Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2


MINGGU 4 TARIKH / HARI 11/4/2022 ISNIN
KELAS 2 STEPHEN KALONG MASA 0800 – 0830 1130 - 1230
STRATEGI PdP - TERBEZA, KB-Mengecam EMK : ILMU Nilai murni
KBAT Menilai EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEKELUARGAAN KOD STANDARD 1.1
KANDUNGAN
UNIT 2. CERITA KELUARGA
TAJUK HOBI KELUARGA
STANDARD 1.1.1(ii) Mendengar , mengecam sebutan, memahami dan menyebut ayat
PEMBELAJARAN
majmuk dengan betul dan tepat
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Mengeja dan menyebut ayat tunggal dengan betul dan tepat berdasarkan
gambar. (Gemilang)
2. Menyebut ayat tunggal dengan betul dan tepat berdasarkan gambar.
(Terbilang)
KRITERIA 1. Mengeja dan menyebut tiga ayat tunggal dengan betul dan tepat berdasarkan
KEJAYAAN gambar. (Gemilang)
2. Menyebut enam ayat tunggal dengan betul dan tepat berdasarkan gambar.
(Terbilang)

SUMBER Buku aktiviti hlmn 9


ABM/BBM Lembaran kerja Gambar Grafik
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & Dengar)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid dan guru bersoal jawab tentang tentang hobi ahli keluarga mereka
CEMERLANG GEMILANG
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengeja ayat tunggal berdasarkan gambar 2. Murid membaca ayat tunggal berdasarkan
pada papan putih. gambar pada papan putih.
3. Murid dibimbing mengeja dan membaca ayat yang 3. Murid membaca ayat yang dibina berdasarkan
dibina berdasarkan gambar.. gambar..
4. Murid dibimbing untuk mengenal pasti ayat tunggal 4. Murid dibimbing untuk mengenal pasti ayat
dalam teks. tunggal dalam teks.
5. Murid mendengar dan menyebut/mengajuk ayat 5. Murid mendengar dan menyebut/mengajuk ayat
tunggal dengan betul dan tepat. (KBAT) tunggal dengan betul dan tepat. (KBAT)
6. Murid menyiapkan latihan pada buku aktiviti (PBD) 6. Murid menyiapkan latihan pada buku aktiviti
7. Secara individu, murid bercerita tentang hobi ahli (PBD)
keluarga kepada rakan-rakan. (PAK 21) 7. Secara individu, murid bercerita tentang hobi ahli
keluarga kepada rakan-rakan. (PAK 21)
PAK-21 PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya) Brain Racking (Fikirkannya)
Penutup
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengukuhan / pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
TP4
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid mengeja suku kata. Mengecam ayat Menyenaraikan hobi keluarga pada hujung minggu.
tunggal. Membaca ayat tunggal
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
MINGGU 4 TARIKH / HARI 12/4/2022 SELASA
KELAS 2 STEPHEN KALONG MASA 0800 – 0900 1030 - 1100
STRATEGI PdP - TERBEZA, KB-Mengecam EMK : ILMU Nilai murni
KBAT Menilai EMK: NILAI - Kebersihan fizikal dan
mental
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEKELUARGAAN KOD STANDARD 2.1
KANDUNGAN
UNIT 2. CERITA KELUARGA
TAJUK Kenangan Sukaneka
STANDARD 2.1.1(iii) Membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Membaca perenggan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
(Gemilang)
2. Membaca perenggan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
(Terbilang)
KRITERIA 1. Murid berjaya membaca empat perkataan dan dua ayat dengan sebutan yang
KEJAYAAN betul dan intonasi yang tepat.
2. Murid berjaya membaca lapan perkataan dan lima ayat dengan sebutan yang
betul dan intonasi yang tepat.

SUMBER Buku Teks: 8


ABM/BBM Lembaran kerja - -
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid bermain permainan ‘Building Blocks’. Mereka diminta untuk mencantumkan kepingan kertas membina gambar dan
perkataan dan seterusnya membina ayat berdasarkan gambar yang telah dicantum
CEMERLANG GEMILANG
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid dibimbing mengeja dan membaca teks pada
2. Murid dibimbing mengeja dan membaca teks pada
papan tulis.
papan tulis. 3. Murid berkongsi pengalaman sukaneka yang pernah
3. Murid berkongsi pengalaman sukaneka yang pernah mereka alami. (KBAT)
4. Murid dibimbing membina perkataan daripada
mereka alami. (KBAT)
gambar yang ditunjukkan oleh guru. Murid mengeja
4. Murid dibimbing membina perkataan daripada gambar dan membaca.
yang ditunjukkan oleh guru. Murid mengeja dan 5. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja.
(PBD)
membaca.
6. Secara berkumpulan, murid diminta mereka
5. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja. (PBD) permainan sukaneka berdasarkan bahan yang
6. Secara berkumpulan, murid diminta mereka permainan disediakan oleh guru. (PAK 21)
sukaneka berdasarkan bahan yang disediakan oleh guru.
(PAK 21)
PAK-21 PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya) Brain Racking (Fikirkannya)
Penutup
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengukuhan / pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid mengeja suku kata. Membaca ayat Membaca petikan cerita.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 2
MINGGU 4 TARIKH / HARI 20/4/2022 RABU
KELAS 2 STEPHEN KALONG MASA 0800 – 0830 1100 - 1200
STRATEGI PdP - TERBEZA, KB-Mengecam EMK : ILMU Nilai murni
KBAT Menilai EMK: NILAI - Menghargai flora dan
fauna
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEKELUARGAAN KOD STANDARD 3.1
KANDUNGAN
UNIT 2. CERITA KELUARGA
TAJUK BERCUTI DI BUKIT LARUT
STANDARD - 3.1.1 (iii)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Menulis ayat dengan betulnya dan kemasnya. (Gemilang)
2. Menulis perenggan dengan betulnya dan kemasnya. (Terbilang)
KRITERIA 1. Murid berjaya menulis tiga ayat dengan betulnya dan kemasnya.
KEJAYAAN (Gemilang)
2. Murid berjaya menulis perenggan dengan betulnya dan kemasnya.
(Terbilang)

SUMBER Buku Aktiviti 1: 2-3


ABM/BBM Lembaran kerja - -
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid ditunjukkan gambar tempat menarik di Bukit Larut oleh guru.
CEMERLANG GEMILANG
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid dibimbing membina perkataan daripada gambar. 2. Murid dibimbing membina perkataan daripada
3. Murid dibimbing membina ayat mudah berdasarkan gambar.
gambar. 3. Murid dibimbing membina ayat mudah berdasarkan
4. Murid mengeja dan membaca ayat yang dibina. gambar.
5. Murid diberi penerangan oleh guru tentang perenggan. 4. Murid mengeja dan membaca ayat yang dibina.
6. Murid dibimbing untuk menulis perenggan dengan 5. Murid diberi penerangan oleh guru tentang
betul dan kemas. (KBAT) (PBD) perenggan.
7. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja. 6. Murid dibimbing untuk menulis perenggan dengan
betul dan kemas. (KBAT) (PBD)
7. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja.
PAK-21 PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya) Brain Racking (Fikirkannya)
Penutup
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengukuhan / pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
TP4
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid menulis perkataan. Menulis ayat Membina ayat

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 2
MINGGU 4 TARIKH / HARI 14/4/2022 KHAMIS
KELAS 2 STEPHEN KALONG MASA 0730 – 0800 1030 - 1130
STRATEGI PdP - TERBEZA, KB-Mengenal EMK : ILMU Nilai murni
pasti
KBAT Menilai EMK: NILAI Kesyukuran
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEKELUARGAAN KOD STANDARD 4.1
KANDUNGAN
UNIT 2. CERITA KELUARGA
TAJUK Adikku Sayang
STANDARD - 4.1.1(i)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Menyatakan maksud simpulan bahasa (Cemerlang)
2. Menuturkan dialog yang mengandungi simpulan bahasa (Gemilang)
KRITERIA 1. Murid berjaya menyatakan maksud simpulan bahasa (Cemerlang)
KEJAYAAN 2. Murid berjaya menuturkan dialog yang mengandungi simpulan bahasa
(Gemilang)

SUMBER Buku aktiviti hlm 13


ABM/BBM Lembaran kerja - -
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Pemainan bahasa. Melakonkan perkataan/simpulan bahasa.(PAK21)
CEMERLANG GEMILANG
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti muka surat 13 2. Murid diminta membuka buku aktiviti muka surat 13
3. Mengeja dan membaca simpulan bahasa. 3. Mengeja dan membaca simpulan bahasa.
4. Murid dibantu oleh guru menyatakan maksud simpulan 4. Murid dibantu oleh guru menyatakan maksud
bahasa. simpulan bahasa.
5. Murid berbincang dengan guru tentang simpulan 5. Murid berbincang dengan guru tentang simpulan
bahasa. (PAK 21) bahasa. (PAK 21)
6. Menyenaraikan simpulan bahasa pada peta buih. 6. Menyenaraikan simpulan bahasa pada peta buih.
7. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja. 7. Murid menyiapkan latihan pada lembaran kerja.
PAK-21 PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya) Brain Racking (Fikirkannya)
Penutup
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.

PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengukuhan / pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid mengeja suku kata. Membina Bina ayat menggunakan simpulan bahasa.
perkataan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 2
MINGGU 4 TARIKH / HARI 11/4/2022 ISNIN
KELAS 2 STEPHEN KALONG MASA 0800 – 0830 1130 - 1230
STRATEGI PdP - TERBEZA, KB – EMK : ILMU Nilai murni
Mencirikan
KBAT Memahami EMK: NILAI - Hemah tinggi
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEKELUARGAAN KOD STANDARD 5.1
KANDUNGAN
UNIT 2. CERITA KELUARGA
TAJUK Pertandingan Fotografi
STANDARD 5.1.1(iii)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Mengenal pasti kata ganti nama diri dengan betulnya. (Cemerlang)
2. Menyenaraikan kata ganti nama diri dengan betulnya.(Gemilang)
KRITERIA 1. Murid berjaya mengenal pasti tiga kata ganti nama diri dengan betulnya.
KEJAYAAN Cemerlang)
2. Murid berjaya menyenaraikan lima kata ganti nama diri dengan betulnya.
( (Gemilang)

SUMBER Buku teks hlmn 12 buku aktiviti 16


ABM/BBM Lembaran kerja - -
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid dipilih memperkenalkan diri di hadapan kelas. (PAK 21)
CEMERLANG GEMILANG
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mendengar rakan membaca dialog di hadapan 2. Murid diminta membuka buku teks muka surat 11.
kelas.. 3. Murid dibimbing mengenal pasti kata nama khas
3. Murid dibimbing mengenal pasti kata ganti nama diri dalam teks yang di baca.
dalam teks. 4. Murid menggunakan kata nama khas untuk
4. Murid dibimbing mengeja dan membaca kata ganti melengkapkan cerita dan menulis cerita tersebut
nama diri. dalam buku latihan. (KBAT)
5. Murid dibimbing mengisi tempat kosong 5. Murid bercerita tentang Hamters Kesayangan Hani
6. Murid menyiapkan lembaran kerja. dalam kumpulan. (PBD)
PAK-21 PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya) Brain Racking (Fikirkannya)
Penutup
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengukuhan / pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
TP4
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid menulis perkataan dengan Menulis frasa Menulis ayat dengan kemasnya.
kemasnya. dengan
kemasnya.
