Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Stephenie Fifi Anak Louis

Mata pelajaran : Fizik


Tingkatan : 4 Sains
Tarikh : 13/09/2023
Hari : Rabu
Masa : 07:40 pagi- 09:00 pagi
Bil. Murid : 21 / 21
Bidang / Tema : Tema 3- Haba
Tajuk/ Standard Kandungan : 4.3 Haba Pendam Tentu
Standard Pembelajaran :
4.3.3 Mengeksperimen untuk menentukan,
i. Haba pendam tentu pelakuran ais l f
ii.Haba pendam tentu pengewapan air l v
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini , pelajar dapat:
A. Menguasai kandungan pengetahuan
 Membandingkan haba pendam tentu pelakuran dan
haba pendam tentu pengewapan dengan betul.

B. Menguasai kemahiran saintifik


 Menentukan nilai haba pendam tentu pelakuran ais l f
dan haba pendam tentu pengewapan air l v dengan
betul.

C. Mendemostrasi sikap saintifik dan nilai murni


 Memberi fokus semasa guru memberi penerangan
mengenai eksperimen.
Konsep Saintifik : Haba Pendam Tentu
Kaedah/Teknik Pembelajaran : Eksperimen
Material/Peralatan/Sumber :
 Buku teks
 Pemanas rendam
 Corong turas
 Bikar
 Neraca elektronik
 Bekalan kuasa
 Jam randik
 Kaki retort
 Pemanas rendam berkuasa tinggi(500 W)
 Bikar
 Bekalan kuasa
Langkah Berjaga-jaga : Mengutamakan keselamatan semasa menjalankan eksperimen
Pengetahuan Sedia Ada : Haba Pendam Tentu Pelakuran dan Haba Pendam Tentu
Pengewapan
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

FASA ISI AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR CATATAN


KANDUNGAN
Permulaan /  Guru memberikan salam  Pelajar menjawab salam dan  Strategi/Teknik:
Mencungkil  Menerangkan kepada pelajar dan bertanya menjawab soalan mengenai  Pengajaran dan Teknik Ramal-
Idea definisi haba mengenai pembelajaran yang pembelajaran lepas. Perhati-Terang (POE)
(10 min) pendam tentu lepas.  Pelajar menganalisis pada gambar  Sikap saintifik dan nilai murni:
pelakuran dan haba  Guru menunjukkan gambar yang dipaparkan.  Berfikir secara kritis dan kreatif
pendam tentu jirim  Pelajar memberi respon secara lisan  Sumber pengajaran:
pengewapan dan menulis POE pada helaian kertas.  Buku teks Fizik
 POE  Pelajar memberi perhatian terhadap  Kertas gambar jirim
 Menerangkan arahan dan penerangan guru.
keadaan jirim

 Guru menjelaskan definisi haba


pendam tentu pelakuran dan
haba pendam tentu pengewapan.
 Guru mengedarkan kertas
kosong dan memberi arahan
untuk pelajar untuk melabelkan
POE pada kertas tersebut.
 Guru mengedarkan exit ticket
untuk diisi oleh pelajar
mengenai input yang diperolehi
sepanjang eksperimen
dijalankan.
 Guru meminta pelajar untuk
meramalkan apa yang berlaku
pada ais tersebut dan meminta
pelajar untuk menyatakan
pemerhatian yang berlaku untuk
mencungkil idea pelajar.
 Guru menyatakan hasil
pembelajaran kepada pelajar
dan menerangkan berkaitan
eksperimen yang dijalankan.
Penstrukturan  Eksperimen Haba  Guru membahagikan pelajar  Pelajar membentuk 5 kumpulan untuk  Strategi/Teknik:
Semula Idea Pendam Tentu kepada 5 kumpulan untuk menjalankan eksperimen.  Perbincangan berpusatkan
(30 min) Pelakuran menjalankan eksperimen.  Pelajar memberi respon terhadap pelajar
 Membincangkan  Guru menerangkan tentang arahan yang diberi dan bertanya kepada  KBAT:
nilai haba pendam eksperimen yang akan guru sekiranya ada kekeliruan atau  Menilai
tentu pelakuran dijalankan dengan lebih kurang faham tentang eksperimen yang  Mengaplikasi
dengan terperinci. dijalankan.  Menganalisis
menggunakan  Guru menerangkan prosedur  Pelajar menjalankan eksperimen Haba  Kemahiran proses sains
Pt Eksperimen Haba Pendam Pendam Tentu Pelakuran.  Meramal
rumus l=
¿¿ Tentu Pelakuran.  Pelajar mematuhi arahan langkah  Berkomunikasi
 Guru menerangkan arahan berjaga-jaga bagi mengelakkan  Memerhati
langkah berjaga-jaga semasa kecederaan.  Mentafsir data
menjalankan eksperimen.  Mengeksperimen
 Elemen Merentas Kurikulum
 Sains dan teknologi
 Nilai murni
Pengukuhan /  Eksperimen Haba  Guru menerangkan tentang  Pelajar memberi respon terhadap  Strategi/Teknik:
Aplikasi Idea Pendam Tentu eksperimen yang akan arahan yang diberi dan bertanya  Perbincangan berpusatkan
(30 min) Pengewapan dijalankan dengan lebih kepada guru sekiranya ada kekeliruan pelajar
 Membincangkan terperinci. atau kurang faham tentang  KBAT:
nilai haba pendam  Guru menerangkan prosedur eksperimen yang dijalankan.  Menilai
tentu dengan eksperimen Haba Pendam Tentu  Pelajar menjalankan eksperimen Haba  Mengaplikasi
menggunakan Pendam Tentu Pengewapan.
Pengewapan.  Menganalisis
Pt
rumus l=  Kemahiran proses sains
¿¿
 Meramal
 Berkomunikasi
 Memerhati
 Mentafsir data
 Mengeksperimen
 Elemen Merentas Kurikulum
 Sains dan teknologi
 Nilai murni

Penutup /  Rumusan  Guru membincangkan hasil  Pelajar memberi respon terhadap  Strategi/Teknik:
Refleksi eksperimen eksperimen. perbincangan.  Penyoalan seluruh kelas
(10 min)  Perbincangan  Guru merumuskan  Pelajar menjawab perbincangan hasil  Sikap saintifik dan nilai murni:
keputusan keseluruhan hasil eksperimen. eksperimen.  Peka dan membuat rumusan
eksperimen  Guru menilai tahap kefahaman  Pelajar memberi respon terhadap hasil dengan betul.
pelajar semasa menjalankan eksperimen.  Sumber pengajaran:
eksperimen.  Buku teks
 Lembaran kerja

LAMPIRAN
(nota, pentaksiran, lembaran kerja, link simulasi, etc)
1. Lembaran kerja
https://drive.google.com/file/d/1x8eApBg2eTc7u2SyE8OYEG5YB971v3le/view?usp=sharing
