Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Bahasa Melayu


Tingkatan 1 AR
Tarikh 5/5/2020
Masa 90 minit (10.00-11.30 pagi)
Bilangan Pelajar 18 orang
Tema Tema 7: Teknologi Amalan Hijau
Tajuk Karangan (Menulis perenggan kesimpulan)
Standard Kandungan (SK) 3.4 Menulis untuk menghasilkan prosa
secara terangsang
Standard Pembelajaran (SP) 3.4.3 Menulis perenggan isi dan kesimpulan
yang kemas menggunakan ejaan yang
betul dan bahasa yang tepat.
Objektif Pembelajaran Sepanjang proses pengajaran, murid dapat:
1) Menentukan ayat yang terdapat dalam
perenggan kesimpulan kepada ayat
kesimpulan, ayat cadangan dan ayat harapan
secara bertulis dalam kumpulan.
2) Membina satu perenggan kesimpulan
yang lengkap menggunakan teknik ‘KCH’
secara individu dengan tepat dan gramatis.
Kemahiran Abad ke 21 Kerja Sepasukan, Bermaklumat, Penyayang
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) 1. Kemahiran Berfikir Kritis
2. Strategi berfikir
3. Kemahiran Menaakul
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai: Kreavtiviti, Bekerjasama, Cinta akan
alam sekitar
Kemahiran:
a. KBAT: Menganalisis, Mencipta
b. EMK : Bahasa, Nilai, Kelestarian
Alam Sekitar
Alat Bantu Mengajar (ABM) Papan Putih, Kepingan Puzzle, Botol
Plastik, Tanah, Lima bungkus Biji jagung,
Lima pasang Sarung Tangan, Surat khabar,
Kertas A4, Pen marker, Kertas kecil, Peta i-
think-peta alir.
Langkah PDPC Aktiviti PDPC Catatan
Penglibatan 1. Murid membuat pengawalan kelas STRATEGI PDP
Set Induksi mengikut arahan guru. Berpusatkan murid
( 5 minit ) 2. Murid membentuk lima kumpulan
dan berada dalam kedudukan KBAT:
kumpulan masing-masing. Kemahiran Menaakul
3. Guru mengimbas kembali
pembelajaran yang lepas berkaitan Kaedah:
kaedah ‘5W1H’ dalam membina Soal Jawab
perenggan isi untuk menarik
perhatian murid mengaitkannya EMK:
kesinambungan dengan topik Bahasa, Nilai Murni
pembelajaran.
4. Murid menjawab pertanyaan guru dan ABM :
meneka topik pembelajaran pada hari Papan Putih, Kepingan
ini. ‘puzzle’
5. Empat orang murid dipilih secara
rawak untuk melengkapkan kepingan
puzzle di papan putih.
6. Setelah lengkap, murid meneka
perkataan ‘KCH’ yang tertera di
papan putih tersebut.
7. Guru mengaitkan pandangan murid
dengan topik pembelajaran.

Langkah 1 1. Murid mendengar penerangan guru STRATEGI PDP


(15 minit) berkaitan teknik menulis perenggan Berpusatkan murid
kesimpulan dengan menggunakan
teknik ‘KCH’. KBAT:
2. Guru memberi panduan menulis Strategi berfikir
perenggan kesimpulan dengan
menggunakan teknik ‘KCH’ iaitu ayat Kaedah:
kesimpulan, ayat cadangan dan ayat Soal Jawab
harapan
3. Murid mencatat penjelasan guru EMK:
dalam bentuk peta alir. Bahasa
4. Murid melakukan soal jawab bagi Nilai Murni
meningkatkan pemahaman untuk
menggunakan teknik tersebut semasa ABM
menulis perenggan kesimpulan. Pen Marker, Papan Putih,
Peta i-think-Peta alir

Langkah 2 1. Selepas penerangan selesai, murid STRATEGI PDP:


(35 minit) diminta berada dalam kumpulan Berpusatkan murid
masing-masing. Bertema (Amalan
2. Setiap kumpulan menghantar ketua Teknologi hijau)
atau wakil ke hadapan. Kooperatif
3. Aktiviti ‘Selongkar Kesimpulan’
dilakukan seperti berikut: KAEDAH
a. Setiap kumpulan dibekalkan Soal Jawab
botol plastik yang mengandungi Perbincangan
tanah, sebungkus kecil biji
jagung, sarung tangan, kertas A4 KBAT
dan surat khabar. Kemahiran Berfikir Kritis
b. Murid diberi masa 20 minit
dalam aktiviti ‘Selongkar EMK
Kesimpulan’ Bahasa
c. Setiap kumpulan perlu Nilai murni
menyelongkar tanah di dalam Kelestarian Alam Sekitar
botol tersebut untuk
mendapatkan kertas kecil. ABM
d. Selepas berjaya mendapatkan Botol Plastik, Tanah, Lima
kertas kecil tersebut, murid perlu bungkus Biji jagung, Lima
memasukkan semula tanah ke pasang Sarung Tangan,
dalam botol plastik dan Surat khabar, Kertas A4,
menyemai biji jagung yang Pen marker, Kertas kecil,
diberikan. Peta i-think-peta alir.
e. Kemudian, murid meletakkan
botol plastik tersebut di sudut
kelas dan memastikan meja
dalam keadaan bersih.
f. Berdasarkan kertas kecil yang
mengandungi perenggan
kesimpulan, murid perlu
bekerjasama dalam kumpulan
mengenalpasti ayat kesimpulan,
ayat cadangan dan ayat harapan
dalam perenggan kesimpulan
yang diberikan.
g. Murid mengeluarkan ayat-ayat
yang dikenalpasti dan menulis
dalam bentuk peta alir.
4. Sesi perbincangan dilakukan selepas
tempoh masa ditamatkan
5. Guru berperanan sebagai fasilitator
dan mengawal keadaan kelas
sepanjang aktiviti dilaksanakan.

Penggembangan 1. Guru menulis soalan karangan yang STRATEGI PDP:


(30 minit) bertajuk ‘Peranan masyarakat dalam Berpusatkan murid
menjaga alam sekitar’
2. Murid diberi masa 10 minit membina KBAT
rangka bagi menulis perenggan Kemahiran Berfikir Kritis
kesimpulan dengan menggunakan
teknik ‘KCH’ berdasarkan tajuk yang EMK
diberikan. Bahasa
3. Kemudian, murid menulis perenggan Nilai murni
kesimpulan yang lengkap dengan Kelestarian Alam Sekitar
menggunakan teknik ‘KCH’ tersebut.
4. Murid akan dipilih secara rawak KAEDAH
untuk membentangkan perenggan Soal Jawab
kesimpulan yang telah ditulis. Perbincangan
5. Guru memberi peneguhan dan
penambahbaikan terhadap perenggan ABM
kesimpulan murid. Papan Putih, Pen Marker,
Peta i-think-peta alir
Penutup 1. Murid merumuskan keseluruhan STRATEGI PDP :
(5 Minit) pembelajaran dalam membina Konsep 5P (Pengayaan)
perenggan kesimpulan.
2. Guru membuat kesimpulan dan KBAT:
menyemai nilai cinta akan alam Kemahiran berfikir kritis
sekitar
3. Murid mendengar peneguhan dan
tugasan lembaran kerja yang
diberikan sebagai latihan
pengukuhan.
4. Guru mengingatkan murid membaca
novel yang akan dipelajari dalam
pdpc akan datang.

Refleksi: PdPc tidak dapat dilaksanakan akibat cuti Perintah Kawalan Pergerakan (PKP)
