Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5 

Tarikh : 8-8-2008
Kelas : Tahun 5 Cemerlang
Masa : 60 Minit
Bilangan murid : 25 orang
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Bidang : Rekabentuk & Teknologi
Unit : 1.6 Jahitan
Tajuk : a) Membaiki pakaian

Aras / Hasil : a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan.


Pembelajaran
b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan.

c. Menyatakan kegunaan jahitan asas.

Pengetahuan : a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang


Sedia Ada dan gunting.

Objektif : Di akhir pengajaran ini, murid dapat:


Pembelajaran
1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan.
2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.

a. Meneliti hubungan antara alatan jahitan dan kegunaannya.


KBKK :
b. Bandingbeza alatan jahitan dan kegunaannya.

c. Menyusun dan menyimpan alatan jahitan di tempat yang selamat.


Penyerapan :
a. Berhati-hati semasa menggunakan alatan jahitan.
nilai
b. Hormat-menghormati dan bekerja sama antara rakan sebaya di
dalam aktiviti pembelajaran.

c. Mematuhi peraturan dan mendengar arahan guru.

ABM dan : a. Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.

BBM b. Alatan dan bahan jahitan maujud seperti jarum tangan bernombor 7
– 9,gunting fabrik,benang,pita ukur ,jarum peniti dan penetas jahitan.

Persediaan : a. Tayangan vedio yang menunjukkan seorang wanita tua sedang


menjahit pakaian.
Guru

b. Bahan maujud alatan dan bahan jahitan.

c. 6 helai slaid yang menunjukkan alatan dan bahan jahitan.

d. 6 helai slaid yang menunjukkan kegunaan alatan dan bahan jahitan.

e. Lembaran kerja LK1 untuk murid .

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Set induksi Tayangan video 1. Tayangkan video “Jahitan tradisional” dari Strategi P&P: 
mengenai aktiviti rakaman dalam power point SLD 5 dan minta Berasaskan bahan
jahitan asas. murid menonton dengan teliti. 
2. Murid diminta menyatakan aktiviti yang sedang Kaedah:
(5 min)
dilakukan oleh wanita tua di dalam tayangan Demonstrasi
video.
3. Minta murid menyatakan alatan dan bahan Teknik : Tayangan
video dan soal jawab
yang digunakan dalam aktiviti tersebut. 

ABM/BBM :
 Rakaman video
(SLD 5)
 LCD dan
Komputer.
Nilai:
Hormat menghormati

Langkah 1 Pengenalan 1. Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini –Alat dan Strategi P&P: 
mengenai alatan Bahan Jahitan.
Pemusatan guru
dan bahan 2. Memberi bahan maujud alatan dan bahan
menjahit. jahitan iaitu jarum tangan, gunting fabrik,
Kaedah:
(10 min) benang, pita ukur ,jarum peniti dan penetas
Perbincangan
jahitan kepada murid dalam kumpulan.
3. Murid diminta meneliti dan menyatakan nama
Teknik :
alatan dan bahan jahitan tersebut.  
Penerangan
 
1. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
 ABM/BBM :
alatan dan bahan jahitan.
 Alatan dan
bahan jahitan.

Nilai:
Yakin Diri,berhati-hati.

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Langkah 2 Pengenalan 1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid Strategi P&P:
nama alatan dan yang ditayangkan oleh guru mengenai Berasaskan bahan
kandungan perisian pembelajaran “Alatan Dan
bahan jahitan 
Bahan Jahitan” . Kaedah:
(10min)
2. Perkenalkan istilah berdasarkan contoh alatan Perbincangan
Mengenalkan
dan bahan jahitan seperti dalam SLD6—SLD
istilah alatan dan
13. Teknik :
bahan jahitan.
3. Murid diminta membaca nama alatan dan  Pemerhatian
 Penerangan
Istilah: bahan jahitan tersebut dengan betul.
ABM / BBM:
Jarum tangan
Jarum peniti
 Perisian
Gunting fabrik
Pembelajaran
Pita ukur
SLD6 –SLD13.
Penetas jahitan
 LCD dan
benang
Komputer.

Nilai:
Hormat-menghormati

Langkah 3 Menerangkan 1. Tunjukkan gunting fabrik dan gunting kertas Strategi P&P: 
perbezaaan kepada murid. Kaedah:
antara gunting 2. Murid diminta menyatakan perbezaan antara
fabrik dan gunting kedua-dua gunting tersebut dari segi rupa Teknik : Penyoalan
dan penerangan
(2 min) kertas bentuk dan kegunaannya . 
3. Guru memberi pengukuhan mengenai ABM/BBM:
gunting fabrik dan
perbezaan kegunaan antara gunting fabric dan
gunting kertas
gunting kertas..
Nilai:
member I perhatian

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Langkah 4 Perbincangan 1. Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua.  Strategi P&P: 
dan Murid diminta berbincang dalam kumpulan Pemusatan murid
pembentangan mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan
yang diberi.  Kaedah:
dalam kumpulan
2. Murid diminta berhati-hati semasa memegang Perbincangan
(10min) mengenai
alatan dan bahan jahitan.
kegunaan alatan
3. Guru bertindak sebagai fasilitator dan beredar Teknik :
dan bahan
dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.  Bimbingan
jahitan.
4. Minta ketua membentangkan hasil  Sumbangsaran
perbincangan yang dijalankan dalam
kumpulan.  ABM/BBM:
 Alatan dan
5. Ketua kumpulan memulangkan alatan dan
bahan jahitan
bahan jahitan kepada guru dengan berhati-hati.

Nilai:
Bekerjasama,mesra,
berhati-hati

Langkah 5 Pengukuhan 1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid Strategi P&P:
mengenai yang ditayangkan oleh guru mengenai
Berasaskan bahan
kegunaan alatan kandungan perisian pembelajaran “Kegunaan
Kaedah: Perbincangan
( 10 min)
dan bahan Alatan Dan Bahan Jahitan” SLD15—SLD 21 .
Teknik :
jahitan  2. Murid diminta meneliti dan membaca kegunaan  Penerangan
alatan dan bahan jahitan tersebut berpandu
ABM/BBM:
pada slaid yang ditayangkan.  
 LCD dan
3. Guru memberi penerangan bahawa mata
Menyatakan Komputer
jahitan asas ini boleh digunakan untuk  SLD 15 – SLD
kegunaan jahitan 22
membaiki pakaian.SLD 22
asas.
Nilai:
Komited

Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

Langkah 6 Penilaian 1. Murid diminta menjawab soalan secara lisan Strategi P&P: 
Soalan mengenai berpandu slaid yang ditayangkan oleh guru
Berasaskan tugasan
nama dan mengenai nama dan kegunaan alatan dan
(8 min)
kegunaan alatan bahan jahitan SLD23—SLD 24.
Kaedah:
dan bahan
Penyelesaikan masalah
jahitan. 2. Murid diminta menyelesaikan lembaran kerja
yang diedarkan oleh guru secara individu di Teknik :

rumah. Sumbangsaran

ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1 

Nilai:
 Peka
 Bersih

Penutup Rumusan: 1. Guru mendemonstrasi cara memasukkan  Strategi P&P: 


1. Merumuskan
benang pada sepucuk jarum.SLD 28  Pemusatan
isi pelajaran. murid
(5 min) 2. Guru memilih secara rawak 6 orang murid .
 Berasaskan
3. Setiap murid tersebut diberi sepucuk jarum
2. Pertandingan bahan
tangan dan seutas benang.
memasukkan
4 .Pertandingan memasukkan benang pada Kaedah:
benang pada
jarum diadakan dan masa diambil.
jarum. Penyelesaian masalah
5. Murid yang dapat memasukkan benang pada
jarum dalam masa yang tersingkat diberi Teknik : Bimbingan
hadiah set jahitan sebagai ganjaran, manakala
murid yang lain diberi tepukan sebagai ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1 
galakan.
Nilai:
 Peka
 Adil

Nama : ____________ 5 ( ) LK1


LEMBARAN KERJA
A. Isi tempat kosong dengan nama alatan dan bahan
jahitan yang betul.
Butang gunting fabrik jarum tangan
Benang pita ukur penetas jahitan
B Padankan alatan dan bahan jahitan dengan kegunaannya.

1 benang   Gunting yang digunakan untuk


menggunting fabric sahaja.
2 Jarum tangan   Untuk menyemat pola pada fabric.

3 Pita ukur   Untuk menjahit semua jahitan tangan


pada fabric.
4 Gunting fabrik   Untuk mengukur bahagian yang
hendak digunting atau dijahit.
5 Jarum peniti   Untuk membuat jahitan sulaman
pada artikel.
