Anda di halaman 1dari 5

Lampiran S16B-5

7
Kumpulan: ________ ___________

Templat Perancangan PdP Mengikut Backward Design


RPH : Cahaya Bergerak Lurus

PERINGKAT 1: HASIL DIHARAPKAN (Identify Desired Results)


Hasil Pembelajaran
Sains (Tahun 4)

Standard Kandungan:
5.1 Cahayabergeraklurus

Standard Pembelajaran:
5.1.1 Menyatakan cahaya bergerak lurus
dengan menjalankan aktiviti

Big Idea / EnduringUnderstanding Essential Question


Student will understand that...
BILA LARUT MALAM 1. Pernahkah murid menyuluh pada waktu
1. Cahaya boleh menerangi waktu malam malam?
2. Sempadan cahaya yang dihasilkan lampu
suluh 2. Apakah yang dapat diperhatikan pada
3. Cahaya tidak akan membengkok menuju cahaya yang dihasilkan?
ke arah gelap
3. Mengapa ada kawasan gelap dan terang?

Pengetahuan Kemahiran
Student will know... Student will able be...

1. Cahaya bergerak lurus. 1. Kemahiran Berfikir Kritis dengan :

i. Mencirikan sifat cahaya

ii. Membuat kesimpulan tentang sifat


cahaya
PERINGKAT 2 : BUKTI PENTAKSIRAN (Determine Assessment Evidence)
Performance Task Evidence
1. Buku nota Sains
1. Membentang laporan 2. Lembaran kerja
2. Menyiapkan lembaran kerja 3. Borang pentaksiran murid

Kriteria Pentaksiran
TP 1- Menyatakan cahaya bergerak
lurus
PERINGKAT 3: PELAN PEMBELAJARAN (Plan Learning Experiences)
Aktiviti Pembelajaran

Engage
1. Guru bertanya soalan .
-pernahkah murid menggunakan lampu suluh pada waktu malam?
2. Guru menunjukkan gambar cahaya lampu suluh pada waktu malam.
3. Berdasarkan gambar yang ditunjukkan murid membina soalan dan
mencatat pada buku nota sains.
-adakah cahaya bergerak lurus?
-mengapa ada kawasan yang gelap?
-mengapa ada kawasan terang?

Explore
1. Guru meminta murid membuat ujikaji.
2. Guru meminta murid menyatakan alat yang akan digunakan.
3. Guru menyenaraikan cadanga alat bahan yang dicadangkan.
4. Murid merancang ujikaji.
5. Guru mengedarkan lembaran kerja untuk murid.
6. Murid menjalankan ujikaji dan mencatatkan/melakar hasil ujikaji dalam
buku nota sains.

Explain
1. Guru meminta murid membentangkan hasil eksperimen.
2. Gallery Walk.
3. Murid menilai hasil kerja rakan murid yang lain.
4. Murid menyatakan pendapat mengenai aktiviti yang telah dilakukan.
-keberkesanan ujikaji berkaitan tajuk.
-masalah semasa ujikaji dilakukan.
-cadangan ujikaji lain berdasarkan pengalaman.

Elaborate
1. Guru menunjukkan contoh-contoh situasi atau gambar tentang cahaya
bergerak lurus.
2. Guru membimbing murid merujuk buku teks fakta berkaitan tajuk.
3. Murid menceritakan pengalaman “Bila Larut Malam”

Evaluate
1. Murid menjawab soalan latihan.
2. Murid mengisi borang maklumbalas
