Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata : Sains Tahun 5


pelajaran/Tahun

Kelas : 5 Al-Firdaus

Bilangan Murid : 32 orang

Masa : 8:45am - 9:45am (1 jam)

Tarikh : 24/6/2019

Tema : Fizikal

Tajuk : 9.0 Sifat Bahan

Standard : 9.2 Perubahan Keadaan Jirim


Kandungan

Standard : 9.2.1. Memerihalkan air boleh berubah keadaan melalui proses


pembekuan, peleburan, pen-didihan, penyejatan dan
Pembelajaran
kondensasi dengan menjalankan aktiviti.
9.2.2. Mengelas dengan contoh perubahan keadaan jirim berlaku
apabila jirim menerima atau kehilangan haba dengan
menjalankan aktiviti.
9.2.3. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan.
Pengetahuan : 1. Murid mengetahui akan keadaan jirim dan zarahnya .
Sedia Ada 2. Murid pernah melihat wap air, awan, ais dan aiskrim.
3. Murid pernah menjerang air, menyidai kain melihat ais krim yang
cair.
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran 1.

Sumber PdPc :

Kemahiran Proses : Memerhatikan, Mengelaskan dan Berkomunikasi.


Sains

Elemen Merentas : Sains dan teknologi, Nilai murni, Kreatif dan inovatif dan Bahasa
Kurkulum

Pendekatan PdPc : Kontekstual, Konstruktivisme dan Pendekatan inkuiri penemuan


Penilaian PdPc : Pemerhatian, Lembaran kerja, Perbincangan dan Laporan
eksperimen
Aktiviti Pengajaran dan
Fasa/Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Orientasi Mengimbas Guru merangsang murid Pendekatan PdPC:
3 minit kembali apa yang untuk menerang kembali  Kontekstual
telah dipelajari pembelajaran yang lepas.
pada minggu
lepas. Guru menunjukkan radas
dan menerangkan apa yang
perlu dilakukan.
Pencetusan Penentuan sifat 1. Murid dibahagikan ke KPS:
Idea ketiga-tiga dalam 6 kumpulan.
 Mengkategori
30 minit keadaan jirim. 2. Setiap kumpulan
mengambil radas yang  Mencirikan
diperlukan.
3. Guru menunjukkan dan  membuat
menyediakan alat dan kesimpulan
radas yang diperlukan.
4. Setiap kumpulan perlu  Memerhatikan
merancang prosedur  Mengelas
dan lakaran cara
melaksanakan uji kaji  Membuat
berdasarkan radas dan inferens
alat yang disediakan.
5. Terdapat 3 uji kaji iaitu:  Mencirikan
a. Menentukan sifat
pepejal.
b. Menentukan sifat EMK: Kreativiti dan
cecair. inovasi
c. Menentukan sifat
gas.
6. Prosedur, hasil uji Sumber PdPc
kaji/kesimpulan
dibentang kepada guru.  Buku teks
 Belon
 Penyangkut
baju
 Guli
 Silinder
penyukat
 Bilar

Pendekatan PdPc
 IBSE
Penstrukturan Sifat bagi ketiga- 1. Guru menerangkan KB:
semula idea tiga keadaan jirim. prosedur dan  Menjanakan
5 minit pelaksanaan uji kaji idea
Jirim dan zarah yang betul.
2. Guru memberikan
kesimpulan/hasil uji kaji
bagi uji kaji yang betul.
3. Jirim dan zarah.
Pengaplikasian Model jirim dan 1. Mengaitkan sifat KB:
idea zarah keadaan jirim dengan  Menjanakan
15 minit susuan zarah. idea
2. Membuat model zarah
bagi keadaan jirim: EMK: Kreativiti dan
a. Pepejal
inovasi
b. Cecair
c. Gas
Sumber PdPc:
 Tanah liat
Refleksi Kuiz 1. Murid menjawab kuiz Sumber PdPc
7 minit secara individu.  Soalan kuiz

Refleksi PdPc
Selamat/selamat murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
Selamat/selamat murid tidak dapat melengkapkan latihan yang diberikan.
Selamat/selamat murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.

Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
Bchjcbcbhbcjbcbcbcbbhjbhjcbewcwhjbhjbjhbwcjhbwjbwceehjcbhjbhjbehjbehjbhceb………………
………………………………………………………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………………………...
