Anda di halaman 1dari 12

CO2

PRESCHOOL TEACHING AND LEARNING

ET-012-3:2012-CO2/PR (1/1)

NAMA:
ANIS THAHIRA BINTI CHIT BAKAR

NO.KAD MATRIKS:
TVET-SC-ET-025 (6)

NAMA PENSYARAH
MISS NUR AINA NAJWA BINTI SYAHRIL
ISI KANDUNGAN

BIL PERKARA MUKA


SURAT
1 PENGENALAN
2 RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
A) Tunjang Kemunikasi
B) Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai
C) Tunjang Ketrampilan Diri
D) Tunjang Perkembangan Fizikal dan
Estetika
E) Tunjang Sains dan Teknologi
F) Tunjang Kemanusiaan
3. CARA MENGHASILKAN ALAT BANTU
MENGAJAR
A) Tunjang Kemunikasi
B) Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai
C) Tunjang Ketrampilan Diri
D) Tunjang Perkembangan Fizikal dan
Estetika
E) Tunjang Sains dan Teknologi
F) Tunjang Kemanusiaan
4. PENUTUP
RUJUKAN
PENGENALAN
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

a) Tunjang Komunikasi
Nama Kelas 5 Pintar
Tarikh 15 Mac 2024
Masa 8.00pagi-8.45pagi
Bilangan kanak-kanak 25orang murid
Modul Bertema
Tajuk Sayur itu apa?
Tema Alam Kehidupan
Subtema Sayur-sayuran
Tunjang Utama Tunjang Komunikasi
Standard Kandungan BM2.3 Membina dan membaca suku kata dan
perkataan
Standard Pembelajaran BM 2.3.3 Membaca perkataan dengan suku kata
terbuka: -
i) KV+KV
ii) KV+KV+KV
BM2.3.4 Membaca perkataan dengan suku kata
terbuka dan tertutup: -
i) KV+KVK
ii) KVK+KVK
Kesepaduan Tunjang KE3.3.3 Membuat corak dan rekaan mengikut
kreativiti sendiri.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: -
a) Mengeja nama sayur-sayuran
b) Menjawab soalan berkaitan sayur-sayuran
c) Membuat kolaj sayur-sayuran dengan
corak kreativiti masing-masing.
Pengetahuan Sedia Ada Murid sudah mengenal sayur-sayuran
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Menganalisis
(KBAT) Mengaplikasi
Penerapan Nilai Bersifat ingin tahu, Kerja Pasukan
Alat Bantu Mengajar Kad imbasan gambar dan perkataan
(Tomato,timun,cili)
Gam
Kertas warna
Worksheet
Radio/TV
Fokus Pelbagai Kecerdasan Kecerdasan Verbal-Linguistik
Kecerdasan Visual-Ruang
Langkah / Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Tempoh
Set Induksi Memberi salam 1. Guru memberi salam dan
(5minit) Bertanya khabar bertanya khabar sebelum
Melakukan memulakan aktiviti.
senamrobik 2. Murid menjawab salam
guru dan menceritakan
sepanjang percutian
mereka.
3. Guru meminta murid-
murid beratur mengikut
barisan kelas.
4. Murid beratur mengikut
arahan guru.
5. Guru menanyangkan
video senamrobik.
6. Murid merespon dengan
mengikut rentak video
yang ditayangkan.
Langkah 1 Guru 1. Guru memperkenalkan
(15 minit) memperkenalkan nama sayur-sayuran
nama sayur- sambil mengeja dengan
sayuran menggunakan kad
imbasan bergambar dan
perkataan.
2. Murid memberi respon
mengikut setiap sebutan
yang dieja oleh guru.
3. Guru meminta murid
meyebut sendiri bersama
rakan-rakan
4. Murid memberi respon
dengan menyebut
bersama rakan-rakannya.
Contohnya,
Ko+bis = KV+KVK
Lo+bak =KV+KVK
Sa+ wi = KV+KV
La+bu =KV+KV
Kai+ lan =KVK+KVK
Pan+dan = KVK+KVK
To+ma+to = KV+KV+KV
Pe+to+la = KV+KV+KV
Langkah 2 Meneka sayur- 1. Guru meminta murid
(15 minit) sayuran apakah meneka satu kad
itu. imbasan bergambar yang
berkaitan sayur-sayuran.
2. Murid memberi respon
kepada guru dengan
menjawab tekaan guru.
Langkah 3 Membuat kolaj 1. Guru meminta murid
(10 minit) sayur-sayuran membuat kolaj keatas
dengan corak lembaran kerja yang
kreativiti masing- telah disediakan.
masing. 2. Murid menjalankan
aktiviti kolaj mengikut
kreativiti masing-masing.
3. Guru memberi aktiviti
pengukuhan kepada
pelajar.
4. Murid melakukan
mengikut kefahaman
mereka.
Rumusan Rumusan dan 1. Guru membuat
(5minit) Refleksi kesimpulan berkaitan
sayur-sayuran sangatlah
penting untuk setiap
manusia.
2. Guru meminta murid
memulangkan latihan
yang mereka sudah
selesai lakukan.
b) Tunjang Kerohanian,Sikap dan Nilai

Nama Kelas 5 Pintar


Tarikh 20 Mac 2024
Masa 8.00 pagi -8.45 pagi
Bilangan Kanak-Kanak 25orang murid
Modul Bertema
Tajuk 5 Jari Rukun Islam
Tema Alam Kehidupan
Subtema Sayur-sayuran
Tunjang Utama Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai
Standard Kandungan PI 2.5 Memahami Rukun Islam
Standard Pembelajaran PI 2.5.1 Menyebut Rukun Islam
i) Mengucap 2 Kalimah
Syahadah.
ii) Menunaikan Solat 5 waktu
iii) Berpuasa di bulan
Ramadhan
iv) Mengeluarkan Zakat
v) Menunaikan Haji
Kesepaduan Tunjang FK1.1.3 Menggunakan Kemahiran
motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid
dapat: -
a) Menyatakan pengertian
Rukun Islam dengan betul
selepas pembelajaran
tersebut.
b) Menyatakan ke-5 ii Rukun
Islam.
c) Melakukan aktiviti
menggunting dan menampal
dengan sendiri.
Pengetahuan Sedia Ada - Murid mengetahui hukum jika
tidak melakukan solat 5 waktu
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)
Penerapan Nilai Kerja pasukan, Bersifat Ingin Tahu
Alat Membantu Mengajar - Carta Rukun Islam
- Gunting
- Gam
- Worksheet
- Laptop
-

Fokus Pelbagai Kecerdasan


Langkah/Tempoh Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran Catatan
Set Induksi Memberi salam 1) Guru memberi
(5minit) Melakukan salam dan
senamrobik bertanya khabar
sebelum
memulakan aktiviti.
2) Murid merespon
pertanyaan guru
dan salam.
3) Guru meminta
murid-murid
beratur mengikut
barisan kelas.
4) Murid beratur
mengikut arahan
guru.
5) Guru
menanyangkan
video senamrobik.
6) Murid merespon
dengan mengikut
rentak video yang
ditayangkan.
Langkah 1 - Guru membuka
(10 minit) tayangan video
kepada murid
mengenai Rukun
Islam.
- Murid melihat dan
dengan dengan
tekun untuk
mengetahui apa itu
Rukun Islam.
- Guru meminta
murid untuk
gunakan 5 jari
mereka setiap
sebutan Rukun
Islam yang ada.
- Murid memberi
respon dan
menyebut setiap
Rukun Islam tanpa
bantuan guru.
Langkah 2
(10 minit)
