Anda di halaman 1dari 11

Perancangan Mengajar

PUSAT BAHASA DAN PEMBANGUNAN INSAN UNIVERSITI TEKNIKAL MALAYSIA MELAKA PEMIKIRAN KREATIF DAN KRITIS

BLHC 4032

SEMESTER 2

SESI 2011/2012

BLHC 4032 PEMIKIRAN KREATIF DAN KRITIS

1.0

HASIL PEMBELAJARAN Pada akhir kursus, pelajar akan dapat: 1.1 membincangkan prinsip asas kemahiran pemikiran kreatif dan kritis dalam menyelesaikan masalah harian. (A2, CS) mengaplikasi alat/kaedah pemikiran kreatif dan kritis dalam penyelesaian masalah dan inovasi teknikal. (C3, CTPS) memberi maklum balas dalam perbincangan kumpulan terhadap isu berkaitan perkembangan kemahiran pemikiran kreatif dan kritis. (P3, CS) menyelesaikan masalah melalui kajian kes terhadap isu semasa yang berkaitan bidang pengajian mereka. (C3, CTPS) menganalisis kehendak pasaran akan datang dan mencadangkan penyelesaian berasaskan produk. (P4, CTPS)

1.2

1.3

1.4

1.5

2.0

SINOPSIS Kursus ini dirangka bagi mendedahkan pelajar dengan prinsip-prinsip asas pemikiran kreatif dan kritis serta inovasi. Silibus akan merangkumi kepentingan pemikiran kritis dan kreatif, otak manusia, kemahiran berfikir, serta alat pemikiran kreatif dan kritis dalam menyelesaikan masalah harian.

3.0

AMALI Sepanjang kursus, pelajar akan terlibat perbincangan kumpulan, kajian kes, serta tugasan projek yang membabitkan aplikasi alat pemikiran kritis dan kreatif dalam penyelesaian masalah.

4.0

PRASYARAT: - Tiada -

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

5.0

RUJUKAN

5.1

Aziz Yahya, Aida Nasirah Abdullah, Hazmilah Hasan, Raja Roslan Raja Abd Rahman. (2011) Critical and Creative Thinking Module 2. Melaka. Penerbit UTeM. Buzan, T. & Buzan, B. (2006). The Mind Map Book, Essex: BBC Active, Pearson Education. Claxton, G. & Lucas, B. (2007). The Creative Thinking Plan, London: BBC Books.

5.2

5.3

6.0

PENGENDALIAN KURSUS i) KULIAH 2 jam pertemuan x 14 minggu (Jumlah = 28 jam)

7.0

PENILAIAN

Penilaian A) Kerja Kursus :

Peratus

i) Aktiviti berkumpulan Latihan dalam kumpulan (3% x 3) ii) Aktiviti Individu Penulisan Refleksi (Bicara Industri) iii) Kajian Kes: Teknik CPSP iv) Produk Inovasi Laporan Bertulis (20%) Penilaian keserakanan (2% x 3) Produk/Prototaip/Perisian (10%) Pembentangan (5%) v) Peperiksaan Akhir Jumlah

9%

(5% x 1)

5%

15%

41%

30% 100%

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

8.0 Minggu

PERANCANGAN MENGAJAR MINGGUAN Sesi Kandungan Pengenalan kepada kandungan kursus Penerangan SLT Sejarah serta definisi Pemikiran Kreatif dan Kritis Catatan

Kuliah 1

Ujian dianostik pengunaan bahagian otak kiri dan otak kanan.

2 Kuliah 2

Struktur dan Fungsi Otak Kiri dan Otak Kanan (pemikiran keseluruhan otak) Aplikasi Pemikiran Kreatif dan Kritis dalam kehidupan harian dan persekitaran kerja

Pengagihan tugasan produk inovasi

3 Kuliah 3

Kemahiran Pemikiran Kritis i. Definisi ii. Konsep iii. Proses

Penghantaran kertas cadangan produk inovasi

Kuliah 4

Alat/Kaedah Pemikiran Kritis Peta Minda

Latihan dalam kumpulan 1 dilakukan Peta Minda (3 %) Keputusan dan ulasan kepada kertas cadangan produk inovasi dilakukan oleh pensyarah

5 Kuliah 5

Kemahiran Pemikiran Kreatif i. Definisi ii. Konsep iii. Proses Latihan dalam kumpulan 2 dilakukan 6 Topi (3 %) Penilaian Keserakanan 1 (2 %)

Kuliah 6

Alat/Kaedah Pemikiran Kreatif 6 Topi

Kuliah 7

Kemahiran Penyelesaian Masalah

CUTI PERTENGAHAN SEMESTER

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

Minggu

Sesi

Kandungan Proses Penyelesaian Masalah Secara Kreatif (CPSP)

Kuliah 8

Catatan Tugasan kajian kes Kejuruteraan/ ICT/ Keusahawanan mengunakan teknik CPSP diberi Penilaian Keserakanan 2 (2 %)

10 Kuliah 9

Bicara Industri Penulisan refleksi Bicara Industri (5 %)

11

Kuliah 10

Aplikasi kajian kes

Persembahan dan laporan kajian kes berkumpulan mengunakan teknik CPSP (15 %)

12 Kuliah 11

Cabaran dalam penghasilan inovasi i. Individu ii. Kumpulan iii. Organisasi Aplikasi Pemikiran Kreatif dan Kritis untuk inovasi Kejuruteraan/ICT/Keusahawanan

Latihan dalam kumpulan 3 - cabaran inovasi (3 %)

13

Kuliah 12

Pembentangan projek produk inovasi (5 %) Penilaian Keserakanan 3 (2 %)

14

Kuliah 13

Aplikasi Pemikiran Kreatif dan Kritis untuk inovasi Kejuruteraan/ICT/Keusahawanan

Pembentangan projek produk inovasi (5 %) Penghantaran laporan bertulis dan produk/prototaip/perisian projek produk inovasi (30 %)

15

Kuliah 14

Aplikasi Pemikiran Kreatif dan Kritis untuk inovasi Kejuruteraan/ICT/Keusahawanan

Ekspo Perekacipta Muda

16 17, 18 & 19

MINGGU ULANG KAJI

MINGGU PEPERIKSAAN

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

PENGESAHAN PERANCANGAN MENGAJAR Disediakan oleh ; . Nama : Jawatan : Pensyarah Cop : Tarikh : ___________ Disahkan oleh ; .. Dekan/Timbalan Dekan(Akademik)/Ketua Jabatan Cop :

Tarikh : __________________

PEMANTAUAN PELAKSANAAN PERANCANGAN MENGAJAR (CUTI PERTENGAHAN SEMESTER) Ulasan/Komen :

Disemak oleh ; .. Dekan/Timbalan Dekan(Akademik)/Ketua Jabatan Cop :

Tarikh: _______________

PEMANTAUAN PELAKSANAAN PERANCANGAN MENGAJAR (MINGGU KE-16 SEMESTER) Ulasan/Komen :

Disemak oleh ; .. Dekan/Timbalan Dekan(Akademik)/Ketua Jabatan Cop :

Tarikh: _________

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

Masa Pembelajaran Pelajar (SLT) (Jabatan Pembangunan Insan) Kreatif dan Kritis (BLHC 4032) Ijazah
Masa Pembelajaran Pelajar NO Sesi Jam Kekerapan Jam Pertemuan SLT Kekerapan (SLT)

Kuliah

14

28

14

56

Aktiviti berkumpulan

Penulisan Refleksi Kajian Kes: Teknik CPSP

Produk Inovasi : Penilaian keserakanan

Produk Inovasi : Laporan Bertulis

Produk Inovasi : Prototaip/Perisian/Poster

Produk Inovasi : Pembentangan

Peperiksaan Akhir JUMLAH

15

30

24

40

84

JUMLAH BESAR

84

JUMLAH KREDIT

2.1

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

SLT Summary Penilaian Formal

Pembelajaran Bersemuka (PB)

Aktiviti Pembelajaran Kendiri Pembelajaran Tak Bersemuka (PTB) atau SDL spt manual

Bil

Kod

Mata Pelajaran

Kredit

Pembelajaran Berpusatkan Pensyarah (TC)

Pembelajaran Berpusatkan Pelajar (SCL)

Ulangkaji

Persediaan Penilaian

Penilaian Berterusan

Jumlah

Kredit

Syarahan PEMIKIRAN KREATIF DAN KRITIS

Amali/Tutor

Aktiviti SCL lain

BLHC 4032

28

0 30 0 0 8 18

84

2.1

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

MATRIX A: LO vs KI PEMIKIRAN KREATIF DAN KRITIS (BLHC 4032) CTPS PEMIKIRAN KRITIS DAN PENYELESAIAN MASALAH

TS KERJA BERPASUKAN

KEMAHIRAN KEUSAHAWANAN

EIKA DAN MORAL PROFESIONAL

CS KEMAHIRAN BERKOMUNIKASI

LL PEMBELAJARAN BERTERUSAN

CS1

CS2

CS3

EM1

ES1

ES2

TS1

TS2

TS3

TS4

EM2

CS4

CS5

LL1

LL2

LL3

LS1

1.

Membincangkan prinsip-prinsip asas kemahiran pemikiran kreatif dan kritis dalam menyelesaikan permasalahan harian.

2.

Mengaplikasi alat/kaedah pemikiran kreatif dan kritis dalam penyelesaian masalah dan inovasi teknikal.

3.

Memberi maklum balas dalam perbincangan kumpulan terhadap isu berkaitan perkembangan kemahiran pemikiran kreatif dan kritis.

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

LS2

Bil

Hasil Pembelajaran (LO)

CTPS4

CTPS1

CTPS2

CTPS3

KEMAHIRAN KEPEMIMPINAN

4.

Menyelesaikan masalah melalui kajian kes terhadap isu semasa yang berkaitan bidang pengajian mereka.

5.

Menganalisis kehendak pasaran akan datang dan mencadangkan penyelesaian berasaskan produk.

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

MATRIKS A: LEARNING OUTCOME (LO) VERSUS BLOOMS TAXANOMY BLHC 4032 CRITICAL AND CREATIVE THINKING BIL LO KURSUS KOGNITIF (PENGETAHUAN) PSIKOMOTOR (KEMAHIRAN TEKNIKAL) AFEKTIF (KEMANUSIAAN)

Memberi Maklumbalas

Pengetahuan

Mengorganis asi A4

Pemahaman

C1 1 Membincangkan prinsip asas kemahiran pemikiran kreatif dan kritis dalam menyelesaikan masalah harian. (A2, CS)

C2

C3

C4

C5

C6

P1

P2

P3

P4

P5

P6

P7

A1

A2

A3

Mengaplikasi alat/kaedah pemikiran kreatif dan kritis dalam penyelesaian masalah dan inovasi teknikal. (C3, CTPS)

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka

Menghayati Nilai A5

Mekanisme

Response Berpandu

Response Kompleks

Lakuan Tulen Menerima

Sintaksis

Penilaian

Adaptasi

Persepsi

Analisis

Aplikasi

Menilai

Set

Memberi maklum balas dalam perbincangan kumpulan terhadap isu berkaitan perkembangan kemahiran pemikiran kreatif dan kritis. (P3, CS) Menyelesaikan masalah melalui kajian kes terhadap isu semasa yang berkaitan bidang pengajian mereka. (C3, CTPS) Menganalisis kehendak pasaran akan datang dan mencadangkan penyelesaian berasaskan produk. (P4, CTPS)

Pusat Bahasa dan Pembangunan Insan Universiti Teknikal Malaysia Melaka
