Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek Geografi Fizikal Hari Jumaat


Tingkatan 2 Ibnu Sina Tarikh 8 Mei 2020
Bilangan Murid 38 orang Jangka Masa 60 Minit (10.30-11.30 pagi)
Standard Kandungan 2.2 Cuaca dan Iklim di Malaysia
Standard pembelajaran 2.2.5 Merumuskan perubahan cuaca dan iklim

Objektif Pembelajaran :
Sepanjang proses pengajaran, murid dapat ;
1. Mengenalpasti dua fenomena perubahan cuaca dan iklim secara individu dengan
tepat
2. Menghuraikan sekurang-kurangnya dua perbezaan fenomena El Nino dan La Nina
secara bertulis dengan tepat.
3. Mencadangkan sekurang-kurangnya dua langkah untuk mengurangkan kesan
fenomena El-Nino di Malaysia secara individu.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi, Kelestarian Alam Sekitar, Sains
EMK
dan Teknologi
1.Strategi berfikir
KBAT 2.Kemahiran Menaakul
3.Kemahiran Berfikir Kritis
Kemahiran Abad ke-21 Mahir berkomunikasi, Bermaklumat, Bersifat Ingin Tahu
Laptop, Telefon, Video, Buku Teks Geografi Tingkatan 2 (m/s:62-65),
ABM
Gambar
Platform PdPc atas WhatsApp/ GoogleForm/ Quizizz
talian
Kehadiran murid 12/38 orang
semasa Pdpc dalam
talian
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SEKOLAH MENENGAH
PENDEKATAN BERPUSATKAN MURID

Langkah PDPC Aktiviti PDPC Catatan


Set Induksi Set Induksi Strategi
(5 minit) 1) Murid berada dalam platform ‘Whatsapp Group’ Pengajaran dan
mengikut masa yang ditetapkan. Pembelajaran.
2) Murid menulis kehadiran dalam ‘Whatsapp Berpusatkan
Group’ murid
3) Guru memuat naik video daripada pautan
youtube https://youtu.be/OlyVz77v0Qg yang KBAT
memaparkan kesan-kesan terhadap alam sekitar Kemahiran
akibat perubahan cuaca dan iklim. Menaakul
4) Murid menjawab soalan berkaitan fenomena-
fenomena yang terdapat dalam video tersebut. Kaedah
5) Murid meneka dan mengaitkan kesan tersebut Soal Jawab
dengan topik pembelajaran.
ABM
Telefon, Laptop,
Video

Platform
WhatsApp
Langkah 1 1. Murid dimaklumkan oleh guru mengenai objektif Strategi
(15 minit) pembelajaran yang ingin dicapai sepanjang proses Pengajaran dan
pembelajaran. Pembelajaran
2. Murid diminta bersedia dengan peralatan tulis, Pendekatan
kertas dan buku teks Geografi Tingkatan 2 berpusatkan
(m/s:62-65). murid
3. Bagi murid yang tidak mempunyai buku teks,
guru menangkap gambar topik tersebut untuk KBAT
menjadikannya sebagai rujukan. Kemahiran
4.Kemudian, guru menghantar video daripada Berfikir kritis
pautan youtube https://youtu.be/hQHg5VZzgbI
yang berkaitan dengan penerangan mengenai proses EMK
berlakunya fenomena perubahan cuaca dan iklim. Teknologi
5.Murid diberikan masa 10 minit untuk memahami Maklumat dan
dan membuat catatan daripada kandungan video Komunikasi
tersebut. (TMK)
6.Selepas tempoh masa yang diberikan tamat, Sains dan
empat orang murid dipilih secara rawak untuk Teknologi
menerangkan kefahaman yang diperoleh daripada
video tersebut. ABM
7.Guru memberikan respon terhadap jawapan Buku Teks
murid. Geografi
8.Guru menerangkan secara ringkas kata kunci bagi Tingkatan 2 (m/s:
memahami proses fenomena perubahan cuaca dan 62-65), Video,
iklim. telefon, Laptop

Platform
WhatsApp

Langkah 2 1.Selepas itu, murid memuat turun gambar Strategi


(20 minit) fenomena El Nino dan La Nina yang dihantar oleh Pengajaran dan
guru. Pembelajaran
2.Murid menerangkan perbezaan dua fenomena Berpusatkan
perubahan cuaca dan iklim berdasarkan gambar murid
dalam aktiviti kuiz ‘Dua Arah Berbeza’ seperti
berikut: EMK
a. Murid memuat turun gambar berlabel yang Teknologi
mempunyai tiupan angin. Malumat dan
b. Murid mengenalpasti fenomena El Nino dan komunikasi
La Nina berdasarkan simbol arah tiupan (TMK)
angin yang terdapat dalam gambar tersebut.
c. Kemudian, murid menerangkan perbezaan KBAT
dua fenomena perubahan cuaca iaitu El Kemahiran
Nino dan La-Nina melalui arah pola tiupan Berfikir Kritis
angin dan warna permukaan laut yang
membawa simbol suhu berdasarkan dalam Kaedah
gambar tersebut. Soal Jawab
d. Murid diberi masa 10 minit untuk Perbincangan
menerangkan perbezaan yang terdapat Peneguhan
berdasarkan gambar yang diberikan dan
mengaitkan proses berlakunya fenomena ABM
tersebut. Gambar, Telefon,
e. Murid menerangkan perbezaan fenomena El Laptop, Buku
Nino dan La Nina secara bertulis dalam Teks Geografi
platform GoogleForm yang telah disediakan Tingkatan 2
oleh guru. (m/s: 62-65)
f. Kemudian, perbincangan jawapan dilakukan
selepas kuiz ditamatkan Platform
3. Guru berperanan dalam membimbing murid, WhatsApp,
menjawab persoalan murid dan memperbaiki GoogleForm
jawapan yang diberikan oleh mereka.

Langkah 3 1. Selepas perbincangan tamat, guru menghantar Strategi


(15 minit) gambar yang menimbulkan persoalan kepada murid Pengajaran dan
bagi mengesyorkan langkah mengurangkan kesan Pembelajaran
El Nino di Malaysia. Berpusatkan
2. Murid menjawab persoalan yang ditimbulkan murid
iaitu langkah yang boleh dicadangkan kepada
masyarakat atau kerajaan bagi mengurangkan kesan EMK
El Nino di Malaysia. Teknologi
3. Guru mewujudkan aktiviti sumbangsaran dalam Maklumat dan
aplikasi WhatsApp secara bertulis. Komunikasi
4. Murid mencadangkan sekurang-kurangnya dua (TMK)
langkah yang disyorkan kepada masyarakat atau Kelestarian Alam
kerajaan dalam mengurangkan kesan fenomena El Sekitar
Nino di Malaysia.
5. Guru menjadi fasilitator dalam mengawal KBAT
keadaan semasa aktiviti sumbangsaran dan Strategi Berfikir
menambahbaik jawapan murid.
Kaedah
Soal Jawab
Perbincangan

Penutup 1.Murid merumuskan topik pembelajaran secara Strategi


(5 minit) bertulis atau lisan dalam aplikasi WhatsApp Pembelajaran
2.Murid memberi perhatian mengenai maklum dan Pengajaran
balas guru tentang proses pengajaran dan Berpusatkan
pembelajaran. murid
3. Murid diminta menjawab kuiz dalam Quizziz
sebagai pengukuhan bagi topik pembelajaran. EMK
4.Murid yang tidak hadir semasa tempoh Teknologi
pengajaran juga perlu menyiapkan tugasan dan Maklumat dan
menjawab kuiz yang diberikan. Komunikasi
5.Guru memaklumkan kepada pelajar topik (TMK)
pengajaran yang akan belajar bagi pdpc seterusnya.
Platform
WhatsApp,
Quizziz

Refleksi:
1. Jumlah murid yang terlibat dalam PdPc mengikut masa yang ditetapkan seramai 12
daripada 38 orang murid.
2. Sepanjang sesi Pdpc dalam talian dilaksanakan, penglibatan murid sangat aktif dan murid
memberi maklum balas kepada pengajaran yang dilakukan.
3. Penggunaan video daripada youtube sangat membantu dalam pengajaran guru dan
memudahkan murid memahami topik pembelajaran.Sesi PdPc yang dijalankan mencapai
objektif yang diingini.
4. 11 daripada 12 orang murid yang terlibat dalam Pdpc dapat menjawab kuiz yang
dilaksanakan semasa Pdpc berlaku mengikut tempoh masa yang ditetapkan.
5. Akses internet yang rendah dalam kalangan murid menyebabkan aktiviti Pdpc mengambil
masa yang lebih lama berbanding tempoh masa yang dirancang.
1. Mohammad Hakim Bim Mohamad Rizan 7. Nurul Iffah Binti Mohamad Yusof
2. Intan Natasya Nabila Binti Abdullah 8. Nur Danisha Haifa Binti Mohd Jasnee
3. Alya Liyana Binti Mohamd Zubir 9. Nur Farisha Irwayu Binti Abdul Aziz
4. Nur Dania Ahza Binti Mohd Jalil 10. Nur Julia Erienna Binti Jusoff
5. Danish Dayana Binti Abu Bakar 11. Nur Liyana Balqis Binti Mohd Zakri
6. Atiqah Binti Abdul Razak 12. Siti Nur Alya Batrisyia Binti Mohd Sukur
6. Berikut senarai nama pelajar yang terlibat dalam PdPc dalam talian:
BAHAN PDPC/EVIDENS
1) Link Video untuk Set Induksi: https://youtu.be/OlyVz77v0Qg

2) Link Video : https://youtu.be/hQHg5VZzgbI

3) Gambar dalam aktiviti Dua Arah Berbeza:

Respons dan jawapan murid dalam


mengenalpasti dua fenomena perubahan
cuaca dan iklim

4) Link GoogleForm: https://forms.gle/oy66TE4NnRWM8cjP7


Jumlah pelajar yang dapat menjawab kuiz pada tempoh yang ditetapkan

Ringkasan daripada jawapan murid

5) Gambar yang mewujudkan aktiviti sumbangsaran


6) Link Quizizz: quizizz.com/join?gc=797779
