Anda di halaman 1dari 94

TAJUK 5

PROSES PENGAJARAN MAKRO


Ann Lee Chong Ling
Lim Jia Hui
Chen Wen Jia
Mengenal pasti bidang, jenis, kandungan
Menulis hasil pembelajaran mengikut aras, tahap dan
later belakang murid
Merancang alat dan bahan untuk pneghasilan
Mereka bentuk bahan bantu PdP
Menggunakan strategi, kaedah dan teknik PdP
Mereka bentuk set induksi
Mereka bentuk langkah-langkah PdP
Mereka bentuk aktiviti pengayaan dan penambahbaikan
Mereka bentuk aktiviti apresiasi dan refleksi
Mereka bentuk penutup
Membuat maklum balas refleksi dan tindakan
pembetulan

Pengajaran makro
Satu sesi pengajaran praktik yang lengkap bermula dari
pendahuluan, set induksi, perkembangan, penilaian dan
penutup.
Pelaksanaannya perlulah mengandungi elemen-elemen
berikut;
dilakukan di kelas yang besar,
perlu murid sebenar,
guru mengajar sepenuh waktu,
tumpu kepada pelbagai kemahiran mengajar dan situasi
sebenar.
Pengajaran makro juga merupakan kesepaduan teknik-teknik
pengajaran mikro yg disokong oleh perancangan pengajaran
pembelajaran yang sekian lama dipelajari.
Tujuan pengajaran makro
Membantu guru pelatih membiasakan diri
melaksanakan pelbagai kemahiran dalam satu sesi
pengajaran.
Dapat memperbaiki kelemahan sebelum mereka
menghadapi situasi pengajaran sebenar di bilik
darjah di sekolah.
Mengenal pasti bidang jenis
kandungan
Bidang A:
Menggambar
Bidang B:
Membuat corak
& rekaan
Bidang C:
Membentuk &
membuat
binaan
Bidang D:
Mengenal kraf
traditional
Lukisan
Catan
Gosokan
Kolaj
Montaj
Cetakan
Resis
Stensilan
Percikan
Gurisan
Capan
Mozek
Poster*

Pualaman
Tiupan
Titisan
Renjisan &
Percikan
Lukisan
Catan
Cetakan
Capan
Lipatan &
Guntingan
Resis
Kolaj
Kaligrafi*
Arca
Assemblaj
Mobail
Stabail
Model
Origami
Boneka
Topeng
Diorama*
Alat domestik
Alat permainan
Alat pertahanan
diri
Perhiasan diri
Batik
Anyaman
Tembikar
Tenunan*
Ukiran*
Tekat*
Bidang A
Menggambar
LUKISAN
MOZEK
CATAN
MONTAJ
RESIS
GOSOKAN
PERCIKAN CETAKAN
GURISAN
KOLAJ
STENSILAN
CAPAN
Bidang B
Membuat corak & rekaan
PUALAMAN
TIUPAN
TITISAN & RENJISAN
LIPATAN & GUNTINGAN
Bidang C
Membentuk & membuat binaan
DIORAMA
ARCA
ASSEMBLAJ
STABAIL
MOBAIL
MODEL
ORIGAMI
BONEKA
TOPENG
Bidang D
Mengenal Kraf Tradisional
ALAT DOMESTIK ALAT PERMAINAN
ALAT PERTAHANAN DIRI ANYAMAN
PERHIASAN DIRI
BATIK
TEMBIKAR
TEKAT TENUNAN
UKIRAN
Menulis hasil pembelajaran
mengikut aras, tahap dan latar
belakang (kognitif, psikomotor
dan afektif)
Apa yang dikuasai atau dicapai oleh pelajar
selepas satu proses PdP dilaksanakan oleh
guru di dalam kelas.
Hasil pembelajaran
Hasil pembelajaran yang ditulis perlu mengikut aras iaitu:
Aras 1: Pemahaman yang jelas tentang konsep dan fungsi.
Aras ini harus dicapai oleh semua murid.

Aras 2: Penggunaan alat, bahan dan teknik yang sesuai
untuk penghasilan bahan.

Aras 3: Aktiviti di aras ini menitikberatkan pengingkatan
penghasilan bahan yang berkualiti serta bersifat kreatif.
Hasil pembelajaran yang ditulis sesuai dengan
tahap pelajar iaitu:
Tahap 1: Tahun 1,2 dan 3
Tahap 2: Tahun 4,5 dan 6
Hasil pembelajaran boleh dirancang mengikut
pengetahuan murid yang dapat dibahagikan
kepada 3 domain, iaitu:
*Domain kognitif
*Domain afektif
*Domain psikomotor

Domain kognitif
Berkaitan dengan pengetahuan
Seni adalah kebenaran.
Menurut Ibn Khaldun, seni itu kebenaran,
keindahan dan kebaikan, yang mengandungi
nilai-nilai estetika, etika dan logika (Dewan
Budaya 1986).
Dalam nilai kebenaran, karya seni itu harus
menepati bidang kesenian terutama perkara
yang berkait rapat dengan pengalaman
masyarakat.
Mesej yang disampai melalui karya.


Domain afektif
Perasaan, emosi, sikap dan perkara-perkara yang
kurang nyata dalam sesuatu mata pelajaran.
Perasaan murid terhadap sesuatu mata pelajaran
dan guru amat penting dalam pengajaran.
*Tingkah laku pergerakan dan kemahiran
membuat sesuatu.
*Melatih otot-otot besar dan halus kanak-kanak
melalui seni

Merancang alat dan bahan
untuk penghasilan
Alat dan bahan untuk penghasilan bahan
bantu mengajar (BBM) adalah segala
alatan dan bahan yang digunakan untuk
menghasilkan bahan bantu mengajar.

Contoh alatan
Kain
Span
Pensel
Penggelek
Papan
Pisau ukiran
Pisau palet
Berus
Palet
Gunting
Pisau
Pembaris
Glu
Pensel
Straw
Contoh bahan
Pensel warna
Pensel
Krayon
Cat air
Cat minyak
Cat poster
Benda-benda semula jadi
Kepingan gambar
Senarai Jenis Teknik dan
Bahan serta Alat yang Terlibat
Bil.

Jenis
Teknik
Bahan Alat
1. Lukisan Kertas, kanvas, kain, papan
lapis
Pensel, pensel
warna, pen
teknikal, berus
2. Catan Kertas, kanvas, kain, papan
lapis, minyak linsid,
air,turpertin
Berus, pisau
palet, kadbod
3. Kolaj Kertas warna, gam, kapas,
bahan tampalan
Gunting, pisau,
mangkuk
4. Montaj Kertas, gambar, majalah,
surat khabar, gam
Gunting, pisau,
pembaris
Bil. Jenis Teknik Bahan Alat
5. Cetakan Dakwat cetak, gam,
turpertin, minyak
tanah
Cermin,
kertas surat
khabar
6. Resis Kertas lilin, minyak, air,
warna air
Berus,
pengikis
7. Gosokan Warna, kertas, pensel
warna, pensel
Kain, papan
8. Stensilan Profilem, kertas,
dakwat cetak
Penggelek,
kain dan
squeezy
Bil. Jenis Teknik Bahan Alat
9. Percikan Warna, air, kertas Berus, straw,
berus gigi
10. Gurisan Kayu, kertas, lilin,
dakwat
Alat geometri,
pembaris
11. Capan Warna, dakwat,
kertas, bahan-bahan
buangan
Papan, gunting,
pisau
12. Mozek Gam, kertas tebal,
kertas warna
Gunting, pisau
Mereka bentuk bahan bantu p&p
Bersesuaian dengan aktiviti p&p
Asli dan tersendiri
Murid dapat mempelajari sesuatu
dengan tepat, penuh minat dan lebih
kekal dalam ingatan
menarik perhatian dan menimbulkan
minat
Mereka bentuk bahan bantu p&p
Kos rendah dan cepat untuk
disediakan
Mudah dibawa, diguna dan disimpan
Boleh guna pakai banyak kali
Mengandungi nilai-nilai murni yang
tinggi
Menggunakan strategi, kaedah
dan teknik p&p
Kaedah
Menurut Edward M.Anthony (1963),
kaedah merujuk kepada satu ikhtiar
keseluruhan yang dikehendaki dalam
satu set prosedur yang tersusun,
berlandaskan kepada sesuatu
pendekatan yang dipilih.
cara atau peraturan digunakan untuk
melaksanakan sesuatu.
Teknik
Menurut Edward M.Anthony (1963),
teknik mengajar merujuk kepada satu
muslihat, atau strategi, atau satu
kemahiran yang digunakan oleh guru
dengan tujuan untuk mencapai
objektif pelajaran secara optimum.
Contohnya, mengikut kajian Piaget,
dalam perkembangan kognitif kanak-
kanak yang berumur 6 hingga 11
tahun, teknik mengajar yang sesuai
digunakan untuk menyampaikan
konsep ialah bercerita dan permainan
dengan menggunakan pelbagai
bahan konkrit.
Teori pelbagai kecerdasan
Kajian masa depan
Contohnya, murid diberi tugasan
menghasilkan rumah idaman saya.
Jadi murid akan berfikir jauh ke
hadapan memikirkan rumah yang di
inginkan apabila dewasa kelak.
Pendekatan konstruktivisme
Guru menjelaskan warna dan
pasangan warna iaitu warna yang
bertindak positif dan negatif.
Dalam warna terdapat warna yang
boleh mewujudkan suasana yang
harmoni, kontra, sejuk, panas dan
sebagainya.
Murid akan memperolehi
maklumat, pembentukan konsep-
konsep melalui pembelajaran
konstruktif dan mereka juga mampu
mengelas dan membandingkan
warna-warna yang pelbagai.

Misalnya, kombinasi
warna hijau untuk latar
dan putih untuk tulisan
sesuai pada papan
tanda tetapi kombinasi
warna hijau dan merah
tidak sesuai untuk
papan tanda kerana ia
bertindak negatif.

Apabila sudah menguasai
pemahaman dan konsep asas ini
pelajar akan dapat menghasilkan
grafik atau lukisan dengan
membuat kombinasi warna
mengikut kesesuaian bagi
menghidupkan suasana yang
diperlukan iaitu suasana sejuk,
harmoni, ceria, panas, sedih, dan
sebagainya.
Kemahiran berfikir
Kemahiran ini di aplikasikian
dalam PSV dengan menggunakan
pemikiran secara kritis untuk menilai
kemunasabahan sesuatu idea dan
bersifat evaluative. Selain itu, murid
boleh menggunakan kemahiran
berfikir secara kreatif membantu
mencerna dan menghasilkan idea asli
yang yang bersifat generatif.
Pengajaran masteri
Sebelum mengajar melukis guru
menekankan terlebih dahulu teknik
lakaran bentuk asas. Guru akan
memberi pengayaan atau pemulihan
kepada murid mengikut tahap mereka
sebelum berpindah kepada
kemahiran lain.
Pendekatan kontekstual
Kaedah pembelajaran yang
mengaitkan isi pelajaran dengan
pengalaman harian murid,
masyarakat, dan alam pekerjaan.
Murid mengaplikasikan pengalaman
melihat cara hidup di kampung
nelayan untuk melukis suasana di
kampung nelayan
Kaedah sumbangsaran
Satu sesi perbincangan yang
melibatkan satu kumpulan individu.
Ketika sesi ini berlaku, penilaian perlu
dielakkan bagi memastikan wujud satu
suasana yang lebih produktif.
Kaedah sumbangsaran
Perkara ini dilakukan dengan
cara, setiap ahli kumpulan
diberikan peluang dan masa
untuk mengemukakan sebarang
idea. Idea-idea yang diberikan
tidak boleh dikritik dan dinilai oleh
ahli dalam kumpulannya.
Kaedah projek
Misalnya, membuat Shape-book,
membuat assemblaj/mobail/stabail,
pameran
Kaedah lawatan
Lawatan ke zoo, pemeran seni,
tempat penternarkan, kilang batik
Teknik soal jawab
Guru memberi ruang masa
kepada murid ketika menjawab
soalan berkenaan beberapa warna
harmoni yang terdapat dalam gambar
tersebut
Teknik tunjuk cara
Guru menunjukkan langkah-
langkah menghasilkan corak dengan
menggunakan teknik renjisan dan
percikan sebelum murid
melaksanakannya.
Kaedah akses kendiri
Murid mencari maklumat berkaitan
dengan tajuk tie and dye di pusat
sumber atau melalui laman web atas
minat kendiri.
Teknik bercerita
Guru menceritakan sebuah cerita
dongeng, kemudian meminta murid
melukis perkembangan cerita dalam kelas
dan seterusnya mempersembahkannya.
Mereka bentuk set induksi
Set Induksi
Satu set membina aliran fikiran
Cara guru memulakan pelajaran atau
salah satu unit pengajaran

Tujuan set induksi
Memusatkan perhatian murid-murid
Menyatakan secara langsung / tidak
langsung had tugas yang akan
dijalankan
Memperkenalkan satu garis panduan
sebelum sesuatu pengajaran itu
disampaikan

Tujuan set induksi
Memberi makna kepada sesuatu
yang baru
Menimbulkan rasa ingin tahu murid
Menggalakan penglibatan murid
Cara
Menarik perhatian
Orientasi
Mewujudkan motivasi
Struktur
Membuat perkaitan
Prinsip
Membawa makna kepada murid
Berkaitan dengan isi & objektif
pengajaran
Berkaitan dengan pengalaman lama
murid
Suara yang jelas & menarik
Murid betul-betul sedia

Mereka Bentuk Langkah-
Langkah P&P
Perkara-perkara yang harus
diberikan perhatian
Penyusuan isi relevan dengan
objektif pelajaran
Isi-isi dalam bentuk fakta, prinsip dab
generalisasi dapat memperdalami
pengetahuan serta memupuk
pemikiran yang kritis

Bermula dengan sesuatu yang
berada di dalam pengalaman murid
Bahasa dan istilah yang tepat
digunakan, demi mengelakkan
kekeliruan murid-murid
Kandungan pelajaran pilihan dapat
melibatkan semua murid dalam p&p.

Pengayaan
Tujuan
Strategi
pelaksanan
Kriteria penyediaan BBM
aktiviti pengayaan
Satu rancangan pembelajaran yang dibentuk
untuk murid-murid memperolehi pelbagai
pengalaman serta pengetahuan berdasarkan
aktiviti yang sejajar dengan kebolehan
mereka.
Hanya dijalankan setelah murid-murid
menguasai satu kemahiran yang asas.
Misalnya, murid dapat mahir
menggunakan cat air menghasilkan
karya, guru boleh memberi aktiviti
pembelajaran yang lebih mencabar
seperti menggunakan cat arklirik atau
cat minyak untuk menghasilkan karya.
Menjalani aktiviti-aktiviti pembelajaran yang
lebih mencabar.
Memperluaskan pengalaman dan
pengetahuan murid.
Menggunakan masa lapang dengan bijaksana.
Berminat untuk belajar sendiri.
Memupuk daya cipta.
Memupuk dan memperkembangkan sifat-sifat
kepimpinan.
Boleh dijalankan secara informal.
Hendaklah dirancang dengan teliti. Strategi
pelaksanaan dan bahan yang hendak
difikirkan terlebih dahulu.
Guru berperanan sebagai penggalak dan
pendorong.
Pengajaran rakan sebaya digalakkan. Murid
cerdas akan mengajar murid lambat.
Penghargaan diberikan kepada hasil-hasil
kerja murid.
Objektif penggunaan setiap bahan itu. Jelas
Kandungan bahan. Sesuai dan berkaitan
dengan kemahiran yang baru diperolehi.
Aras kesukaran bahan. Seimbang dengan
kebolehan murid-murid yang berkenaan.
Bahan yang digunakan itu. Menarik serta
mencabar.

Arahan tentang cara menggunakan bahan.
Ringkas dan jelas.
Bahasa yang digunakan. Mudah
difahami.
Bahan Mengandungi illustrasi yang
menarik. (kartun, warna-warni dan lain-
lain)
Soalan-soalan untuk petikan. Disediakan
di kad bacaan agar pemahaman murid
dapat dikesani.

Penambahbaikan
Tujuan
Cara
pelaksanan
Merupakan satu rancangan pembelajaran
untuk membantu murid-murid yang
menghadapi masalah pembelajaran dalam
menguasai sesuatu kemahiran dengan
pendekatan, bahan-bahan pelajaran dan
aktiviti yang alternatif.
Misalnya, murid tidak dapat menguasai cara
mencampur warna dengan menggunakan cat
air. Guru boleh memberi tunjuk ajar kepada
murid tersebut. Ataupun murid yang mahir
mencampur warna juga boleh mengajar
murid-murid yang kurang mahir.
Menguasai kemahiran-kemahiran tertentu
dengan kaedah, bahan-bahan pelajaran
dan aktiviti yang alternatif yang sejajar
dengan kebolehan serta minat murid-
murid.
Menerima layanan individu mengikut
kadar perkembangan mental.
Memperkembangkan potensi serta bakat
murid.
Membina sifat keyakinan diri
supaya murid dapat berinteraksi
secara berkesan dengan
masyarakat.
Meneruskan pelajaran murid
dalam sistem persekolahan biasa
atau sekolah khas jika perlu.
Mengenalpasti murid-murid
yang benar-benar
memerlukan pendidikan.
Ujian
saringan
Mengesan punca-punca
kelemahan yang khusus.
Ujian
diagnostik
Rancangan pengajaran
mengikut keperluan murid.
Merancang
pengajaran
Pelbagai teknik boleh
digunakan.
Pengajaran
Mengesan kemajuan murid-
murid.
Merekodkan hasil pengesanan.
Mentafsir hasil pengesanan.
Merancang dan menjalankan
tidakan susulan berdasarkan
maklumat yang didapati.
Penilaian
Murid-murid membuat
apresiasi terhadap hasil-hasil
kerja yang telah siap.
Murid menyatakan perasaan
diri tentang proses
penghasilan hasil kerja.
Guru berbincang dengan
murid-murid tentang perkara-
perkara yang perlu diberikan
perhatian dalam kehidupan
seharian.
Guru membuat rumusan ringkas tentang
apa yang telah dipelajari.
Guru dapat menggunakan teori P&P untuk
menilai kebaikan dan kelemahan P&P untuk
menilai kebaikan dan kelemahan pengajaran
dan pembelajaran murid.
Penutup boleh diertikan sebagai
penumpuan perhatian terhadap
penyelesaian satu-satu tugas
atau pembelajaran tertentu.
Boleh dilakukan melalui sesuatu
rumusan dan kesimpulan.
Jenis Kesimpulan

Bertujuan untuk
mengukuhkan segala
yang telah dipelajari
dengan menumpukan
perhatian kepada butir-
butir utama yang telah
dipelajari.
Harus dapat membawa
kepada beberapa
kemungkinan dan
persoalan-persoalan
baru.

Bertujuan memberi murid-
murid satu perasaan
pencapaian.
Walaupun murid-murid
menemui sebarang kesulitan
dalam pelajaran, mereka
tetap ingin terus berusaha
dan mencuba lagi.
Biasanya hanya digunakan
padaakhir sesuatu pelajaran,
atau pada akhir peringkat-
peringkat pelajaran yang
merumitkan.
Kesimpulan kognitif Kesimpulan sosial
Faedah Penggunaan Kesimpulan
Menarik dan menumpukan perhatian murid-
murid kepada perkara yang dipelajari.
Mengukuhkan pembelajaran murid-murid.
Membina rasa pencapaian dan rasa dapat
menguasai pembelajaran di kalangan murid-
murid.
Menarik perhatian murid-murid kepada
tamatnya sesuatu peringkat pembelajaran.
Perkara yang perlu diberi
perhatian:
Penutup mestilah bermakna kepada
murid-murid.
Penutup harus mempunyai perkaitan
dengan isi dan objektif P&P.
Penutup haruslah bersifat dalam bentuk
menilai keberkesanan sesuatu pelajaran.
Penutup mestilah mencadangkan kegiatan-
kegiatan susulan yang akan dijalankan.
Penutup haruslah memberi kesedaran dan
mewujudkan rasa puas hati dan ingin
mencuba lagi di kalangan murid-murid.
Cara-cara Pelaksanaan
Guru boleh menyenaraikan fakta-fakta penting
di papan hitam setelah diminta sumbangan
daripada murid-murid.
Guru boleh meminta murid-murid menjawab
soalan yang terkandung dalam lembaran
kerja.
Sesi soal jawab atau kuiz boleh dikendalikan.
Aktiviti-aktiviti susulan yang berkaitan
dengan pelajaran boleh dicadang dan
dibincangkan.
Guru cuba menekankan perhubungan di
antara penutup dengan bahagian penting
pelajaran.
Aktiviti yang menarik seperti mengadakan
sesuatu permainan yang berkaitan boleh
dikendalikan sebagai penutup.
Sebagai contoh
Dari segi kesimpulan kognitif: Guru boleh
bertanya tentang alat dan bahan yang perlu
digunakan untuk membuat anyaman.
Dari segi kesimpulan sosial: Guru boleh
membuat apresiasi terhadap karya anyaman
murid-murid.
Guru mengajar murid-murid membuat
anyaman.
Maklumbalas Refleksi
Perkara-
perkara
yang harus
difikirkan
Set induksi
Perkembangan
pelajaran
Isi pelajaran
Penglibatan
murid
Teknik dan
kaedah
mengajar
Aktiviti
penilaian
Penutup
Objektif
pelajaran
Guru dapat menyedari dan memahami
kekuatan dan kelemahan pengajarannya.
Guru akan berusaha mencari iktihar
untuk mengatasi bidang kelemahannya
dengan menyediakan dan seterusnya
melaksanakan aktiviti P&P dengan lebih
sempurna dan berkesan lagi.
Tindakan Pembetulan
Boleh dibuat pada setiap aspek seperti
objektif, set induksi, penerapan nilai, isi
pelajaran, alat bantu mengajar dan
strategi P&P.
Tindakan pembetulan dijalankan dengan
tujuan membantu murid untuk mencapai
pembelajaran yang maksimum.
Mengatasi kelemahan-kelemahan dari segi strategi
pengajaran.
Mendatangkan aktiviti pembelajaran yang lebih
berkesan.
Menambahkan keberkesanan P&P.
Membolehkan pembelajaran yang lebih bermakna
disampaikan.
Mengambil kira keperluan-keperluan murid seperti
pengetahuan sedia ada, kesediaan belajar yang
berminat.
Kepentingan Tindakan
Pembetulan
