Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN EMPAT

MINGGU 3 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Pembelajaran Terbeza EMK : ILMU Nilai Murni


KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
UNIT MANUSIA STANDARD KANDUNGAN 2.1

TAJUK Pergerakan Dada semasa Pernafasan

STANDARD 2.1.4 Memerihalkan pergerakan dada semasa menarik dan menghembus nafas
PEMBELAJARAN
dengan menjalankan aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Memerihalkan dua pergerakan dada semasa menarik dan menghembus nafas dengan
menjalankan aktiviti

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua pergerakan dada.
2. Menjalankan aktiviti.
3. Menjawab sekurang-kurangnya dua soalan.

SUMBER Buku teks hlmn 31-32

ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual tentang pergerakan dada semasa menarik dan menghembus nafas.

CEMERLANG GEMILANG TERBILANG

1. Murid meletakkan tangan di 1. Murid melakukan dua aktiviti 1. Murid melakukan beberapa
dada. berjalan dan melompat. aktiviti dan cuba menarik dan
2. Murid menarik dan 2. Murid berbual mengenai menghembus nafas selepas
menghembus nafas. pergerakan dada semasa aktiviti.
3. Murid berbincang tentang menarik dan menghembus 2. Murid meletakkan tangan di
keadaan dada semasa nafas. dada dan berbual mengenai
menarik dan menghembuskan pergerakan tangan di dada.
nafas secara bergilir-gilir.

PAK-21

Circle Time (Bulatan Masa) List It Out (Senaraikannya) Try It Out (Mari Mencuba)
Penutup

Murid menjalankan aktiviti pergerakan dada semasa bernafas.

Murid berbincang tentang soalan dan aktiviti yang dijalankan.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Murid menulis keadaan ketika menarik dan menghembus nafas.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang pergerakan dada semasa pernafasan dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid menjelaskan tentang Murid menjelaskan tentang Murid menjelaskan tentang


pergerakan dada (lisan) pergerakan dada (penulisan) pergerakan dada (lakaran atau
TMK)

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN EMPAT

MINGGU 3 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Pembelajaran Terbeza EMK : ILMU Nilai Murni


KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
UNIT MANUSIA STANDARD KANDUNGAN 2.1

TAJUK Kadar Pernafasan

STANDARD 2.1.5 Mengitlak bahawa kadar pernafasan bergantung kepada jenis aktiviti yang
PEMBELAJARAN
dilakukan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Mengitlak bahawa kadar pernafasan bergantung kepada tiga jenis aktiviti yang dilakukan

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua contoh situasi.
2. Menjalankan sekurang-kurangnya dua aktiviti.
3. Menjawab sekurang-kurangnya dua soalan mengenai aktiviti

SUMBER Buku teks hlmn 33-34

ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual mengenai kadar pernafasan berbeza berdasarkan aktiviti.

CEMERLANG GEMILANG TERBILANG

1. Murid berjalan dan 1. Murid melakukan beberapa 1. Murid menyenaraikan


menyatakan kadar pernafasan aktiviti yang diminta dan beberapa aktiviti yang
mereka. menyatakan kadar pernafasan menyebabkan kadar
2. Murid melompat dan sebelum dan selepas aktiviti. pernafasan yang berbeza.
menyatakan pernafasan 2. Murid menyatakan contoh 2. Murid melakukan beberapa
mereka. situasi lain melibatkan kadar aktiviti yang disenaraikan.
3. Murid membanding bezakan pernafasan. 3. Murid membincangka kadar
aktiviti dan kadar pernafasan pernafasan sebelum dan
sebelum dan selepas aktiviti. selepas aktiviti.

PAK-21

Exercise (Bersenam) List It Out (Senaraikannya) Try It Out (Mari Mencuba)


Penutup

Murid melihat contoh aktiviti yang menaikkan kadar pernafasan.

Murid membina peta buih contoh aktiviti berdasarkan kadar pernafasan berbeza.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Murid menjalankan aktiviti kadar pernafasan manusia.

Murid mempersembahkan peta buih dan soalan.

Murid menulis jawapan di buku tulis.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang kadar pernafasan dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid membina peta buih aktiviti Murid membina peta buih aktiviti Murid membina peta buih aktiviti
kadar pernafasan rendah. kadar pernafasan rendah dan kadar pernafasan rendah,
sederhana. sederhana dan tinggi.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN EMPAT

MINGGU 3 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Pembelajaran Terbeza EMK : ILMU Nilai Murni


KBAT Mengaplikasi EMK: NILAI Rasional
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
UNIT MANUSIA STANDARD KANDUNGAN 2.1

TAJUK Situasi yang Memberikan Kesan terhadap Pernafasan

STANDARD 2.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang proses pernafasan manusia melalui


PEMBELAJARAN
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Menjelaskan pemerhatian tentang proses pernafasan manusia melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua situasi yang memberikan kesan.
2. Menjalan aktiviti menjaga kesihatan peparu.
3. Membentangkan sekurang-kurangnya dua situasi.

SUMBER Buku teks hlmn 35-36

ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual tentang situasi yang memberikan kesan terhadap pernafasan.

CEMERLANG GEMILANG TERBILANG

1. Murid diberi empat kad situasi. 1. Murid diberi empat kad situasi. 1. Murid diberi empat kad situasi.
2. Seorang murid memilih satu 2. Murid membina peta pemikiran 2. Murid membina peta pemikiran
kad, seorang murid mengenai kesan setiap situasi. mengenai kesan setiap situasi
menunjukkan kad situasi, 3. Murid membentangkan situasi dan cadangan menjaga
seorang murid menceritakan dan kesannya secara lisan. kesihatan peparu.
situasi dan seorang murid 3. Murid membentangkannya.
3. Murid bergilir-gilir
menceritakan kad situasi.

PAK-21

Fan & Pick Formation Using Large Picture Card Constructivism


(Gambar/Foto Besar) (Konstruktivisme)
Penutup

Murid berbual tentang situasi.

Murid mencadangkan cara menjaga kesihatan peparu.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Murid menjalankan aktiviti menjaga kesihatan peparu.

Murid berbincang dan berkongsi maklumat dengan ahli kumpulan.

Murid menjawab soalan yang diberikan.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang situasi yang memberikan kesan terhadap pernafasan dengan
bimbingan guru.

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid membina peta buih Murid membina peta pemikiran Murid membina infografik
mengenai cara menjaga kesihatan mengenai cara menjaga kesihatan mengenai cara menjaga kesihatan
peparu. peparu. peparu.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2022 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2022.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://inculkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my
Tutorial : https://inculkate.my/order/form/faq

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
