa kini.

K 6.1.6 Menyatakan kepentingan mempertahankan institusi raja.


Murid dapat mengetahui kedudukan raja dalam susun lapis masyarakat

-Murid dapat menyatakan kedudukan raja pada masa kini.

-Murid menyenaraikan 3/5 kepentingan mempertahankan Institusi raja.


Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menerangkan kedudukan raja dalam susun lapis masyarakat
pada masa kini.
2. Memadan gelaran institusi raja di Malaysia mengikut negeri.
3. Menyenaraikan 4 cara yang boleh dilakukan untuk
menghargai institusi raja.

Aktiviti 1.Guru mempamerkan slide gambar menerusi ms power point


dan bersoal jawab dengan murid. (TMK)
2.Murid memadankan gambar dengan perkataan.
3.Murid mencari maklumat di internet cara menghargai institusi
raja.
4.Rumusan dan nilai
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS - Elemen Asas Sejarah
Dimensi Kewarganegaraan – Menghargai sejarah asal usul
negara.
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti
Standard Prestasi

Refleksi
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45)Pagi, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard Kandungan:
6.1 Institusi Raja

Standard Pembelajaran:
6.1.4 Menyenaraikan negara-negara lain di Asia yang mengamalkan sistem
pemerintahan beraja pada masa kini.

K6.1.7 Menyatakan penghargaan terhadap institusi raja.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menyenaraikan nama-nama negara di Asia yang masih
mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.
ii.Memadankan gelaran ketua negara berdasarkan negara yang
masih mengamalkan sistem pemerintahan beraja.
iii.Menulis 3 cara menunjukkan kesetiaan kepada raja.

Aktiviti 1. Guru mempamerkan gambar dan bersoal jawab dengan


murid.
2. Menonton tayangan video ’ Sistem Beraja di Asia’
(TMK)
3. Murid memadankan perkataan dalam kad aktiviti.
4. Mencari maklumat cara menunjukkan taat setia kepada
raja.
5. Rumusan
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS - Elemen Asas Sejarah
Dimensi Kewarganegaraan – Menghargai sejarah asal usul
negara.
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti
Tafsiran/Tahap
penguasaan

Refleksi
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45)Pagi,, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard Kandungan:
6.2 Agama Islam

Standard Pembelajaran:
6.2.1 Menyatakan islam sebagai warisan negara.

K6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menceritakan kedatangan Islam ke Tanah Melayu
menggunakan peta/glob.
ii. Membuktikan Agama Islam sebagai warisan negara sejak
zaman Kesultanan Melayu Melaka.
iii.Menulis peranan Agama Islam dalam membentuk perpaduan
menggunakan peta bulatan.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan


murid.
2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan
peta dan glob.
3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang
disediakan oleh guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan Agama Islam dalam
membentuk perpaduan.
5. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Taat beragama
KPS - Susunan Masa
Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti,glob, ms Power point
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) PagiPagi,, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi
Tema/Tajuk Agama Islam/ Islam dan Masyarakat
Standard Kandungan:
6.2 Agama Islam

Standard Pembelajaran:
6.2.3 Menyatakan cara hidup bermasyarakat dalam Islam.

K6.2.6 Menyatakan nilai-nilai keagamaan yang diamalkan bagi membentuk masyarakat


yang harmoni.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menceritakan cara hidup bermasyarakat dalam Islam.
ii. Melakukan temu bual dengan ahli keluarga cara mengeratkan
hubungan dalam keluarga. (tugasan minggu lepas)
- Melaporkan hasil temu bual.

iii.Menulis nilai-nilai keagamaan dalam bentuk peta pokok.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan


murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid melaporkan hasil temu bual.
4. Perbincangan kumpulan- nilai-nilai keagamaan.
5. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Taat beragama
KPS - Susunan Masa
Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi

Kelas/Masa 5 Gemilang (8.45-9.45) Pagi, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi


Tema/Tajuk Agama Islam/ Islam dan Masyarakat
Standard Kandungan:
6.2 Agama Islam

Standard Pembelajaran:
6.2.4 Menyatakan kesenian Islam di Malaysia.

K6.2.7 Menyatakan kesenian Islam sebagai salah satu warisan Negara yang
dibanggakan.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyenaraikan kesenian Islam yang terdapat di Malaysia.
ii. Menyatakan corak seni bina Islam yang menjadi warisan
Negara yang dibanggakan dalam bentuk peta buih.
iii. Memadankan kesenian Islam yang menjadi salah satu
warisan Negara yang dibanggakan.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan


murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
buih.
4. Murid memadankan gambar dengan perkataan.
5. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Taat beragama
KPS - Susunan Masa
Dimensi Kewarganegaraan -Menghormati kepelbagaian agama
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi

Kelas/Masa 5 Setia (6.45 – 7.45) pagi


Tema/Tajuk Bahasa Kebangsaan/ Asal Usul Bahasa Melayu
Standard Kandungan:
6.3 Bahasa Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
6.3.1 Menyatakan asal usul Bahasa Melayu

K6.3.4 Menyatakan Bahasa Melayu sebagai warisan negara yang dibanggakan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menceritakan asal usul perkembangan Bahasa Melayu
berdasarkan peta.
ii. Menyampaikan cerita rakyat yang berasal dari kepulauan
Melayu.
iii. Mengelaskan kosa kata mengikut pengaruh .bahasa asing

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid video dan bersoal jawab


dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
pokok.
9. Murid mencari kosa kata bahasa Melayu yang asli
menggunakan aplikasi yang disediakan oleh guru.
10. Rumusan/nilai
11. Murid menyanyi lagu ’Bahasa Jiwa Bangsa’.
EMK Nilai Murni - memartabkan bahasa
KPS - Isu dan masalah masa lalu
Dimensi Kewarganegaraan - Mempertahankan warisan negara
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point,slide
video
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 11
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
13 MAC 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Tergugatnya Kedaultan Negara/Kedatangan Kuasa Luar
Standard
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar
Kandungan:
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan campuur
tangan di negara kita.
Standard 7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan
Pembelajaran: dan campur tangan British.

K7.1.5 Menyatakan kepentingan memelihara kedaulatan dan


kemakmuran negara kita.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan kuasa luar yang pernah menjajah dan campur
tangan di negara kita.
Objektif ii. Menamakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan
dan campur tangan British.
iii. Melengkapkan tempat kosong bagi menunjukkan kepentingan
memelihara kedaulatan dan kemakmuran Negara.
1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
Aktiviti
Penjajahan dan campur tangan British.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Mencintai negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerj

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 12
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
20 MAC 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Tergugatnya Kedaultan Negara/Kedatangan Kuasa Luar
Standard
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar
Kandungan:
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan campuur
tangan di negara kita.
Standard 7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan
Pembelajaran: dan campur tangan British.

K7.1.5 Menyatakan kepentingan memelihara kedaulatan dan


kemakmuran negara kita.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan kuasa luar yang pernah menjajah dan campur
tangan di negara kita.
Objektif ii. Menamakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan
dan campur tangan British.
iii. Melengkapkan tempat kosong bagi menunjukkan kepentingan
memelihara kedaulatan dan kemakmuran Negara.
1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
Aktiviti
Penjajahan dan campur tangan British.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Mencintai negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

Refleksi

Kelas/Masa 5 Gemilang (8.45-9.45) Pagi, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi


Tema/Tajuk Tergugatnya Kedaultan Negara/Kedatangan Kuasa Luar
Standard Kandungan:
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar

Standard Pembelajaran:
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan campuur tangan di negara kita.
7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan dan campur tangan
British.

K7.1.5 Menyatakan kepentingan memelihara kedaulatan dan kemakmuran negara kita.


Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan kuasa luar yang pernah menjajah dan campur
tangan di negara kita.
ii. Menamakan negeri-negeri yang berada di bawah penjajahan
dan campur tangan British.
iii. Melengkapkan tempat kosong bagi menunjukkan
kepentingan memelihara kedaulatan dan kemakmuran
Negara.
Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
Penjajahan dan campur tangan British.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
5. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Mencintai negara
KPS - Elemen Asas Sejarah
Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada
Negara
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
Standard Prestasi
(SP)

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 13
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
03 APRIL 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Tergugatnya Kedaultan Negara/Kedatangan Kuasa Luar
Standard
7.1 Penjajahan dan Campur tangan kuasa luar
Kandungan:
7.1.3 Menyatakan penjajahan dan campur tangan British dalam
pentadbiran dan ekonomi.
Standard 7.1.4 Menyatakan kesan penjajahan dan campur tangan British
Pembelajaran: terhadap pentadbiran dan sosioekonomi

K7.1.7 Menyatakan semangat kekitaan dan kebersamaan dalam


membentuk Negara yang aman dan makmur
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan penjajahan dan campur tangan British dalam
pentadbiran dan ekonomi.
Objektif
ii. Menyatakan kesan penjajahan dan campur tangan British
terhadap pentadbiran dan sosioekonomi

1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.


2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan melengkapkan peta
Aktiviti
Penjajahan dan campur tangan British.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Mencintai negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran perpaduan.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 14
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 24 orang
10 APRIL 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh Tempatan
Standard
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British
Kandungan:
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan terhadap
British.
Standard
Pembelajaran: K7.2.4 Menyatakan iktibar yang diperoleh daripada perjuangan tokoh
terdahulu.
K7.2.5 Menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan pemimpin
terdahulu.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menceritakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
Objektif terhadap British.
ii. Menjelaskan melalui contoh rasa bangga terhadap
perjuangan pemimpin terdahulu.
1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan tentang cara menunjukkan
Aktiviti rasa bangga terhadap perjuangan pemimpin terdahulu dengan
melengkapkan peta buih.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Keberanian dan semangat cinta akan negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran pemimpin terdahulu

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 15
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 25 orang
17 APRIL 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh Tempatan
Standard
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British
Kandungan:
7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan terhadap
British.
Standard
Pembelajaran: 7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British.
K7.2.5 Menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan pemimpin
terdahulu.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menceritakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
Objektif terhadap British.
ii. Menjelaskan melalui contoh rasa bangga terhadap
perjuangan pemimpin terdahulu.
1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan tentang cara menunjukkan
Aktiviti rasa bangga terhadap perjuangan pemimpin terdahulu dengan
melengkapkan peta buih.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Keberanian dan semangat cinta akan negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan rasa bangga terhadap perjuangan


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran pemimpin terdahulu

Refleksi
Kelas/Masa 5 Gemilang (8.45-9.45) Pagi, 5 Baik (10.05-11.05)Pagi
Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh
Tema/Tajuk
Tempatan
Standard Kandungan:
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British

Standard Pembelajaran:
7.2.1 Menyenaraikan tokoh-tokoh tempatan yang menentang penjajahan British.
K7.2.4 Menyatakan iktibar yang diperoleh daripada perjuangan tokoh terdahulu.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menamakan tokoh-tokoh tempatan yang menentang
penjajahan British.
ii. Menamakan negeri-negeri yang terlibat dalam menentang
British.
iii. Menceritakan iktibar yang daripada perjuangan tokoh-tokoh
tempatan.
Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang melengkapkan peta titi .
4. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Keberanian dan semangat
cintakan negara
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi

Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45)


Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh
Tema/Tajuk
Tempatan
Standard Kandungan:
7.3 Sejarah Kemerdekaan 1957

Standard Pembelajaran:
7.3.1 Menyatakan peristiwa ke arah perjuangan kemerdekaan.
K7.3.5 Menyatakan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang kemerdekaan yang boleh
dicontohi.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menceritakan peristiwa-peristiwa yang berlaku yang
membawa ke arah perjuangan kemerdekaan.
ii. menjelaskan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang
kemerdekaan yang boleh dicontohi.
Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang melengkapkan peta buih berganda .
4. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Keberanian dan semangat
cintakan negara
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Perjuangan Kemerdekaan Negara/ Perjuangan Tokoh
Tema/Tajuk
Tempatan
Standard Kandungan:
7.3 Sejarah Kemerdekaan 1957

Standard Pembelajaran:
7.3.2 Menamakan tokoh-tokoh yang berjuang ke arah kemerdekaan.
K7.3.5 Menyatakan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang kemerdekaan yang boleh
dicontohi.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menyatakan nama-nama tokoh yang berjuang ke arah
kemerdekaan.
ii. menjelaskan pengorbanan tokoh-tokoh pejuang
kemerdekaan yang boleh dicontohi.
Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan
murid.
2. Murid bercerita berdasarkan slaid.
3. Murid berbincang melengkapkan peta buih berganda .
4. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Keberanian dan semangat
cintakan negara
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45)
Tema/Tajuk Analisis Soalan Peperiksaan Semester 1
Standard Kandungan:
6.1,6.2,6.3,7.1,7.2,7.3

Standard Pembelajaran:

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Memperolehi pencapaian 50% dalam peperiksaan.
ii. Menulis pembetulan dalam buku tulis.

Aktiviti 1. Murid membaca soalan.


2. Murid bersoal-jawab.
3. Murid berbincang.
4. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Jujur
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Kertas Soalan Peperiksaan Semester 1
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


M 21
SEJARAH TAHUN 5 2019

MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 25 orang
12 MEI 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong/Cara Pemilihan Yang di-Pertuan Agong
Standard
8.0 Institusi Yang di-Pertuan Agong
Kandungan:
8.1.1 Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua
negara Malaysia.
Standard
8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.
Pembelajaran:
K8.1.5 Menyatakan kepentingan menghargai Yang di-Pertuan
Agong sebagai lambang perpaduan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menjelaskan Yang di-Pertuan Agong sebagai ketua negara
Malaysia melalui carta yang ditunjukkan oleh guru.
ii. Menjelaskan Yang di-Pertuan Agong sebagai ketua negara
Objektif
Malaysia melalui carta yang ditunjukkan oleh guru
iii. Menyenaraikan cara pelantikan Yang diPertuan Agong
menyusun kedudukan Yang di-Pertuan Agong mengikut urutan
dengan betul.
1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.
2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan dengan melengkapkan
Aktiviti
maklumat dalam peta buih.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai
Nilai Murni - Keberanian dan semangat cinta akan negara
Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan kepentingan menghargai Yang di-Pertuan


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran Agong sebagai lambang perpaduan.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


M 22
SEJARAH TAHUN 5 2019

MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 25 orang
19 JUN 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong/Cara Pemilihan Yang di-Pertuan Agong
Standard Kandungan: 8.0 Institusi Yang di-Pertuan Agong
8.1.3 Menyenaraikan bidang kuasa Yang diPertuan Agong.
Standard
Pembelajaran:
K8.1.7 Menyatakan kepentingan menghormati pemimpin negara.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menjelaskan bidang kuasa Yang di-Pertuan Agong.
Objektif
Malaysia melalui carta yang ditunjukkan oleh guru.
ii. menceritakan kepentingan menghormati pemimpin negara.

1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.


2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan dengan melengkapkan maklumat
Aktiviti
dalam peta buih tentang bidang kuasa YDPA.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai

Nilai Murni - Keberanian dan semangat cinta akan negara


Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan kepentingan menghargai Yang di-Pertuan


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran Agong sebagai lambang perpaduan.

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 5 2019 M 23
MASA :
HARI : RABU
7.30 pagi – 8.30 pagi KEHADIRAN :
TARIKH : KELAS : / 25 orang
26 JUN 2019 5 MAWAR
Mata Pelajaran Sejarah Tahun 5
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong/Cara Pemilihan Yang di-Pertuan Agong
Standard
8.0 Institusi Yang di-Pertuan Agong
Kandungan:
8.1.4 Menyatakan alat-alat kebesaran Yang diPertuan Agong dan
Standard
Permaisuri Agong.
Pembelajaran:
K8.1.6 Menjelaskan keunikan institusi Yang diPertuan Agong
dalam sistem pemerintahan di Malaysia.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menjelaskan tentang alat-alat kebesaran Yang di-Pertuan Agong
Objektif dan Permaisuri Agong berdasarkan gambar.
2. Menceritakan keunikan institusi Yang di-Pertuan Agong dalam
sistem pemerintahan di Malaysia.
Nilai teras / konteks Kasih sayang / Negara

1. Guru menunjukkan gambar dan bersoal jawab dengan murid.


2. Murid bercerita berdasarkan gambar.
3. Murid berbincang dalam kumpulan dengan melengkapkan
Aktiviti maklumat dalam peta buih tentang alat-alat kebesaran Yang di-
Pertuan Agong dan Permaisuri Agong berdasarkan gambar.
4. Murid melengkapkan tempat kosong.
Rumusan/nilai

Nilai Murni - Keberanian dan semangat cinta akan negara


Elemen Merentasi KPS - Elemen Asas Sejarah
Kurikulum (EMK) Dimensi Kewarganegaraan – Keterikatan Emosi Kepada Negara
TMK - belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Teks, Lembaran kerja

Murid dapat menyatakan kepentingan menghargai Yang di-Pertuan


Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran Agong sebagai lambang perpaduan.

Refleksi
Kelas/Masa 5 Gemilang (8.45-9.45) pagi
Tema/Tajuk Yang di-Pertuan Agong/Cara Pemilihan Yang di-Pertuan Agong
Standard Kandungan:
8.0 Institusi Yang di-Pertuan Agong

Standard Pembelajaran:
8.1.4 Menyatakan alat-alat kebesaran Yang diPertuan Agong dan Permaisuri Agong.
K8.1.6 Menjelaskan keunikan institusi Yang diPertuan Agong dalam sistem pemerintahan
di Malaysia.
.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menjelaskan tentang alat-alat kebesaran Yang di-Pertuan
Agong dan Permaisuri Agong berdasarkan gambar.
ii. menceritakan keunikan institusi Yang di-Pertuan Agong
dalam sistem pemerintahan di Malaysia.

Aktviti 1.Melihat gambar.


2.Aktiviti menamakan alat-alat kebesaran.
3.Bersoal jawab dengan rakan.
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Jata Negara
Standard Kandungan:
9.1 Jata Negara

Standard Pembelajaran:
9.1.1 Menyenaraikan lambang pada Jata Negara.
9.1.2 Menyatakan makna lambang-lambang pada Jata Negara.
K9.1.4 Menyatakan kepentingan menghormati Jata Negara.
.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menyatakan lambang-lambang yang terdapat pada Jata
Negara.
ii. menerangkan makna lambang-lambang pada Jata Negara.
iii. Menceritakan kepentingan menghormati Jata Negara.
Aktviti 1.Melihat video klip.
2.Aktiviti menyebut lambang pada Jata Negara.
3.Bersoal jawab dengan rakan tentang makna lambang –
lambang pada Jata Negara.
4. Melengkapkan peta bulatan dan bercerita tentang
kepentingan menghormati Jata Negara.
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi

RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Bendera Kebangsaan
Standard Kandungan:
9.2 Bendera Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
9.2.1 Menyatakan nama bendera kebangsaan.
9.2.2 Menyatakan sejarah penciptaan bendera kebangsaan.
K9.2.6 Menyatakan tujuan bendera kebangsaan dikibarkan.
.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyebut nama bendera kebangsaan.
ii. menceritakan sejarah penciptaan bendera kebangsaan.
iii. Menerangkan 3 tujuan bendera kebangsaan dikibarkan.
Aktviti 1.Melihat video klip.
2.Menamakan bendera kebangsaan.
3.Aktiviti kumpulan – sejarah penciptaan bendera kebangsaan.
4. Menulis – tujuan bendera kebangsaan dikibarkan.
kepentingan menghormati Jata Negara.
EMK Nilai Murni - Taat setia
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Bendera Kebangsaan
Standard Kandungan:
9.2 Bendera Kebangsaan Elemen K
(kewarganegar
Standard Pembelajaran:
9.2.3 Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan. aan) mesti
dikahwinkan
K9.2.8 Menyatakan bendera kebangsaan sebagai simbol perpaduan. dalam satu sesi
. pdp

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Jelaskan apa yang i. menjelaskan tentang makna warna dan lambang pada
terdapat dalam bendera kebangsaan dengan tepat.
St. Pembelajaran ii. mengemukakan pendapat bagaimana bendera kebangsaan
boleh dijadikan simbol perpaduan di negara kita.
Aktviti 1. Permainan Jigsaw Puzzle.(Meneka tajuk)
2. Aktiviti misteri diriku – Menjelaskan makna warna dan
lambang.
3.Aktiviti kumpulan – membina peta bulatan.
4. Penutup – Permainan Kotak Beracun
Ringkaskan
EMK Nilai Murni - Taat setia, Bersatu padu
penulisan EMK
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN 20 daripada 25 orang murid berjaya mencapai objektif
PEMBELAJARAN
yang disasarkan.
Refleksi 5 orang murid diberi bimbingan tambahan pada sesi pdp akan
datang.

RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Gemilang (8.45-9.45) pagi
Tema/Tajuk Bendera Kebangsaan/ Identiti Serantau
Standard Kandungan:
9.2 Bendera Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
9.2.5 Mengenal bendera kebangsaan Negara-negara di Asia Tenggara.

K9.2.7 Menjelaskan kepentingan menghormati bendera kebangsaan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menyatakan bendera kebangsaan negara-negara di Asia
Tenggara dengan betul.
ii. menyatakan kepentingan menghormati bendera
kebangsaan.
Aktviti 1. Menonton video klip.(Meneka tajuk)
2. Meneka bendera-bendera negara di Asia Tenggara.
3.Aktiviti kumpulan – membina peta bulatan.
4. Penutup – Kuiz Sejarah
EMK Nilai Murni - Hormat , Bersatu padu
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi

RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Lagu Kebangsaan/ Identiti Serantau
Standard Kandungan:
9.3 Lagu Kebangsaan

Standard Pembelajaran:
9.3.5 Menyatakan kepentingan lagu kebangsaan.

K9.2.8 Menyatakan lagu kebangsaan sebagai simbol perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menceritakan peranan lagu kebangsaan.
ii. menjelaskan kepentingan lagu kebangsaan dalam
membentuk perpaduan di kalangan rakyat dalam bentuk peta
bulatan.
Aktviti 1. Menonton video klip.(Meneka tajuk)
2. Murid bercerita tentang peranan lagu kebangsaan
berdasarkan video yang ditonton.
3.Aktiviti kumpulan – membina peta bulatan.
4. Penutup – Kuiz Sejarah
EMK Nilai Murni - Hormat , Bersatu padu
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Bahasa Melayu/ Bahasa Melayu dalam perlembagaan
Standard Kandungan:

9.34 Bahasa Melayu

Standard Pembelajaran:
9.4.1 Menyatakan kedudukan bahasa Melayu dalam perlembagaan.

K9.4.4 Menyatakan rasa bangga menggunakan bahasa Melayu dalam pertuturan dan
penulisan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menjelaskan kedudukan bahasa Melayu dalam
perlembagaan berdasarkan video klip.
ii. menceritakan dengan rasa bangga menggunakan bahasa
Melayu dalam pertuturan dan penulisan.
Aktviti 1. Menonton video klip.
2. Murid bercerita tentang kedudukan bahasa Melayu
berdasarkan video yang ditonton.
3.Aktiviti kumpulan – membina peta bulatan.
4. Penutup – Kuiz Sejarah
EMK Nilai Murni - Hormat , Bersatu padu
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Refleksi

RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
SEJARAH
Kelas/Masa 5 Setia (6.45-7.45) pagi
Tema/Tajuk Identiti Negara Kita/ Bunga Kebangsaan
Standard Kandungan:

9.5 Bunga Kebangsaan

Standard Pembelajaran:

9.5.4 Mengenal pasti bunga kebangsaan negara di Asia Tenggara

K9.5.7 Menyatakan kebanggaan bunga kebangsaan dijadikan lambang dalam


pelbagai urusan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menerangkan bunga kebangsaan negara-negara di Asia
Tenggara.
ii. menceritakan dengan rasa bangga terhadap bunga
kebangsaan yang dijadikan lambang dalam pelbagai urusan.
Aktviti 1. Menonton video klip.
2. Murid bercerita berdasarkan video.
3.Aktiviti kumpulan – membina peta bulatan.
4. Penutup – Kuiz Sejarah
EMK Nilai Murni - Hormat , Bersatu padu
KPS dan KBAT
ENT - TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti, ms Power point
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Refleksi
