Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 3 Afektif
Tarikh : 11 OGOS 2008
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 30 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Pendidikan Moral
Tajuk : Kisah Sang Kancil dan Buaya
Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang baik dan jelas.
Aras 3 i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan
gaya penyampaian yang sesuai.

Fokus Sampingan
1.2 Bertanya dan menjawab sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 1 i. Mengemukakan soalan dengan menggunakan kata tanya dan
tanpa kata tanya untuk mendapatkan penjelasan.

Objektif Pelajaran: Pada akhir pelajaran ini murid dapat:


i. Menyampaikan cerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan
gaya penyampaian yang sesuai. .
ii. Membaca pantas sekurang-kurangnya dengan 80% sebutan dan intonasi yang
betul berdasarkan teks yang bertajuk ‘Sang Kancil dengan Buaya’.
Sistem Bahasa: Tatabahasa : kata hubung
Kosa kata : cerdik, kelakuan, tolong-menolong, kebijaksanaan
Pengisian Kurikulum:
 Ilmu : Kajian Tempatan. Pendidikan Islam
 Nilai : bekerjasama, berterima kasih
 Kemahiran Berfikir : mencirikan
 Belajar Cara Belajar : bacaan mekanis, bercerita.
Bahan Bantu Mengajar: Video ‘Sang kancil dan Buaya
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mendengar cerita tentang Sang Kancil
dengan Buaya.

Isi Strategi Catatan


Kecerdasan pelbagai
Set Induksi 1. Guru menayangkan video  Muzik
tentang Sang Kancil
Tayangan video Sang dengan Buaya. Nilai murni :
Kancil dan Buaya. 2. Murid diminta menonton  Tolong-menolong
dan menghayati nilai murni  Berbuat baik
yang terdapat dalam video
 Bijaksana
tersebut.
http://www.youtube.com/
3. Guru bersoal jawab dengan
watch?v=Ixtz8_1JXvc
murid tentang nilai murni
yang terdapat di dalam
cerita tersebut.

Langkah 1 1. Setiap murid akan Kontekstual


diberikan petikan cerita Kecerdasan Pelbagai
Bacaan teks Sang Sang Kancil dengan  Interpersonal
Kancil dan Buaya Buaya.
C:\Users\jeck\ 2. Murid dihendaki membaca Teknik bacaan
Desktop\SANG sepintas lalu bagi  Skimming
KANCIL DAN mendapatkan
SANG BUAYA.docx gambaran awal teks.
1. Murid hanya menumpukan
bahan / teks kepada tajuk
besar, gambar, simbol,
ilustrasi, grafik dan
pemenggalan teks serta
panjang teks.
2. Murid menggunakan
teknik bacaan skimming.

Langkah 2 Aktiviti 1 Nilai:


1. Murid menyenaraikan  Bijaksana
soalan-soalan berkaitan
dengan cerita melalui Belajar cara belajar
tinjauan serta pengamatan  Mencirikan
dan tontonan video yang
telah dilihat.
2. Soalan mesti berkaitan
dengan teks dan cerita
yang ditonton.
3. Murid membaca bersama-
sama guru.

Belajar Cara Belajar


Langkah 3 1. Guru membaca teks  Membuat rujukan
tersebut terlebih dahulu.  Mencirikan
2. Murid membaca
bersama-sama guru. Kecerdasan Pelbagai:
3. Murid dikehendaki  Interpersonal
membaca kembali secara
serius dan memberi Membaca mekanis
tumpuan kepada teks
yang dibaca.
4. Murid mencari jawapan
kepada soalan yang
disenaraikan dan
menyenaraikan soalan
tambahan.
Langkah 4 1. Murid diminta mengingat Kecerdasan Pelbagai
kembali sebahagian  Interpersonal
Karangan yang maklumat yang terdapat  Intrapersonal
bertajuk ‘Sang Kancil dalam teks.
yang bijaksana’dan 2. Murid menyenaraikan
Sang Buaya’ maklumat yang
berkaiatan dengan
soalan.
3. Murid diminta
menbandingkan
ketepatan jawapan
sebelum dan selepas
membaca teks.

Langkah 5 1. Murid diminta membaca Aktivi Teater Pembaca


semula soalan dan Kontekstual - menghubungkait
jawapan yang ditulis .
2. Guru mengadakan teknik
Teater Pembaca.
Sekumpulan murid
dipilih untuk membaca
skrip cerita
dengan menggunakan
sebutan, nada dan
intonansi yang betul bagi
mengambarkan situasi
cerita.
3. Seorang murid dipilih
untuk membaca skrip
sambil melakukan gerak
aksi yang sesuai dengan
isi cerita.
4. Murid-murid lain diminta
membuat penilaian.

Penutup 1. Guru menayangkan video Kecerdasan pelbagai


tersebut sekali lagi.  Muzik
2. Guru bersoal jawab dengan Nilai murni :
murid untuk menguji  Tolong-menolong
kefahaman mereka tentang  Berbuat baik
nilai murni yang terdapat
 Bijaksana
dalam klip video itu.
Buku latihan pemahaman
3. Murid menjawab soalan
pemahaman dalam buku
latihan.
4. Murid diminta membuat
synopsis ‘Sang Kancil dan
Buaya’ di dalam buku
latihan.
