eRPH UNIT 4
eRPH UNIT 4
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
1
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
2
MATA PELAJARAN Sains KELAS:
TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
TEMA Sains Hayat KEHADIRAN MURID:
TAJUK 4.0 Interaksi Antara Hidupan
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Interaksi Antara Haiwan
STANDARD 4.1.3 Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi simbiosis antara haiwan.
PEMBELAJARAN 4.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang interaksi antara haiwan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
• Menjelaskan maksud simbiosis bagi haiwan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
Menjelaskan dengan contoh jenis interaksi simbiosis bagi haiwan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Guru memberikan sekeping gambar interaksi simbiosis antara haiwan kepada murid (di
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dalam kumpulan).(gambar yang berbeza setiap kumpulan)
i. Kucing dan sengkenit
ii. Ikan jerung dan ikan remora
iii. Buaya dan burung
iv. Ikan badut dan buran
Murid berbincang dan menulis di dalam peta i-Think yang sesuai.
i. Jenis interaksi
ii. Penerangan
Wakil murid daripada setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
3
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
4
MATA PELAJARAN Sains KELAS:
TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
TEMA Sains Hayat KEHADIRAN MURID:
TAJUK 4.0 Interaksi Antara Hidupan
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Interaksi Antara tumbuhan
STANDARD 4.2.1 Memerihalkan factor persaingan antara hubungan dengan menjalankan penyiasatan.
PEMBELAJARAN 4.2.3 Menjelaskan pemerhatian tentang interaksi antara tumbuhan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
• Mengitlak factor persaingan tumbuhan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
Menjelaskan factor persaingan antara tumbuhan.
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Murid sumbang saran faktor persaingan antara tumbuhan dengan melengkapkan peta
PEMUDAHCARAAN (PdPc) bulatan.
Murid menjalankan penyiasatan mengikut stesen bagi mengkaji faktor persaingan antara
tumbuhan. (Aktiviti di dalam buku teks)
i. Stesen 1 – Tumbuhan bersaing untuk mendapatkan ruang (ms 59)
ii. Stesen 2 – Tumbuhan bersaing untuk mendapatkan air (ms 60)
iii. Stesen 3 – Tumbuhan bersaing untuk mendapatkan cahaya (ms 60)
iv. Stesen 4 – Tumbuhan bersaing untuk mendapatkan nutrien (ms61)
Murid menjawab soalan berdasarkan setiap stesen yang diberikan.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
5
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
6
MATA PELAJARAN Sains KELAS:
TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
TEMA Sains Hayat KEHADIRAN MURID:
TAJUK 4.0 Interaksi Antara Hidupan
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Interaksi Antara tumbuhan
STANDARD 4.2.2 Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi simbiosis antara tumbuhan.
PEMBELAJARAN 4.2.3 Menjelaskan pemerhatian tentang interaksi antara tumbuhan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
• Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi symbiosis bagi tumbuhan.
• Membuat rumusan tentang interaksi antara haiwan dan interaksi antara tumbuhan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
Menjelaskan dengan contoh jenis interaksi simbiosis bagi tumbuhan
Menyatakan kepentingan interaksi antara hidupan kepada ekosistem
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Di dalam kumpulan kecil, murid dibekalkan dengan gambar satu jenis tumbuhan yang
PEMUDAHCARAAN (PdPc) berbeza
i. Pokok paku langsuyar
ii. Pokok dedalu
iii. Pokok kelapa
iv. Pokok mangga
v. Pokok orkid
vi. Bunga pakma
Murid bergabung dengan kumpulan lain yang boleh membentuk interaksi simbiosis.
Murid mengenalpasti jenis interaksi simbiosis yang terlibat dalam kumpulan yang besar.
Murid melukis gambar kedua-dua tumbuhan yang dapat menunjukkan interaksi
simbiosisnya.
Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
7
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU