Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Kemahiran Mendengar dan bertutur Tahun 1 : Pendekatan Komunikatif)

Tarikh /Hari Tahun Bil Murid Masa Mata Pelajaran

: 1 Februari 2013 : Satu Gemilang : 20 orang : 10.10 11.10 pagi : Bahasa Malaysia

Tema Tajuk

: Alam Sekitar Dan Teknologi Hijau : Bunga-bungaan

STANDARD KANDUNGAN 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal.

Objektif Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. ii. Menceritakan pengalaman pergi ke taman bunga dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Menamakan sekurang-kurangnya lima benda maujud yang terdapat di taman bunga dengan menggunakan perkataan yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid pernah pergi ke taman bunga.

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Tatabahasa : Ayat Tunggal

Pengisian Kurikulum Ilmu Nilai : Pendidikan Alam Sekitar : Kasih sayang, bersyukur, bekerjasama, bertanggungjawab

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Kajian Masa Depan : Mengekal dan memulihara alam sekitar

Kecerdasan Pelbagai : Muzik, verbal linguistik, interpersonal Kemahiran Berfikir : Banding beza, memadankan Pembelajaran kontekstual ICT

Bahan bantu mengajar Bil. 1 2 3 4 5 Jenis Komputer riba LCD Borang pengurusan grafik Lembaran kerja Kad perkataan Bilangan 1 1 20 20 6

Langkah / Masa Set Induksi ( 5 minit )

Isi Pelajaran Bunga-bunga hiasan Bunga Mawar Bunga Kertas Bunga Orkid Bunga Melur Bunga Raya Benda-benda maujud di taman bunga Pokok Batu bata Kumbang Rama-rama Burung Bunga-bunga yang terdapat di taman bunga Bunga Raya Bunga Melur Bunga Mawar Bunga Matahari Bunga Orkid Petikan : Taman Bunga (disertakan) 1. 2. 3.

Aktiviti Murid menonton video pemandangan di taman bunga. Murid bercerita tentang bunga yang terdapat di rumah mereka Murid memilih bunga yang paling disukai dan menyatakan sebabnya. Bayangan minda - murid diminta membayangkan mereka sedang berada di taman bunga sambil mendengar muzik. Murid diminta menyatakan apa yang mereka lihat di taman bunga dan menyebutnya Guru mencatat dan murid membaca perkataan tersebut Murid meneliti gambar bunga Murid menyebut nama bunga dan memadankan dengan kad perkataan Murid mengeja nama bunga dengan kuat Murid membanding beza jenis-jenis bunga dengan gambar bunga yang ditentukan oleh guru menggunakan lembaran pengurusan grafik Murid mendengar bacaan petikan melalui rakaman Murid dipilih secara rawak membaca teks dengan sebutan yang betul. Guru bersoal jawab dengan murid tentang perkara yang dibaca Rumusan oleh guru EMK Nilai EMK

Catatan

ICT KP - interpersonal Kontekstual

Kasih sayang Kontekstual KP : Muzik

Langkah 1 ( 10 minit )

1.

2.

3. 1. 2. 3. 4.

Langkah 2 (30 minit )

EMK Nilai EMK Nilai EMK Nilai

ICT KP : verbal linguistik KB : memadankan banding beza Kasih sayang Bersyukur

Langkah 3 (10 minit )

1. 2. 3. 4.

ICT KP : verbal linguistik KB : menjana idea

Kasih sayang Bekerjasama

Langkah 4 ( 10 minit )

Ayat Tunggal Bunga mawar berbau harum Bunga matahari

1. 2. 3. 4.

Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan Ahli dalam kumpulan menyusun perkataan menjadi ayat tunggal Menampal ayat pada kertas sebak Murid membentang hasil kerja

KP : verbal linguistik

Bekerjasama

Penutup (5 minit)

berwarna kuning Bunga raya bunga kebangsaan Bunga orkid pelbagai warna Lagu Bunga (lirik lagu)

5.

kumpulan Guru menilai dan merumus

Bertanggungjawab

1. 2.

Murid menyanyikan lagu bunga Guru merumuskan isi pengajaran

EMK

KP : Muzik kinestatik

Cadangan Pengayaan : mencari perkataan tersembunyi nama bunga Cadangan Pemulihan : mencari huruf yang sesuai untuk melengkapkan ejaan nama bunga

Padankan perkataan dengan gambar yang betul.

Bunga Orkid

Bunga Raya

Bunga Mawar

Bunga Matahari
