Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : NUR AIN ARINA BINTI ABD HAMID


Mata Pelajaran : MATEMATIK
Minggu/Hari/Tarikh : 3 | ISNIN | 1.04.2024
Masa : 1.20 – 2.20 PTG
Tingkatan : 1 ZUHAL
Bilangan murid :
Kemahiran Bahasa : Melayu
Tema : Nombor Nisbah
Tajuk : 1.1 Integer

Standard Kandungan Standard Pembelajaran


1.1 Integer 1.1.1 Mengenal nombor positif dan negatif
berdasarkan situasi sebenar
1.1.2 Mengenal dan memerihalkan integer
1.1.3 Mewakilkan integer pada garis nombor dan
membuat perkaitan antara nilai integer dengan
kedudukan integer tersebut berbanding integer
lain pada garis nombor.
1.1.4 Membanding dan menyusun integer
mengikut tertib

Objektif
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membezakan antara nombor positif dan nombor negatif
2. Membezakan antara integer dan bukan integer
3. Menyusun integer pada garis nombor dengan betul
4. Membanding dan menyusun interger mengikut turutan menai dan menurun.

Pengisian Kurikulum
Ilmu :
Nilai Murni :
Pengetahuan Sedia Ada : Nombor
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


Kemahiran Berfikir :
Penyelesaian Masalah :
Kecerdasan Pelbagai :
Pembelajaran Masteri :
Teknik/Kaedah : Pembelajaran berasaskan permainan
Pembelajaran Abad ke-21 :
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Induksi Set Pengenalan Integer Guru: BBM: Papan putih, Buku
(5 Minit) 1. Menanyakan kepada pelajar Teks
tentang pergerakan lif keatas dan
kebawah.
2. Lukiskan pergerakan lif di papan Kemahiran: Berfikir
putih
3. Kaitkan pergerakan lif dengan Teknik/Kaedah:
integer. Berpusatkan guru
4. Menerangkan tentang nombor
positif dan nombor negatif
Pelajar:
1. Memberi perhatian dan menjawab
soalan yang diajukan oleh guru.
2. Mencatat nota
Langkah 1 Perkembangan. Guru: BBM: papan putih / buku
(20 Minit) 1. Menyenaraikan beberapa nombor teks
positif, negatif, pecahan dan
perpuluhan. Kemahiran: menganalisis
2. Meminta pelajar untuk mengenal
pasti integer di antara nombor. Teknik: penerangan
3. Melukis satu garis nombor di
papan putih. PAK21:
4. Menerangkankan kepada pelajar (Sekiranya ada)
bagaimana integer disusun dalam
garis nombor. Nilai:
5. Berbincang contoh soalan dalam Berdisiplin / fokus
buku teks
Pelajar:
1. Mengenalpasti dan membezakan
integer di antara nombor yang
disenaraikan.
2. Mencatat nota mengenai garis
nombor.
Langkah 2 Aktiviti dalam 1. Membahagikan pelajar kepada 5 BBM: kertas mahjong
(20 minit) kumpulan kumpulan
2. Setiap kumpulan menerima satu Kemahiran:
kertas berisi kotak kotak. berkomunikasi
3. Pelajar diberi arahan untuk
bergerak mengikut arahan guru. Teknik: gamifikasi
Ex: lori bergerak +2, -3
Lif bergerak +3 tingkat PAK21:
4. Perbincangan tempat terakhir (Sekiranya ada)
kedudukan lori / lif.
Nilai:
Kerjasama
Penilaian Latihan kendiri 1. Murid diberi latihan 1.1c, 1.1d BBM: soalan buku teks
(10 minit) dan soalan mahir diri 1.1 ms 6
dalam buku teks. Kemahiran: berfikir

Penutup Rumusan Guru meminta murid untuk membuat Nilai: Keberanian


( 5 minit) rumusan keseluruhan isi pembelajaran
padda hari ini.

Kesimpulan : ___/___ murid dapat menguasai pelajaran pada hari ini. ___ orang murid
perlu dibimbing secara individu
Penilaian :
Ulasan Kendiri :
Ulasan Penyelia :
