Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 21 September 2018

Hari : Jumaat

Masa : 7.35 pagi -8.35 pagi

Tahun : 2 Dahlia

Bil. Murid : 28 orang

Tema : Tema 7: Pertanian dan Penternakan

Unit : Unit 20: Ternakan yang Berfaedah

Tajuk : Semut Merah dengan burung merpati

Fokus Kemahiran: Seni bahasa : Cerita

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan 4.3.2 Mempersembahkan cerita;


menyerapkan keindahan dan kesantunan
(i) cerita jenaka
bahasa serta mempersembahkannya
secara kreatif.

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. mempersembahkan cerita dengan gaya serta laras bahasa yang betul.

ii. mempersembahkan cerita secara kreatif.

1. Seni bahasa : Cerita


2. Sebutan dan Intonasi : Betul dan jelas

Pengisian kurikulum

1. Ilmu : Pertanian dan penternakan


2. Nilai : Bekerjasama,berdikari dan keberanian, rasional
3. Elemen Keusahawanan : EK 1 : Mengamalkan sikap keusahawanan
EK 1 : 1.6 Keinginan kepada maklum balas
segera
4. Kemahiran Berfikir : menjanakan idea dan menghubungkaitkan
5. Teknologi maklumat dan komunikasi : Menggunakan komputer
6. Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik dan interpersonal
7. Kemahiran Belajar Cara Belajar : memproses maklumat dan bacaan luncuran

Bahan bantu mengajar :

Bil. Jenis Jumlah

1. 1
Topeng Semut Merah
2. 1
Topeng Burung merpati
Pengetahuan
3. 1
video sedia ada :
4. 5
Sampul surat
1. Murid
5. 28
tagging pernah
6. 28 mendengar
Skrip cerita
cerita Semut
7. secukupnya
Tali Merah dan
Burung Merpati.

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti  pengajaran  dan  Catatan


masa pembelajaran
Set induksi : Dua orang pelajar akan 1. Guru akan membawa dua orang BBM :
ke dalam kelas sambil pelajar dari luar kelas. - topeng semut
memakai topeng 2. Dua orang pelajar tersebut akan - topeng burung
semut memakai topeng singa dengan merpati
dan topeng burung tikus.
merpati. 3. Mereka akan masuk ke dalam Teknik/Kaedah :
(lampiran 1) kelas sambil memberi bunyi haiwan - Perlakonan
masing-masing. - Perbincangan
Soalan yang akan 4. Berdasarkan itu, guru akan - Soal Jawab
dikemukakan : mengaitkan isi pelajaran hari ini.
1. Apakah kita akan Nilai murni :
belajar hari ini? • Keberanian
• Berdikari
Jangkaan jawapan :
1. mengenai kerbau Kemahiran berfikir :
dan lembu •Menghubungkaitkan

Tajuk : Semut Merah Kecerdasan Pelbagai


dan burung merpati • kinestatik
 
Langkah 1: Tayangan video : 1. Murid ditayangkan dengan video BBM:
Semut dan burung mengenai ‘ Semut dan burung - video
merpati. merpati.
( lampiran 2) 2. Murid diminta untuk memberi Strategi:
tumpuan yang baik. -Berpusatkan bahan

Teknik :
Perbincangan,
bersoal jawab

Nilai murni:
Berdikari, Keberanian

Kemahiran berfikir :
Memahami

Langkah 2 Aktiviti secara 1. Murid diedarkan dengan skrip Strategi:


berpasangan: cerita. Berpusatkan Murid
Melakonkan cerita 2. Secara berkumpulan, murid dan Bahan
dengan menggunakan diminta untuk membuat latihan bagi
skrip cerita cerita tersebut. Nilai:
( lampiran 3) - Berdikari
- Keberanian
Watak:
- semut Teknik:
- burung merpati Pelakonan
- pemburu Perbincangan
Soal jawab

Kemahiran berfikir:
Menghubungkaitkan
Memproses
maklumat.

Langkah 3 Persembahan murid 1. Guru akan mengedarkan tagging BBM :


watak apabila murid membuat - sampul surat
Tagging : persembahan. - tagging watak
Semut, burung 2. Murid akan membuat -skrip cerita
merpati, pemburu persembahan. -tali
3. Guru akan menilai hasil murid.
Strategi:
Berpusatkan Murid
dan Bahan

Nilai:
- Berdikari
- Keberanian
Teknik:
Pelakonan
Perbincangan
Soal jawab

Kemahiran berfikir:
memproses
maklumat.

Penutup Kognitif: 1. Murid dipilih secara rawak untuk Nilai:


merumuskan isi pelajaran yang Kasih sayang
Rumusan isi pelajaran telah dipelajari.
soalan. 2. Guru memberikan kata –kata
1. Apakah kita telah pujian.  
belajar hari ini?

Jangkaan jawapan
1. Sang Lembu dengan
Sang Kerbau

Pujian atas usaha dan


kejayaan

Penekanan nilai
