Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek Geografi Fizikal Hari Jumaat


Tingkatan 2 Ibnu Sina Tarikh 1 Mei 2020
Bilangan Murid 38 orang Jangka Masa 60 Minit (10.00-11.00 pagi)
Standard Kandungan 2.2 Cuaca dan Iklim di Malaysia
Standard pembelajaran 2.2.4 Menilai kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim

Objektif Pembelajaran :

Sepanjang proses pengajaran, murid dapat ;


1. Mengenalpasti empat kesan kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim dengan betul
dan tepat.
2. Menerangkan sekurang-kurangnya dua punca kesan kegiatan manusia terhadap
cuaca dan iklim secara lisan dan bertulis.
3. Mencadangkan sekurang-kurangnya satu langkah mengatasi kesan kegiatan manusia
terhadap cuaca dan iklim secra lisan dan bertulis.
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi
1.Strategi berfikir
KBAT 2.Kemahiran Menaakul
3.Kemahiran Berfikir Kritis
Kemahiran Abad ke-21 Mahir berkomunikasi, Bermaklumat
Aplikasi Whatsapp, Aplikasi Wheel of Name, Padlet, Buku Teks
ABM Geografi Tingkatan 2, Gambar, Nota dalam bentuk png, Video (sumber:
https://www.youtube.com/watch?v=F1uyBUMLivM )
Platform PdPc atas Whatsapp/Kahoot
talian
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SEKOLAH MENENGAH
PENDEKATAN BERPUSATKAN MURID

Perkembanga Aktiviti PDPC Catatan


n
Pembelajaran
Set Induksi Set Induksi Strategi
(5 minit) 1) Murid berada dalam platform ‘Whatsapp Group’ Pengajaran dan
mengikut masa yang ditetapkan. Pembelajaran.
2) Guru memuat naik gambar dalam platform Berpusatkan
tersebut. murid dan guru
3) Murid menjawab soalan tentang perkaitan
gambar-gambar dalam pembelajaran yang lalu. KBAT
5) Murid mengaitkan gambar tersebut dengan topik Kemahiran
pembelajaran. Menaakul

Kaedah
Soal Jawab

ABM
Aplikasi
‘Whatsapp’,
gambar dalam
bentuk ‘GIF’

Langkah 1 1. Murid menulis kehadiran dalam “Whatsapp Strategi


(15 minit) Group’ Pengajaran dan
2. Murid dimaklumkan oleh guru mengenai objektif Pembelajaran
pembelajaran yang ingin dicapai sepanjang proses Pendekatan
pembelajaran. berpusatkan
3.Murid memuat turun video ‘Save Earth’ (sumber: murid
Youtube) yang dihantar oleh guru.
4.Aktiviti “Kenali kesan dan Punca’ dimulakan KBAT
berdasarkan video yang dihantar oleh guru. Kemahiran
i. Murid diberi masa lima minit untuk mengenalpasti Berfikir kritis
kesan dan membuat catatan kandungan yang
terdapat dalam video. EMK
ii.Murid memilih satu kesan yang terdapat dalam Teknologi
video dan menerangkan punca-punca berlakunya Maklumat dan
fenomena tersebut. Komunikasi
iii. Murid menerangkan punca-punca yang
menyebabkan berlakunya kesan kegiatan manusia ABM
berdasarkan video yang telah ditonton. Video (sumber:
iv.Murid memberikan penerangan secara bertulis Youtube),
atau lisan iaitu menghantar suara melalui ‘voice Aplikasi
note’ dalam platform ‘Whatsapp Group’. ‘Whatsapp
Group’, Audio
rakaman suara,
Nota Ringkas
geografi, Buku
Teks Geografi
Tingkatan 2

Langkah 2 1.Murid mendengar penerangan guru mengenai Strategi


(20 minit) langkah-langkah mengurangkan kesan kegiatan Pengajaran dan
manusia. Pembelajaran
2.Murid memuat turun gambar yang dihantar oleh Berpusatkan
guru murid
3. Murid mencadangkan langkah bagi menangani
fenomena berdasarkan gambar dalam aktiviti EMK
‘Pilihan Berlabel’ berikut: Teknologi
a. Murid dipilih secara rawak dengan menggunakan Malumat dan
aplikasi ‘Wheel of Names’ komunikasi
b. Guru berperanan mengisi nama pelajar mengikut (TMK)
kehadiran pelajar dalam ‘Whatsapp Group’ semasa
tempoh pembelajaran berlangsung. KBAT
c. Murid diberi masa 10 minit untuk membuat Kemahiran
pilihan gambar berlabel yang ingin dijelaskan. Berfikir Kritis
d.Murid boleh membuat pilihan sama ada gambar
berlabel a,b,c, atau d. Kaedah
d. Murid yang telah terpilih melalui ‘Wheel of Soal Jawab
Names’ perlu mencadangkan satu langkah Peneguhan
menangani berdasarkan gambar berlabel yang
dipilih: ABM
i) Label A: Pulau Haba Aplikasi
ii) Label B: Jerebu Whatsapp,
iii)Label C: Hujan Asid Aplikasi Wheel
iv)Label D: Kesan rumah hijau of Name,
e. Apabila pusingan dilakukan, nama yang terpilih Gambar berlabel,
akan dimaklum oleh guru dalam “Whatsapp Group’ Buku Teks
f. Murid yang terpilih menjelaskan satu label yang Geografi
dipilih dan mencadangkan langkah bagi menangani Tingkatan 2,
kesan kegiatan manusia mengikut gambar yang Rakaman suara
dipilih.
3.Guru berperanan memperbaiki kesilapan murid
dalam membuat penjelasan punca-punca kesan
kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim.

Langkah 3 1. Murid menggunakan ‘link’ yang diberikan oleh Strategi


(15 minit) guru untuk menjawab kuiz. Pengajaran dan
2.Guru menjalankan kuiz menggunakan platform Pembelajaran
‘Kahoot’ Berpusatkan
3. Murid diberi masa 10 minit untuk masuk ke murid
dalam platform dan menjawab kuiz.
4. Guru berperanan berbincang semula soalan-soalan EMK
selepas kuiz ditamatkan. Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
(TMK)
KBAT
Strategi Berfikir

Kaedah
Soal Jawab
Perbincangan

ABM
Kahoot

Penutup 1.Murid merumuskan topik yang diajar melalui lisan Strategi


(5 minit) dan tulisan dalam ‘Whatsapp Group’. Pembelajaran
2.Murid memberi perhatian mengenai maklum balas dan Pengajaran
guru tentang proses pengajaran dan pembelajaran. Berpusatkan
3. Murid diminta membuat tugasan dan memuat naik murid
video dalam platform ‘Padlet’ yang disediakan oleh
guru. EMK
4.Murid yang tidak hadir semasa tempoh pengajaran Teknologi
juga perlu menyiapkan tugasan dan menjawab kuiz Maklumat dan
yang diberikan. Komunikasi
4.Guru memaklumkan kepada pelajar topik (TMK)
pengajaran yang akan belajar bagi pembelajaran
akan datang. ABM
Aplikasi
Whatsapp,
Padlet, Rakaman
suara.

Refleksi:
1) Jumlah murid yang terlibat dalam PdPc mengikut masa yang ditetapkan seramai 20/38
orang.
2) Sesi PdPc yang dijalankan mencapai objektif yang diingini.
2) Murid yang hadir terlibat sangat aktif dan memberi maklum balas positif.
3) Seramai 15 daripada 20 orang yang hadir semasa PdPc dilaksanakan dapat menjawab kuiz,
5 orang daripada tidak dapat mengakses ‘Kahoot’ mengikut waktu ditetapkan disebabkan
data internet yang rendah.
5) Berikut senarai nama pelajar yang terlibat dalam PdPc dalam talian:
1. Mohd Danish Aiman Bin Mohd Asrul 11. Nur Dania Ahza Binti Mohd Jalil
2. Muhammad Haziq Bin Mohd Faizal 12. Nur Danisha Haifa Binti Mohd Jasnee
3. Alya Liyana Binti Mohamd Zubir 13. Nur Farisha Irwayu Binti Abdul Aziz
4. Anis Izzati Binti Rodaini 14. Nur Julia Erienna Binti Jusoff
5. Anis Najwa Shahana Binti Aedieroy Sharizal 15. Nur Liyana Balqis Binti Mohd Zakri
6. Atiqah Binti Abdul Razak 16. Nur Shasya Asyiqin Binti Shaifulzaidi
7. Danish Dayana Binti Abu Bakar 17. Nurfarah Imani Binti Abdul Halim
8. Nur Afifah Sahirah Binti Mohd Sharudin 18. Nurul Iffah Binti Mohamad Yusof
9. Nur Aleesa Binti Nazri 19. Siti Aisyah Binti Nordin
10 Nur Aleeya Edriana Binti Badrul Kamal 20. Siti Nur Alya Batrisyia Binti Mohd Sukur
BAHAN PDPC/EVIDENS
1) Link Video : https://www.youtube.com/watch?v=F1uyBUMLivM

Respond/ jawapan yang diberikan oleh


murid-murid

2) Gambar dalam aktiviti ‘Pilihan Berlabel’


3) Link KAHOOT https://kahoot.it/challenge/07083945?challenge-id=fdb07d43-ef36-4d7b-
a220-50136289b46f_1588281345364

Sebahagian senarai murid yang menjawab kuiz dalam platform Kahoot

Sebahagian soalan kuiz dalam platform Kahoot


4)Link Padlet : https://padlet.com/nuratiqahalazmi/x5bqfqnqnzyvkoaf
