Anda di halaman 1dari 24

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 1


TARIKH 19/3/2024 MASA 1:20 – 2.10 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 1 Harvard
Selasa

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Arah
STANDARD 1.1.1 Mengenal pasti lapan arah mata angin.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1. Mengenal pasti lapan arah mata angin.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1. Memberi 3 contoh mengenai 8 arah mata angin dengan betul.

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1.
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4. Murid diterangkan mengenai 8 arah mata angin.
5. Murid disoal mengenai kepentingan arah mata angin dan aplikasi dalam kehidupan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk membuat perbincangan tentang 8
arah mata angin. Free Discussion (Perbincangan Bebas)

AKTIVITI PENGAJARAN 7. Murid melukis semula arah mata angin dan bentangkan di hadapan kelas.
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan

8. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibentangkan.


9. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
10. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
11. Murid melakukan aktiviti menyatakan arah mata angin sesuatu bahan atau benda yang
berada diluar atau di dalam kelas menggunakan kompas.
12. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
13. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menunjukkan arah mata angin
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN
BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 1
TARIKH 19/3/2024 MASA 3:00 – 3.50 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 1 Florida
Selasa

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Arah
STANDARD 1.1.1 Mengenal pasti lapan arah mata angin.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1. Mengenal pasti lapan arah mata angin.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1. Memberi 3 contoh mengenai 8 arah mata angin dengan betul.

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1.
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4. Murid diterangkan mengenai 8 arah mata angin.
5. Murid disoal mengenai kepentingan arah mata angin dan aplikasi dalam kehidupan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk membuat perbincangan tentang 8
arah mata angin. Free Discussion (Perbincangan Bebas)

AKTIVITI PENGAJARAN 7. Murid melukis semula arah mata angin dan bentangkan di hadapan kelas.
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan

8. Murid bersoal jawab dengan guru tentang perkara yang dibentangkan.


9. Murid memberi respons dan pujian kepada jawapan rakan yang diberi.
10. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT.
11. Murid melakukan aktiviti menyatakan arah mata angin sesuatu bahan atau benda yang
berada diluar atau di dalam kelas menggunakan kompas.
12. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
13. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menunjukkan arah mata angin
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN
BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 19/3/2024 MASA 3:50 – 4.40 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Glasgow
Selasa

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1. Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2. Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4. Murid diterangkan tentang maksud skala. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5. Murid diterangkan tentang jenis-jenis skala.
6. Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN

7. Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
8. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menamakan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
REFLEKSI  ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 19/3/2024 MASA 3:50 – 4.40 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Oxford
Selasa

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1. Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2. Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4. Murid diterangkan tentang maksud skala. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5. Murid diterangkan tentang jenis-jenis skala.
6. Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN

7. Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
8. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menamakan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 20/3/2024 MASA 1:20 – 2.10 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Durham
Rabu

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.2 Menerangkan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang jenis skala dan jenis jarak. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN
6 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
7 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
8 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
10 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
11 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 2 Menjelaskan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 20/3/2024 MASA 3:00 – 3.50 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Oxford
Rabu

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.2 Menerangkan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
2 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang jenis skala dan jenis jarak. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN
6 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
7 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
8 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
10 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
11 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 2 Menjelaskan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 20/3/2024 MASA 3:50 – 4.40 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Aberdeen
Rabu

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.2 Menerangkan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang jenis skala dan jenis jarak. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN
6 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
7 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
8 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
10 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
11 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 2 Menjelaskan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
பாடம்/ வகுப்பு : தமிழ்மொழி / புகுமுக வகுப்பு
தலைப்பு : இசை இன்பம்
நாள் : 21.03.2024 / வியாழக்கிழமை
நேரம் : பிற்பகல் 1:20 முதல் 2:10 வரை
கற்றல் தரம் : 3.1.2 பொருள் வேறுபாடு விளங்க வாக்கியம்
அமைப்பர்.
கற்றல் தரம் : 4.1.1 புகுமுக வகுப்பிற்கான திருக்குறளையும்
அதன் பொருளையும் அறிந்து கூறுவர்; எழுதுவர்.
நோக்கம் : இப்பாட இறுதியில் மாணவர்கள்:
பொருள் வேறுபாடு விளங்க வாக்கியம் அமைப்பர்.
நோக்கம் : எண்ணென்ப ஏனை எழுத்தென்ப
இவ்விரண்டும்...எனும் திருக்குறளின் பொருளை அறிந்து கூறுவர்;
எழுதுவர்.
கற்றல் கற்பித்தல் நடவடிக்கைகள்:
1. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்டுள்ள பனுவலை வாசித்து வண்ணத்திலான

சொற்களுக்கு அகராதியைப் பயன்படுத்திப் பொருள் காணல்.

2. ஆசிரியர் மாதிரி எடுத்துக்காட்டுடன் லகர, ழகர, ளகரச் சொற்களுக்குப் பொருள்

வேறுபாடு விளங்க சரியான வாக்கியம் அமைக்கும் முறையை விளக்கல்.

3. மாணவர்கள் குழுவில் கொடுக்கப்பட்டுள்ள சொற்களுக்குப் பொருள் வேறுபாடு

விளங்க சரியான வாக்கியம் அமைத்தல்; ஆசிரியர் சரிபார்த்தல்.


4. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்டுள்ள உரையாடலை வாசித்து, அதில்
இடம்பெற்றுள்ள திருக்குறளின் பொருளை ஊகித்துக் கூறுதல்.
5. ஆசிரியர் திருக்குறளின் சொற்பொருளையும் முழுப்பொருளையும்
தகுந்த எடுத்துக்காட்டுகளுடன் விளக்குதல்.
6. மாணவர்கள் திருக்குறளின் கருத்துக்குப் பொருத்தமான
வாக்கியத்திற்குச் சரி (_/) என்று குழுவில் அடையாளம் இடுதல்;
ஆசிரியர் சரிபார்த்தல்.
7. மாணவர்கள் உரைநடைப் பகுதியில் விடுபட்ட சொற்களைத் தெரிவு
செய்து எழுதுதல்.
8. மாணவர்கள் திருக்குறளையும் அதன் பொருளையும் மனனம்
செய்து கூறுதல்; எழுதுதல்.
விரவி வரும் கூறுகள் : நன்னெறிப் பண்பு
பயிற்றுத் துணைப்பொருள் : பனுவல் / அகராதி/ செய்யுள் மொழியணி
விளக்கவுரை / பயிற்சிகள்
மதிப்பீடு : பொருள் வேறுபாடு விளங்க வாக்கியம்
அமைத்தல்.
திருக்குறளையும் அதன் பொருளையும் அறிந்து கூறுதல்; எழுதுதல்.
சிந்தனை மீட்சி : / மாணவர்கள் நோக்கத்தை அடைந்துள்ளனர்.

வருகை:
நோக்கத்தை அடையாத மாணவர்களுக்குக் குறைநீக்கல் ஆலோசனை
வழங்கப்படும்.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 1
TARIKH 21/3/2024 MASA 2:10 – 2.35 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 1 Harvard
Khamis

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Arah
STANDARD 1.1.2 Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1 Mengenal pasti lapan arah mata angin.
Murid dapat :
KRITERIA KEJAYAAN
Memberi 3 contoh mengenai 8 arah mata angin dengan betul.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1.
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid membuat aktiviti dalam kumpulan. Kerja Berkumpulan
5 Murid duduk secara berkumpulan di sebuah meja dan berbincang mengenai lapan arah
mata angin yang diletakkan di atas meja. Café (Warung Kopi)
6 Murid diminta mengenal pasti arah matahari terbit di kawasan sekolah.

AKTIVITI PENGAJARAN 7 Murid diminta menghadap ke arah matahari terbit dan menentukan lapan arah mata angin
yang telah dipelajari.
8 Kemudian, lakarkan dapatan yang diperolehi di dalam buku nota.
9 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
10 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
11 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
12 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
13 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP2 Mengenalpasti arah berpandukan matahari
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 3 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 21/3/2024 MASA 3:00 – 3.25 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Glasgow
Khamis

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.2 Menerangkan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang jenis skala dan jenis jarak. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN
6 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
7 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
8 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
10 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
11 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 2 Menjelaskan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 1
TARIKH 21/3/2024 MASA 5:05 – 5.30 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 1 Florida
Khamis

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Arah
STANDARD 1.1.2 Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF
1 Mengenal pasti lapan arah mata angin.
Murid dapat :
KRITERIA KEJAYAAN
Memberi 3 contoh mengenai 8 arah mata angin dengan betul.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1.
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid membuat aktiviti dalam kumpulan. Kerja Berkumpulan
5 Murid duduk secara berkumpulan di sebuah meja dan berbincang mengenai lapan arah
mata angin yang diletakkan di atas meja. Café (Warung Kopi)
6 Murid diminta mengenal pasti arah matahari terbit di kawasan sekolah.

AKTIVITI PENGAJARAN 7 Murid diminta menghadap ke arah matahari terbit dan menentukan lapan arah mata angin
yang telah dipelajari.
8 Kemudian, lakarkan dapatan yang diperolehi di dalam buku nota.
9 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
10 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
11 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
12 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
13 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP2 Mengenalpasti arah berpandukan matahari
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 3 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 17/3/2024 MASA 1:45 – 2.10 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Durham
Ahad

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang maksud skala. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Murid diterangkan tentang jenis-jenis skala.
6 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN

7 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
8 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menamakan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 17/3/2024 MASA 4:15 – 4.40 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Florida
Ahad

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang maksud skala. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Murid diterangkan tentang jenis-jenis skala.
6 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN

7 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
8 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menamakan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
பாடம்/ வகுப்பு : தமிழ்மொழி / புகுமுக வகுப்பு
தலைப்பு : கலையும் இசையும்
நாள் : 17.03.2024 / ஞாயிற்றுக்கிழமை
நேரம் : மாலை 4.40 முதல் 5.30 வரை
கற்றல் தரம் : 1.1.1 லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளடங்கிய
சொற்களைப் பயன்படுத்திச் சரியான உச்சரிப்புடன் பேசுவர்
கற்றல் தரம் : 2.1.1 வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,
உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசிப்பர்.
நோக்கம் : இப்பாட இறுதியில் மாணவர்கள்:
லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளடங்கிய சொற்களைப் பயன்படுத்திச் சரியான
உச்சரிப்புடன் பேசுவர்
நோக்கம் : வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,
உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசிப்பர்
கற்றல் கற்பித்தல் நடவடிக்கைகள்:
1. ஆசிரியர் காணொளியைப் பயன்படுத்தி லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளைச்
சரியாக உச்சரிக்கும் முறையை விளக்கம் அளித்தல்.
2. மாணவர்கள் பரதக் கலை தொடர்பான வாக்கியங்களை வாசித்து
அதிலுள்ள லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளடங்கிய சொற்களைச் சரியாக
உச்சரித்தல்: ஆசிரியர் வழிகாட்டல்.
3. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்ட லகர, ழகர, ளகரச் சொற்களை
இணையருடன் சேர்ந்து பயன்படுத்திப் பேசுதல்
4. மாணவர்கள் அகராதியைப் பயன்படுத்தி லகர, ழகர, ளகர சொற்களின்
பொருள் வேறுபாட்டை அறிந்து கூறுதல்.
5. ஆசிரியர் காணொளியைப் பயன்படுத்திச் சரியாக உச்சரிக்கும் முறையை
விளக்கம் அளித்தல்.
6. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்டுள்ள வாசிப்புப் பகுதியை உரக்க வாசித்தல்.
7. மாணவர்கள் அகராதியைப் பயன்படுத்தி அருஞ்சொற்களுக்குப் பொருள்
காணல்.
8. மாணவர்கள் வாசிப்புப் பகுதியிலுள்ள ‘ர’கர, ‘ற’கர, ‘ன’கர, ‘ண’கர, ‘ந’கர,
‘ல’கர, ‘ள’கர, ‘ழ’கர எழுத்துகள் கொண்ட சொற்களைப் பட்டியலிட்டுச்
சரியாக உச்சரித்தல்.
9. மாணவர்கள் தனியாள்முறையில் வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம்,
தொனி, உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப உரக்க
வாசித்தல்.
10. மாணவர்கள் வாசிப்பிலுள்ள குறைகளை ஆசிரியர் நிவர்த்திச் செய்தல்.
விரவி வரும் கூறுகள் : நன்னெறிப் பண்பு
பயிற்றுத் துணைப்பொருள் : பனுவல்/நோக்குக் குறியீடு/ அகராதி
மதிப்பீடு : லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளடங்கிய சொற்களைப்
பயன்படுத்திச் சரியான உச்சரிப்புடன் பேசுதல்
மதிப்பீடு : வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,
உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசித்தல்.
சிந்தனை மீட்சி : / மாணவர்கள் நோக்கத்தை அடைந்துள்ளனர்.
வருகை:

நோக்கத்தை அடையாத மாணவர்களுக்குக் குறைநீக்கல் ஆலோசனை


வழங்கப்படும்.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 18/3/2024 MASA 1:20 – 1.45 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Aberdeen
Isnin

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang maksud skala. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Murid diterangkan tentang jenis-jenis skala.
6 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN

7 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
8 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP1 Menamakan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan
 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 18/3/2024 MASA 3:50 – 4.40 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Florida
Isnin

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.2 Menerangkan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan
STANDARD
PEMBELAJARAN pecahan wakilan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang jenis skala dan jenis jarak. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
5 Seorang murid dipilih ke hadapan kelas. Dia bertindak untuk menjawab soalan atau
menyatakan pandangan daripada pertanyaan rakan-rakannya di dalam kelas berkaitan
dengan tajuk yang diperbincangkan iaitu tentang maksud skala dan jenis-jenis skala.
Hot Seating (Kerusi Panas)
AKTIVITI PENGAJARAN
6 Murid menyatakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan.
7 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
8 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
9 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
10 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
11 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 2 Menjelaskan jenis skala dan jenis jarak.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual
SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan

REFLEKSI pemulihan

 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
TARIKH 24/3/2024 MASA 1:20 – 2.10 petang
MINGGU 3 HARI KELAS 2 Durham
Ahad

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak
1.1.3 Menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untuk
STANDARD
PEMBELAJARAN menentukan jarak sebenar.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :

OBJEKTIF 1 1. Menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untuk menentukan jarak
sebenar
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menggunakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 6 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang mengukur jarak sebenar menggunakan skala penyata.
5 Murid membincangkan tentang menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan untuk menentukan jarak sebenar.
6 Seterusnya, murid menjalankan aktiviti mengukur jarak antara makmal dengan kantin

AKTIVITI PENGAJARAN sekolah. Kerja Berkumpulan


7 Kemudian, murid membuat pembentangan berkumpulan hasil aktiviti yang dijalankan.
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
8 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 3 Menunjuk cara menggunakan skala untuk menentukan jarak.
Tp 4 Membezakan penggunaan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untul
menentukan jarak sebenar,
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, STRATEGI PdP Pembelajaran
SEJAHTERA
Seronok ,Sihat Konstektual

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pemulihan

பாடம்/ வகுப்பு : தமிழ்மொழி / புகுமுக வகுப்பு
தலைப்பு : தன்முனைப்புப் பயிற்சி
நாள் : 24.03.2024 / ஞாயிற்றுக்கிழமை
நேரம் : மாலை 4.40 முதல் 5.30 வரை
கற்றல் தரம் 1.1.2 ணகர, நகர, னகர எழுத்துகளடங்கிய
சொற்களைப் பயன்படுத்திச் சரியான உச்சரிப்புடன் பேசுவர்வ்
கற்றல் தரம் 2.1.1 வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம்,
தொனி, உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசிப்பர்.

நோக்கம் : இப்பாட இறுதியில் மாணவர்கள்:


ணகர, நகர, னகர எழுத்துகளடங்கிய சொற்களைப் பயன்படுத்திச்
சரியான உச்சரிப்புடன் பேசுவர்
நோக்கம் : வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,
உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசிப்பர்
கற்றல் கற்பித்தல் நடவடிக்கைகள்:
1. ஆசிரியர் காணொளியைப் பயன்படுத்தி லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளைச்
சரியாக உச்சரிக்கும் முறையை விளக்கம் அளித்தல்.
2. மாணவர்கள் பரதக் கலை தொடர்பான வாக்கியங்களை வாசித்து
அதிலுள்ள லகர, ழகர, ளகர எழுத்துகளடங்கிய சொற்களைச் சரியாக
உச்சரித்தல்: ஆசிரியர் வழிகாட்டல்.
3. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்ட லகர, ழகர, ளகரச் சொற்களை
இணையருடன் சேர்ந்து பயன்படுத்திப் பேசுதல்
4. மாணவர்கள் அகராதியைப் பயன்படுத்தி லகர, ழகர, ளகர சொற்களின்
பொருள் வேறுபாட்டை அறிந்து கூறுதல்.
5. ஆசிரியர் காணொளியைப் பயன்படுத்திச் சரியாக உச்சரிக்கும் முறையை விளக்கம்

அளித்தல்.

6. மாணவர்கள் கொடுக்கப்பட்டுள்ள வாசிப்புப் பகுதியை உரக்க வாசித்தல்.

7. மாணவர்கள் அகராதியைப் பயன்படுத்தி அருஞ்சொற்களுக்குப் பொருள் காணல்

8. மாணவர்கள் வாசிப்புப் பகுதியிலுள்ள ‘ர’கர, ‘ற’கர, ‘ன’கர, ‘ண’கர, ‘ந’கர, ‘ல’கர,

‘ள’கர, ‘ழ’கர எழுத்துகள் கொண்ட சொற்களைப் பட்டியலிட்டுச் சரியாக

உச்சரித்தல்.

9. மாணவர்கள் தனியாள்முறையில் வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,

உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப உரக்க வாசித்தல்.

10. மாணவர்கள் வாசிப்பிலுள்ள குறைகளை ஆசிரியர் நிவர்த்திச் செய்தல்.


விரவி வரும் கூறுகள் : நன்னெறிப் பண்பு
பயிற்றுத் துணைப்பொருள் : விளம்பரம் / பனுவல் / நோக்குக் குறியீடு/
அகராதி
மதிப்பீடு : ணகர, நகர, னகர எழுத்துகளடங்கிய
சொற்களைப் பயன்படுத்திச் சரியான உச்சரிப்புடன் பேசுதல்
மதிப்பீடு : வாசிப்புப் பகுதியைச் சரியான வேகம், தொனி,
உச்சரிப்பு ஆகியவற்றுடன் நிறுத்தக்குறிகளுக்கேற்ப வாசித்தல்.
சிந்தனை மீட்சி : / மாணவர்கள் நோக்கத்தை அடைந்துள்ளனர்.
வருகை:
RANCANGAN PENGAJARAN
நோக்கத்தை அடையாத மாணவர்களுக்குக் HARIAN ஆலோசனை
குறைநீக்கல்
SMK TAMAN UNIVERSITI GEOGRAFI TINGKATAN 2
வழங்கப்படும்.
TARIKH 24/3/2024 MASA 4:15 – 4.40 petang
MINGGU 3 HARI KELAS 2 Florida
Ahad

1.0 Kemahiran Geografi


TEMA / TAJUK
Bab 1 Skala dan Jarak DISEMAK OLEH

1.1.3 Menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untuk
STANDARD
PEMBELAJARAN menentukan jarak sebenar.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :

OBJEKTIF 1 Menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untuk menentukan jarak
sebenar
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 1 Menggunakan jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan.
2 Menjawab 6 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu dan menguji kefahaman glosari bab 1
2 Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid.
3 Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif
pelajaran dan kriteria kejayaan.
4 Murid diterangkan tentang mengukur jarak sebenar menggunakan skala penyata.
5 Murid membincangkan tentang menggunakan skala penyata, skala lurus dan pecahan
wakilan untuk menentukan jarak sebenar.
6 Seterusnya, murid menjalankan aktiviti mengukur jarak antara makmal dengan kantin

AKTIVITI PENGAJARAN sekolah. Kerja Berkumpulan


7 Kemudian, murid membuat pembentangan berkumpulan hasil aktiviti yang dijalankan.
Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
8 Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT.
(KBAT)
9 Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10 Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
11 Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
12 Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
STANDARD PRESTASI TP 3 Menunjuk cara menggunakan skala untuk menentukan jarak.
Tp 4 Membezakan penggunaan skala penyata, skala lurus dan pecahan wakilan untul
menentukan jarak sebenar,
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 4 ELEMEN 4C Critical thinking
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, STRATEGI PdP Pembelajaran
SEJAHTERA
Seronok ,Sihat Konstektual

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kerjasama KB Membuat kesimpulan
EMK : ILMU & Geografi PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI
pemulihan

DISEDIAKAN OLEH

(SHARMILA A/P RAJANDRAN PUAN SAKINAH BINTI ALI


PENOLONG KANAN PETANG
DISEDIAKAN OLEH DISEMAK OLEH

(SHARMILA A/P RAJANDRAN PUAN SAKINAH BINTI ALI


PENOLONG KANAN PETANG
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI IV/PM TINGKATAN 2
TARIKH 14/3/2024 MASA 1:20 – 1.45 petang
MINGGU 2
HARI Khamis KELAS 2 Berkeley & 2 Cambridge

BIDANG Diri, Keluarga dan Persahabatan


PEMBELAJARAN
STANDARD
2.1 AGAMA ATAU KEPERCAYAAN MEMBENTUK KEPERIBADIAN MULIA
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.4 Menjelaskan kepentingan pegangan agama atau kepercayaan dalam
PEMBELAJARAN membentuk keperibadian diri.
Di akhir pembelajaran, murid dapat
OBJEKTIF
-menunjukkan perasaan apabila melaksanakan ajaran agama atau kepercayaan
PEMBELAJARAN
dalam membentuk keperibadian diri.
KRITERIA Murid dapat menghasilkan satu buku skrap bertajuk “KEPERIBADIAN SURI
KEJAYAAN TELADAN”.
1. Murid membawa bahan / maklumat yang mereka perlukan seperti dalam buku
teks muka surat 19.
2. Guru membimbing murid untuk menghasilkan buku skrap bertajuk
“keperibadian suri teladan”.
3. Murid menulis maklumat dibawah dalam kertas warna dan susun maklumat
AKTIVITI tersebut berdasarkan aspek yang berikut:
- Definisi keperibadian diri
- Maklumat tentang suri teladan
- Kepentingan mencontohi keperibadian suri teladan
Buku skrap yang telah siap dikutip dan diserahkan kepada guru moral masing-
masing.
BBM Kertas warna, kertas A4 (dilipat separuh), maklumat tokoh
REFLEKSI 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2
TARIKH 21/3/2024 MASA 3:50 – 4.15 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Berkeley & 2 Cambridge
Khamis

Bidang 1: Pengenalan Moral


TEMA / TAJUK
Unit 1: Sumber Moral Asas Pembentukan Akhlak Mulia.

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Sumber Moral Berdasarkan Agama, Kepercayaan dan Norma Masyarakat
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menjelaskan melalui contoh norma masyarakat Malaysia yang menjadi sumber moral.
Murid dapat :
1 Menjelaskan melalui contoh norma masyarakat Malaysia yang menjadi sumber moral.
KRITERIA KEJAYAAN
2 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu


2 Guru menerangkan kepada murid bahawa terdapat tiga sumber moral utama, iaitu agama,
kepercayaan dan norma masyarakat.
3 Guru menerangkan bahawa norma masyarakat adalah peraturan yang diterima dan dipatuhi oleh
masyarakat dalam kehidupan seharian.
4 Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
5 Setiap kumpulan diberikan kad manila dan gambar-gambar berkaitan norma masyarakat Malaysia.
6 Setiap kumpulan diminta untuk:
AKTIVITI PENGAJARAN
7 Memilih 5 gambar yang menunjukkan norma masyarakat Malaysia.
8 Menyatakan norma yang ditunjukkan oleh setiap gambar.
9 Menjelaskan bagaimana norma tersebut menjadi sumber moral.
10 Menuliskan penjelasan mereka di atas kad manila.
11 Setiap kumpulan diminta untuk membentangkan hasil kerja mereka kepada kelas.
12 Guru membuat rumusan tentang norma masyarakat Malaysia sebagai sumber moral.
13 Guru menekankan kepada murid tentang pentingnya mengikuti norma-norma tersebut untuk menjadi
individu yang bermoral.
STANDARD PRESTASI TP 3 Menilai norma masyarakat Malaysia yang menjadi sumber Moral.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 2 ELEMEN 4C Critical thinking

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual


SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kepercayaan kepada Tuhan/ KB Membuat kesimpulan
Hormat/Toleransi/Rasional/Keseder
hanaan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

REFLEKSI
 Kehadiran:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TAMAN UNIVERSITI PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 2
TARIKH 18/3/2024 MASA 4:40 – 5.30 petang
MINGGU 2 HARI KELAS 2 Berkeley & 2 Cambridge
Isnin

Bidang 1: Pengenalan Moral


TEMA / TAJUK
Unit 1: Sumber Moral Asas Pembentukan Akhlak Mulia.
STANDARD 1.1 Sumber Moral Berdasarkan Agama, Kepercayaan dan Norma Masyarakat
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat :
OBJEKTIF
1 Menghuraikan sumber agama atau kepercayaan yang menjadi asas kepada prinsip moral.
Murid dapat :

KRITERIA KEJAYAAN 3 Menyatakan sumber moral


4 Menjawab 5 soalan berkaitan tajuk dengan tepat.

1 Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu


2 Guru menerangkan definisi moral dan sumber-sumber moral.
3 Guru membahagikan pelajar kepada kumpulan kecil dan memberikan mereka kertas mahjong dan pen
marker.
4 Guru meminta setiap kumpulan untuk menyenaraikan sumber-sumber moral berdasarkan agama,
kepercayaan dan norma masyarakat.
5 Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka kepada kelas.
6 Guru menerangkan bagaimana setiap sumber moral dapat membantu pelajar membuat keputusan

AKTIVITI PENGAJARAN yang baik.


7 Guru memberikan contoh-contoh situasi di mana pelajar perlu menggunakan sumber moral untuk
membuat keputusan.
8 Pelajar berbincang dalam kumpulan tentang bagaimana mereka akan menyelesaikan situasi tersebut.
9 Guru merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari.
10 Guru memberikan tugasan kepada pelajar untuk mengaplikasikan nilai-nilai moral dalam kehidupan
seharian.
11 Guru meminta pelajar untuk menulis refleksi tentang apa yang mereka telah pelajari dan bagaimana
mereka akan menggunakan pengetahuan ini dalam kehidupan mereka.
STANDARD PRESTASI TP1 Menyatakan sumber moral,
TP 2 Menerangkan sumber agama atau kepercayaan yang menjadi asas kepada prinsip moral.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 2 ELEMEN 4C Critical thinking

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sihat STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual


SEJAHTERA

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -


EMK : NILAI Kepercayaan kepada Tuhan/ KB Membuat kesimpulan
Hormat/Toleransi/Rasional/Keseder
hanaan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
 ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
 ___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI

 Kehadarian:
