Anda di halaman 1dari 23

RANCANGAN PELAJARAN MINGGUAN

PENGGAL 1
MINGGU 15
TARIKH 09/07/2023 – 14/07/2023
MATA PELAJARAN TINGKATAN TAJUK
BIDANG PEMBELAJARAN : SUKATAN DAN GEOMETRI
Matematik 2UPM
TAJUK / NILAI : 4.0 POLIGON

BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI


Matematik 3UiTM
TAJUK 4 : LUKISAN BERSKALA

BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI


Matematik 3UM
TAJUK 4 : LUKISAN BERSKALA
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
Sains 2UM BIDANG PEMBELAJARAN 3 : NUTRISI
BIDANG PEMBELAJARAN 4: KESIHATAN MANUSIA
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
Sains 2USM BIDANG PEMBELAJARAN 3 : NUTRISI

AKTIVITI KOKURIKULUM HARI / MASA


PERSATUAN PANDU PUTERI RABU 2.30-4.00 – CLEANUP DAY / FRAME GAMBAR
RABU 4.00 -5.00 – KUTIPAN BAHAN KITAR SEMULA OLEH
SKUAD KITAR SEMULA
ALAM FLORA
SELASA 5.00-6.00 - PADANG DBKL
PERMAINAN BOLA JARING

LAIN-LAIN -

T/TANGAN GURU T/TANGAN PENGETUA

………………………………………
……………………………………… NOR AYU BINTI ADNI
NAMA GURU : NADIA AZWA BINTI OTHMAN PENGETUA
JAWATAN :PPP DG 44 SMK WANGSA MAJU SEKSYEN 2
SMK WANGSA MAJU SEKSYEN 2
2UM
Sains
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : ISNIN TARIKH : 09/7/2023 MASA : 8.00-9.00


KELAS : 2 UM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : -/21
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 4.0 KESIHATAN MANUSIA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

4.1.1
Murid dapat:
Membezakan dan berkomunikasi mengenai
● Menyatakan definisi penyakit berjangkit dan penyakit tidak
penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit .
berjangkit.
4.1.2
● Menerangkan tentang kaedah penularan penyakit berjangkit
Menerangkan bagaimana penyakit berjangkit
melalui : air, udara dan sentuhan dengan betul.
disebarkan.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
Murid diberikan beberapa contoh penyakit. Murid membanding bezakan penyakit- dan semasa
penyakit yang telah ditunjukkan. kelas.

TEKNIK
 Murid memahami kaedah penyebaran penyakit berjangkit:
SAYA JAWAB,
1) Air – taun/kolera, SAYA TULIS,
AKTIVITI 2) Udara – TB, H1N1, SARS, Selsema, SAYA
UTAMA 3) Sentuhan- Kurap, panau, TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(60 minit) Melalui tayangan video.
Murid membuat rumusan tentang langkah-langkah yang perlu diambil untuk mengelakkan
penyebaran penyakit tersebut.
 Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP pada hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit)  Sebagai pengayaan murid diminta untuk menyiapkan nota. TULIS, & SAYA
INGAT
● PDPC ditangguhkan kerana CRK.
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : RABU TARIKH : 11/7/2023/2023 MASA : 7.30-8.30


KELAS : 2 UM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : 20/21
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 3.0 NUTRISI
STANDARD KANDUNGAN

3.3 Sistem pencernaan manusia


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

3.3.1 Murid dapat:


Menghuraikan dan berkomunikasi mengenai ● Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menunjukkan tindakan
pencernaan. enzim dalam air liur terhadap kanji.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
Murid mengingat kembali keputusan ujian iodin dan ujian benedict yang telah dilakukan dan semasa
sebelum ini. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
Murid diberikan taklimat tentang pelaksanaan ujikaji. SAYA TULIS,
AKTIVITI Murid membuat jangkaan awal tentang hasil ujikaji. SAYA
UTAMA Murid mencatat keputusan ujikaji. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(61 minit) Murid menonton video penyerapan makanan tercerna di dalam usus kecil dan
membandingkan dengan ujikaji yang telah dilaksanakan.

 Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP pada hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit)  Sebagai pengayaan murid diminta untuk menyiapkan nota. TULIS, & SAYA
INGAT
Objektif tercapai. 20/21 murid berjaya melaksanakan ujikaji dengan baik. Hasil ujian benedict
dibiarkan sehingga kelas akan datan untuk memperolehi keputusan mendakan merah bata.
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : JUMAAT TARIKH : 14/7/2023/2023 MASA : 9.00-10.00


KELAS : 2 UM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : 19/21
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 4.0 KESIHATAN MANUSIA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

4.1.1
Murid dapat:
Membezakan dan berkomunikasi mengenai
● Menyatakan definisi penyakit berjangkit dan penyakit tidak
penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit .
berjangkit.
4.1.2
● Menerangkan tentang kaedah penularan penyakit berjangkit
Menerangkan bagaimana penyakit berjangkit
melalui : air, udara dan sentuhan dengan betul.
disebarkan.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
Murid diberikan beberapa contoh penyakit. Murid membanding bezakan penyakit- dan semasa
penyakit yang telah ditunjukkan. kelas.

TEKNIK
 Murid memahami kaedah penyebaran penyakit berjangkit:
SAYA JAWAB,
1) Air – taun/kolera, SAYA TULIS,
AKTIVITI 2) Udara – TB, H1N1, SARS, Selsema, SAYA
UTAMA 3) Sentuhan- Kurap, panau, TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(62 minit) Melalui tayangan video.
Murid membuat rumusan tentang langkah-langkah yang perlu diambil untuk
mengelakkan penyebaran penyakit tersebut.
 Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP pada hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit)  Sebagai pengayaan murid diminta untuk menyiapkan nota. TULIS, & SAYA
INGAT
15/17 orang murid berjaya menerangkan kaedah jangkitan penyakit melalui air, udara dan
sentuhan. Kaedah jangkitan melalui vektor akan di sambung pada pdpc akan datang.
REFLEKSI
2USM
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : ISNIN TARIKH : 9/7/2023/2023 MASA : 11.30-12.30


KELAS : 2 USM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : 26/30
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 3.0 NUTRISI
STANDARD KANDUNGAN

3.1 Kelas makanan


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:


3.1.2 ● Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menguji kehadiran
Menguji kehadiran kanji, glukosa, protein dan kanji (larutan iodin), glukosa (larutan Benedict), protein (bahan
lemak dalam makanan. uji Millon) dan lemak (ujian alkohol-emulsi).

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai kaedah eksperimen. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
Murid Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menguji kehadiran kanji dengan menggunakan SAYA TULIS,
AKTIVITI larutan iodin, glukosa (larutan Benedict), protein (bahan uji Millon) dan lemak (ujian alkohol- SAYA
UTAMA emulsi). TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(63 minit) Murid membuat pemerhatian dan mencatat keputusan dalam jadual.
 Murid membuat perbincangan di dalam kumpulan

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang tajuk yang dipelajari pada hari ini. TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP Sebagai pengayaan, murid diminta untuk menyiapkan nota. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT
PdPC ditangguhkan kerana CRK
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : SELASA TARIKH : 10/7/2023/2023 MASA : 12.30-1.30


KELAS : 2 USM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : /30
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 3.0 NUTRISI
STANDARD KANDUNGAN

3.1 Kelas makanan


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:


3.1.2 ● Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menguji kehadiran
Menguji kehadiran kanji, glukosa, protein dan kanji (larutan iodin), glukosa (larutan Benedict), protein (bahan
lemak dalam makanan. uji Millon) dan lemak (ujian alkohol-emulsi).

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai kaedah eksperimen. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
Murid Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menguji kehadiran kanji dengan menggunakan SAYA TULIS,
AKTIVITI larutan iodin, glukosa (larutan Benedict), protein (bahan uji Millon) dan lemak (ujian alkohol- SAYA
UTAMA emulsi). TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(64 minit) Murid membuat pemerhatian dan mencatat keputusan dalam jadual.
Murid membuat perbincangan di dalam kumpulan

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang tajuk yang dipelajari pada hari ini. TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP Sebagai pengayaan, murid diminta untuk menyiapkan nota. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT
Objektif tercapai. 27/30 orang murid berjaya menguasai tajuk pencernaan manusia.
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : RABU TARIKH : 11/7/2023/2023 MASA : 8.30-9.30


KELAS : 2 USM MATA PELAJARAN : SAINS KEHADIRAN MURID : -
TEMA 1 : PENYELENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP
BIDANG PEMBELAJARAN : 3.0 NUTRISI
STANDARD KANDUNGAN

3.3 Sistem pencernaan manusia


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

3.3.1 Murid dapat:


Menghuraikan dan berkomunikasi mengenai ● Menjalankan penyiasatan saintifik untuk menunjukkan tindakan
pencernaan. enzim dalam air liur terhadap kanji.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
Murid mengingat kembali keputusan ujian iodin dan ujian benedict yang telah dilakukan dan semasa
sebelum ini. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
Murid diberikan taklimat tentang pelaksanaan ujikaji. SAYA TULIS,
AKTIVITI Murid membuat jangkaan awal tentang hasil ujikaji. SAYA
UTAMA Murid mencatat keputusan ujikaji. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(65 minit) Murid menonton video penyerapan makanan tercerna di dalam usus kecil dan
membandingkan dengan ujikaji yang telah dilaksanakan.

 Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP pada hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit)  Sebagai pengayaan murid diminta untuk menyiapkan nota. TULIS, & SAYA
INGAT
Objektif tercapai. 26/30 murid berjaya melaksanakan ujikaji dengan baik. Hasil ujian benedict
dibiarkan sehingga kelas akan datan untuk memperolehi keputusan mendakan merah bata.
REFLEKSI
2UPM
Matematik
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : ISNIN TARIKH : 9/7/2023 MASA : 1.00-1.30


KELAS : 2 UPM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 28
BIDANG PEMBELAJARAN : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 POLIGON SEKATA
STANDARD KANDUNGAN

4.2 Sudut Pedalaman dan Sudut Peluaran Poligon


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Murid dapat:
Di akhir PdPR, murid akan dapat:
4.2.1 Menerbitkan rumus hasil tambah sudut ● mengenalpasti bilangan setiap segitiga di dalam poligon dengan
pedalaman suatu poligon.
betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak.
sentiasa
murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada
PEMULA bersedia
kelas akan datang.
(5 minit) sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai maksud sudut pedalaman dan sudut peluaran melalui
kelas.
gambarajah segitiga.
TEKNIK
SAYA JAWAB,
SAYA TULIS,
AKTIVITI  murid menjalankan aktiviti ransangan minda dengan meneroka bilangan setiap segi tiga di SAYA
UTAMA dalam suatu poligon di atas kertas warna. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(60 minit)  Kertas warna kemudian dikoyakkan dan bucu-bucu dicantumkan semula untuk
memperolehi hasil tambah bagi semua sudut.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) Sebagai pengayaan, contoh yang telah diterangkan semasa kelas tadi perlu disalin semula di TULIS, & SAYA
dalam buku nota INGAT
PdPC ditangguhkan kerana CRK
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : SELASA TARIKH : 10/7/2023 MASA : 10.30-11.30


KELAS : 2 UPM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 28
BIDANG PEMBELAJARAN : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 POLIGON SEKATA
STANDARD KANDUNGAN

4.2 Sudut Pedalaman dan Sudut Peluaran Poligon


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Murid dapat:
Di akhir PdPR, murid akan dapat:
4.2.1 Menerbitkan rumus hasil tambah sudut ● mengenalpasti bilangan setiap segitiga di dalam poligon dengan
pedalaman suatu poligon.
betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak.
sentiasa
murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada
PEMULA bersedia
kelas akan datang.
(5 minit) sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai maksud sudut pedalaman dan sudut peluaran melalui
kelas.
gambarajah segitiga.
TEKNIK
SAYA JAWAB,
SAYA TULIS,
AKTIVITI  murid menjalankan aktiviti ransangan minda dengan meneroka bilangan setiap segi tiga di SAYA
UTAMA dalam suatu poligon di atas kertas warna. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(60 minit)  Kertas warna kemudian dikoyakkan dan bucu-bucu dicantumkan semula untuk
memperolehi hasil tambah bagi semua sudut.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) Sebagai pengayaan, contoh yang telah diterangkan semasa kelas tadi perlu disalin semula di TULIS, & SAYA
dalam buku nota INGAT
Objektif tercapai.
28 orang murid berjaya membuktikan hasil tambah sudut pedalaman suatu poligon = (n-2)
REFLEKSI
x1800
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : RABU TARIKH : 11/7/2023 MASA : 10.30-11.30


KELAS : 2 UPM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 29
BIDANG PEMBELAJARAN : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 POLIGON SEKATA
STANDARD KANDUNGAN

4.2 Sudut Pedalaman dan Sudut Peluaran Poligon


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:


4.2.1 Menerbitkan rumus hasil tambah sudut
pedalaman suatu poligon. ● mengira bilangan setiap segitiga di dalam poligon dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak.
sentiasa
murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada
PEMULA bersedia
kelas akan datang.
(5 minit) sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai maksud sudut pedalaman dan sudut peluaran melalui
kelas.
gambarajah segitiga.
TEKNIK
SAYA JAWAB,
SAYA TULIS,
AKTIVITI SAYA
 Daripada aktiviti ransangan minda ,murid mengaitkan jadual yang dilengkapkan dengan TERANGKAN &
UTAMA
bilangan segitiga yang terbentuk bagi setiap poligon di dalam contoh 2. SAYA FAHAM
(60 init)
 Murid diperkenalkan dengan nama-nama poligon yang mempunyai 3 sisi sehingga 20 sisi.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) Sebagai pengayaan, contoh yang telah diterangkan semasa kelas tadi perlu disalin semula di TULIS, & SAYA
dalam buku nota INGAT
Objektif tercapai.
24 orang murid berjaya mengira bilangan segitiga yang terbentuk bagi setiap poligon yang
REFLEKSI
berlainan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : KHAMIS TARIKH : 13/7/2023 MASA : 10.30-11.30


KELAS : 2 UPM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 29
BIDANG PEMBELAJARAN : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 POLIGON SEKATA
STANDARD KANDUNGAN

4.2 Sudut Pedalaman dan Sudut Peluaran Poligon


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:


4.2.1 Menerbitkan rumus hasil tambah sudut
pedalaman suatu poligon. Menghitung nilai suatu sudut bagi setiap poligon dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid mengingat kembali sudut pedalaman dan sudut peluaran. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
SAYA TULIS,
AKTIVITI  Murid melaksanakan latihan di dalam contoh 3 , mencari nilai sudut X bagi pentagon SAYA
UTAMA dengan bimbingan guru. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
init)  Murid diminta melaksanakan 1 latihan mencari nilai sudut x bagi segi empat untuk
menguji kefahaman murid.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) Sebagai pengayaan, contoh yang telah diterangkan semasa kelas tadi perlu disalin semula di TULIS, & SAYA
dalam buku nota INGAT
Objektif tercapai.
24 orang murid berjaya mengira nilai suatu sudut bagi suatu poligon dengan betul.
REFLEKSI
3UiTM
Matematik
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA :
MINGGU : 15 HARI : SELASA TARIKH : 10/7/2023
9.00-10.00
KELAS : 3 UiTM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 19/22
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat:


Murid dapat:
4.1.1 Mengkaji dan menerangkan hubungan
● Membandingkan lukisan suatu objek dengan keadaan semua
antara ukuran sebenar objek dan lukisan
ukuran dalam lukisan adalah berkadaran dengan ukuran pada
pelbagai saiz objek tersebut, dan seterusnya
objek.
menerangkan maksud lukisan berskala.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak.
sentiasa
murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada
PEMULA bersedia
kelas akan datang.
(5 minit) sebelum
dan semasa
Murid diterangkan mengenai hubungan antara ukuran sebenar objek dengan lukisan
kelas.
melalui contoh penggunaan aplikasi waze di dalam telefon dan peta negara Malaysia.
TEKNIK
• Murid menjalankan aktiviti penerokaan di dalam contoh 1 dengan menggunakan SAYA JAWAB,
3 rajah lukisan dan 1 objek yang berlainan saiz. SAYA TULIS,
AKTIVITI SAYA
• Daripada aktiviti tersebut murid membuat kesimpulan sisi lukisan adalah TERANGKAN &
UTAMA
mengikut suatu skala yang berkadaran manakala saiz semua sudut adalah tidak SAYA FAHAM
(60 init)
berubah.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) Sebagai latihan, murid diminta melaksanakan uji minda 4.1a di dalam buku latihan. TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tercapai .19 murid dapat mengenalpasti lukisan berskala kepada suatu objek dengan betul.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA :
MINGGU : 15 HARI : KHAMIS TARIKH : 5/2023
7.30-8.30
KELAS : 3 UiTM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 19/21
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:

4.1.3 Menentukan skala, ukuran objek atau ukuran ● Menentukan skala, ukuran objek dan ukuran lukisan berskala
lukisan berskala. pada grid segi empat sama dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid mengingat kembali rumus skala = 1/n = ukuran lukisan/ ukuran objek. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
• murid diterangkan mengenai contoh 2 dengan bimbingan guru. SAYA TULIS,
AKTIVITI SAYA
• Murid cuba menjawab soalan contoh 3 tanpa merujuk kepada buku teks. TERANGKAN &
UTAMA
• Murid membandingkan contoh 2 dan 3. SAYA FAHAM
(61 init)

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tercapai .20 murid berjaya menjawab soalan untuk menentukan skala dalam bentuk 1:n

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU : 15 HARI : JUMAAT TARIKH : 13/7/2023 MASA :


8.30-9.00
11.30 -12.30
KELAS : 3 UiTM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 19
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:

4.1.3 Menentukan skala, ukuran objek atau ukuran ● Menentukan skala, ukuran objek dan ukuran lukisan berskala
lukisan berskala. pada grid segiempat sama yang berlainan saiz dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. Murid akan
murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada sentiasa
PEMULA kelas akan datang. bersedia
(5 minit) sebelum
Murid mengingat kembali rumus skala = 1/n = ukuran lukisan/ ukuran objek. dan semasa
kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
• murid diterangkan mengenai contoh 4 dengan bimbingan guru. SAYA TULIS,
AKTIVITI • Murid cuba menjawab soalan contoh 5 tanpa merujuk kepada buku teks. SAYA
UTAMA • Murid membandingkan contoh 4 dan 5. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(62 init) • Contoh 5 memerlukan murid untuk mengingat kembali tentang theorem
phytagoras.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tercapai .20 murid berjaya menjawab soalan untuk menentukan skala dalam bentuk 1:n bagi grid segi empat
sama berlainan saiz.
3UM
Matematik
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA :
MINGGU : 15 HARI : ISNIN TARIKH : 9/7/2023
2.00-3.00
KELAS : 3 UM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 16/16
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:

4.1.3 Menentukan skala, ukuran objek atau ukuran ● Menentukan skala, ukuran objek dan ukuran lukisan berskala
lukisan berskala. pada grid segi empat sama dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid mengingat kembali rumus skala = 1/n = ukuran lukisan/ ukuran objek. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
• murid diterangkan mengenai contoh 2 dengan bimbingan guru. SAYA TULIS,
AKTIVITI SAYA
• Murid cuba menjawab soalan contoh 3 tanpa merujuk kepada buku teks. TERANGKAN &
UTAMA
• Murid membandingkan contoh 2 dan 3. SAYA FAHAM
(63 init)

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tidak tercapai kerana CRK. PdPC akan disambung pada kelas akan datang.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA :
MINGGU : 15 HARI : SELASA TARIKH : 10/7/2023
7.30-8.30
KELAS : 3 UM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 16/17
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:

4.1.3 Menentukan skala, ukuran objek atau ukuran ● Menentukan skala, ukuran objek dan ukuran lukisan berskala
lukisan berskala. pada grid segi empat sama dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid mengingat kembali rumus skala = 1/n = ukuran lukisan/ ukuran objek. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
• murid diterangkan mengenai contoh 2 dengan bimbingan guru. SAYA TULIS,
AKTIVITI SAYA
• Murid cuba menjawab soalan contoh 3 tanpa merujuk kepada buku teks. TERANGKAN &
UTAMA
• Murid membandingkan contoh 2 dan 3. SAYA FAHAM
(64 init)

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tercapai 16 murid berjaya menjawab soalan untuk menentukan skala dalam bentuk 1:n
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA :
MINGGU : 15 HARI : KHAMIS TARIKH : 12/7/2023
12.30-1.30
KELAS : 3 UM MATA PELAJARAN : Matematik KEHADIRAN MURID : 16
BIDANG : SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK / NILAI : 4.0 LUKISAN BERSKALA
STANDARD KANDUNGAN

4.1 Lukisan Berskala


OBJEKTIF PEMBELAJARAN / STANDARD
KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

Di akhir PdPR, murid akan dapat: Murid dapat:

4.1.3 Menentukan skala, ukuran objek atau ukuran ● Menentukan skala, ukuran objek dan ukuran lukisan berskala
lukisan berskala. pada grid segiempat sama yang berlainan saiz dengan betul.

AKTIVITI IMPAK
Murid akan
Sebelum kelas bermula, Buku nota, buku latihan dan buku teks murid akan disemak. sentiasa
PEMULA murid yang tidak membawa peralatan tersebut akan diberi amaran untuk membawa pada bersedia
(5 minit) kelas akan datang. sebelum
dan semasa
Murid mengingat kembali rumus skala = 1/n = ukuran lukisan/ ukuran objek. kelas.

TEKNIK
SAYA JAWAB,
• murid diterangkan mengenai contoh 4 dengan bimbingan guru. SAYA TULIS,
AKTIVITI • Murid cuba menjawab soalan contoh 5 tanpa merujuk kepada buku teks. SAYA
UTAMA • Murid membandingkan contoh 4 dan 5. TERANGKAN &
SAYA FAHAM
(65 init) • Contoh 5 memerlukan murid untuk mengingat kembali tentang theorem
phytagoras.

Murid diminta untuk membuat rumusan tentang perkongsian ilmu yang telah dipelajari pada TEKNIK SAYA
DENGAR, SAYA
PENUTUP hari ini. LIHAT, SAYA
(5 minit) TULIS, & SAYA
INGAT

REFLEKSI

Objektif tercapai .20 murid berjaya menjawab soalan untuk menentukan skala dalam bentuk 1:n bagi grid segi empat
sama berlainan saiz.
