Anda di halaman 1dari 7

MODUL AJAR (MA) MATA PELAJARAN

Cerita Rakyat Timun Mas

Identitas
Satuan Pendidikan : Kelas/Semester : VII/ Gasal
Mata Pelajaran : Muatan Lokal Bahasa Jawa Tahun Pelajaran : 2022/2023
Fase / Elemen : D / membaca Guru Mata Pelajaran : …………….
Waktu : 4 x 40 Menit ( 2x pertemuan ) Jumlah Siswa : 22 siswa

A. Informasi Umum
1. Identitas penulis modul : ………………
2. Kompetensi awal/Elemen CP : Peserta didik mampu membaca teks sastra (cerita rakyat) dari
teks visual dan audio visual.
3. Profil Pelajar Pancasila : 1. Kreatif, yang ditunjukkan melalui menghubungkan makna-
makna, membangun atau merekonstruksi imajinasi visual
dengan baik, menyesuaikan atau mengadopsi imajinasi
dengan pikiran imajinatif untuk menciptakan karya baru
dalam tulisan, lukisan, dan pementasan.
2. Jujur, yang ditunjukkan melalui penyampaian informasi
berdasarkan apa yang disimak.
3. Mandiri, yang ditunjukkan melalui self regulator untuk
bisa fokus terhadap apa yang disimak.
4. Kritis, yang ditunjukkan melalui menyampaikan
gagasan/pandangan, alasan ketidaksetujuan, alasan
kesalahan dan menyimak.

4. Sarana dan prasarana : LKS,Buku Paket, Gawai, video youtube

5. Target peserta didik : Peserta didik regular

6. Model pembelajaran yang : Model Tatap muka.


digunakan Permodelan dari guru atau video dari youtube

B. Komponen Inti
1. Tujuan pembelajaran : 1. Peserta didik mampu membaca teks cerita rakyat baik
berupa teks visual dan audio visual
2. Peserta didik mampu menganalisis isi teks cerita rakyat
3. Peserta didik mampu menginterprestasikan isi wacana/teks
cerita rakyat (visual/audio visual) yang menunjukkan
simpati, kepedulian atau empati

2. Pemahaman bermakna : Peserta didik dapat menceritakan kembali cerita rakyat Timun
Mas.
3. Pertanyaan pemantik : 1. Apa kang diarani cerita rakyat iku?
2. Apa kowe wis tau maca jinising teks kang kalebu
cerita rakyat?
3. Coba wenehana tuladha judhul buku kang kalebu jinising
cerita rakyat?

4. Kegiatan pembelajaran : Kegiatan pendahuluan


1. Guru menyapa peserta didik dengan ucapan salam
2. Guru mengajak peserta didik untuk berdoa bersama
sebelum mengawali kegiatan pembelajaran dimulai
3. Peserta didik merespons pertanyaan dari guru
berhubungan dengan pembelajaran sebelumnya
4. Peserta didik menyimak informasi dari guru tentang
kompetensi dan tujuan pembelajaran yang akan dicapai
dan manfaatnya dalam kehidupan sehari-hari
5. Peserta didik merespons secara aktif informasi tentang
hal-hal yang akan dipelajari

Kegiatan Inti
1. Guru menjelaskan secara garis besar apa yang sudah
diketahui peserta didik dan apa yang ingin diketahui oleh
peserta didik tentang cerita rakyat Timun Mas.
2. Guru menjelaskan materi tentang jenis-jenis cerita rakyat
(fabel, epos, mite, sage, legendha, lam dongeng).
3. Guru menampilkan contoh video pembelajaran Timun
Mas yang diambil dari Youtube.
Video : https://www.youtube.com/watch?
v=Ikv4TVnOFXU Atau
https://www.youtube.com/watch?v=uUJz46NNd10
4. Peserta didik memberikan tanggapan secara kritis
terhadap tayangan video.
5. Peserta didik dibagi menjadi 5 kelompok, kemudian
diminta untuk menentukan pokok-pokok isi teks cerita
rakyat Timun Mas serta menceritakan kembali ceita
rakyat Timun Mas.
6. Peserta didik berdiskusi menggali pokok-pokok isi teks
cerita rakyat Timun Mas.
7. Peserta didik berlatih menceritakan kembali isi teks cerita
rakyat Timun Mas.
8. Guru bersama dengan peserta didik memberikan apresiasi
dan tanggapan terhadap siswa yang telah menceritakan
kembali isi teks cerita rakyat di depan kelas.
9. Guru bersama peserta didik menyimpulkan pembalajaran
yang telah dilaksanakan.
Kegiatan Penutup
1. Guru dan peserta didik melakukan refleksi atas
pembelajaran yang sudah berlangsung.
2. Adapun pertanyaan berikut dapat digunakan untuk
memandu proses refleksi murid:
a. Apakah bagian yang paling menarik dari
pembelajaran hari ini ? Mengapa?
b. Menurutmu, apakah penting mempelajari materi ini?
c. Tantangan apa yang masih kamu temui dalam
mempelajari materi ini? Bagaimana kamu akan
berlatih untuk mengatasi tantangan tersebut?
d. Apa yang akan kamu lakukan agar hasil belajarmu
lebih memuaskan dimasa mendatang?
3. Guru memberikan apresiasi atas semua usaha murid
sepanjang mempelajari materi ini.
4. Guru melakukan kegiatan rutin dengan menyampaikan
materi pertemuan selanjutnya, salam dan doa penutup.

5. Asesmen : Asesmen Diagnostik :


Dilakukan di awal KBM
Bentuk : Pertanyaan Lisan
1. Opo kang nggo ngerteni babagan cerita rakyat?

Asesmen Formatif :
1. Penilaian sikap (Profil Pelajar Pancasila) berupa
observasi saat melakukan pengamatan dalam berdiskusi
(jujur dan mandiri).
2. Penilaian performa saat presentasi (kritis dan kreatif).

Asesmen Sumatif :
Memberikan kuis untuk mengetahui tingkat pemahaman
peserta didik terhadap materi yang sudah dipelajari.

REMIDIAL DAN PENGAYAAN:


1. Remidial.
Pembelajaran remidial dilakukan bagi peserta didik yang capaian pembelajarannya belum tuntas.
Pembelajaran remdial direncanakan diadakan dengan pemberian materi ulang dengan bantuan
tutor sebaya.
2. Pengayaan.
Bagi peserta didik yang sudah mencapai nilai ketuntasan diminta untuk mempelajari
materi terkait dan materi lanjutan.
Gladhen :
Ceritakna isi carita rakyat Timun Mas kanthi cara divideo!
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
LEMBAR KERJA PESERTA DIDIK :

A. Peserta didik ditayangkan video cerita rakyat “Timun Mas” :


https://www.youtube.com/watch?v=Ikv4TVnOFXU
Atau https://www.youtube.com/watch?
v=uUJz46NNd10

B. Nggoleki tembung kang angel lan negesi tembung kang angel kanthi diskusi.
Sawise nyemak video cerita rakyat Timun Mas saka video youtube, coba saiki para siswa
padha nggoleki tembung kang angel saka wacan kasebut banjur digoleki tegese, digarap bareng-
bareng karo kancamu (dhiskusi). Asiling dhiskusi ditulis kaya kang kapacak ing ngisor iki.
Tembung-tembung kang dianggep angel saka asiling nyemak manut para siswa!
1. ………… Tegese …………
2. ………… Tegese …………
3. ………… Tegese …………
4. ………… Tegese …………
5. ………… Tegese …………
6. ………… Tegese …………
7. ………… Tegese …………
8. ………… Tegese …………
9. ………… Tegese …………
10. ………… Tegese …………
Lan sateruse

ASESMEN
1. Assesmen formatif :
1) Penilaian sikap (profil pelajar Pancasila) berupa observasi saat melakukan pengamatan dalam
berdiskusi (jujur dan mandiri).
2) Penilaian performa saat presentasi (kritis dan kreatif).

Pengamatan Individu Cerita Rakyat Timun Mas Bahasa Jawa


No Nama Profil Pelajar Pancasila Jumlah Nilai Keterangan
Santun Kreatif Mandiri Kritis Skor

Pengamatan Kelompok Cerita Rakyat Timun Mas Bahasa Jawa


No Kelompok Profil Pelajar Pancasila Jumlah Nilai Keterangan
Santun Kreatif Gotong Kritis Skor
Royong

2) Asesmen Sumatf :
Gladhen :
Wangsulana pitakon ing ngisor iki nganggo basa karma kang mathuk !
1. Genea bakul-bakul padha teka sedina sadurunge sedhekah bumi Janjang?
…………………………………………………………………………………………….
2. Sapa sing nggawe jajan lan ambeng kanggo sedhekah bumi Janjang?
…………………………………………………………………………………………….
3. Sedhekah bumi Janjang tiba dina apa ?
…………………………………………………………………………………………….
4. Mbah Sakimah iku wong endi ?
…………………………………………………………………………………………….
5. Ambeng-ambeng dikumpulake dadi siji banjur diapakna ?
…………………………………………………………………………………………….
6. Kepriye carane ngajeni panganan ?
…………………………………………………………………………………………….
7. Pangendume ambeng sedhekah bumi Janjang kena kanggo titen apa ?
…………………………………………………………………………………………….
8. Sejatine sapa kang sinebut Mbah Janjang iku ?
…………………………………………………………………………………………….
9. Kepriye critane Mbah Janjang manggon ana ing Desa Janjang ?
…………………………………………………………………………………………….
10. Wayang Krucil iku wayang sing kepriye ?
…………………………………………………………………………………………….
Bahan bacaan guru dan siswa
Materi Cerita Rakyat Timun Mas:

Crita rakyat iku crita sing asale saka rakyat lan sumebar ing masyarakat. Ing jaman saiki crita
banjur ditulis ing sawijining buku.
Jinising crita rakyat iku ana werna-werna, yaiku :
1. Fabel : yaiku crita utawa dongeng sing dadi jejering lakon arupa kewan kang adat tata carane
kaya manungsa.
Tuladha : Dongeng kancil,Dongeng Peksi glathik, Dongeng si macan, lsp
2. Epos : dongeng utawa crita kang nyritakake bab kepahlawanan sawijining paraga (wira carita).
Tuladha: Sunan Kalijaga,Arya Penangsang,Pangeran Diponegoro, Mahabharata, Ramayana,
lsp
3. Mite : crita bab mistik/kepercayaan alam ghaib,bab alaming lelembut (roh alus) utawa crita sing
gegayutan karo dewa-dewi.
Tuladha : Nyi Roro Kidul, Nyi Blorong, lsp
4. Sage : crita bab paraga kan duwe kaluwihan
(gegedhug). Tuladha : Ki Ageng Sela, Jaka Tarub, lsp
5. Legendha : dongeng kang gegayutan karo dumadine alam kang ceritane mung digathuk-
gathukake.
Tuladha : Bledug Kuwu, Rawa Pening, Tangkupan Perahu, Asal-usule Blora, lsp
6. Dongeng : crita khayalan kang asipat umm.
Tuladha : Bawang Abang lan Putih, Keong Mas, lsp

Crita rakyat kang ana ing tlatah Jawa Tengah iku akeh banget. Crita rakyat kang sumebar
saindhenging Jawa Tengah iku minangka aset lan khazanah budaya. Tuladhane crita rakyat “Keong
Mas”, “Jaka Tarub”, “Timun Mas”, “Bawang Abang lan Putih”. Crita rakyat sumbere ora cetha,
mung asipat lesan utawa dari mulut ke mulut..

A. Semaken crita kang ditayangake lumantar LCD utawa diwaos dening gurumu ing ngisor
iki!
TIMUN MAS
Dhek jaman biyen ing salah sijining desa, ing desa kasebut ana Mbok Randha sing urip
dhewe ora ana putra utawa sedulur. Amarga urip dhewe Mbok Randha mau kepingin kagungan
putra. Saben dina Mbok Randha donga awan bengi ing ngarsane Gusti Allah supaya di paringi
putra. Dheweke yakin menawa panjaluke bakal dikabulake dening Gusti Hyang Widhi Wasa. Mbok
Randha, anggone donga awan bengi ing omahe kuwi mau keprungu buta sing kebeneran liwat
sacedhake kono. Buta ijo banjur nyeluk Mbok Randha supaya metu saka omahe. Mbok Randha
kaget ngerteni ana Buta Ijo ing ngarep omahe.
Buta Ijo ngomong menawa bisa nulungi menehi putra. Buta Ijo lan Mbok Randha nganakake
prajanjen. Mbok Randha bungah atine krungu kandhane Buta Ijo kuwi mau lan nyaguhi kabeh
penjaluke Buta Ijo menawa diparingi putra tenan.
Panjaluke Buta Ijo yaiku menawa putrane Mbok Randha wis gedhe dijaluk arep dipangan.
Kekarone nyetujoni prajanjen mau, sabanjure Buta Ijo iku menehi wit timun sing kudu ditandur
Mbok Randha. Sawise Buta Ijo kuwi mau lunga, Mbok Randha nandur wiji timun iku ana kebone.
Wiji kuwi dirumat lan diopeni kanthi gemati, disiram, diresiki sukete, lan dirabuk supaya cepet
thukul.
Sawise thukul lan dadi wit timun kang subur, wit timun iku mau wis padha uwoh. Ing
antarane akehe woh timun, ana salah sijine timun kang nganeh-anehi. Rupane kuning emas lan
gedhene sak guling. Timun iku banjur pecah lan ing njero timun mau ana bayi sehat kang apik lan
ayu rupane.
Mbok Randha bungah penggalihe amarga penjaluke kepingin kagungan putra wis
kaleksanan. Mbok Randha ngucapke syukur marang Gusti Allah amarga dongane wis dikabulake.
Bayi iku mau wadon, pakulitane resik alus kaya kulit timun amarga lair saka timun sing kuning kaya
emas, bayi wadon kuwi mau dijenengake Timun Mas.
Sawise Timun Mas ngancik diwasa, Mbok Randha kelingan janjine karo Buta Ijo menawa
arep menehake Timun Mas. Mbok Randha dadi susah atine, rina wengi Mbok Randha donga supaya
entuk pitulungan saka Gusti Allah. Salah sawijining wengi, Mbok Randha ngimpi ketemu
pertapa/resi ing Gunung Gandhul. Pertapa kuwi mau kang bisa nulungi supaya Timun Mas ora
dipangan Buta Ijo.
Esuke Mbok Randha tindak menyang Gunung Gandhul kaya impene. Sawise ketemu karo
pertapa/resi kaya ing impene, Mbok Randha disangoni buntelan kanggo Timun Mas. Resi kuwi mau
maringi pitutur piye carane supaya Timun Mas bisa oncat saka bebaya ngadhepi Buta Ijo. Sawise
ngucapake matur nawun Mbok Randha pamitan kondur.
Tekan omah Mbok Randha menehi buntelan kang cacahe papat, lan dituturi piye carane
nggunakake. Mbok Randha ngutus Timun Mas lunga saka omah lan mlayu sak cepet-cepete. Sawise
iku Buta Ijo kang arep njupuk Timun Mas teka ing omahe Mbok Randha. Buta Ijo muntab ngerteni
Timun Mas wis ora ono. Buta Ijo nesu lan ngamuk, kebon sing ana ing cedhak omahe Mbok Randha
dirusak lan bengok-bengok ngoyak playune Timun Mas.
Amarga Buta Ijo jangkahe amba sedhela wae Timun Mas wis meh kasil koyak. Timun Mas
banjur nguncalake buntelan sing isine wiji timun. Wiji timun kang diuncalake mau sanalika malih
dadi kebon timun kang akeh woh timune, Buta Ijo mandheg lan mangan timun sing katon seger-
seger kuwi mau sawarege nganti lali tujuan utamane yaiku ngoyak Timun Mas. Buta Ijo banjur
ngoyak Timun Mas maneh wis mlayu tekan adoh.
Amarga langkahe amba lan cepet playune, mula lagi sedhela wae Buta Ijo wis meh kasil
ngoyak Timun Mas. Buntelan sing isi dom kang diuncalake Timun Mas kasebut sedhela wae malih
dadi alas pring. Alas pring mau ngalangi playune Buta Ijo. Nanging sedhela wae alas pring mau
kasil diliwati Buta Ijo. Wusana bisa metu saka alas pring mau.
Rumangsa wis meh kecekel Buta Ijo, Timun Mas banjur nguncalake kang isih ana ing
astane, yaiku isine uyah. Sawise dibalangake marang buta galak mau, sanaliko malih dadi segara
kang amba lan jero, Buta Ijo kasil nglangi ing segara kuwi mau lan tetep ngoyak Timun Mas kang
ayu rupane. Wusana Buta Ijo kasil mentas saka segara mau. Mangerteni kahanan kang kaya
mangkene, Timun Mas isih kelingan yen ing astane isih ana buntelan siji kang durung dibalangake
Buta Ijo. Wusana Timun Mas kasil mbalangake buntelan kang pungkasan yaiku kang isine trasi.
Sanalika, buntelan kang isine trasi mau malih dadi segara lumpur kang jero banget. Buta Ijo
kecemplung ing segara lumpur mau lan kangelan mentas. Pungkasane Buta Ijo kang ngoyak Timun
Mas iku mati kleleb ing njero segara lumpur. Timun mas slamet lan urip tentrem karo Mbok
Randha.
( Kapethik lan kabesut saka : Crita Rakyat Nusantara )

Glosarium :

Daftar Pustaka :
1. Modul MGMP Bahasa Jawa SMP Kabupaten Blora.
2. Nuraini. Pepak Basa Jawa. Surakarta: Lingkar Media.
3. Daryanto. Kawruh Basa Jawa Pepak. Surabaya : Penerbit Apollo Lestari.

Mengetahui,
Kepala SMP IP AL-MUHIBBIN Guru Mata Pelajaran

__________________ __________________
NIP NIP
