Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 19/6/2023 MASA 11:10 AM – 12:40 PM
MINGGU 12 HARI Isnin KELAS TAHUN 5
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Bahagi Perpuluhan
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Perpuluhan
STANDARD 2.2.4 Membahagi perpuluhan dengan nombor hingga dua digit,100,
PEMBELAJARAN
1000, hasil bahaginya hingga tiga tempat perpuluhan
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
Membahagi lima perpuluhan dengan nombor hingga dua digit, 100, 1000, hasil bahaginya hingga
tiga tempat perpuluhan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1.Murid membaca teks dengan suara yang 5. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 5.
lantang secara bergilir-gilir. 6. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak
2. Murid menganalisis gambar dan teks di memahami soalan yang diberi
halaman buku. 7. Murid menjawab soalan cuba ini dengan
3. Murid menjalankan perbincangan tentang pasangan. Talk Partners (Rakan Berbual)
pembahagian perpuluhan. 8. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
4. Murid membahagikan melibatkan nombor ditulis di hadapan kelas.
perpuluhan yang mudah. Simulation 9. Murid lain di minta untuk menyemak
(Simulasi) jawapan mereka
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 23/6/2023 MASA 8:10 am – 9:40 am
MINGGU 12 HARI Jumaat KELAS TAHUN 5
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Tukar Nombor Bercampur dan Peratus
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus
STANDARD 2.3.1 Menukar nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
Menukar empat nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid dilatih untuk mengingat faktor
halaman buku. penyebut pecahan perseratus iaitu 5 dengan
2. Murid menjalankan perbincangan tentang 20, 4 dengan 25, 2 dengan 50 dan 10
penukaran nombor bercampur dan peratus. dengan 10.
3. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 4. 6. Murid menjawab soalan kuiz cepat. Quick
Swipe that (Tukarkannya) Quiz (Kuiz Cepat)
4. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak 7. Murid yang menjawab semua soalan
memahami soalan yang diberi dengan betul dan cepat akan diberi hadiah.

REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 23/6/2022 MASA 7:10 am – 8:40 am
MINGGU 13 HARI Khamis KELAS 5 Bestari
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Berapakah Kuantiti? Berapakah Peratus?
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus
STANDARD 2.3.2 Mengira suatu kuantiti daripada peratus hingga melebihi 100%
PEMBELAJARAN
dan sebaliknya
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengira empat kuantiti daripada peratus
1. Mengira empat kuantiti daripada peratus hingga melebihi 100% dan sebaliknya.
hingga melebihi 100% dan sebaliknya.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang berapakah kuantiti? berapakah peratus?.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks di 5. Murid diingatkan untuk menjaga kebersihan
halaman buku. diri ketika mewarnakan petak seratus.
2. Murid menjalankan perbincangan tentang 6. Murid menlengkapkan soalan cuba ini
mengira kuantiti melebihi 100%. dengan pasangan. Duplicate Double (Tiru
3. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 4. Dia)
Count (Kiralah) 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
4. Murid mewarnakan petak seratus untuk ditulis di hadapan kelas.
mencari peratus daripada kuantiti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berapakah kuantiti? berapakah peratus? dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 82-83 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21
Duplicate Double (Tiru Dia)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 21/6/2022 MASA 10:10 am – 11:10 am
MINGGU 13 HARI Selasa KELAS 5 AMANAH
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Bahagi Perpuluhan
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Perpuluhan
STANDARD 2.2.4 Membahagi perpuluhan dengan nombor hingga dua digit,100,
PEMBELAJARAN
1000, hasil bahaginya hingga tiga tempat perpuluhan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membahagi lima perpuluhan dengan
1. Membahagi lima perpuluhan dengan nombor
nombor hingga dua digit, 100, 1000, hasil
bahaginya hingga tiga tempat perpuluhan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang bahagi perpuluhan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

10. Murid membaca teks dengan suara yang 14. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 5.
lantang secara bergilir-gilir. 15. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak
11. Murid menganalisis gambar dan teks di memahami soalan yang diberi
halaman buku. 16. Murid menjawab soalan cuba ini dengan
12. Murid menjalankan perbincangan tentang pasangan. Talk Partners (Rakan Berbual)
pembahagian perpuluhan. 17. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
13. Murid membahagikan melibatkan nombor ditulis di hadapan kelas.
perpuluhan yang mudah. Simulation 18. Murid lain di minta untuk menyemak
(Simulasi) jawapan mereka
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang bahagi perpuluhan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 78-79 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Simulation (Simulasi) PAK-21
Talk Partners (Rakan Berbual)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 23/6/2022 MASA 7:40 am – 9:10 am
MINGGU 13 HARI Jumaat KELAS 5 AMANAH
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Tukar Nombor Bercampur dan Peratus
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus
STANDARD 2.3.1 Menukar nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menukar empat nombor bercampur kepada
1. Menukar empat nombor bercampur kepada peratus dan sebaliknya.
peratus dan sebaliknya.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang tukar nombor bercampur dan peratus.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

8. Murid menganalisis gambar dan teks di 12. Murid dilatih untuk mengingat faktor
halaman buku. penyebut pecahan perseratus iaitu 5 dengan
9. Murid menjalankan perbincangan tentang 20, 4 dengan 25, 2 dengan 50 dan 10
penukaran nombor bercampur dan peratus. dengan 10.
10. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 4. 13. Murid menjawab soalan kuiz cepat. Quick
Swipe that (Tukarkannya) Quiz (Kuiz Cepat)
11. Murid akan bertanya kepada guru jika tidak 14. Murid yang menjawab semua soalan
memahami soalan yang diberi dengan betul dan cepat akan diberi hadiah.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tukar nombor bercampur dan peratus dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 78-79 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Swipe that (Tukarkannya) PAK-21
Quick Quiz (Kuiz Cepat)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


MATEMATIK SK TAHUN 5
TARIKH 24/6/2022 MASA 7:40 am – 9:10 am
MINGGU 13 HARI Jumaat KELAS 5 AMANAH
TEMA Pecahan, Perpuluhan dan Peratus
TAJUK Berapakah Kuantiti? Berapakah Peratus?
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Peratus
STANDARD 2.3.2 Mengira suatu kuantiti daripada peratus hingga melebihi 100%
PEMBELAJARAN
dan sebaliknya
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 2. Mengira empat kuantiti daripada peratus
2. Mengira empat kuantiti daripada peratus hingga melebihi 100% dan sebaliknya.
hingga melebihi 100% dan sebaliknya.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang berapakah kuantiti? berapakah peratus?.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

8. Murid menganalisis gambar dan teks di 12. Murid diingatkan untuk menjaga kebersihan
halaman buku. diri ketika mewarnakan petak seratus.
9. Murid menjalankan perbincangan tentang 13. Murid menlengkapkan soalan cuba ini
mengira kuantiti melebihi 100%. dengan pasangan. Duplicate Double (Tiru
10. Murid menyelesaikan soalan 1 hingga 4. Dia)
Count (Kiralah) 14. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
11. Murid mewarnakan petak seratus untuk ditulis di hadapan kelas.
mencari peratus daripada kuantiti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berapakah kuantiti? berapakah peratus? dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 82-83 Buku Aktivti hlmn 00
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Count (Kiralah) PAK-21
Duplicate Double (Tiru Dia)
KBAT Mengaplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
